» Amnistia fal pjesėtarėt e BIA dhe MUP-it nė Kosovė

Ligji i shumėpėrfolur pėr amnistinė pritet tė pėrcaktojė faljen e veprave tė caktuara pėr strukturat paralele e kriminale tė Serbisė nė veri. Burime ndėrkombėtare tė cituara nga e pėrditshmja ‘Tribuna’ bėjnė tė ditur se ky ligj parasheh faljen e disa veprave tė strukturave ilegale. Falė kėtij ligji do tė amnistohen tė gjithė ata serbė qė kanė punuar pėr shėrbimin informativ serb, BIA, si dhe ata qė kanė punuar pėr MUP-in serb. Me rastin e rekrutimit pėr nė institucionet e Kosovės, ata do tė amnistohen tėrėsisht nga e kaluara e tyre kriminale. Njė gjė e tillė do tė vlejė edhe pėr pjesėtarėt e njėsitit paramilitar ‘Mbrojtja Civile’, tė cilėt do tė pėrfshihen brenda radhėve tė FSK-sė.

» Shoqatat e luftės padisin rektorin Zejnullahu» Sherifi: PDK ofroi mbylljen e dosjeve pėr Limajn» Edhe sot e nesėr vazhdojnė manifestimet e “Epopesė sė UĒK-sė”» ‘Vatra’: Tė ndalohet spastrimi etnik nė Kosovėn Lindore» SHFD e UĒK-sė: U nėpėrkėmbėn vlerat themelore tė UĒK-sė dhe tė sakrificės sė dėshmorėve» Nė Tiranė u hap ekspozita nė nderim tė kujtimit tė heroit legjendar tė Kosovės, Adem Jashari» Nisma: Jemi tė tronditur nga dalja nė pah e njė komploti gjyqėsor, tė montuar dhe jo njerėzor» Shpend Ahmeti e quan tė turpshėm dhe tjetėrsim tė idealit anashkalimin e Himnit Kombėtar» Haradinaj nė Prekaz: Komandant, Kosova ėshtė Shqipėri dhe nuk bėhet tjetėr!» RKL: Kush do tė japė llogari pėr kėtė dhe shumė turpe tė tjera kundėr kombit dhe UĒK-sė?» OVL e UĒK-sė e indinjuar me mos intonimin e Himnit. Reagon edhe kundėr titistit, Jusuf Buxhovi» Procesi i themelimit tė Gjykatės Speciale, nė pėrputhje tė plotė mes Jahjagės e BE-sė» Publikohen skandale e prapaskena tė turpshme tė EULEX-it kundėr Fatmir Limajt» Kharim Kan: Gjyqi kundėr Fatmir Limajt, proces i sakrificės nė altarin e preferencave politike» Vetėvendosja e pėrcjellė me shqetėsim kurdisjen EULEX-PDK-sė kundėr Fatmir Limajt» Bekim Jashari: Mungesa e intonimit tė Himnit Kombėtar, nė ditėn e sotme ėshtė e turpshme» Demaēi: Adem Jashari me bashkėluftėtarė e filluan kryengritjen 17 vjet mė parė...» Sot fillojnė manifestimet e “Epopesė sė UĒK-sė” dhe zgjasin gjatė tri ditėve nė vijim» Veseli premton zgjidhjen e ēėshtjes sė tė pagjeturve» Autoritete dhe opozita po kundėrshtojnė themelimin e Gjykatės Speciale kundėr UĒK-sė


LAJMET | HISTORIKU | DËSHMORËT | ANALIZA | INTERVISTA | KULTURA | TEMA HISTORIKE | PERSONALITETE | SPORT | TEKNOLOGJI | BOTIMET | GALERIA

Tel: +381 38 249 237, +377 44 417 225, E-mail: info@radiokosovaelire.com; Rr. Thimi Mitko, Nr.6, Bregu i Diellit, Prishtinë.