» Intelektualėt e shkrimtarėt e Serbisė e nderojnė poetin e bashkim vėllazėrimit, Ali Podrimja

Nė Qendrėn mediale nė Beograd, u pėrurua libri me poezi tė pėrzgjedhura tė poetit, Ali Podrimja. Me kėtė rast rast u tha se Podrimja ka qenė poet i madh. Nė pėrurim mori pjesė edhe oficeri pėr lidhje i Kosovės nė Beograd, Valdet Sadiku dhe pėrfaqėsuesit e Ambasadės sė Shqipėrisė.  Organizatori i pėrurimit, Sllobodan Vujiē, tha se tashmė ėshtė realizuar dėshira e Podrimės qė poezitė e tij tė botohen edhe nė gjuhėn malazeze, kurse promovimi nė Beograd ka pėr qėllim tė mbėshtes procesin e normalizimit tė marrėdhėnieve ndėrmjet Kosovės e Serbisė dhe tė pajtimit tė shqiptarėve e serbėve. Shkrimtari, Filip David foli pėr miqėsinė e tij me Ali Podrimėn dhe shtoi se ai ka qenė njohur me poezitė e veta edhe nė ish-Jugosllavi.  Profesori i shkencave politike, Predrag Simiq tha se jemi tė ndryshėm, por ka shumė gjak midis nesh dhe  jetojmė nė njė hapėsirė ku kulturat janė tė gėrshetuara qė ka rėndėsi tė veēantė. Ali Podrimja nė ish Jugosllavi ka qenė poet i njohur dhe i ēmuar. Ai kurrė nuk ėshtė helmuar me urrejtje kundėr serbėve.  Beogradi kurdoherė i ka ēmuar “shqiptarėt e ndershėm” madje edhe “poetėt e ndershėm” tė bashkim vėllazėrimit, ata qė krijuan ode e himne pėr Titon, Jugosllavinė, bashkim vėllazėrimin me popujt sllavė dhe “barazinė e shqiptarėve”, sikur ishte edhe i ndjeri,  Ali Podrimja.

 

Nė kohėn kur Kosova ishte e okupuar nga Jugosllavia, disa poetė e shkrimtarė u bėnė zėdhėnės tė politikave tė bashkim vėllazėrimit, ndėrsa me poezitė e tyre i thuren himne lavdie Revolucionit jugosllav, Titos, partizanėve legjendarė dhe figurave tė revolucionit panjugosllav. Nė mesin e tyre janė shquar: Sinan Hasani, Enver Gjerqeku, Ali Podrimja, Rrahman Dedaj, Maksut Shehu, Isak Hasani, Ali Olloni, Fahredin Gunga e jo pak tė tjerė.

 

» Ramush Haradinaj: Zgjedhjet nė kėtė kohė janė njė precedent pozitiv pėr tė ardhmen e vendit» Veteranėt pajtohen me Mustafėn e Thaēin. Ata zotohen se do t' i pėrmbushin zotimet» Dyfishimi i numrit tė veteranėve e trefishimi i numrit tė invalidėve nuk i bėn nder luftės sė UĒK-sė» Mijėra sirianė janė tubuar nė kufirin me Turqinė, tė pėrndjekur nga forcat ruse dhe assadiste» Nuk ėshtė mirėpritur deklarata e gjeneralit Breedlove lidhur me krijimin e FAK-ut» NATO-ja si kundėrpėrgjigje ekspansionit rus mobilizon 40.000 forca nė Evropėn Juglindore» Karaēeva, “bombė” qė mund tė shpėrthejė nėse s' vendoset kufiri nė vijat kadastrale origjinale» LDK-ja respekton marrėveshjen me PDK-nė dhe voton Thaēin pėr kryetar» Sejdi Veseli: Ermira Mehmeti veproi me pabesi» Jakup Krasniqi: Nėse dilet nė garėn zgjedhore me njė listė tė pėrbashkėt, opozita i fiton zgjedhjet» Kryeministri i Kosovės Isa Mustafa pret nė takim pėrfaqėsuesesit e veteranėve tė UĒK-sė» Opozita po zhvillon aktivitete pėr t’i mobilizuar qytetarėt pėr protestėn e 17 shkurtit» Kryetarja Jahjaga ftoi liderėt e partive politike pėr takim nė zyrėn e saj, tė hėnėn nė orėn 9:00» Graboci: Hashim Thaēi kryetar deri nė vitin 2022 (!)» Serbia e vendosur pėr linjėn ajrore mbi Kosovė» Serbia pengon prodhimet nga vendi ynė, kėrkon tė mbajnė tiketėn “Krahina autonome e Kosovės”» Njė kamion me thėngjill ėshtė zbrazur sot para ndėrtesės sė Ministrisė sė Zhvillimit Ekonomik» Nuk do tė lejohet grusht shteti dhe vrasja e policėve mė 17 shkurt, kėrcėnon, Isa Mustafa» Thaēi: Pėr dy ditė ne i tubojmė 1 milion njerėz nė sheshet e Kosovės dhe nuk tėrhiqemi...» Rama: Vizita e John Kerryt nė Tiranė, vizitė shumė e rėndėsishme nė njė kohė sfidashLAJMET | HISTORIKU | DËSHMORËT | ANALIZA | INTERVISTA | KULTURA | TEMA HISTORIKE | PERSONALITETE | SPORT | TEKNOLOGJI | BOTIMET | GALERIA

Tel: +381 38 249 237, +377 44 417 225, E-mail: info@radiokosovaelire.com; Rr. Thimi Mitko, Nr.6, Bregu i Diellit, Prishtinë.