muqa 900
subvencionet
vipa
vala
Fillimi / Botimet

Botimet

Adil Fetahu: Një roman për golgotën shqiptare në periudhën dramatike të Luftës së Parë Ballkanike

Adil Fetahu

Në letërsinë shqipe gjithnjë e më shpesh po botohen romane historike. Tema për romane të tilla ka me shumicë, për çdo cep të tokave shqiptare dhe për çdo kohë e periudhë, sikurse ka edhe personazhe historike dhe reale, pozitive ose negative. Një i tillë është romani i shkrimtarit Ibrahim Kadriu, ...

Më shumë...

Adil Fetahu: Një monografi për histori

Adil Fetahu

(Zejnulla Qyra: “Struga për Kosovën 1999”, botoi: “IRIS”,Strugë)         Të gjitha regjimet e Serbisë, që nga mesi i shekullit të nëntëmbëdhjetë (1844) e deri në funt të shekullit njëzet (1999), me programe e plane shtetërore kanë synuar zhdukjen e popullit shqiptar, në rend të parë atyre në trevat e pushtuara ...

Më shumë...

Nezir Myrtaj: 17 dhe 18 Marsi 2004

Nezir Myrtaj: 17 dhe 18 Marsi 2004

Ahmet QERIQI: Libri 17 dhe 18 Marsi, i autorit, Nezir Myrtaj – kontribut në  pasqyrimin realist të revoltave popullore të 17 dhe 18 marsit 2004 Libri me analiza dhe komente 17 dhe 18 Marsi 2004 shquhet në shumë pikëpamje, qasje dhe vrojtime origjinale autentike, shquhet mbi të gjitha për një ...

Më shumë...

Përurohet në Zvicër libri i Nexhmije Hoxhës: “Kosova Lirë”

Përurohet në Zvicër libri i Nexhmije Hoxhës: “Kosova Lirë”

Sot, më 11 mars 2017, në adresën  Zürcherstrasse 164 Neuenhof 5432, në Zvicër organizohet përurimi i librit, “Kosova e lirë” shkruar nga Nexhmije Hoxha, bashkëshortja dhe bashkëluftëtarja besnike e Enver Hoxhës. Promovimi fillon në ora 14:00 dhe shoqërohet edhe me një program muzikor, ku do të këndojnë edhe Xhemail Murtishi ...

Më shumë...

Dr. Agim Vinca: Elife Luzha është poete e lindur me një shpirt të butë, lirik, subtil…

Elife Luzha ka botuar deri tani dy libra me poezi. Ky është libri i tretë i saj me poezi, i cili shënon një hap para në përvetësimin e shprehjes poetike nga ana e autores. Elifja është poete e lindur: një shpirt i butë, lirik, subtil… Figurë qendrore e poezisë së ...

Më shumë...

Albert Zholi: Libri, “Italia, shteti fqinj demokratik perëndimor”, një mesazh miqësie

Albert Zholi: Libri, “Italia, shteti fqinj demokratik perëndimor", një mesazh miqësie

Për Italinë si shtet, si Perandori, si vend i Artit dhe Kulturës, si një nga shtetet më të zhvilluara të botës, si një vend me bukuri të rralla natyrore, si një vend me pasuri të mëdha natyrore, për popullin e saj punëtor dhe artdashës është shkruar shumë, por z. Agim ...

Më shumë...

Prof. Murat Gecaj: Në përvjetorin e shpalljes së Pavarësisë së Kosovës, reportazhi,“Si e pashë unë Kosovën”

Prof. Murat Gecaj: Në përvjetorin e shpalljes së Pavarësisë së Kosovës, reportazhi,“Si e pashë unë Kosovën”

“Reportazhi” i gjallë dhe i flakët i Murat Gecajt për Kosovën, përfaqëson një ndihmesë të rëndësishme, e cila u jep mundësi lexuesve shqiptarë këtej kufirit, po edhe kosovarëve e bashkatdhetarëve tjerë në trevat e Ballkanit, që të njohin më në thellësi sakrificat e mëdha të popullit tonë për këto ditë, ...

Më shumë...

Albert Z. Zholi: Disa detaje mbi librin me tregime “Kronikë e një dashurie të përjetshme” të Mimoza Leskaj

Albert Z. Zholi: Disa detaje mbi librin me tregime “Kronikë e një dashurie të përjetshme” të Mimoza Leskaj

Një libër ku kalamendet dashuria në të gjitha përmasat ndjesore të një shoqërie që me të vërtet është zhvilluar dhe ecën përpara. Autorja ka një penë të fisme, të thjeshtë dhe një nuhatje të vërtetë prej tregimtareje. Ajo e gjen detajin dhe e vendos atë në vendin e duhur, duke ...

Më shumë...

Albert Zholi: Libri i ri me poezi i poetes, Pamela Malis: Vij me flatra vargjesh

Albert Zholi: libri i ri me poezi i poetes, Pamela Malis: Vij me flatra vargjesh

Pamela Malis është një zë i ri mes cicërimave poetike të brezit që po troket në dyert e poezisë shqiptare. Ajo ende nuk i ka mbushur të tetëmbëdhjetat, por prej disa vitesh përpiqet të shkruajë, plot pasion dhe dashuri për vargun, me dëshirën që nesër të jetë një poete. Kur ...

Më shumë...

Rrustem Geci: Doli nga shtypi libri studime: “Rrapi shekullor – Akademik Idriz Ajeti“

Rrustem Geci: Doli nga shtypi libri studime: “Rrapi shekullor – Akademik Idriz Ajeti“

“Shqiptarët janë krijuesit dhe bartësit e një prej gjuhëve themelore të njerëzimit. Gjuha jonë vazhdon ta ketë vendin e saj të paluajtshëm midis dhjetë gjuhëve më kryesore të botës”. (Ismail Kadare) Me 31 dhjetor të vitit të kaluar, doli nga shtypi libri me disa studime, bibliografinë, disa dokumente – që nga ...

Më shumë...