RADIO KOSOVA E LIRË - Arkivi i dokumentacionit

  FILLIMI | LAJMET | HISTORIKU | DËSHMORËT | ANALIZA | INTERVISTA | KULTURA | TEMA HISTORIKE | PERSONALITETE | SPORT | TEKNOLOGJI | BOTIMET | GALERIA

M. Krasniqi: E papranueshme gjuha me tė cilėn disa parti po e sulmojnė Gjykatėn Kushtetuese

Nėnkryetari i PDK-sė, Memli Krasniqi, thotė se ėshtė e papranueshme gjuha me tė cilėn disa parti dhe figura politike po e sulmojnė Gjykatėn Kushtetuese. Sipas tij, tė njėjtit, po kėtė gjykatė, para disa javėsh e ngritėn nė qiell me vlerėsimet e tyre. Krasniqi ka thėnė se vendimi i Gjykatės Kushtetuese ishte i drejtė dhe kushtetues, “jo pse e konfirmoi tė drejtėn e PDK-sė pėr tė zgjedhur Kryetarin e Kuvendit, por sepse ia dha kėtė tė drejtė partisė/koalicionit qė doli fitues nga zgjedhjet e 8 qershorit”. “Si institucioni mė i lartė pėrfaqėsues, Kuvendi duhet tė jetė pasqyrė e vullnetit tė popullit e jo tė degradohet nė arenė tė kalkulimeve politike paszgjedhore tė partive humbėse tė zgjedhjeve. Krasniqi thotė se Gjykata Kushtetuese ėshtė shembull pėr punėn e pavarur dhe prezenca e gjyqtarėve ndėrkombėtar, sipas tij, e ka forcuar kėtė pavarėsi.

Fundja, vlerėsime tė larta pėr kėtė gjykatė kanė dhėnė edhe personalitete e institucione ndėrkombėtare me renome. Andaj, ėshtė e papranueshme gjuha me tė cilėn disa parti dhe figura politike po e sulmojnė Gjykatėn Kushtetuese. Tė njėjtit, po kėtė gjykatė, para disa javėsh e ngritėn nė qiell me vlerėsimet e tyre. Si u bė qė tash, vetėm disa ditė mė vonė, po japin vlerėsime diametralisht tė kundėrta?!”.

 

“PDK gjithmonė ka respektuar vendimet e institucioneve tė pavarura, edhe kur ato nuk kanė qenė tė favorshme pėr ne. Pėr PDK-nė, gjithmonė nė rend tė parė do tė jetė interesi shtetėror e qytetar dhe shpresoj se edhe akterėt e tjerė politik dhe shoqėror do ta ndjekin kėtė mendėsi.

Gara politike nė demokraci ėshtė e gjatė. Ndonjėherė fiton, ndonjėherė humb. Liderėt e vėrtetė dinė ta pranojnė edhe humbjen dhe ata do tė duhej tė shikojnė pėrtej interesave momentale personale e partiake. Tė tillėt, nėse ka ndonjė nė bllokun opozitar, para sė gjithash duhet tė dėshmojnė respekt pėr interesat e vendit, tė pranojnė vendimet e institucioneve tė pavarura dhe tė tėrhiqen nga bllokada e panevojshme politike”, ka shkruar Krasniqi nė Facebook


Postuar nga: Radio Kosova e lirë - www.radiokosovaelire.com

Jakup Krasniqi ka thėnė se vendimi i Kushtetuese ėshtė politik dhe i korruptuar

Kryetari i kėshillit tė NISMA-s, Jakup Krasniqi ėshtė cituar tė ketė deklaruar se vendimi i  Gjykatės Kushtetuese ėshtė politik dhe i korruptuar. Ai ka thėnė se GJK-ja nuk meriton as respekt, pasi respekti fitohet nga vendimet e drejta. Ernst Reichel, i deleguari gjerman pėr Ballkanin 'ka thėnė se ky institucion meriton respekt.  Edhe nė jetėn politike dhe ekonomike, suksesi e respekti varen prej vendimeve tė drejta, Vendimi nė fjalė i GJK nuk e plotėson ketė kusht tė domosdoshėm. Nė rastin tonė, zoti Ernst Reichel, respektin e kėrkon pėr tė vetmen arsye, se gjyqtari raportues na qenka jo shqiptar, ndonėse fillimisht raportues ishte caktuar njė gjyqtar tjetėr i cili nė dy rastet e fundit e ka ndarė mendimin e tij. Ai sugjeron: 'Gjykata Kushtetuese meriton respekt edhe nga ata qė mund tė mos pajtohen me vendimin e saj. Meqė ra fjala, gjyqtari raportues ka qenė njė portugez dhe jo PDK-ja', ka shkruar Jakup Krasniqi.


Postuar nga: Radio Kosova e lirë - www.radiokosovaelire.com

Nė Regjimentin e Mbrojtjes Civile nė kazermėn e FSK-sė u mbajt Konferenca vlerėsuese

Nė Regjimentin e Mbrojtjes Civile (RMC) tė FSK-sė, kazermėn e FSK-sė nė Pomozotin, sot u mbajt Konferenca vlerėsuese pėr Task Forcėn e Kėrkim-Shpėtimit dhe Qendrėn Regjionale tė Ekselencės.

Nė kėtė konferencė, morėn pjesė: komandanti i FSK-sė, gjenerallejtėnant Kadri Kastrati, drejtori i Departamentit tė Operativės nė MFSK, gjeneral brigade Zymer Halimi, shefi i Shtabit tė Komandės sė Forcave Tokėsore (KFT), kolonel Naim Haziri, zėvendėskomandanti i BMO-sė, kolonel Muharrem Rrahmani, pėrfaqėsues tė ambasadave tė SHBA-ve, Turqisė, Suedisė, Italisė, Holandės, pėrfaqėsues tė Ekipit Ndėrlidhės Kėshillues tė NATO-s (NLAT), stafi komandues i Regjimentit tė Mbrojtjes Civile si dhe Grupi Punues pėr Task Forcėn. 

 

Komandanti i FSK-sė gjenerallejtėnant Kadri Kastrati, pasi i pėrshėndeti tė pranishmit pėr pjesėmarrje nė Konferencė,  tha: “Ngritja e Njėsisė Rajonale tė Kėrkim-Shpėtimit dhe Qendrės Rajonale tė Ekselencės  ėshtė njė prioritet dhe objektiv i yni. Edhe nė Konferencėn e Shefave tė Mbrojtjes sė Kartės sė Adriatikut A5 , si dhe nė tė gjitha takimet e rėndėsishme rajonale dhe mė gjerė, qė kam marrė pjesė kamė deklaruar se FSK ėshtė e interesuar dhe ka potenciale tė mjaftueshme pėr tė ngritur Njėsinė Rajonale tė Kėrkim-Shpėtimit dhe Qendrėn Rajonale tė Ekselencės,  e cila ofron  shėrbime jo vetėm pėr vendin por edhe pėr vendet e rajonit”.

Gjenerallejtėnant Kadri Kastrati falėnderoi pėr mbėshtetjen e vazhdueshme tė vendeve kontribuuese nė fushėn e Kėrkim-Shpėtimit, por edhe shprehu bindjen se vendet, si: SHBA-tė, Mbretėria e Bashkuar, Turqia, Suedia, Holanda, etj. do tė vazhdojnė ta ndihmojnė ngritjen e Njėsisė Rajonale tė Kėrkim-Shpėtimit dhe tė Qendrės sė Ekselencės duke u pėrcaktuar nė fushat pėrkatėse tė interesit.

 

Ndėrsa, pėr arritjet e pėrgjithshme dhe pėr tė ardhmen e Task Forcės sė Kėrkim-Shpėtimit, pjesėmarrėsit e Konferencės i informoi kolonel Shaip Haziri, komandant i Brigadės sė Mbėshtetjes Operacionale (BMO) dhe drejtori i Qendrės Suedeze tė Trajnimit tė Resurseve (Kėrkim-Shpėtimit)  nė Suedi, Ola Jahansson.

Koloneli Shaip Haziri tha se arritja e rezultateve tė pėrgjithshme tė Task Forcės sė Kėrkim-Shpėtimit pa mbėshtetjen e Stafit Ndėrkombėtar ka qenė e pa mundur. Ai mė pastaj bėri prezantimin e strukturės dhe synimet pėr anėtarėsim nė Grupin Kėshillues Ndėrkombėtar tė Kėrkim-Shpėtimit Urban (INSARAG-INTERNACIONAL SEARCH AND RESCUE  ADVISORY GROUP ) dhe ngritjen e Qendrės Rajonale tė Ekselencės. Me kėtė rast, kolonel Haziri foli pėr misionin e Task Forcės, strukturėn, trajnimet si brenda dhe jashtė vendit, trajnimet me ekipet urbane amerikane, pajisjet e pėrgjithshme pėr ujėra, male, zjarrėfikje, etj. Komandanti i BMO-sė, gjatė diskutimit tė tij, mė shumė rėndėsi i kushtoi strukturės sė Task-Forcės dhe vizionit pėr tė ardhmen, trajnimeve tė pėrgjithshme dhe infrastrukturės sė nevojshme.

Ndėrsa, nė emėr tė Ekipit Vlerėsues nga Suedia tė pranishmit i njoftoi drejtori i Qendrės sė Trajnimit tė Resurseve nė Suedi, Ola Jahansson, i cili pėrmes sllajdeve paraqiti programin pėr Task Forcėn e Kėrkim-Shpėtimit dhe tė Qendrės Rajonale tė Ekselencės, pėrgatitur nga Ekipi Vlerėsues i Kėrkim-Shpėtimit tė Suedisė.


Postuar nga: Radio Kosova e lirë - www.radiokosovaelire.com

Jabllanoviq: Lista ‘Sėrpska’ pėrkrah Isa Mustafėn pėr kryetar tė Kuvendit

Aleksandar Jabllanoviq nga Lista ‘Sėrpska’, ka shprehur preferencat qė ky subjekt tė votojė pėr kandidatin e propozuar nga blloku opozitar pėr kryetar tė Kuvendit, Isa Mustafa. Ai ka thėnė se me vendimin e Gjykatės Kushtetuese, PDK ka marrė tė drejtėn e nominimit tė kandidatit pėr kryekuvendar. Jablanoviq, ėshtė shprehur se vetėm Isa Mustafa ėshtė ai qė mund ta sigurojė shumicėn. Sipas tij, Lista ‘Sėrpska’ do tė mbėshtes kandidatin qė tė sigurojė shumicėn. Ai ka thėnė se ėshtė pak e mundshme qė ndonjėra nga partitė e bllokut ta mbėshtesė kandidatin e Partisė Demokratike tė Kosovės.


Postuar nga: Radio Kosova e lirë - www.radiokosovaelire.com

Ymeri: Nuk e votojmė Mustafėn pa u arritur marrėveshja

Deputeti nga radhėt e Vetėvendosjes, Visar Ymeri ka thėnė se ky subjekt nuk do ta votojė kandidatin e Bllokut LDK-AAK-Nisma pėr kryekuvendar, nėse nuk arrihet njė marrėveshje. Ai ka thėnė se Vetėvendosje nuk do tė votojė kandidatin e PDK-sė dhe as nuk do tė bėjė kuorumin e nevojshėm. “Blloku ka edhe pak kohė tė vendosė nėse parimet dhe kriteret e Vetėvendosjes janė tė pranueshme pėr ta. Presin qė marrėveshja tė bėhet para seancės sė ardhshme”, ka thėnė Ymeri. Sipas tij, vendimi i Gjykatės Kushtetuese ka qenė anti-kushtetues dhe paraqet puē institucional. Ndėrkaq, kreu i LDK-sė, Isa Mustafa shprehu besimin se do tė gjenden rrugė pėr arritjen e marrėveshjes me Vetėvendosjen. Ai i ka quajtur propagandė zėrat se disa deputetė tė LDK-sė do tė votojnė kandidatin e propozuar nga PDK pėr kryetar tė Kuvendit tė Kosovės.


Postuar nga: Radio Kosova e lirë - www.radiokosovaelire.comTë gjitha të drejtat të rezervuara nga Radio - Kosova e lirë. © 1999-2009.