» Kryetari i Malishevės priti zyrtarėt e Institutit Rajonal tė Shėndetit Publik

Kryetari i komunės sė Malishevės, z.Isni Kilaj, ka pritur nė njė takim zyrtarėt e Institutit Rajonal tė Shėndetit Publik (IRSHP), tė prirė nga e para e kėtij instituti, znj.Nurishahe Hulaj, me tė cilėt ka biseduar pėr situatėn endemike lidhur me ethet hemorragjike, si dhe ėshtė vlerėsuar lartė angazhimi i dyanshėm, nė fushatat pėr parandalimin e kėsaj sėmundje.

Kryetari Kilaj, e ka falėnderuar Institutin Rajonal tė Shėndetit Publik (IRSHP), pėr punėn dhe angazhimin e tyre nė parandalimin e etheve hemorragjike. “Unė ju falėnderoj juve, pėr gjithė angazhimin dhe punėn qė po bėni, po ashtu edhe Institutin Kombėtar tė Shėndetit Publik (IKSHP) dhe nė veēanti Klinikėn Infektive nė QKUK, pėr punėn shumė tė mirė qė janė duke bėrė nė trajtimin e rasteve”, tha Kilaj.

Znj.Nurishahe Hulaj, fillimisht, e njoftoi kryetarin Kilaj, me situatėn me ethe hemorragjike nė Malishevė, ku sipas tė dhėnave qė disponon ky institut “deri mė tani janė regjistruar tri raste tė infektimit me ethe hemorragjike nė Komunėn e Malishevės dhe tė gjitha rastet janė jashtė rrezikut pėr jetė”. Ajo mė pas, e falėnderoi kryetarin dhe Komunėn e Malishevės, “pėr aktivitetin qė ėshtė bėrė nė parandalimin e etheve hemorragjike”.

 “Kjo ėshtė njė sėmundje “bio terroriste” dhe ne jemi tė angazhuar maksimalisht qė tė punojmė nė parandalimin e kėsaj sėmundje”, tha znj.Hulaj.

Nurishahe Hulaj, nga IRSHP, po ashtu njoftoi edhe pėr draft marrėveshjen mes Ministrisė sė Punės dhe Mirėqenies Sociale (MPMS) dhe Institutit Kombėtar tė Shėndetit Publik(IKSHP), pėr angazhimin e disa punėtorėve nė fushatė pėr spėrkatjen e zonave endemike, nė komunat e Suharekės, Klinės, Rahovecit dhe Malishevės.

Kryetari Kilaj, e ka mirėpritur kėtė angazhim tė MPMS-sė. “Kjo ėshtė e mirėseardhur, pasi tash kemi mundėsi qė tė zgjerohet hapėsira e spėrkatjes, pėr dezinsektim, kundėr rriqrave, si masė parandaluese, kundėr infektimit me ethe hemorragjike”, ka thėnė Kilaj.

» Filloi punimet Kongresi treditorė ,,Ditėt e Anesteziologėve tė Ballkanit”» Ministri Gashi takon Zhbogarin» KD i TC “Kosova e Re” aprovoi Kėrkesėn pėr Propozime dhe Marrėveshjet e Projektit» U mbajt Konferenca e parė Ndėrkombėtare pėr Sigurinė dhe Shėndetin nė Punė» Binjakėzohen Komuna e Klinės dhe Greve in Chianti nga Italia» Kryetari Bahtiri jep 5.000 euro shpėrblim pėr atė qė argumenton korrupsion nė komunė» Nė Mitrovicė promovohet libri “Gjysma tjetėr” e autores Edita Sylejmani» Mbėshtetet ideja e kryetarit Svarqa rreth njė kuzhine pėr tė varfėritė» Komandanti i KDS-sė, gjeneral Cikaqi priti Shefin e NLAT-it, gjeneralin SCHNITTKER» Begaj: Korrupsioni nuk do tė pėrmendet nė Komunėn e Malishevės» Shtimja e para fillon emėrimin e rrugėve, shesheve dhe vendosjen e numrave tė shtėpive» Prezantohet projekti i mbėshtetjes sė Ministrisė sė Financave» 100 mijė euro mbėshtetje pėr librin dhe revistat letrare» Komandanti i FSK-sė, gjeneral Kadri Kastrati priti pjesėtarė tė komunitetit turk nga radhėt e FSK-sė» Reagimi i ministrit Gashi pas debatit publik mbi Kishėn ortodokse ne oborrin e UP Hasan Prishtina» U mbajt takimi i Komisionit tė Granteve pėr vitin 2015» U mbajt debat publik nė Shtime kushtuar propozim-rregullores pėr taksa, ngarkesa dhe gjoba pėr vitin 2014» Ministri Mahir Yagcilar priti zėvendėskryeministrin e Turqisė Emrullah Ishler» Komuna e Malishevės do ta ndihmoj familjen Gegaj, pėr ndėrtimin e shtėpisė sė djegur» Edhe kėtė vit nė qytetin e Mitrovicės do tė shtrohen iftare nė muajin e Ramazanit» Nė Komunėn e Mitrovicės Vėrshimet sjellin dėme nė kulturat bujqėsore» Nė Komunėn e Ferizajt po punohet me intensitet tė shtuar» Bisedohet pėr bashkėpunim nė mes tė Komunės sė Ferizajt dhe qytetit tė Roveretos sė Italisė» FSK-ja shėnon Ditėn Ndėrkombėtare tė Tokės me mbjelljen e drunjve dekorativ» Shėnohet 22 prilli dita ndėrkombėtare e Tokės


LAJMET | HISTORIKU | DËSHMORËT | ANALIZA | INTERVISTA | KULTURA | TEMA HISTORIKE | PERSONALITETE | SPORT | TEKNOLOGJI | BOTIMET | GALERIA

Tel: +381 38 249 237, +377 44 417 225, E-mail: info@radiokosovaelire.com; Rr. Thimi Mitko, Nr.6, Bregu i Diellit, Prishtinë.