» Agjėrimi i Ramazanit fillon mė 9 korrik 2013

Kryesia e Bashkėsisė Islame tė Kosovės njofton besimtarėt dhe gjithė opinionin e gjerė se muaji i madhėruar i Ramazanit fillon ditėn e marte mė 9 korrik 2013. Me rastin e fillimit tė muajit tė madhėruar tė Ramazanit, Kryesia e BI-sė pėrgėzon besimtarėt nė Kosovė, diasporė e trojet tona duke u dėshiruar agjėrim tė lehtė, shtim tė ibadetit dhe solidaritet me nevojtarėt.

» Ardian Arifaj, i biri i UDB-ashit , Smajl Arifaj, i bashkohet Thaēit» Thaēi premton investime rreth 500 milionė euro pėr bujqėsinė e Kosovės» NISMA pėr Kosovėn themeloi Kėshillin Iniciues nė qytetin e Mitrovicės» Myftiu, Naim Tėrnava uron besimtarėt e krishterė pėr Festėn tradicionale tė Pashkėve» Ēiklistėt e Prishtinės nuk do tė ndalen nga protesta e tyre e drejtė nė Parkun e Gėrmisė» U mbajt takimi i rregullt me kryetarėt e nėndegėve tė PDK-sė, dega nė Prizren» Ahmeti kėrkon ndihmėn e FSK-sė pėr zhbllokimin e rrugėve tė pėrmbytura nė komunėn e Prishtinės» Gashi: Do tė rrėnohen plazhet komerciale nė liqenin e Batllavės» Thaēi: Marrėveshja e 19 prillit 2013 ka mbyllur kapitullin e pėrgjakur mes serbėve dhe shqiptarėve» “Rezultat” i vetėm njėvjeēar i Marrėveshjes nė Bruksel ėshtė krijimi i Tribunalit kundėr UĒK-sė» Protestohet nė Shkup kundėr dhunės ndaj familjes shqiptare» Jahjaga e Thaēi urojnė besimtarėt e krishterė pėr festėn e Pashkėve» Irinej provokon sėrish» Haradinaj uron besimtarėt e krishterė pėr Festėn e Pashkėve» Pėrkujtohet 15-vjetori i rėnies sė heroit, Sali Ēekaj» Ēetniku, Vulin kėrkon vazhdimin e mandatit tė EULEX-it» Mė 23 prill Kuvendi vendos pėr apo kundėr Tribunalit dhe EULEX-it» Pėr Tribunalin do tė votojnė deputetet e LDK-sė, deputetėt serbė dhe ata me prejardhje nga LKJ» 1.367 luftėtarėve tė UĒK-sė, tė Brigadės 138, Agim Ramadani iu njihet statusi i veteranit» Jahjaga dhe Thaēi i japin dritėn jeshile Gjykatės kundėr UĒK-sė


LAJMET | HISTORIKU | DËSHMORËT | ANALIZA | INTERVISTA | KULTURA | TEMA HISTORIKE | PERSONALITETE | SPORT | TEKNOLOGJI | BOTIMET | GALERIA

Tel: +381 38 249 237, +377 44 417 225, E-mail: info@radiokosovaelire.com; Rr. Thimi Mitko, Nr.6, Bregu i Diellit, Prishtinë.