muqa 900
vipa
driloni com
vala – old
Fillimi / Radio Kosova e Lire

Radio Kosova e Lire

OSBE, komuna e Deçanit dhe Junikut diskutuan mbi shërbimet cilësore për personat me aftësi të kufizuar

Zyra rajonale e OSBE-së në Pejë në bashkëpunim me komunën e  Deçanit dhe Junikut organizuan tryezë të rrumbullakët  për çështjet në lidhje me personat me aftësi të kufizuara, qasja e tyre në shërbime dhe hapësirat komunale si dhe në informata dhe zbatimi i legjislacionit. Të pranishëm në këtë takim ishin ...

Më shumë...

Organizohet Simpoziumi “Ambasadorët e Rinj” të Kaçanikut e të Vitisë

Komuna e Kaçanikut ishte vendtakim i shumë të rinjëve, të cilët ishin mbledhur në Shtëpinë e Kulturës “Xheladin Kurtaj” në simpoziumin “Ambasadorët e Rinjë”. Drejtori për Arsim dhe Kulturë Enver Kamishi, në emër të Kryetarit Beism Ilazi, përcolli përshëndetjet më të përzemërta, ndërsa falenderoi të rinjët për aktivitetin e tyre ...

Më shumë...

CAKTOHET SEANCA INAUGURUESE E KUVENDIT TË KOMUNËS SË KLINËS

Seanca inauguruese e legjislativit të ri të Kuvendit të Komunës së Klinës është caktuar të mbahet me 21 dhjetor (ditë e enjte) në ora 10:00 në sallën e Kuvendit te komunes se Klines. Në këtë seancë do të bëhet konstituimi i Kuvendit të Komunës së Klinës, dhënia e betimit të ...

Më shumë...

Ministri Gashi takon presidentin al-Sabah, e informon se Kosova e trajton sportin me prioritet

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, priti në takim presidentin e Asociacionit të Komiteteve Olimpike Kombëtare, Sheikh Ahmad al-Fahad al-Sabah, i cili po qëndron në një vizitë në vendin tonë, me rastin e tre vjetorit të pranimit të Komitetit Olimpik të Kosovës në Komitetin Olimpik Ndërkombëtar. Ministri Gashi, ...

Më shumë...

MINISTRI LEKAJ PRITI NJË DELEGACION NGA HUNGARIA

Ministri i Infrastrukturës Pal Lekaj, me bashkëpunëtorë ka pritur në një takim delegacionin hungarez të kryesuar nga Istvan Joo, Komisioner Ministror i ngarkuar për kredi dhe ndihmë, Ambasadorin e Hungarisë në Kosovë, shkëlqesinë e tij Laszlo Markusz,  Atilla Galmabos, President i Sektorit për Ballkanin Perëndimor në Odën Ekonomike Hungareze dhe ...

Më shumë...

Limak që menaxhon ANP “Adem Jashari” ndërton Aeroportin Ndërkombëtar të Senegalit “Blaise-Diagne” në kohë rekorde

Kompania Limak që menaxhon Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës “Adem Jashari” ka realizuar në kohë rekorde projektin e ndërtimit të Aeroportit Ndërkombëtar të Senegalit “Blaise-Diagne”. Në këtë projekt kanë marrë pjesë edhe 4 teknikë kosovar si pjesë e kompanisë Limak e cila ka realizuar projektin 545 milion eurosh të mbështetur nga ...

Më shumë...

Mbledhja inauguruese e Junikut mbahet me 13 dhjetor

Mbledhja inauguruese e Kuvendit të Komunës së Junikut, do të mbahet me datë: 13 dhjetor 2017. Me këtë rast do të bëhet betimi i Këshilltarëve të rijnë të Kuvendit të Komunës dhe Kryetarit të Komunës së Junikut për mandatin e ardhshëm katërvjeçarë. Mbledhja inauguruese fillon në ora 10:00, në sallën ...

Më shumë...

Ekzekutivi komunal në Kaçanik mbanë mbledhjen e fillimjavës

Kryetari i Komunës së Kaçanikut Besim Ilazi dhe Nënkryetari Remzi Elezi, u njoftuan me dinamikën e punëve dhe aktiviteteve të tjera komunale në mbledhjen e fillimjavës të ekzekutivit komunal. Shumë projekte kapitale komunale të parapara për realizim gjatë vitit 2017 tashmë kanë përfunduar. Punimet kanë përfunduar në rrugën “Riza Neziraj” ...

Më shumë...

PAS RESHJEVE TË FUNDIT, TË GJITHA RRUGËT E VENDIT TË KALUESHME

Ministria e Infrastrukturës njofton qytetarët e vendit se pas reshjeve të fundit të shiut dhe borës në vend, të gjitha rrugët nacionale dhe rajonale janë të kalueshme, krejt kjo falë punës dhe përkushtimit të ekipeve për mirëmbajtjen e rrugëve. Sa i përket rrugës Pejë-Kuqishtë, përkatësisht kilometrit të 13-të të saj, ...

Më shumë...

Pas reshjeve të fundit të borës aksit rrugor Pejë – Kuqishtë është bllokuar

Ministria e Infrastrukturës njofton se gjatë orëve të mbrëmjes së shtunë në Rugovë të Pejës, si pasojë e reshjeve të dendura të ditëve të fundit, e në veçanti të ditës së shtune ka pasur një rrëshqitje masive dheu që ka bllokuar një pjesë të aksit rrugor Pejë – Kuqishtë. Ministria ...

Më shumë...

Ministri Gashi po merr pjesë në ceremoninë e ndarjes së çmimeve në fushën e filmit në Berlin

Me ftesë të Presidentit të Akademisë Evropiane të Filmit, Wim Wenders, Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, po merr pjesë në ceremoninë e edicionit të 30-të Evropian Film Awards 2017, në Berlin të Gjermanisë. Gjatë kësaj ceremonie, njëra ndër ngjarjet më madhështore në botën e filmit, ministri Gashi zhvilloi takime ...

Më shumë...

Telegram ngushëllimi i ministrit Kujtim Gashi me rastin e vdekjes së aktorit Blerim Peci

Në telegramin e ngushëllimit të ministrit të Kulturës, Kujtim Gashi me rastin e vdekjes së aktorit Blerim Peci thuhet: E nderuara familja Peci, Lajmin për vdekjen e parakohshme e të dashurit tuaj, Blerimit, aktorit tonë të mirënjohur, e morëm me pikëllim të madh dhe jemi shokuar. Blerimi u nda nga ...

Më shumë...

MINISTRI LEKAJ PRITI NË TAKIM DELEGACIONIN E FONDIT MONETAR NDËRKOMBËTAR PËR KOSOVË, TË KRYESUAR NGA STEPHANIE EBLE

Ministri i Infrastrukturës, Pal Lekaj, priti në takim një delegacion nga Fondi Monetar Ndërkombëtar i kryesuar nga Stephanie Eble, Shefe i misionit për Kosovë. Temë kryesore e këtij takimi ishin projektet e infrastrukturës rrugore, duke i dhënë theks të veçantë projektit të Autostradës R6, Prishtinë-Hani i Elezit – “Arbër Xhaferi”. ...

Më shumë...

Kryetari Begaj, thërret mbledhjen inauguruese të KK të Malishevës

Kryetari i komunës së Malishevës Ragip Begaj , thërret mbledhjen inauguruese të Kuvendit Komunal të Malishevës, e cila do të mbahet ditën e Hënë, me datë 18.12.2017. Gjithashtu, i njofton të gjithë asamblistët të cilët e kanë marrë besimin e qytetarëve në zgjedhjet e fundit komunale. se me këtë rast ...

Më shumë...

Kryeministri Haradinaj priti në takim udhëheqësit e Ekipit Këshillues dhe Ndërlidhës të NATO-s në Kosovë

Kryeministri, Ramush Haradinaj priti në takim udhëheqësit e Ekipit Këshillues dhe Ndërlidhës të NATO-s në Kosovë, të udhëhequr nga Drejtori i NALT, Gjeneral Ralf Hoffmann. Gjatë bisedës së zhvilluar, kryeministri, Ramush Haradinaj foli për rëndësinë që ka për vendin tonë, Forcën e Sigurisë së Kosovës dhe institucionet tjera të sigurisë ...

Më shumë...

Thaçi: Shteti i Kosovës po zhvillohet politikisht e ekonomikisht dhe po përmirëson standardin e qytetarëve

Kryetari, Hashim Thaçi po merr pjesë në Konferencën e Parisit, që po zhvillohet në kuadër të Forumit Ekonomik Ndërkombëtar të Kontinentit të Amerikës. Duke i informuar të pranishmit për të arriturat dhe synimet e vendit tonë, ai theksoi se shteti i Kosovës po zhvillohet politikisht e ekonomikisht dhe po përmirëson ...

Më shumë...