vipa
vala – old
driloni com
Fillimi / Kultura

Kultura

Maria Sinatra: Drama onirike e Fate Velaj dhe “Via Regia” e Sigmund Freudit në romanin, “KREUZTANNE”

Maria Sinatra: Drama onirike e Fate Velaj dhe “Via Regia” e Sigmund Freudit në romanin, “KREUZTANNE”

Marc Chagall, në biografinë e tij theksonte se “pikturat e mia janë kujtimet e mia “. Ky citim vlen edhe për Fate Velaj. Kujtimet e tij janë e kuqja, si zjarri që djeg dhe sjell me forcë mallin, si vdekja, si e kuqja e gjakut të sorkadhes derdhur nëpër rrugë ...

Më shumë...

Jusuf Zenunaj: Atdheu im i dashur

Jusuf Zenunaj

T’i dua edhe plagët qe more deri dje, i shtrenjti, i bukuri imi atdhe ! T’i dua dhe bjeshkët nga sjell ujë lumi, që i fali parija sikur ta kishte zënë gjumi ! E dua edhe pasjen e tê tjerëve, dua dhe diellin që më djeg si n’pikvere I dua ...

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Romani: Ulku dhe Uilli” i Vath Koreshit trajton një temë universale të shoqërisë njerëzore

Ahmet Qeriqi: Romani: Ulku dhe Uilli" i Vath Koreshit trajton një temë universale të shoqërisë njerëzore

Romani Ulku dhe Uilli i Vath Koreshit, është një vepër e llojit të veçantë, sidomos sa i përket gjuhës, sajimit me shumë mjeshtëri të situatave të veçanta  nga e kaluara dhe ndërtimit të përshtresuar kompozicional. Në këtë vepër kemi të pasqyruar një botë, e cila në dukje të parë vjen ...

Më shumë...

Dolën nga shtypi librat: “Gjergja me Adema” dhe “Riliri i Ritrollit”, të autorit Selman Dervishi

Dolën nga shtypi librat: “Gjergja me Adema” dhe “Riliri i Ritrollit”, të autorit Selman Dervishi

Autori i librave: “Gjergja me Adema” dhe “Riliri i Ritrollit”, Selman Dervishi, është veprimtar dhe krijues, i cili qysh pas mbarimit të luftës jeton në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Pasionin e tij për fjalën e meditimin poetik i  ka paraqitur  deri tani në 21 libra të botuara prej vitit ...

Më shumë...

Ilegali i hapjes së dyerve të lirisë

Ilegali i hapjes së dyerve të lirisë

( Vështrim për librin: Ilegal viteve shtatëdhjetë, i autorit, Gani Sylaj) Veprimtari i palodhshëm i Lëvizjes Kombëtare, që nga vitet 70 të shekullit të kaluar e deri sot, Gani Sylaj  ka nxjerrë në dritë librin me rrëfime e tregime dokumentare, titulluar: “Ilegal, viteve të shtatëdhjetë” të cilin do të përpiqem ...

Më shumë...

Semben Usman: Zemra e Afrikës është atje ku të gjithë së bashku luftojmë për bashkimin e saj

Semben Usman: Zemra e Afrikës është atje ku të gjithë së bashku luftojmë për bashkimin e saj

Shkrimtari i  madh i Senegalit, Osman Semben,  u lind më 1 janar të vitit 1923. Ka vdekur më 9 qershor të vitit 2007. Ishte njëri ndër shkrimtarët dhe regjisorët më të mëdhenj e më të njohur, jo vetëm të Senegalit por të mbarë Afrikës. Ka qenë luftëtar i paepur kundër ...

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Tri gjenerata: Emin Lati, Nebih Meha dhe bijtë: Tahir Meha e Beqir Meha

Familja Meha

Qëndresa e Tahirit i dha fuqi e guxim të pashembullt popullit shqiptar në atë pranverë të përgjakur drejt përgatitjes për luftë të mëtejme shumëdimensionale kundër pushtuesit serb. Ai bëri të ditur edhe njëherë se me serbin nuk ka zgjidhje tjetër dhe kjo zgjidhje e imponuar është vetëm lufta. Pushka e ...

Më shumë...

Mehmet Musa: Ne mes t’Prekazit mbi do shkrepa, djem sokola u rriten n’djepa

Mehmet Musa: Ne mes t'Prekazit mbi do shkrepa, djem sokola u rriten n'djepa

Sot, me 13 maj 2018, u mbushen plot 37 vite qe kur forcat e Policise, Ushtrise e Partise se Josip Broz Titos, Mehmet Hoxhes, Gjillasit, Ali Shukrise, Rankovicit, Fadil Hoxhes, Stefanoviqit, Sinan Hasanit, Milan Gjuriqit, Kole Shirokes ,Lubiqiqit, Veli Deves, Herleviqit, Mehmet Maliqit, Dushan Ristiqit, Azem Vllasit, Miniqit, Isa Mustafes,Vidiqit ...

Më shumë...

Në Arizonë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës po xhirohet një film për luftën e Kosovës

Në Arizonë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës po xhirohet një film për luftën e Kosovës

Rina Hajra aktore, skenariste dhe producente e filmit “My Sekret War” (“Lufta ime e fshehtë”), është një vajzë e re shqiptare, e cila gjatë luftës ishte detyruar që së bashku me familjen, si mijëra shqiptarë të tjerë, ta lëshonte Kosovën për t’i shpëtuar gjenocidit serb dhe kishte ardhur refugjate në ...

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Leon Tostoj, gjeniu i prozës së letërsisë ruse dhe asaj botërore

Ahmet Qeriqi: Leon Tolstoj, gjeniu i prozës së letërsisë ruse dhe asaj botërore

Mendjet erudite si ajo e Homerit, Shekspirit, Servantesit, Tolstojit e të tjerëve të kësaj radhe mendimtarësh të mëdhenj të historisë së qytetërimit, përmes perceptimit të realitetit të shprehur në krijimtarinë e tyre  kanë bërë kthesa të mëdha në zhvillimin e përgjithshëm të mendimit njerëzor, në zhvillimin e  filozofisë së jetës ...

Më shumë...

Albert Z. Zholi: “ZANATEAM – Sipërmarrësit e së nesërmes”

Albert Z. Zholi: “ZANATEAM - Sipërmarrësit e së nesërmes”

Në kurrikulën e klasës së 12 zhvillohet lënda “Shoqëritë e nxënësve – Bëhu Sipërmarrës”. Kjo lëndë zhvillohet nga Organizata Ndërkombëtare Junior Achievement dhe konsiston në krijimin dhe menaxhimin e një biznesi nga vetë nxënësit. Siç parashikon  ky program, ne,  klasa 12 gjimnaz 2018 e shkollës Don Bosko menduam  krijimin e ...

Më shumë...

Frank Shkreli: 80-vjetori i një forografie. Takim poetësh shqiptarë në vitin 1938

Ishte viti 1938. Ky vit shënonte 30-vjetorin e veprimtarisë si Ordinar Universiteti të Profesor Ernest Koliqit.  Me këtë rast u botua edhe kjo foto në të përkohëshmen, “Përpjekja Shqiptare” që, sipas revistës “Shëjzat”, (10-12, 1969) përgjithmonë kujton takimin e katër poetëve, më të njohur të Shqipërisë të asaj kohe, dy ...

Më shumë...

Vazhdon përurimi i romanit, “1803” i autorit shqiptar nga Vjena, Besim Xhelili

Vazhdon përurimi i romanit, “1803” i autorit shqiptar nga Vjena, Besim Xhelili

Romani “1803” i autorit shqiptar nga Vjena, Besim Xhelili, pas promovimit nëpër disa qytete të ndryshme në Europë, ndaloi në stacionin e radhës në “Zentrum5” në Bern të Zvicrës. Ky roman është botuar në gjuhën shqipe në vitin 2016, kurse në janar 2018 u botua në gjuhën gjermane dhe atë ...

Më shumë...

Ansambli “Mati” Nga Burreli, fitues i festivalit “Hasi jehon 2018”

Ansambli “Mati” Nga Burreli, fitues i festivalit “Hasi jehon 2018”

Mbrëmjen e së shtunës, në Gjonaj të Hasit, me ndarjen e çmimeve për ruajtësit me fanatikë të folklorit burimor, u mbyll edicioni i 29 i festivaalit “Hasi jehon” I nisur në vitin e largët 1975, si festival i shoqërive kulturo artistike të Rajonit të Hasit dhe i quajtur dasma hasjane, ...

Më shumë...

As shiu nuk e ndali përformancën e “Shqiponjës”, në natën e dytë të festivalit “Hasi jehon”

As shiu nuk e ndali përformancën e “Shqiponjës”, në natën e dytë të festivalit “Hasi jehon”

Ndonëse moti ishte i paqëndrueshëm dhe kohë pas kohe rigonte shi, edhe nata e dytë e edicionit të 29 të festivalit “Hasi jehon” u mbajt në ambient të hapur. Ansambli “Shqiponja” nga Shkupi nuk u ndal edhe pse në vallen përmbyllëse të programit të natës së dytë filloi të bie ...

Më shumë...

Në hapje të festivalit “Hasi jehon”, Shaqir Hoti nderohet me mirënjohje për vepër jetësore

Në hapje të festivalit “Hasi jehon”, Shaqir Hoti nderohet me mirënjohje për vepër jetësore

Mbrëmjen e të enjtes në Gjonaj të Hasit nisi edicion i 29 i festivalit “hasi jehon”. Edhe këtë vit hapësira përpara Shtëpisë së kulturës ishte e mbushur me dashamirë të folklorit burimor. Prodhimet e bukës  zeje tradicionale me të cilën mbijetojnë hasjanët, sofra e shtruar  virtyt i mikpritjes Ekspozita e ...

Më shumë...