vipa
driloni com
vala – old
Fillimi / Analiza

Analiza

A. Qeriqi: Shpifja se Kosova është “tokë e pëlleshme e ISIS-it”, ishte sulm kundër tolerancës fetare shqiptare

Ahmet Qeriqi

Kemi shkruar sa e sa herë se fushata kundër imamëve të Kosovës dhe përgjithësisht kundër myslimanëve, të cilët nga qarqet antishqiptare etiketohen si islamë të radikalizuar, apo terroristë, nuk ishte asgjë tjetër, pos një fushatë e kurdisur nga politika, me qëllim për të përfituar favore dhe për të treguar se ...

Më shumë...

Dr. Jusuf Osmani: Perandoria Osmane kishte besim të madh te shqiptarët

Jusuf Osmani

Jusuf Osmani, profesor në degën e Arkivave në Universitetin e Prishtinës, ka thënë se në Perandorinë Osmane kishte shqiptarë që shërbenin në të gjitha pjesët e administratës, raporton Anadolu Agency (AA). Osmani ka qenë pjesë e simpoziumit të organizuar në qytetin e Bursës në Turqi. Simpoziumi me temë “Emigrimi nga ...

Më shumë...

RKL: A po afrohet edhe kompromisi i fundit, i dhembshëm, në dëm të Kosovës?

RKL

Kompromiset, që i kanë bërë qeveritarët dhe politikanët tanë të pas luftës, në dëm të Kosovës, nuk janë të vogla dhe nuk janë bërë vetëm nga një politikan apo vetëm nga një parti politike. Kompromisi i parë ka qenë shpërbërja e UÇK-së, në gusht të vitit 1999 pa e kushtëzuar ...

Më shumë...

Ukshin Hoti kishte kërkuar një gjykim të prerë për veprim politik, i cili përmblidhej me formulimin: “Bëje ose vdis”

Ukshin Hoti

Në korrik të vitit 1993, mr. Ukshin Hoti, i burgosur politik dhe njëri ndër politikologët më të njohur të kohës sonë, fati i të cilit ende nuk dihet, opinionit shqiptar, apo inteligjencies së kohës i kishte dërguar një letër të gjatë, ku kishte shprehur mendimet dhe gjykimin e tij politik, ...

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Ngatërrimi i së djeshmes së lavdishme me të sotmen e turpshme

Jakup Krasniqi: Ngatërrimi i së djeshmes së lavdishme me të sotmen e turpshme

 Dje në Koha.net lexova: “Një ish-udhëheqës i UÇK-së i merr 100 mijë euro qira në vit nga Posta dhe Telekomi i Kosovës. E një shef partie politike pak kohë pasi u ngjit në majë të shtetit punësoi djemtë dhe rejat në këtë ndërmarrje. Nuk mbeti mbrapa komandantit – edhe ai ...

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Tahir Meha e Nebih Meha, dy yje të pashuar

Tahir Meha, Emin Lati Nebih Meha

Sa shpejt po ikën vitet, por heroizmat mbesin të freskët në kujtesën tonë, sikur të kishin ndodhur sot… Një heroizëm të tillë na e la që ta kujtojmë ne dhe brezat që do të vijnë pas nesh, trimi nga Prekazi, Tahir Meha. Ishte 13 maji i vitit 1981. Atë pranverë ...

Më shumë...

RKL: Afera për “trafikim të organeve të serbëve nga UÇK-ja ” u shpik shtatë vjet pas luftës

RKL

Tani, 19-vjet pa luftës, qarqet antishqiptare në Beograd, në BE dhe në Këshillin e Evropës, po bëjnë përpjekje që me ndihmën e klasës pacifiste shqiptare të Kosovës, për qëllime “humane” ndaj Serbisë, (shteti i vetëm pas Luftës së Dytë Botërore i bombarduar nga Aleanca më e madhe ushtarake e botës),  ...

Më shumë...

Agim Vuniqi: Udha e Hutit

Agim Vuniqi

Retorika shumë herë e shtrembëruar dhe mosnjohja e konceptit shtet dhe komb është më tepër provincializëm primitiv që përçon shpeshherë sinjale të gabuara në opinion, ka ngritur shqetësime tek shumë qytetarë të Kosovës. Metodologjia e zbatuar e krahasimit aspak e përtypur për të ndryshuar historinë sa herë që i teket ...

Më shumë...

Adil Fetahu: Si i ka zhdukur Serbia gjermanët e Vojvodinës

Adil Fetahu: Si i ka zhdukur Serbia gjermanët e Vojvodinës

(Gjermanët e Vojvodinës) Gjermanët në Vojvodinë janë vendosur nga fundi i shekullit 17 dhe ne fillim te shekullit 18. Pjesa më e madhe e tokave atëherë kanë qenë moçalishte, por gjermanët që janë të njohur si punëtorë të mëdhenj, i thanë moçalishtet, i shndërruan në tokë pjellore, sollën e kultivuan ...

Më shumë...

Labinot Dervishaj: E palogjikshme dhe e paarsyeshme ta festojmë Ditën e Evropës kur ajo vet nuk e feston!

Labinot Dervishaj: E palogjikshme dhe e paarsyeshme ta festojmë Ditën e Evropës kur ajo vet nuk e feston!

Sot në Kosovë është  ditë pushimi! A thua për çka se?! Po thonë së është “Dita e Evropës”. E çuditshme e habitshme në çdo shtet të këtij kontinenti sot punohet si zakonisht ngase është mesi i javës për ditët e punës. Ndërkohë në Kosovë pushohet, për nder e respekt të ...

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Përse disa njerëz vazhdojnë t’i mohojnë dijet shkencore?

Ish-kryekuvendari Jakup Krasniqi thotë se është e paarsyeshme që Hashim Thaçi t’i udhëheqë bisedimet me Serbinë

Nuk do zgjatem në fenomenin e sotëm përse njerëzit lexojnë kaq pak. Madje edhe kaq sa do të shkruaj ngurrova para dilemës hamletiane të shkruaj a të mos shkruaj, kjo është çështja! Më në fund fitoi të shkruarit! Në kohën tonë mund të shkruajnë shumë, në të shumtën me pagesë ...

Më shumë...

Fiks Fare ka denoncuar sërish një skandal për miellin e bukës së kafshëve që përdoret në Shqipëri

Fiks Fare ka denoncuar sërish një skandal për miellin e bukës së kafshëve që përdoret në Shqipëri

Gazetarët hulumtues të emisionit: “Fiks Fare” kanë zbuluar se standardi i bukës që prodhohet në Shqipëri sot, për shkak të cilësisë së miellit, është më i ulëti në Evropë. Gruri me të cilin prodhohet buka në Shqipëri është grurë për kafshët, kjo për pasojë të importeve të pakontrolluara. Sot në ...

Më shumë...

Xhevdet Shehu: Sikur të ishim pak marksistë!

Xhevdet Shehu: Sikur të ishim pak marksistë!

Para dy ditësh filozofi i madh, ndoshta më i madhi i të gjitha kohërave, Karl Marksi kishte 200-vjetorin e lindjes. Është shkruar e folur shumë për të në këtë përvjetor, thjesht se ai është i pakontestueshëm dhe i paarritshëm në filozofinë e tij. Ai vazhdon të studiohet dhe të analizohet ...

Më shumë...

Faton Mehmetaj: Reagim ndaj shkrimit të Eros K: “Përgjigjja nga Gjykata Speciale dhe rrëfimi i djalit të Smajl Hajdarajt

Faton Mehmetaj

Reagim ndaj shkrimit të Eros Klaiqit, me titull: “Përgjigjja nga Gjykata Speciale dhe rrëfimi i djalit të Smajl Hajdarajt: “Babai e dinte se do ta vrisnin”, botuar në gazetën online “Insajderi”, të datës 29.4.2018, ku përmendet edhe emri im. Sa për njoftim të opinionit dhe të familjes së Smajl Hajdarajt, ...

Më shumë...

U duhet fashizmi për të luftuar edhe një herë antifashistët, andaj sulmojnë veteranët pleq

U duhet fashizmi për të luftuar edhe një herë antifashistët, andaj sulmojnë veteranët pleq

Dita e djeshme, në Tiranë ka shënuar  një grup halabakësh falangistë të pëdëistëve të rinj, në varrezat e “Dëshmorëve të Kombit”, të cilët egërsisht, rrahën, gjakosën, gjuajtën me gurë dhe dhunuan disa veteranë të Luftës Antifashiste Nacionalçlirimtare. Sebepi i gjetur prej tyre ishte se ndonjë nga veteranët mbante në duar ...

Më shumë...

RKL: Ministresha Hoxha nuk dëshpërohet për viza, ajo e të gjithë qeveritarët i gëzojnë ato

Ministrja Dhurata Hoxha

Në shënimin e 10-vjetorit të marrëdhënieve diplomatike Gjermani-Kosovë, me moton Demokracia më e re evropiane: Pavarësia, pluralizmi, integrimi, ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha, theksoi se “Kosova duhet të fokusohet në fuqizimin e sundimit të ligjit, sigurinë dhe migracionin, zhvillimin social dhe ekonomik si dhe marrëdhëniet me shtetet fqinje”.
 Në ...

Më shumë...