rkl vala loja shperblyese
vipa
muqa 900
melodia 10 vjet shtet
driloni com
Fillimi / Analiza

Analiza

Profesor, dr. Rexhep Qosja e ka refuzuar “dekoratën” e kryetarit Hashim Thaçi

Rexhep Qosja

Edhe profesor, dr. Rexhep Qosja e ka refuzuar “dekoratën” e kryetarit Hashim Thaçi, të cilën ai i ka ndarë në 10-vjetorin e Pavarësisë së Kosovës. Ditë më parë këtë dekoratë e kanë refuzuar ish-zëdhënësi i SHP të UÇK-së, Jakup Krasniqi, inspektori i SHP të UÇK-së, Rexhep Selimi, Radio-Kosova e Lirë. ...

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Duhet një psikolog e një psikiatër për Vuçiqin

Krasniqi

 Kur krimineli bëhet President, siç është rasti me Viçiqin i cili kur ishte lufta në Bosnje e Hercegovinë dëgjohet duke thënë: “Për një serb, 100 boshnjakë duhet vrarë”. Në atë kohë ai ishte Ministër i Millosheviqit dhe tani mban postin e Presidentit të Serbisë, por ky nuk është i vetmi ...

Më shumë...

Agim Vuniqi: Iliri i lagjes, Mërgimi i luftës, Heroi i nderuar pas luftës, Kosovës ia fali jetën

Agim Vuniqi

Ka shumë vite që jetoj në Amerikë , fatmirësisht kujtesën e kam ende të freskët për të rikujtuar ngjarjet, i dalë nga Kosova shumë herë e plagosur, e plaçkitur , e vrarë , e masakruar, por edhe shumë herë e tradhtuar. Kosova misterioze, e pa zbuluar, me histori të shkruar ...

Më shumë...

RKL: Dhjetë vjet pavarësi në rrugëtimin një hap para dy hapa prapa

RKL

Kaluan dhjetë vjet qyshkur në Kuvendin e Kosovës, më 17 shkurt të vitit 2008 vendi ynë u shpall Shtet i pavarur dhe sovran. Kosova fillimisht ishte shpallur shtet me pavarësi të mbikëqyrur, duke i lënë brenda “bombën e kurdisur të markës Ahtisari”, e cila ishte një hap para për shpalljen ...

Më shumë...

Dilaver Goxhaj: Cila është datë më e rëndësishme: data e çlirimit të Kosovës apo data e Deklaratës së Pavarësisë?

Dilaver Goxhaj: Cila është datë më e rëndësishme: data e çlirimit të Kosovës apo data e Deklaratës së Pavarësisë?

Gëzuar 10 vjetorin e Deklaratës për Pavarësinë e Kosovës! Në 17 shkurt 208 mbushen 10 vite nga  data e Deklaratës së Kuvendit të Kosovës për Shpalljen të Pavarësisë së saj. Ajo deklaratë u bë disa muaj më pas nga koha kur Presidenti i atëhershëm i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ...

Më shumë...

Ferat Shala: 10 vjet të shtetit të Kosovës! Pritjet, të arriturat, sfidat dhe prioritetet

Ferat Shala: 10 vjet të shtetit të Kosovës! Pritjet, të arriturat, sfidat dhe prioritetet

Shteti i Kosovës, ka lindur dhe është zhvilluar me shumë mund, djersë e sakrifica nga shumë gjenerata. Andaj, duhet që më shumë ta duam dhe të punojmë për ruajtjen dhe rritjen e tij. Si erdhëm deri te pavarësia? Pavarësia e Kosovës e ka gjenezën në sakrificën e popullit të Kosovës, ...

Më shumë...

Ruzhdi Jashari: Shtimja me rrethinë në 10-vjetorin e Pavarësisë së Kosovës

Ruzhdi Jashari

 Shumica e qytetarëve të Shtimes, këtë 10 vjetor të pavarësisë e festojnë me shpresa të thyera, por me besimin dhe guximin në vetvete për ndryshime pozitive në të ardhmen, në rrugën e barazisë sociale, drejtësisë dhe zhvillimit ekonomik. Qytetarët, Shtimen këtë javë e kanë parë të stolisur me një ngjyrë kaltër-verdh ...

Më shumë...

Adil Fetahu: Si u shporr Serbia nga Kosova

Adil Fetahu

-Krimet e luftës dhe krimet kundër njerëzimit Lufta e hapur e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës kundër forcave serbe, llogaritet prej 28 shkurt 1998, deri më 11 qershor 1999 (16 muaj e 11 ditë). Ndërkaq, aksione “guerile” të herëpashershme kundër policisë serbe ka pasur prej vitit 1996. Edhe kur UÇK-ja doli ...

Më shumë...

Skënder S. Kapiti: Berisha, Thaçi, Rama, Mustafa, Meta, bëjuni shqiptarëve një të mirë historike- largohuni!

Duke parë, dëgjuar e vështruar; duke parë dhe prekur realitetin gjithdimensional të politikës, të drejtësisë, të mosintegrimit, të  moszhvillimit, të

Duke parë, dëgjuar e vështruar; duke parë dhe prekur realitetin gjithdimensional të politikës, të drejtësisë, të mosintegrimit, të  moszhvillimit, të mosmirëqënies, të papunësisë ,të varfërisë, të korrupsionit, të drogës dhe të eksodit  që vijnë si pasojë e mosqarkullimit të elitave politike, patriotike ,demokratike dhe intelektuale dhe e kalbjes, e gërryerjes ...

Më shumë...

Profesor h.c Max Brym: Kosova – një vend ku socialdemokratët mbahen në burg

Prof.h.c Max Brym

Që nga tetori 2017 Dr. Sadri Ramabaja gjendet në burg „pa kurrfarë prove“. Në rastin e këtij të pandehuri bëhet fjalë për një autor librash, për një docent si dhe për një anëtar të Lëvizjes Vetëvendosje (VV). Në mars të vitit të shkuar ndodhi një atentat kundër Azem Vllasit në ...

Më shumë...

I përkeqësohet gjendja shëndetësore, Azem Sylës, i cili afër dy vjet po mbahet në paraburgim

I përkeqësohet gjendja shëndetësore, Azem Sylës, i cili afër dy vjet po mbahet në paraburgim

Ish-komandanti i UÇK-së dhe deputeti i Kuvendit të Kosovës, Azem Syla, që akuzohet për gjoja  krim të organizuar, është dërguar në spital. Kjo ka bërë që seanca ndaj tij dhe të akuzuarve të  tjerë të shtyhet, ndërkohë që Azem Sylës iu vazhdohet paraburgimi. Kryetari i trupit gjykues, Petko Petkov, ka ...

Më shumë...

Ramiz Lushaj: Pse Sadri Mehaj i Hotit braktisi takimin zyrtar të Nju Jorkut me ministrin e Diasporës të Kosovës

Ramiz Lushaj: Pse Sadri Mehaj i Hotit braktisi takimin zyrtar të Nju Jorkut me ministrin e Diasporës të Kosovës

Ajo çka ndodhi më 5 shkurt 2018 në New York, me aq sa lexova te portali i ri “Plava e Gucia sot”, vërtet të befason, ishte në kufijtë e skandalozes, shprehi fytyrën reale të klasës së sotme politike shqiptare në siujdhesën ballkanike. Pyetjes së atdhetarit Sadri Mehaj i Hotit: Çka ...

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Virtyti duhet të jetë themeli i Fronit, thoshte Skënderbeu

Jakup Krasniqi

( Si e shoh ketë porosi që na vjen para 550 viteve)  Skënderbeu, siç kemi thënë edhe më lartë, nuk e kishte vetëm forcën fizike për përdorimin e shpatës, por ai, për kohën e tij jo vetëm që ishte i arsimuar dhe zotëronte mirë dijet filozofike, si të antikës e ...

Më shumë...

Elife Luzha: Gruaja shqiptare dje dhe sot

Elife Luzha

Njeriu nga natyra lind me të drejtën për të jetuar i lirë dhe i barabartë me të tjerët. Këto të drejta bazë janë artikuluar edhe në Deklaratën Universale për të Drejtat e Njeriut, ku thuhet: “Të gjithë njerëzit lindin të lirë e të barabartë në dinjitet dhe në të drejta”. ...

Më shumë...

Sokol Dodani: Ka ardhur koha të mendohet ndryshe, nuk është vetëm BE-ja

Sokol Dodani: Ka ardhur koha të mendohet ndryshe, nuk është vetëm BE-ja

Thuajse gjithmonë, në të kaluarën e saj, Shqipëria është parë kryesisht si një pozicion gjeostrategjik,  por asnjëherë ajo vetë si faktor. Në të njëjtën përmasë që Bashkimi Europian, në tendencën e globalizimit  në ditët tona, nuk mundet të neglizhojë vendet ballkanike, është e nënkuptueshme që në të njëjtin raport simetrik,  ...

Më shumë...

Skënder S. Kapiti: Shqipëria është e shqiptarëve, jo e tradhtarëve dhe e të korruptuarve

Skënder S. Kapiti

Po filloj pjesën e parë të këtij shkrimi,  këtë hyrje të shkurtër në formë pyetjesh sepse lexuesi shqiptar nuk lexon gjatë dhe nuk studion thellë, dhe si pasojë edhe mashtrohet lehtë.  Politikës së Tiranës gjithnjë  nuk i ka interesuar interesi kombëtar por vetëm ai personal dhe pushteti. Çdo veprim e ...

Më shumë...