» Ministria e Diasporės: Letėr publike drejtuar Radiotelevizionit tė Kosovės

Jemi tė shtyer tė komunikojmė publikisht me Radiotelevizionin e Kosovės, tė vetmin transmetues publik nė Republikėn e Kosovės, pėrkitazi me bojkotin ndaj Konferencės me mjekė nga Diaspora, e filluar mė 19 prill 2013 nė Prishtinė, nėn organizimin e Ministrisė sė Diasporės nė bashkėpunim me Ministrinė e Shėndetėsisė, Fakultetin e Mjekėsisė tė UP, Qendrėn Klinike Universitare tė Kosovės dhe me Institutin e Shėndetit Publik tė Kosovės, nė tė cilėn morėn pjesė 126 mjekė shqiptarė nga vende tė ndryshme tė botės dhe rreth 80 mjekė e zyrtarė shėndetėsorė nga Republika e Kosovės. Radiotelevizioni i Kosovės si transmetues publik nuk e ka parė tė udhės qė kėtij aktiviteti, tė parin e kėtij lloji nė Kosovė, nė tė cilin ishin bėrė bashkė mbi 200 ekspertė e profesionistė tė lėmive tė ndryshme nga Kosova e Diaspora, pėr tė debatuar pėr mundėsitė e angazhimit tė kėtij potenciali nė tė mirė tė popullit dhe tė shėndetėsisė sė Kosovės, t’ia kushtoj as edhe njė sekondė kohė nė emisionet e saja informative.

Nga kjo jemi tė prirur tė besojmė qė ka individė apo grupe individėsh nė RTK ose po e pengojnė aktivitetet dhe suksesi i Ministrisė sė Diasporės ose kaq ėshtė vlerėsimi i tyre pėr mėrgatėn. Nė asnjė mėnyrė nuk duam tė besojmė se kjo mund tė jetė politikė e RTK-sė.

Nė anėn tjetėr RTK edhe pėrkundėr kėrkesave tona tė vazhdueshme pėr tė respektuar hapėsirėn kohore tė paraparė e ligj pėr transmetim tė programeve pėr dhe nga diaspora e  edhe pėrkundėr ankesave e kritikave tė pėrditshme nga ana e mėrgatės sonė pėr mosparaqitje tė aktiviteteve tė tyre, ajo, pra RTK e vazhdon tė njėjtin avaz.

Jemi tė detyruar tė sqarohemi para mėrgatės sonė, e cila nė vazhdimėsi kėrkon nga ne qė tė ndikojmė nė RTK pėr respektim tė ligjit pėr hapėsirėn programore pėr mėrgatėn, se kėrkesat tona nė tė shumtėn e rasteve kanė has dhe po hasin nė vesh tė shurdhėr.

Pėr mė tepėr veprimet e tilla na bėjnė tė sigurohemi dhe mė shumė nė ankesat e mėrgimtarėve tanė, tė cilėt pėr tė siguruar mbulim tė aktiviteteve tė tyre detyrohen tė financojnė incizimin dhe transmetimin e atyre aktiviteteve, pavarėsisht se RTK financohet nga buxheti i shtetit, buxhet nė tė cilin kontribuon edhe mėrgata jonė (pėr kėtė besojmė se janė nė dijeni edhe pėrgjegjėsit e RTK-sė).

RTK edhe kėsaj here dėshmoi se ėshtė nė funskion tė politikės ditore partiake, ngase nė tė njėjtėn ditė, mė shumė e ka vlerėsuar pėr ta paraqitur nė Ditarin Qendror lajmin pėr aktivitetin lokal tė njė partie politike se sa konferencėn, nė tė cilėn kanė marrė pjesė mjekė shqiptarė tė ardhur nga tė gjitha anėt e botės, aktivitet nė tė cilin ka prezantuar edhe zėvendėskryeministri i parė i Qeverisė sė Republikės sė Kosovės.

Pėr mė keq, anashkalimi i njė aktiviteteve tė mėrgatės sonė ndodhė pak javė pas tryezės sė organizuar nė Prishtinė pėr rolin e mediave nė lidhjet me mėrgatėn, nė tė cilėn janė paraqitur njė numėr i madh i vėrejtjeve dhe kritikave nė adresė tė RTK-sė, e cila sipas pjesėtarėve tė mėrgatės po anashkalon kėtė pjesė tė popullatės sonė. Nė tryezė kanė prezantuar edhe zyrtarėt e RTK-sė.

Kjo letėr publike nuk ka as mė tė voglin qėllim pėr ndėrhyrje nė politikėn redaktuese tė RTK-sė, pėrkundrazi shprehė njė shqetėsim tonin nė raport me transmetuesin publik dhe detyrimin ligjor qė ka si transmetues publik.

» Hatixhe Latifi Pupovci: Dhuna nė protestė ishte e provokuar dhe e ushqyer nga forcat policore» Grupi i tifozėve “Plisat” ka reaguar kundėr bastisjes sė Fan Clubit nga Policia e Kosovės» Jabllanoviq: Kurrė nuk do tė jap dorėheqje, meqė kėrkesa e protestuesve ėshtė tė bie Qeveria» Rrjeti i Grave tė Kosovės sqaron arsyen pse ka marrė pjesė nė protestat gjithė popullore» Lirohen disa tė arrestuar pjesėmarrės nė protestėn e 27 janarit» Veteranėt e luftės nė UĒK-sė kanė paralajmėruar vazhdimin e protestave para Rektoratit» Edhe Nisma pėr Kosovėn e mbėshtet protestėn qė do tė mbahet tė mėrkurėn mė 4 shkurt» Sėrish protesta tė opozitės pėr shkarkimin e Jabllanoviqit dhe ligjit pėr “Trepēėn”» Haradinaj: Pėrkrahim edhe mė tej protestėn pėr “Trepēėn” dhe shkarkimin e Jabllanoviqit» Shefi i SHP tė Ushtrisė sė Serbisė Lj. Dikoviq urdhėroi masakrat nė Rezallė dhe nė Ēikatovė» Hashim Thaēi thotė se Ramush Haradinaj ka qenė partner nė koalicion me Listėn Serbe» Gjuriq: Vetėm Qeveria e Serbisė mund t’ i ndėrrojė ministrat serbė nė Qeverinė e Kosovės» 160 protestuesit e arrestuar nga Policia e Kosovės mė 27 janar dalin para gjyqtarėve» Garda Kombėtare e AJOV-ės vazhdon tė mbėshtesė institucionet e sigurisė nė vend» Nė moshėn 70-vjeēare ka vdekur Isė Sahit Jashari» Bujupi: Qeveria po iu bėnė presion deputetėve tė mos nėnshkruajnė peticionin...» Torbjern Jagland: Kosova ka rrugė tė gjatė deri nė Kėshillin e Evropės» SBASHK: Nesėr do tė bojkotohet mėsimi nė institucionet arsimore tė nivelit parauniversitar» Shefi i lartė i zyrės sė BE-sė nė Kosovė, Samuel Zhbogar bisedon me kreun e Vetėvendosjes» Kurti: Jabllanoviq nuk do tė duhej tė kishte vend nė Qeverinė e Serbisė e jo mė nė tė Kosovės


LAJMET | HISTORIKU | DËSHMORËT | ANALIZA | INTERVISTA | KULTURA | TEMA HISTORIKE | PERSONALITETE | SPORT | TEKNOLOGJI | BOTIMET | GALERIA

Tel: +381 38 249 237, +377 44 417 225, E-mail: info@radiokosovaelire.com; Rr. Thimi Mitko, Nr.6, Bregu i Diellit, Prishtinë.