vipa
driloni com
vala – old
Fillimi / Labinot Dervishaj

Labinot Dervishaj

Ministri Lekaj, reagon lidhur me zërat se është duke punuar brenda “zonës së mbrojtur” në rrugën Deçan-Plavë

Ministri Lekaj, reagon lidhur me zërat se është duke punuar brenda “zonës së mbrojtur” në rrugën Deçan-Plavë

Ministri i Ministrisë së Infrastrukturës Pal Lekaj, ka reaguar lidhur me zërat se kompania ndërtuese e rrugës Deçan- kufiri me Malin e Zi, është duke punuar brenda “zonës së mbrojtur”, duke siguruar qytetarët e të gjitha komuniteteve se punimet do të kryhen pa e cenuar atë zonë, ashtu siç edhe ...

Më shumë...

Më 28 maj 2018 në Pasomë të Vushtrrisë zbulohet pllaka përkujtimore për dëshmorin Arsim Tahiri

Më 28.05.2018 në fshatin Pasomë të Vushtrrisë zbulohet pllaka përkujtimore në 19 vjetorin e rënies së dëshmorit Arsim Tahiri

Shoqata e Familjeve të Dëshmorëve dega në Vushtrri  njofton të gjitha familjet e dëshmorve, veteran e invalid të UÇK-së dhe qytetar se me datën 28.05.2018 në fshatin Pasomë(Sumë) të Vushtrrisë bëhet zbulimi i pllakës përkujtimore në 19 vjetorin e rënies së dëshmorit Arsim Tahiri. Ai ka qenë pjestarë i orëve ...

Më shumë...

Rasim Selmanaj thotë se pengesat në rrugën Deçan – Plavë janë të papranueshme dhe jo të shëndetshme

Deputeti i AAK-së Rasim Selmanaj thotë se pengesat në rrugën Deçan - Plavë janë të papranueshme dhe jo të shëndetshme

Deputeti i Kuvendit të Kosovës dhe ish-kryetari i komunës së Deçanit, Rasim Selmanaj ka reaguar ndaj përpjekjeve të igumenit të Manastirit të Deçanit, Sava Janjiçi për të bllokuar punimet në rrugën Deçan – Plavë, duke i vlerësuar ato si të pa shëndetshme. “Paska reaguar prap Sava Janjiçi lidhur me rrugën ...

Më shumë...

Me rritjen e numrit të gjyqtarëve është rritur edhe shqyrtimi i lëndëve që kanë qenë në pritje nëpër gjykata

Me rritjen e numrit të gjyqtarëve është rritur edhe shqyrtimi i lëndëve që kanë qenë në pritje në gjykata

Rreth 400 gjyqtarë dhe 197 prokurorë, aktualisht, janë të angazhuar në sistemin e drejtësisë në Kosovë. Megjithatë, një numër i madh i lëndëve vazhdojnë të mbesin të pazgjidhura nëpër gjykata. Ndërkohë që Komisioni Evropian, përmes raporteve të progresit, e ka përsëritur çdo vit se pret që Kosova të shënojë përparime ...

Më shumë...

Ministrja Reshitaj në Venedik, nënshkruan memorandum bashkëpunimi me Akademinë Kulturore Evropiane

Ministrja Reshitaj në Venedik, nënshkruan memorandum bashkëpunimi me Akademinë Kulturore Evropiane

Ministrja Albena Reshitaj në Venedik, nënshkruan memorandum bashkëpunimi me Akademinë Kulturore Evropiane. Pjesëmarrjen e saj në edicionin e 16-të të Ekspozitës Nderkombëtare të Arkitekturës së Bienalës në Venedik, ministrja e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor Albena Reshitaj e konkretizoi me nënshkrimin e një memorandum bashkëpunimi me Akademinë Kulturore Evropiane në Venedik ...

Më shumë...

Ministri i Shëndetësisë, Uran Ismaili thotë se në fund të qershorit nis furnizimi me barna

Ministri i Shëndetësisë, Uran Ismaili thotë se në fund të qershorit nis furnizimi me barna

Në Klinikat e Qendrës Klinike Universitare, ende po mungojnë edhe gjërat më elementare. Qytetarët po detyrohen t’i blejnë vet, si barnat ashtu edhe materialin shpenzues. Ministri i Shëndetësisë Uran Ismaili ka thënë për TV21 se në fund të qershorit, do të filloj furnizimi i rregullt me barna dhe material shpenzues. ...

Më shumë...

Kisha Ortodokse Serbe vazhdon të jetë aktive në lobimin kundër interesave të vendit tonë

Kisha Ortodokse Serbe vazhdon të jetë aktive në lobimin kundër interesave të vendit tonë

Kisha Ortodokse Serbe vazhdon të jetë aktive në pengimin e zhvillimit të Kosovës, në përpjekjen e saj për ta dëmtuar imazhin e shtetit të Kosovës, si në lobimin kundër interesave të vendit tonë.  Një gjë të tillë e ka bërë edhe sot ku e ashtuquajtura Dioqezë Rashkë-Prizren e Kishës Ortodokse ...

Më shumë...

Ministri i Arsimit Shyqyri Bytyqi thotë se do të përkrahen talentet e të gjitha fushave, veçanërisht ata të matematikës

Ministri i Arsimit Shyqyri Bytyqi thotë se do të përkrahen talentet e të gjitha fushave, veçanërisht ata të matematikës

Pesëdhjetë e pesë nxënës të klasave të ndryshme nga mbarë Kosova kanë marrë çmime pasi që ishin pjesë e garës Ndërkombëtare të Matematikës “Kangaroo”. Ata që kaluan 65% janë përfitues të shërbimeve dhe aktiviteteve përkrahëse për zhvillimin e talentit të tyre në fushën e matematikës, posaçërisht për ofrimin e kurseve ...

Më shumë...

Kryeministri Haradinaj e fton zëvendës-ndihmës sekretarin Pete Marocco që ta vizitojë Kosovën

Kryeministri Haradinaj e fton zëvendës-ndihmës sekretarin Pete Marocco që ta vizitojë Kosovën

Kryeministri i Republikës së Kosovës Ramush Haradinaj gjatë qëndrimit në Tiranë, ku po merr pjesë në takimin e 15-të të Evropës Juglindore, ka zhvilluar një takim pune me zëvendës-ndihmës sekretarin Amerikan të Shtetit për çështjen e Parandalimit të Konflikteve, Pete Marocco. Ai e ka njoftuar sekretarin Marocco për progresin e ...

Më shumë...

Përfundon në mënyrë të qetë protesta e organizuar sot nga opozita në Tiranë

Përfundon në mënyrë të qetë protesta e organizuar sot nga opozita në Tiranë

Pas rreth dy orësh, ka përfunduar edhe protesta e opozitës, që pavarësisht tentative sporadike, mund të thuhet se u mbyll në mënyrë të qetë e paqësore. Protestuesit u grumbulluan fillimisht në bulevardin ‘Dëshmorët e Kombit’, ku mbajti fjalën e tij edhe lideri i PD-së, Lulzim Basha. Ai bëri thirrje për ...

Më shumë...

Një seri tërmetesh janë regjistruar pas mesnatës në rajonin e Ohrit dhe Prespës

Një seri tërmetesh janë regjistruar pas mesnatës në rajonin e Ohrit dhe Prespës

Një seri tërmetesh në rajonin e Ohrit dhe Prespës janë regjistruar pas mesnatës nga Observatori Sizmologjik pranë Fakultetit Matematiko-natyror në Shkup. Epiqendra e tërmeteve ka qenë 85 kilometra në jugperëndim të Shkupit dhe rrjedhin nga rajoni epiqendror Debarcë. Nga Observatori Sizmologjik informojnë se dy nga këto tërmete, ai i orës ...

Më shumë...

Përkujtohet dëshmori i kombit Mentor Retkoceri në 19 vjetorin e rënies heroike

Përkujtohet dëshmori i kombit Mentor Retkoceri në 19 vjetorin e rënies heroike

Sot janë bërë 19 vjet nga rënia heroike e dëshmorit të kombit Mentor Retkoceri (Tori), luftëtar i UÇK-së,  Njësisë Speciale “Komando” pjesëmarrës i betejave kryesore çlirimtare të viteve 1998/99 në Zonën Operative të Llapit dhe rrethinë. Për nder të veprës dhe sakrificës së dëshmorit sot është bërë bëhet vizitë në ...

Më shumë...

Sot në Deqan janë nderuar dëshmorët e kombit Arben Haradinaj e Luan Qerimaj

Sot në Deqan janë nderuar dëshmorët e kombit Arben Haradinaj e Luan Qerimaj

Sot në Deçan  janë nderuar dëshmorët e kombit Arben e Luan Qerimaj dhe vendosë kurora më lule, pranë varreve të tyre. Homazhe janë bërë në Rastavicë me fillim nga ora 10:30. Ndërsa në ora 11:00 janë bërë homazhe në “Kompleksin Memorial “Dëshmoret e Kombit” në Gllogjan.

Më shumë...

Këshilltari i kryeministrit Haradinaj, Jahja Lluka: NATO do të ndihmojë në gjetjen e të zhdukurve gjatë luftës

Këshilltari i kryeministrit Haradinaj, Jahja Lluka: NATO do të ndihmojë në gjetjen e të zhdukurve gjatë luftës

Delegacioni i Kosovës shumë shpejt do të zhvillojë një takim me përfaqësues të NATO-s në Bruksel. Foraca ushtarake do të ndihmojë Kosovën në gjetjen e personave që konsiderohen ende të zhdukur që prej përfundimit të luftës së fundit në Kosovë. Këshilltari i kryeministrit Ramush Haradinaj, Jahja Lluka, mbajtës i dosjes për ...

Më shumë...

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj merr pjesë sot në “Lutjet e Mëngjesit” në Tiranë

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj merr pjesë sot në “Lutjet e Mëngjesit” në Tiranë

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj,  merr pjesë sot në “Lutjet e Mëngjesit” në Tiranë, në kuadër të Takimit të Evropës Juglindore “Love Your Neighbor”, nën organizimin e Kuvendit të Republikës së Shqipërisë. Kjo është bërë e ditur përmes një njoftimi Qeverisë së Kosovës. Në këtë ngjarje përveç kryeministrit Haradinaj do ...

Më shumë...

Sot në fshatin Dujakë të Gjakovës do të nderohet dëshmori i kombit Bislim Alijaj

Sot në fshatin Dujakë të Gjakovës do të nderohet dëshmori i kombit Bislim Alijaj

Organizata e Veteranëve të Luftës se Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, dega në Gjakovë njofton se sot me 26 maj 2018 do të nderohet dëshmori i kombit Bislim Alijaj. “Të nderuara Familje të Dëshmorevë, Invalid dhe Veteran të Luftës së UÇK-së, të nderuar qytetar të komunes së Gjakovës. Me 26 Maj 2018, ...

Më shumë...