vipa
muqa 900
driloni com
rkl vala loja shperblyese
Fillimi / Zamir Qeriqi

Zamir Qeriqi

Ahmet Qeriqi: E vërteta mënon por nuk harron, ajo zhytet por nuk mbytet

Ahmet Qeriqi: E vërteta mënon por nuk harron, ajo zhytet por nuk mbytet

( Dilaver Bengasi: Enigmat e 2 korrikut ’90 )   Libri i Dilaver Bengasit, “Enigmat e 2 korrikut ‘90” flet për ngjarjet tronditëse, që filluan më 2 korrik të vitit 1990, në Tiranë dhe që pak më vonë përfshinë tërë Shqipërinë. Autori i këtij libri, një intelektual i mirënjohur dhe ...

Më shumë...

Përkujtohet luftëtari i lirisë, Ukshin Kosumi

Përkujtohet luftëtari i lirisë, Ukshin Kosumi

Me rastin e dy vjetorit të ndarjes nga jeta të luftëtarit të Lirisë, Ukshin Kosumi, janë bërë homazhe tek varri i tij duke filluar në orën 12-00-të, në lagjen e Kosumeve në fshatin Bajqinë. Ndërsa në orën 14:00 në Kinemanë e qytetit në Besianë mbahet Akademi Përkujtimore dhe bëhet promovimi ...

Më shumë...

Refik Havolli: Historia e aktiviteteve tregtare dhe distribuimi i produkteve në Kosovë nga shekulli i XV deri në ditët e sotme

Refik Havolli: Historia e aktiviteteve tregtare dhe distribuimi i produkteve në Kosovë nga shekulli i XV deri në ditët e sotme

Abstrakt      Ky punim synon të analizojë në mënyrë kronologjike tregtimin dhe distribuimin e produkteve të ndryshme në territorin e Kosovës. Kosova ishte dhe mbetet një vend atraktiv i të bërit biznes, por me kalimin e viteve ka ndryshuar mënyra e të bërit biznes varësisht prej kushteve dhe rrethanave ekonomike ...

Më shumë...

Eliot Engel: Është në interes të Kosovës ta ratifikojë marrëveshjen dhe të ecë përpara me integrimet e tjera evropiane

Kongresisti amerikan Elliot Engel është shprehur i shqetësuar për mungesën e drejtësisë për krimet e kryera nga Serbia në Kosovë

Çështja e kufirit të Kosovës me Malin e Zi ndodhet në parlamentin e Kosovës, por shanset e miratimit të saj duken të vogla. Kongresmeni amerikan Eliot Engel, i cili sapo është kthyer nga një vizitë në Kosovë, ka thënë  për Zërin e Amerikës se është në interes të Kosovës ta ...

Më shumë...

Time Kadrijaj: Edhe projektligji i demarkacionit duhet t’i kalojë procedurat parlamentare sikur projektligjet e tjera

Time Kadriaj

Komisioni për Punë të Jashtme, Diasporë dhe Investime Strategjike tashmë ka në duar projektligjin për demarkim të kufirit me Malin e Zi, para se ky i fundit të kalojë për shqyrtim në Kuvendin e Kosovës. Zëvendëskryetarja e këtij komisioni, deputetja e AAK-së, Time Kadriajaj ka bërë të ditur se ngjashëm ...

Më shumë...

Deputetes së Vetëvendosjes i ngatërrohet ish-komandanti i UÇK-së, Sali Veseli me kryekuvendarin, Kadri Veseli

Deputetes së Vetëvendosjes i ngatërrohet ish-komandanti i UÇK-së, Sali Veseli me kryekuvendarin, Kadri Veseli

Duket se deputetja e Vetëvendosje, Drita Millaku, nuk ka njohuri se për vrasjen e Komandant Drinit është akuzuar madje edhe është dënuar me burg, edhe pse krejtësisht pa fakte, ish komandanti i UÇK-së, Salih Veseli, të cilin ajo në deklaratat e saj paushale e ka ngatërruar me kryekuvendarin, Kadri Veseli. ...

Më shumë...

Yasser al Naxhar mendon se vendimi i kryetarit amerikan Donald Trump do të nxisë dhunën

Yasser al Naxhar mendon se vendimi i kryetarit amerikan Donald Trump do të nxisë dhunën

Ambasadori i Palestinës në Shqipëri, Jaser al Naxhar mendon se vendimi i kryetarit amerikan Donald  Trump do të nxisë dhunën, duke i dhënë alibi krahut ekstremist dhe duke dëmtuar krahun reformator, që kërkon paqe me Izraelin. Ai thotë  se vendimi është i drejtë dhe duhet të ndiqet dhe nga Shqipëria. ...

Më shumë...

Naum Veqilharxhi (1767 – 1846)

Naum Veqilharxhi ishte ideologu i parë i periudhës së Rilindjes Kombëtare Shqiptare, mendimtar i shquar iluminist e veprimtar i shkollës shqipe. Shqiptari i parë sipas dokumenteve personale zyrtare në Rumani. Ai u lind në fshatin Vithkuq të rrethit të Korçës, më datën 6 dhjetor 1767. Kjo zonë gjendet shumë pranë ...

Më shumë...

Ministri Berisha zhvilloi takime bilaterale gjatë konferencës së Kartës së Adriatikut-A5

Ministri Berisha zhvilloi takime bilaterale gjatë konferencës së Kartës së Adriatikut-A5

Ministri i FSK-së, Rrustem Berisha, dhe delegacioni që e shoqëronte në përbërje: drejtori i Drejtorisë për Politika dhe Plane të MFSK-së, Faruk Geci dhe koloneli Fadil Hadergjonaj, këshilltar ushtarak i ministrit, zhvilluan disa takime bilaterale në Ohër të Republikës së Maqedonisë, gjatë punimeve të konferencës SHBA- Karta e Adriatikut-A5. Fillimisht, ...

Më shumë...

Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica, po qëndron në vizitë zyrtare në Republikën e Turqisë

Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica, po qëndron në vizitë zyrtare në Republikën e Turqisë

Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica, po qëndron në vizitë zyrtare në Republikën e Turqisë. Në ditën e parë të vizitës, ministri Reçica ka takuar ministren e Punës dhe Sigurimeve Sociale, Zhylide Sarieroglu. Ministri Reçica e njoftoi ministren Sarieroglu për gjendjen ekonomiko-sociale në Kosovë duke theksuar se në ...

Më shumë...

Stabilizohet moti në Shqipëri me reshje mesatare shiu kryesisht në Shkodër, Lezhë, Elbasan dhe Fier

Stabilizohet moti në Shqipëri me reshje mesatare shiu kryesisht në Shkodër, Lezhë, Elbasan dhe Fier

24 orët në vijim do të jenë të qeta, me reshje mesatare shiu kryesisht në Shkodër, Lezhë, Elbasan dhe Fier. Instituti i Gjeoshkencës parashikon që rreziku nga përmbytja e lumenjve në të gjithë territorin do të ulet ndjeshëm. Prurjet e lumenjve do të kthehen në nivele normale dhe nuk parashikohen ...

Më shumë...

Mervete Salih Maksutaj (10.4.1978 – 4.12.1998)

Mervete Salih Maksutaj (10.4.1978 - 4.12.1998)

Njëra prej të rejave, e cila iu përgjigj me devotshmëri kushtrimit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës ,për liri, ishte edhe Mervete Maksutaj nga fshati Orrobërdë i komunës së Burimit mit (ish-Istog). Mervetja ka lindur më 10 prill të vitit 1978 në një familje me bujari tradicionale. Ajo ishte rritur me ...

Më shumë...

Muhamet Nuredin Malësori (4.10.1955 – 4.12.1998)

Muhamet Nuredin Malësori (4.10.1955 - 4.12.1998)

Muhamet Malësori, intelektual, luftëtar e rapsod i njohur, bashkëpunëtor i ngushtë i profesor Ukshin Hotit, themelues i Këshillit të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, për fshatin Krushë e Madhe, bashkëluftëtar i Xhelal Hajdës-Tonit e i Selajdin Mullabazit-Micit, bën pjesë në plejadën e personaliteteve më të njohur e më të ...

Më shumë...

Hysni Xhafer Duraku (1.8.1961 – 3.12.1998)

Hysni Xhafer Duraku (1.8.1961 - 3.12.1998)

Krushës së Madhe të Anadrinit, në dhjetor të vitit 1998, i ra për hise një provë e rëndë. Anadrinasve e veçanërisht Krushës të prof. Ukshin Hotit, u ra mbi supe një barrë, të cilën po e bartin që atëherë kur në vendlindjen e Bajram Currit e të profesor Ukshinit u ...

Më shumë...

Ilir Hilmi Durmishi (21.6.1967 – 2.12.1998)

Ilir Hilmi Durmishi (21.6.1967 – 2.12.1998)

Ilir Durmishi u lind në Besianë, më 21 qershor 1967. Shkollën fillore dhe atë të mesme i kreu në Besianë, ndërsa studioi në Fakultetin Ekonomik të Universitetit të Prishtinës. Si student, Iliri njëkohësisht punoi edhe si referent për shitjen e veturave në ndërmarrjen “Auto Makedonija” në Prishtinë. Ndonëse ishte para ...

Më shumë...

Hyzri Hamdi Talla (1.12.1963 – 2.12.1998)

Hyzri Hamdi Talla (1.12.1963 - 2.12.1998)

Dëshmori Hyzri Talla ka lindur në fshatin Letancë të Besanës (ish-Podujevë) në një familje të shtresës së mesme. Arsimin 8-vjeçar e kreu në fshatin e lindjes, ndërsa shkollën e mesme, për teknik ndërtimi, e kreu në Besjanë. Në vitin 1983 regjistrohet në Universitetin e Prishtinës, në Fakultetin për Inxhinieri Ndërtimi. ...

Më shumë...