RADIO KOSOVA E LIRË - Arkivi i dokumentacionit

  FILLIMI | LAJMET | HISTORIKU | DËSHMORËT | ANALIZA | INTERVISTA | KULTURA | TEMA HISTORIKE | PERSONALITETE | SPORT | TEKNOLOGJI | BOTIMET | GALERIA

Fitore tė reja tė Juventusit dhe Interit, Napoli ndalet nė Bergamo

Nė Serinė A italiane tė futbollit tė mėrkurėn mbrėma u zhvilluan tetė takime tė javės sė dhjetė. Juventusi nė minutat shtesė para shikuesve tė vetė nė Torino ka mposhtur Bolonjėn (2:1) duke regjistruar fitoren e nėntė, derisa Napoli ėshtė ktheyr duarthatė nga Bergamo nė duel me Atalantėn (0:1). Kėtė e shfrytėzoi skuadra e Interit e cila me mjaft mund mposhti nė “San Siro” Sampdorinė (3:2) ekip ky qė pas 45 minutave tė parė ishte nė epėrsi. Me tri pikė tė reja “Kaltėr e zinjtė” janė ngjitur nė pozitėn e dytė. Lacio nė “Olimpico” shpėtoi njė pikė nė ballafaqim me Torinon (1:1), sikurse Udineze nė “Friuli” ndaj Katanies (2:2). Kalari mposhti Sienėn (4:2) pėr tė regjistruar fitoren e katėrt radhazi, ndėrsa njėrin nga dy golat e skuadrės toskane e ka realizur Erion Bogdani (42’).

Serie A – xhiroja e dhjetė

Atalanta – Napoli                   1:0 (1:0)

Karmona 19'

Kalari – Siena                        4:2 (3:1)

Nene 6', 26', Sau 28', Kalajo 90' - Bogdani 42', Ribeiro 89'

Kievo – Peskara                    2:0 (0:0)

Lusiano 75'(pen), Tero 77'

Inter – Sampdoria                  3:2 (0:1)

Milito 52'(pen), Palasio 68', Guarin 81' - Munari 20', Eder 90'+4

Juventus – Bolonja                2:1 (0:0)

Kualiarela 54', Pogba 90'+2 - Taider 71'

Lacio – Torino                        1:1 (0:1)

Mauri 57' - Glik 10'

Parma – Roma                       3:2 (2:1)

Belfodil 34', Parolo 37', Zakardo 65' - Lamela 8', Toti 71'

Udineze – Katania                  2:2 (1:0)

Di Natale 29'(pen), 90'+3 - Kastro 62', Lodi 85'

Tė martėn

Palermo – Milan                       2:2 (1:0)

Tė enjtėn me 1 nėntor

20.45 Gjenova – Fiorentina

Tabela: Juventusi 28 pikė, Interi 24, Napoli 22, Lacio 19, Fiorentina (-1) dhe Parma nga 15, Roma dhe Kalari nga 14, Udineze 13, Atalanta dhe Katania nga 12, Milan 11, Torino, Sampdoria dhe Kievo nga 10, Gjenova (-1) 9, Palermo dhe Peskara nga 8, Bolonja 7 dhe Siena e fundit me 3 pikė.

Siena ėshtė penalizuar me marrjen e gjashtė pikėve, Atalanta me -2 pikė, Torino dhe Sampdoria me nga - 1 pikė.


Postuar nga: Radio Kosova e lirë - www.radiokosovaelire.com


Të gjitha të drejtat të rezervuara nga Radio - Kosova e lirë. © 1999-2009.