driloni com
muqa 900
vala – old
vipa
Fillimi / Intervista

Intervista

Ermira Babamusta: Intervistë me publicistin dhe juristin, Vebi Kosumi

Ermira Babamusta: Intervistë me publicistin dhe juristin, Vebi Kosumi

Vebi Kosumi, emigroi nga Kosova në Mbretërinë e Bashkuar gjatë kohës së shkatërrimit të ish Jugosllavisë. Ai ka punuar me azil-kërkuesit dhe refugjatët nga viti 2000. Ёshtë anëtar bordi në tri organizata jo qeveritare në nivelin Britanik, që mirren me imigrantët. Vebiu është konsulent i zhvillimit ndërkombëtarë, dhe aktualisht punon ...

Më shumë...

Intervistë me Lirie Behën, motrën e dëshmorit të kombit, Milaim Mehdi Beha

Intervistë me Lirie Behën, motrën e dëshmorit të kombit, Milaim Mehdi Beha

RKL: Lirie, Ju jeni motra e dëshmorit të kombit, Milaim Mehdi Beha, si e kujtoni, fëmijërinë e tij?  Lirie Mehdi Beha: Milaimi ka qenë një fëmijë shumë i dashur dhe i sjellshëm, por nuk e ka shijuar di duhet fëmijërinë dhe rininë tij, sepse edhe në moshë të shumë herë ...

Më shumë...

Albert Z. Zholi: Flet këngëtarja e mirënjohur, Blerina Matraku

Blerina Matraku

– Si erdhi kënga te ju rastësisht apo ishte një nxitje familjare? Kënga tek unë ka ardhur që në momentin që, unë jam bërë konshiente për egzistencën… Shoqërohesha gjithmonë nga tinguj, të cilët i gjeja nëjetën e përditshme, pasi ëdo zhurmë më përkthehej nënotë muzikore. Nuk ka qenë shtytje nga ...

Më shumë...

Sociologu Gëzim Tushi: Plakja e popullsisë shqiptare me përmasa dramatike!

Sociologu Gëzim Tushi: Plakja e popullsisë shqiptare me përmasa dramatike!

(Albert Z. Zholi, intervistë me sociologun e  njohur, Gëzim Tushi)   Plakja e popullsisë shqiptare përveçse ka marrë përmasa dramatike, kërkon përmirësimin e politikave. I këtij mendimi shprehet sociologu i njohur, Gëzim Tushi. Duke komentuar shifrat më të fundit të Institutit të Statistikave për popullsinë shqiptare, ai ka shtuar se ...

Më shumë...

RKL: Intervistë me kryetarin e komunës së Skënderajt, Bekim Jashari

RKL: Intervistë me kryetarin e komunës së Skënderajt, Bekim Jashari

Bekim Hamëz Jashari është kryetar i komunës së Skënderajt, i cili ka fituar në zgjedhjet lokale, që janë mbajtur në vitin 2017, si kandidat i pavarur. Në këtë intervistë për Radion Kosova e Lirë, ai ka folur për angazhimet aktuale, planet, mbajtjen e zotimeve, por edhe për sfidat dhe vështirësitë ...

Më shumë...

Intervistë me Kismete Maznikollin, bija e dëshmorit, Isuf Zymer Maznikolli

Intervistë me Kismete Maznikollin, bija e dëshmorit, Isuf Zymer Maznikolli

Isuf Maznikolli nga fshati Kosuriq i Pejës ka qenë luftëtar i Brigadës 135, “Agim Zeneli” të Zonës Operative të Dukagjinit.   RKL: E nderuara Kismete, bija e dëshmorit, Isuf Maznikolli, mirë se vini në valët e Radios Kosova e Lirë.   Kismete Maznikolli: Përshëndetje të nderuar, mirë se ju gjetëm ...

Më shumë...

Intervistë me Cyme Sejfijaj, bija e dëshmorit të kombit, Halil Sejfijaj

Intervistë me Cyme Sejfijaj, dija e dëshmorit të kombit, Halil Sejfijaj

RKL: E nderuar dëshmorit,  Cyme Halil Sejfijaj mirë se erdhët në Radion Kosova e lirë? Cyme Halil Sejfijaj: Mirë se ju gjejë faleminderit për ftesën është kënaqësi dhe privilegj për mua të jem e ftuar në radion Kosova e Lirë, që është zëri ynë.   RKL: Babi juaj ka marrë ...

Më shumë...

Arbanë Q. Gashi: Intervistë me Flamur Alushanin, djali i dëshmorit, Imer Alushani

RKL: Flaumur, na thoni fillimisht kush ju ka pagëzuar me këtë emër kaq domethënës? Flamur Imer Alushani:  Me këtë emër domethënës

RKL: Flaumur, na thoni fillimisht kush ju ka pagëzuar me këtë emër kaq domethënës? Flamur Imer Alushani:  Me këtë emër domethënës më pagëzoi babai. Kishte shumë domethënie për familjen tonë brez pas brezi sepse të gjithë kontribuuan për Kosovën dhe këtë flamur. Për flamur gjithë familja hoqi tortura e përndjekje, ...

Më shumë...

Intervistë me zonjushën, Safete Shala, motra e dëshmorit, Kasim Rexhep Shala

Intervistë me Safete Shalën, motrën e dëshmorit të kombit, Kasim Shala

RKL: E nderuara zonjushë, Safete, jemi në afrim të ditëve të 19-vjetorit të rënies dëshmor të vëllait Tuaj, Kasimit, për fillim çka mund të na thoni lidhur me  fëmijërinë e tij? Safete Rexhep Shala: Po. Në fakt, kujtimi për Kasimin është përherë i pranishëm në mendjen dhe zemrën time dhe ...

Më shumë...

Prof. Selman Sheme: Kongresi i Lushnjes mbetet ngjarja më e rëndësishme në formimin dhe rimëkëmbjen e shtetit shqiptar

Selman Sheme

(Albert Z. Zholi: Intervistë me profesor Selman Sheme) Këto ditë mbushen 98- vjet nga mbajtja e Kongresit të Lushnjës, që njihet si një  nga ngjarjet më të mëdha në historinë e kombit tonë. I mbledhur në mbarim të Luftës së Parë Botërore, në një periudhë  kritike kur popullit shqiptarë i ...

Më shumë...

Iliriana Sulkuqi: Shqipëria më ngjan si në Pranverën më të mirë

Iliriana Sulkuqi: Shqipëria më ngjan si në Pranverën më të mirë

( Intervistë e Albert Z. Zholit me ushtaraken dhe poeteshën, Iliriana Sulkuqi) Edhe pse ka mbi 12 vjet në Amerikë, ajo patjetër do ta vizitojë Shqiëprinë njëherë në vit. Kësaj here ka një axhendë të ngjeshur takimesh dhe aktivitetesh me dashamirës dhe personalitete të krijuesve të moshave të ndryshme. Iliriana ...

Më shumë...

Flet mjeku, Vat Marashi: Në sistemin monist nuk ekzistonte mitmarrja në mjekësi

Flet mjeku, Vat Marashi: Në sistemin monist nuk ekzistonte mitmarrja në mjekësi

Albert Z. Zholi: intervistë me mjekun Vat Marashi Për të studiuar për mjekësi, kishte një dëshirë të brendshme që në voglì. Kur shikonte njerëz në zonën e tij që ishin sëmurë dhe në disa raste për shkak të largësisë së qendrave shëndetësore,  nuk kishin mundësì të mjekoheshin në kohë,  i ...

Më shumë...

Ta presim me nderim e dinjitet 100-vjetorin e nxjerrjes nga nëntoka të litrave të para të naftës shqiptare

Ta presim me nderim e dinjitet 100-vjetorin e nxjerrjes nga nëntoka të litrave të para të naftës shqiptare

(Albert Z. Zholi: Intervistë me inxhinierin gjeolog, professor, Alfred Frashëri) -Në industrinë e naftës, punonin 25 mijë punonjës, midis tyre 2.800 inxhinierë dhe teknikë -Atdheu nuk mund të ketë pavarësi dhe përparim  pa bukë dhe pa naftë! Pusi i parë për kërkimin e naftës në Shqipëri filloi shpimin njëqind vjet ...

Më shumë...

Albert Z. Zholi: Flet piktori i mirënjohur dhe ish-oficeri i lartë i C së Shqipërisë, Robert Përmeti

Albert Z. Zholi: Flet piktori i mirënjohur dhe ish-oficeri i lartë i Armatës së Shqipërisë, Robert Përmeti

Në ditët e fundit të vitit 2017 në Muzeun Kombëtar  u hap ekspozita  “Brezat në artet figurative” ku janë paraqitur 81 punime të 31 autorëve të moshave të ndryshme nga më të rinjtë, deri tek më të vjetrit. Sipas organizatorit të kësaj ekspozite interesante Robert Përmeti, qëllimi i parë është që ...

Më shumë...

Ermira Babamusta: Joni Latifi ëndërron të prek Hollivudin

Ermira Babamuta: Joni Latifi ëndërron të prek Hollivudin

Joni Latifi është një aktor i talentuar shqiptar, lindur në Tiranë më 27 qershor 1994. Ka kryer studimet e larta, dega “Administrim Biznesi” në Universitetin Europian të Tiranës. Në vitin 2016 ka lëvizur në Nju York, për të ndjekur ëndrrën e tij për t’u bërë aktor i “Hollivudit” dhe një ...

Më shumë...

Luan Fidani: Në Voskopojë u ndërtua shtypshkronja e dytë në Perandorinë Osmane ( në vitin 1720)

Luan Fidani: Në Voskopojë u ndërtua shtypshkronja e dytë në Perandorinë Osmane ( në vitin 1720)

(Albert Z. ZHOLI, intervistë me kryetarin e  Njësisë Administrative Voskopojë, Bashkia Korçë, z. Luan Fidani) Voskopoja është një vendbanim mesjetar i hershëm që daton prej vitit 1330. Nga Shën Prodhomi hapet para vizitorit një pamje e mahnitshme nga duken majat e Lënies dhe Ostrovica, me një lartësi prej 2246 metra. Lulëzimin më të madh Voskopoja e ka pasur ...

Më shumë...