» Byroja Politike e Frontit Popullor pėr Kultivimin e Veprės sė Enver Hoxhės ka reaguar kundėr arrestimeve nė Drenicė

Byroja Politike e Frontit Popullor pėr Kultivimin e Veprės sė Enver Hoxhės, nė Ferizaj ka reaguar ku8ndėr rreth arrestimit nga EULEX-i tė kreut tė luftės sė UĒK-sė nė Drenicė Drejtues tė kėtij fronti nė njė konferencė pėr medie kanė dėnuar akuzat e fundit tė ngritura nga njė prokuror ndėrkombėtare pėr ish-luftėtarėt e UĒK-sė nga Drenica.

Kryetari  i kėtij Fronti, Remzi Hasani, ka thėnė se akuzat e Salustros kundėr Lushtakut dhe tė tjerėve, sikurse edhe ato tė fabrikuara nga Dik Marti, qendrėn e  kanė nė Beograd, meqė akuzat tė cilat nga misioni ndėrkombėtarė po ngritėn nė Kosovė janė nė tėrėsi tė njėjta me dosjet qė ishin dhe mbetėn nė sirtaret e dikurshėm tė UDB-sė. Hasani, ka shtuar se do tė besonte nė sinqeritetin e prokurorit Salustro kur nė akuzėn e tij tė para 15 viteve tė kishte futė edhe tragjedinė e Otrantos tė vitit 1997 nė tė cilėn humbėn jetėn 100 shqiptarė tė cilėt po arratiseshin nga Shqipėria.

"Z.Salustro atė botė njė anije e shtetit prej nga vjen t’i, gjoja pėr tė ndarė drejtėsi nė Kosovė i zhduki nė njė mėnyrė mė barabare qė tė gjithė ata shqiptarė. Prandaj zotrate nėse vėrtet tė dhimbsen shqiptarėt dhe dėshiron tė ndash drejtėsi pėr ta, kthehu prej ku ke ardhur se edhe ashtu je bėrė i padėshirueshėm, sepse atje akuzėn e ke gati tėrėsisht tė faktuar, madje pa nevojė pėr tė krijuar dėshmitar tė dhunshėm", ka thėnė Hasani.

Kreyatri Hasani, ka thėnė se ky subjekt ėshtė i befasuar edhe me heshtjen e Akademisė sė Shkencave dhe tė Arteve tė Kosovės (ASHAK) dhe Institutin e Historisė, tė cilat nuk po ngritin procedurė gjyqėsore kundėr prishanikėve tė historisė, tė cilėt nė emėr tė fjalės sė lirė publike po tentojnė ta falsifikojnė historinė tonė kombėtare. " Thėnė konkretisht njė deputet i parlamentit tė Kosovės, paska zbuluar se Skėnderbeu nuk ka luftuar pėr komb e atdhe, po pėr kishė e fe katolike, ngase atėherė nuk paska pasur kombe. Ne u themi tė gjithė turkofileve dhe filėve tė tjerė, se pėr ta as sot e kėsaj dite nuk ekziston kombi sepse gjaku i tyre ėshtė i pėrzier me turqizėm. Skėnderbeu nuk lindi dhe jetoi nė qiell por nė tokė dhe atė tokė e kishte shtet, komb e fe. Fronit ka reaguar edhe ndaj shkrimeve nė disa grafiteve tė shfaqura sė fundi nė Ferizaj, nė tė cilat ndėr tė tjera u bėhet thirrje qytetarėve nėn moton" Qohu shqipe lufto, mė mirė enverizėm se talibanizėm.FPK".

Kryetari i Frontit Hasani ka shtuar se edhe pėrkundėr fatit se nėn sigllen e kėtij grafiti qėndron shkurtesa FPK , kjo nuk ka tė bėjė me Frontin ngase i tėrė aktiviteti i Frontit ėshtė i hapur. "Tė gjitha aktivitete tona prej pas luftės janė tė hapura. Ne nė asnjė mėnyrė nuk lejojmė qė dikush ta krahasojė Enver Hoxhėn me dikė, e mė sė paku me rrymat ekstreme islamike", ka thėnė nė fund Remzi Hasani.

Fronti ka kėrkuar nga institucionet e pushtetit qė tė pengojė zbrazjen e Kosovės nga tė rinjėt sepse siē po duket nga informacionet kjo po bėhet nga Serbia me qėllim tė deskreditimit tė Kosovės nė sytė e botės nė prag tė liberalizmit tė vizave.

» Visar Ymeri: Manifestimi i djeshėm ishte madhėshtor dhe morėn pjesė mbi 35 mijė qytetarė» Luan Rama: Injorimi i 29 Nėntorit nga PD-ja ėshtė shenja mė tipike e pafytyrėsisė politike» Sot nė Tiranė u shėnua 71-vjetori i Ēlirimit tė Shqipėrisė nga forcat nazifashiste» Deputeti i Vetėvendosjes, Albin Kurti, po mbahet nė Burgun e Sigurisė sė Lartė, nė Dyz» Qosja: Fati i zi ka bėrė qė ata tė cilėt i kanė shėrbyer Milosheviqit sot tė sundojnė nė Kosovė» Jakup Krasniqi: Republikėn e lirė po e qeverisin bijtė e Enver Maxhunėve, Rrahman Morinėve...» Faton Topalli: Nga gazi nė pushkė, kryeministėr, Isa Mustafa paē faqen e zezė!» QKRMT: Policia ka ushtruar disa forma tė dhunės fizike kundėr aktivistėve tė Vetėvendosjes» Mustafa i Rrahman Morinės dhe Shpendi i Enver Maxhunit nuk na ndalin nė rrugėn tonė» Ja kush ishte inspektori i Serbisė, Enver Maxhuni, babai i Shpendit, kryepolicit tė Isės» Ymeri: Pushteti po e pėrdor policinė nė funksion tė kėrkesave dhe interesave tė Serbisė» Kim Mehmeti: Regjimi qė fshihet pas shpinės sė policėve, kurrė s' mund tė jetė e mira e popullit!» Kelani: Masat e sigurisė nė Prishtinė ishin shtuar pėr shkak tė terrorizmit (!)» Publikohen disa nga emrat e aktivistėve tė arrestuar nga Policia e Kosovės» Opozita e bashkuar nuk duket se ėshtė unike, sulmi i policisė vetėm kundėr Vetėvendosjes» Policia e Kosovės ka arrestuar dhe ka maltretuar fizikisht edhe Gani Krasniqin» Prokuroria e Kosovės ka kėrkuar 30 ditė paraburgim pėr deputetin Albin Kurti» Visar Ymeri: Policia ka uzurpuar zyrat e Vetėvendosjes dhe nuk lejon as kė tė hyjė brenda» Opozita ka reaguar kundėr arrestimt tė Albin Kurtit dhe aktivistėve tė tjerė nga Policia» Policia ka arrestuar mbi 90 aktivistė tė Vetėvendosjes, nė mesin e tyre edhe Albin KurtinLAJMET | HISTORIKU | DËSHMORËT | ANALIZA | INTERVISTA | KULTURA | TEMA HISTORIKE | PERSONALITETE | SPORT | TEKNOLOGJI | BOTIMET | GALERIA

Tel: +381 38 249 237, +377 44 417 225, E-mail: info@radiokosovaelire.com; Rr. Thimi Mitko, Nr.6, Bregu i Diellit, Prishtinë.