vala – old
driloni com
vipa
Fillimi / Ahmet Qeriqi

Ahmet Qeriqi

Shënimi i “Javës së Personave të Pagjetur”, nis me 23 prill dhe do të vazhdojë deri më 27 prill 2018

Shënimi i “Javës së Personave të Pagjetur”, nis me 23 prill dhe do të vazhdojë deri më 27 prill 2018

Zyra e Kryeministrit Ramush Haradinaj ka dërguar agjendën për shënimin e “Javës së Personave të Pagjetur”, që fillon më 23 dhe do të vazhdojë deri më 27 prill të këtij viti. “Nën patronatin e Kryeministrit të Republikës së Kosovës, Komisioni Qeveritar për Persona të Zhdukur në bashkëpunim me Këshillin Koordinues ...

Më shumë...

Fatmir Limaj ka ftuar shqiptarët që jetojnë në Itali të mobilizohen edhe për shtetndërtimin e Kosovës

Fatmir Limaj ka ftuar shqiptarët që jetojnë në Itali të mobilizohen edhe për shtetndërtimin e Kosovës

Zëvendës-kryeministri i Kosovës, njëherësh kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj ka zhvilluar një bashkëbisedim me shqiptarë të Kosovës, në Itali. Ai iu ka shprehur mirënjohje dhe respekt për kontributin që kanë dhënë para dhe pasluftës për Kosovën. Ai i ka ftuar shqiptarët që jetojnë në Itali që siç janë mobilizuar ...

Më shumë...

Arne Sannes Bjornstad: Ata që thonë se Kosova është pjesë e Serbisë, nuk kanë pse habiten me Kosovën Lindore

Arne Sannes Bjornstad: Ata që thonë se Kosova është pjesë e Serbisë, nuk kanë pse habiten me Kosovën Lindore

Ambasadori norvegjez në Serbi, Arne Sannes Bjornstad, duke komentuar deklaratën e kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj, ku ai Preshevën dhe Bujanocin i ka quajtur Kosovë Lindore, ka thënë se deklarata të tilla nuk janë të dobishme, por ka paralajmëruar edhe ata që flasin për “Kosovën si pjesë të Serbisë”. Diplomati ...

Më shumë...

Autoritetet afgane kanë njoftuar se të paktën 57 persona janë vrarë dhe 119 të tjerë janë plagosur rëndë

Autoritetet afgane kanë njoftuar se të paktën 57 persona janë vrarë dhe 119 të tjerë janë plagosur rëndë

Autoritetet afgane kanë njoftuar se të paktën 57 persona janë vrarë dhe 119 të tjerë janë plagosur. Zëdhënësi i Ministrisë së Brendshme, Najib Danesh ka thënë se sulmuesi ka ecur në këmbë dhe ka shpërthyer eksplozivët e tij kur i është afruar turmës. Njerëzit ishin mbledhur për të marrë letërnjoftimet ...

Më shumë...

Kosova dhe Serbia po hynë në një fazë të rëndësishme të dialogut, në atë që po quhet edhe faza finale

Enver Hoxhaj

Kosova dhe Serbia po hynë në një fazë të rëndësishme të dialogut për të dy vendet, në atë që po quhet edhe faza finale, e që pritet të përfundojë me njohje reciproke mes dy vendeve. Nga pala kosovare qëllimi kryesor nga ky dialog është njohja reciproke dhe anëtarësimi në Organizatën ...

Më shumë...

Vetëvendosja dhe LDK-ja kundërshtojnë platformën qeveritare për dialogun me Serbinë

Dialogu

Vetëvendosja e kundërshton platformën qeveritare për dialogun me Serbinë,  sepse e konsideron dokument komplet joserioz, komplet të papranueshëm në aspektin politik, edhe kushtetues për faktin se tashmë është bërë kohë e gjatë prejse ka nisur procesi i dialogut me Serbinë dhe ne nuk kemi parë që nga ky dialog ka ...

Më shumë...

Fetnete Ramosaj: Oda Ekonomike e Kosovës, është e Kosovës, apo filialë e Serbisë?

Fetnete Ramosaj: Oda Ekonomike e Kosovës, është e Kosovës, apo filialë e Serbisë?

E ashtuquajtura Odë Ekonomike e Kosovës, e drejtuar nga Safet Gërxhaliu më shumë po ngjet të jetë filialë e Serbisë, sesa Odë Ekonomike e Kosovës. Është skandaloz veprimi i saj i këtyre ditëve, kur në Prishtinë organizoi Panairin Ndërkombëtar Prishtina 2018 duke ua mohuar pjesëmarrjen ndërmarrjeve të tjera të rajonit ...

Më shumë...

Isuf Bytyçi: Përkrahje e fuqishme institucionale për mësimin plotësues të gjuhës shqipe në Bavari

Isuf I. Bytyçi: Synimi dhe sfidat e Mësimit Plotësues në Gjuhën Shqipe në Bavari

(Nga takimi i përfaqësuesëve të KMPGJSH-së për Bavari me organet institucionale të Kosovës) Mësimi plotësues në gjuhën shqipe në diasporë, krahas vështirësive të mëdha dhe frikës për asimilim, kohëve të fundit sikur po gjenë një pikë shprese nga institucionet tona kombëtare! Pikërisht, Ministria e Diasporës ka filluar ta paraqesë me ...

Më shumë...

Sot në Baballoq shënohet 20-vjetori i fillimit të luftës frontale të UÇK-së në Zonën e Dukagjinit

Sot në Baballoq shënohet 20-vjetori i fillimit të luftës frontale të UÇK-së në Zonën e Dukagjinit

Sot në varrezat e Dëshmorëve të Kombit në Baballoq do të shënohet 20 vjetori i fillimit  të luftës frontale të UÇK-së në Zonën e Dukagjinit. Me këtp rat do të bëhen edhe homazhe për të rënët, të cilat fillojnë  në orën 11:00. Po ashtu me një ceremoni rasti do të ...

Më shumë...

Kryepolici i deritanishëm i Kosovës, Shpend Maxhuni emërohet drejtor i AKI-së

Kryepolici i deritanishëm i Kosovës, Shpend Maxhuni emërohet drejtor i AKI-së

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, bashkë me kryeministrin, Ramush Haradinaj, sot kanë emëruar drejtorin e ri të Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë. Ata morën vendim për emërimin e Shpend Maxhunit, drejtor të AKI-së.  Është bërë e ditur gjithashtu se Maxhuni u emërua për një mandat pesë vjeçar, i cili mund ...

Më shumë...

U mbajt një takim i nivelit të lartë në mes të FSK-së dhe Ekipit Këshillues e Ndërlidhës të NATO-s

U mbajt një takim i nivelit të lartë në mes të FSK-së dhe Ekipit Këshillues e Ndërlidhës të NATO-s

Në ambientet e Ministrisë së FSK-së, nën kryesimin e komandantit të kësaj force, gjenerallejtënant Rrahman Rama, sot u zhvillua takimi i dytë zyrtar, në mes të lidershipit të FSK-së dhe Ekipit Këshillues Ndërlidhës të NATO-s për Ministrinë dhe FSK-në. Komandanti i FSK-së, gjenerallejtënant Rrahman Rama, fillimisht theksoi rëndësinë e këtij ...

Më shumë...

Dmitri Trenin: Lufta e re e ftohtë po gatuhet në Siri

Dmitri Trenin: Lufta e re e ftohtë po gatuhet në Siri

Antonio Guterres, Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, së fundmi tha se Lufta e Ftohtë ishte kthyer me një hakmarrje, por edhe me një ndryshim. Kjo është e saktë, por e vonuar gjithashtu. Konfrontimi i ri midis Rusisë dhe Shteteve të Bashkuara filloi në vitin 2014 dhe është intensifikuar ...

Më shumë...

Kryeparlamentari Veseli propozoi që rruga: Klinë e Eperme- Komoran, të mbajë emrin e Shaban Polluzhës

Kryeparlamentari Veseli propozoi që rruga: Klinë e Eperme- Komoran, të mbajë emrin e Shaban Polluzhës

Kryekuvendari, Kadri Veseli, me rastin e fillimit punimeve të rrugës Klinë e Epërme – Komoran, ka thënë se në Kosovë po ndodhë zhvillimi dhe ndryshimi pozitiv. Sot jemi këtu, në fillimin e punimeve të kësaj rruge për të nderuar kujtimin e dëshmorëve e heronjve. Njëkohësisht, për të dëshmuar forcën tonë ...

Më shumë...

Gjykata Themelore shpalli aktgjykimin për ish-inspektorët e Prishtinës të akuzuar për shpërdorim detyre

Gjykata Themelore shpalli aktgjykimin për ish-inspektorët e Prishtinës të akuzuar për shpërdorim detyre

Gjykata Themelore në Prishtinë, shpalli aktgjykimin për ish-inspektorët e komunës të akuzuar për shpërdorim detyre, të cilët u dënuan me burg dhe me  gjoba. Ismet Haliti u dënua  tre vjet e gjashtë muaj burg për keqpërdorim detyre dhe 1 mijë euro gjobë për armëmbajtje pa leje. Skender Canolli u dënua ...

Më shumë...

Daniel Serwer: Amerika luan një rol më të madh kur bëhet fjalë për Forcat e Armatosura të Kosovës

Daniel Serwer: Amerika luan një rol më të madh kur bëhet fjalë për Forcat e Armatosura të Kosovës

Analisti i mirënjohur amerikan, Daniel Serwer, studiues në Qendrën për Marrëdhënie Transatlantike në Universitetin “Johns Hopkins” në një intervistë për Deutsche Welle ka thënë se UNMIK-u nuk paraqet problem dhe nuk është në gjendje të bllokojë asgjë, por sipas tij, pengesë e vetme është mosnjohja e Kosovës nga pesë vendet ...

Më shumë...

OVL e UÇK-së, inkurajon organet e drejtësisë për vënien para përgjegjësisë të atyre që kanë shkelur ligjin

OVL e UÇK-së, inkurajon organet e drejtësisë për vënien para përgjegjësisë të atyre që kanë shkelur ligjin

OVL e UÇK-së, nëpërmjet një komunikate, inkurajon organet e drejtësisë për vënien para përgjegjësisë të gjithë ata që kanë shkelur ligjin, që kanë kryer vepra penale dhe kanë manipuluar me listat e veteranëve, por shprehet është kundër fushatës së mediave dhe individëve të caktuar, që përmes rasteve individuale të njollosin ...

Më shumë...