driloni com
rkl vala loja shperblyese
muqa 900
vipa
Fillimi / Labinot Dervishaj

Labinot Dervishaj

Memli Krasniqi ia konfirmon ambasadorit Delawie votën e PDK-së pro ratifikimit të demarkacionit

Memli Krasniqi ia konfirmon ambasadorit Delawie votën e PDK-së pro ratifikimit të demarkacionit

Shefi i grupit parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, është takuar me ambasadorin e ShBA-së në Prishtinë, Greg Delawie. Krasniqi ia ka konfirmuar Delawies qëndrimin e PDK-së pro ratifikimit të marrëveshjes për demarkacionin me Malin e Zi. Ai ka theksuar se është e rëndësishme arritja e konsensusit politik ...

Më shumë...

Ministri i Punëve të Jashtme, Behxhet Pacolli ka pritur sot në një takim ish shefin e OSBE-së William Walker

Ministri i Punëve të Jashtme, Behxhet Pacolli ka pritur sot në një takim ish shefin e OSBE-së William Walker

Ministri i Punëve të Jashtme, Behxhet Pacolli ka pritur sot në një takim ish shefin e OSBE-së ambasadorin, William Walker. Ai ka vlerësuar atë si njeriun më të dashur të të gjithë shqiptarëve. Pacolli ka thënë se fjalët e tij për masakrën çnjerëzore të Reçakut, u bënë pikë kthese në ...

Më shumë...

Ministri Flamur Sefaj raportoi me dyer të mbyllura në Komisionin për Punë të Brendshme

Ministri Flamur Sefaj raportoi me dyer të mbyllura në Komisionin për Punë të Brendshme

Komisioni për Punë të Brendshme sot miratoi pikat e rendit të ditës, në të cilin si pik ishte edhe formimi i një grupi punues për mbikëqyrjen e zbatueshmërisë së ligjit nga inspektorët e policisë, raporton “Zëri.info”.  Në këtë mbledhje do të raportoj edhe ministri i Punëve të Brendshme, Flamur Sefaj ...

Më shumë...

Kadri Veseli: Shëmbëlltyra e Shaban Polluzhës u kthye në frymëzim të lëvizjes sonë kombëtare për lirinë e Kosovës

Kadri Veseli: Shëmbëlltyra e Shaban Polluzhës u kthye në frymëzim të lëvizjes sonë kombëtare për lirinë e Kosovës

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli e ka kujtuar me anë të një postimi në rrjetin social heroin e Kosovës, Shaban Polluzhën në 73 vjetorin e vrasjes së tij. Veseli ka thënë së shëmbëlltyra e Shaban Polluzhës u kthye në frymëzim të lëvizjes sonë kombëtare për lirinë e Kosovës. ...

Më shumë...

Kryeministri i Çekisë, Andrej Babiš heq dyshimet për tërheqjen e njohjes së Kosovës, uron Haradinajn

Kryeministri i Çekisë, Andrej Babiš heq dyshimet për ç’njohjen Kosovës, uron Haradinajn

Kryeministri i Çekisë, Andrej Babiš ka konfirmuar mbështetjen e shtetit të tij ndaj Kosovës, pavarësisht se në këtë vend ka nisur peticione për tërheqje të njohës së pavarësisë së Kosovës. Kryeministri çek i ka dërguar një urim kryeministrit Ramush Haradinaj me rastin e 10 vjetorit të pavarësisë, duke konfirmuar mbështetjen ...

Më shumë...

Oda e Afarizmit të Kosovës dhe Ministria e Financave bashkëbisedojnë lidhur me fondet e IPA-s

Oda e Afarizmit të Kosovës dhe Ministria e Financave bashkëbisedojnë lidhur me fondet e IPA-s

Një delegacion i Ministrisë së Financave i kryesuar nga zëvendës-ministri, Hyzer Gashi së bashku me Rexhep Vasolli nga Departamenti për Integrime Evropiane dhe Koordimin të Politikave, kanë vizituar Odën Afariste të Kosovës ku janë takuar me kryetarin e bordit Skender Krasniqin dhe drejtorin ekzekutiv, Ismet Mulaj. Qëllimi i këtij takimi ...

Më shumë...

73-vjetori i rënies heroike të komandantit të Shqipërisë Etnike, Shaban Palluzha

73 vjet nga vrasja e Shaban Polluzhës, komandanit shqiptar që luftoi kundër ushtrisë jugosllave

Më 21 shkurt të vitit 1945 pas luftimeve të ashpra kundër brigadave partizane e çetnike, që kishin rrethuar rajonin e Drenicës, në fshatin Tërstenik, ka rënë heroikisht duke luftuar ballë për ballë forcave serbe, komandanti popullor Shaban Polluzha, njëri ndër luftëtarët  më të njohur shqiptarë gjatë Luftës së Dytë Botërore. ...

Më shumë...

Kryetari i vendit, Hashim Thaçi flet për herë të parë për dekoratat e refuzuara

Kryetari i vendit, Hashim Thaçi flet për herë të parë për dekoratat e refuzuara

Kryetari i vendit, Hashim Thaçi, përmes një postimi në rrjetin social ka shkruar se deklaratat e disa individëve të cilët pohojnë se kanë refuzuar dekoratën e kryetarit, nuk janë të vërteta. Thaçi ka sqaruar se nga 500 emra të personaliteteve dhe organizatave kombëtare dhe ndërkombëtare, të propozuar, por edhe të ...

Më shumë...

Mbledhet sot Kryesia e Kuvendit të Kosovës në të cilën do të vendoset për seancën e demarkacionit

Mbledhet sot Kryesia e Kuvendit të Kosovës në të cilën do të vendoset për seancën e demarkacionit

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka bërë me dije se sot në orën 16:00 do të mbahet mbledhja e Kryesisë të Kuvendit në të cilën do të vendoset për seancën e demarkacionit. “Kuvendi i Kosovës ka pranuar nga Qeveria e Kosovës Projektligjin për ratifikimin e marrëveshjes për kufirin ...

Më shumë...

Edhe ish-komandanti i përgjithshëm i UÇK-së, Sylejman Selimi e refuzon dekoratën e Hashim Thaçit

Edhe ish-komandanti i UÇK-së, Sylejman Selimi e ka refuzuar dekoratën që kryetari Hashim Thaçi ka dekoruar me rastin e 10 vjetorit të pavarësisë

Ish-komandanti i UÇK-së, Sylejman Selimi, emri i të cilit figuron në listën e personave që kryetari Hashim Thaçi ka dekoruar me rastin e 10 vjetorit të pavarësisë, e ka refuzuar dekoratën. Në një letër që Selimi u ka dërguar familjes nga Burgu i Dubravës, ka përmendur arsyen e refuzimit. Gjenerali Selimi ...

Më shumë...

Ministri i Punëve të Brendshme, Flamur Sefaj priti në takim ambasadorin e SHBA-ve në Prishtinë, Greg Delawie

Ministri i Punëve të Brendshme, Flamur Sefaj priti në takim ambasadorin e SHBA-ve në Prishtinë, Greg Delawie

Ministri i Punëve të Brendshme, Flamur Sefaj priti në takim ambasadorin e Shteteve Bashkuara të Amerikës, Greg Delawie, ku u bisedua për marrëdhëniet dhe bashkëpunimin në mes të ShBA-ve dhe Republikës së Kosovës. Gjithashtu, në këtë takim u bisedua edhe për çështjen e sigurisë së përgjithshme në Republikën e Kosovës. ...

Më shumë...

Ish-kryetari i Kuvendit të Austrisë, Andreas Khol: Jam i lumtur kur e shoh një Kosovë krejt tjetër

Ish-kryetari i Kuvendit të Austrisë, Andreas Khol: Jam i lumtur kur e shoh një Kosovë krejt tjetër

Kryetari i së Kosovës, Hashim Thaçi, ka pritur sot në takim ish-kryetarin e Parlamentit Nacional të Austrisë në periudhën 2002-2006 dhe deputet nga viti 1983, Andreas Khol. Thaçi ka falënderuar atë për rolin e rëndësishëm në ndërkombëtarizimin e çështjes së Kosovës që nga vitet e ‘90-ta, si kritikues i ashpër ...

Më shumë...

Ministri i Inovacionit dhe Ndërmarrësisë, Beqaj: Kosova vend atraktiv dhe me potencial për investitorët e huaj

Ministri i Inovacionit dhe Ndërmarrësisë, Beqaj: Kosova vend atraktiv dhe me potencial për investitorët e huaj

Ministri i Ministrisë së Inovacionit dhe Ndërmarrësisë Besim Beqaj, po merr pjesë në “Forumin Botëror për Investime të Bizneseve Engjëj”, që po mbahet në Stamboll të Turqisë, me qëllim të fuqizimit të zhvillimit ekonomik në botë. Beqaj si folës në panelin kryesor të këtij forumi ka folur me temën “Financimi i ...

Më shumë...

Kreu i Qeversisë së vendit, Ramush Haradinaj: Greva e minatorëve, moment kthese për Kosovën

Kreu i Qeversisë së vendit, Ramush Haradinaj: Greva e minatorëve, moment kthese për Kosovën

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj, ka vizituar sot minatorët e Trepçës në Mitrovicë me rastin e 29-vjetorit të grevës së minatorëve. Haradinaj ka thënë se ngujimi i minatorëve në minierën e “Trepçës” 29 vjet më parë, ishte moment kthese për Kosovën. “Kemi para vetes dhe po punojmë në hartimin e ...

Më shumë...

Zëvendëskryeministri Hoxhaj takon ambasadoren jo-rezidente të Estonisë në Kosovë, Eve-Kulli Kala

Zëvendëskryeministri Hoxhaj takon ambasadoren jo-rezidente të Estonisë në Kosovë, Eve-Kulli Kala

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Enver Hoxhaj është takuar sot me ambasadoren jo-rezidente të Estonisë në Kosovë, Eve-Kulli Kala me të cilën ka biseduar për marrëdhëniet në mes të dy shteteve dhe perspektiven euro-atlantike të Kosovës. “Pata kënaqësinë ta takoj sot ambasadoren jo-rezidente të Estonisë në Kosovë, Eve-Kulli Kala, për të diskutuar ...

Më shumë...

Kryekuvendari Veseli: Mesazhi i minatorëve ishte vendimtar, Kosova nuk do të nënshtrohet me asnjë çmim

Kryekuvendari Veseli: Mesazhi i minatorëve ishte vendimtar, Kosova nuk do të nënshtrohet me asnjë çmim

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli e ka kujtuar fillimin e protestës së minatorëve të Trepçës 29 vite me parë. Ai ka shkruar në rrjetin social së mesazhi i minatorëve ishte vendimtar, Kosova nuk do të nënshtrohet për asnjë çmim. “Sot kujtojmë e nderojmë grevën historike të minatorëve të ...

Më shumë...