vala – old
driloni com
vipa
Fillimi / Lajmet

Lajmet

Zëvendësministri i Diaspores dhe Investimeve Strategjike, z. Afrim Bekteshi viziton Italinë

Zëvendësministri i Diaspores dhe Investimeve Strategjike, z. Afrim BEKTESHI viziton Italinë. Ai do të vizitojë: – Komunitetin Shqiptarë që jeton në Itali, – Autoritete Italiane në Treviso, Kryetarin e Komunës Quinto di Treviso, z.Mauro dal Zilio – Ish presidentin e Provinces se Trevisos, z. Fulvio Pettena. – Pastaj do ta ...

Më shumë...

Reformat e nisura nga ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica përkrahen nga Banka Botërore

Reformat e nisura nga ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica përkrahen nga Banka Botërore

Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica ka pritur në një takim përfaqësues të Bankës Botërore, të kryesuar nga Marco Mantovanelli, menaxher i Bankës Botërore për Kosovë dhe Maqedoni në Regjionin e Evropës dhe Azisë, si dhe ekipin e tij. Ministri i ka njoftuar përfaqësuesit e Bankës Botërore për ...

Më shumë...

Lideri i BDI-së, Ali Ahmeti është takuar me zëvendës ndihmës Sekretarin e shtetit amerikan Met Pallmer

Lideri i BDI-së, Ali Ahmeti është takuar me zëvendës ndihmës i Sekretarit të shtetit amerikan Pallmer

Lideri i BDI-së, Ali Ahmeti është takuar me zëvendës ndihmës i Sekretarit të shtetit të SHBA-ve, Met Pallmer. Ata kanë biseduar për proceset në të cilat po kalon Maqedonia. Ahmeti ka thënë se Pallmerin e sigurova për kontributin konstruktiv të BDI-së në këto ecuri politike e zhvillimore. “Mbrëmë takova mysafirin ...

Më shumë...

Nagavci: Mësimdhënësve nuk po iu realizohen të drejtat e tyre siç e parashihet me Kontratën Kolektive

Nagavci thotë se mësimdhënësve të Kosovës nuk po iu realizohen të drejtat e tyre siç e parashihet me Kontratën Kolektive

Nënkryetarja e Vetëvendosjes Arbërie Nagavci ka thënë sot se mësimdhënësve të Kosovës nuk janë duke iu realizuar të drejtat e tyre ashtu siç është paraparë me Kontratën Kolektive të nënshkruar nga ish-ministri i Arsimit dhe kryetari i SBASHK-ut. Me këtë rast ajo ka përmendur neni 35 pika 8 të kësaj ...

Më shumë...

Kryetari i vendit, Hashim Thaçi, sot ka pritur sot në një takim shefen e EULEX-it, Alexandra Papadopoulou

Kryetari i vendit, Hashim Thaçi, sot ka pritur sot në një takim shefen e EULEX-it, Alexandra Papadopoulou

Kryetari i vendit, Hashim Thaçi, sot ka pritur sot në një takim shefen e EULEX-it, Alexandra Papadopoulou. “Presidenti Thaçi dhe shefja e EULEX-it në Kosovë kanë konstatuar se është realizuar teksti i letërkëmbimit ndërmjet Kosovës dhe institucioneve të BE-së, që parasheh përfundimin e misionit të EULEX-it në Kosovë gjatë këtij ...

Më shumë...

Thaçi nuk e dekreton Radomir Labanin për gjyqtar të Gjykatës Kushtetuese për shkak të dyshimeve të ngritura për të

Thaçi nuk e dekreton Radomir Labanin për gjyqtar të Gjykatës Kushtetuese për shkak të dyshimeve të ngritura për të

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, nuk do ta dekretojë Radomir Labanin për gjyqtar në Gjykatën Kushtetuese të Kosovës. Zyra për informim e Presidencës ka thënë se dekretimi nuk do të ndodhë deri në kryerjen e një verifikimi të plotë nga organet e drejtësisë. “Mund ta konfirmojmë se për shkak të ...

Më shumë...

Në Qendën Klinike Universitare të Kosovës sot në ora 11:00 inagurohet Mjekimi i ri intensiv

Në Qendën Klinike Universitare të Kosovës sot në ora 11:00 inagurohet Mjekimi i ri intensiv

Ministri i Shëndetësisë, Uran Ismaili do të merr pjesë sot në inagurimin e inagurimin e Mjekimit të ri intensiv në Qendën Klinike Universitare të Kosovës në ora 11:00. Mjekimi i ri intensiv është realizuar me përkrahjen e organizatës TIKA nga Turqia dhe është vendosur në ish-hapsirat e Transfuzionit të Gjakut.

Më shumë...

Auditori evidenton një varg shkeljesh ligjore dhe parregullsi në Zyrën e Kryetarit të shtetit

Auditori evidenton një varg shkeljesh ligjore dhe parregullsi në Zyrë e Kryetarit të shtetit

Një varg shkeljesh ligjore janë evidentuar nga Zyra Kombëtare e Auditorit në Zyrën e Kryetarit të shtetit. Sipas gjetjeve të Raportit të Auditorit, gjatë vitit 2017 ky institucion ndër të tjera në mënyrë joligjore ka mbuluar pozita me ushtrues detyre dhe në mënyrë joligjore ka lidhur kontrata mbi vepër. Parregullsi ...

Më shumë...

Sot në Gllogjan nderohen dëshmorët e kombit të Batalionit Gardist “Shkëlzen Haradinaj”

Sot në Gllogjan nderohen dëshmorët e kombit të Batalionit Gardist "Shkëlzen Haradinaj"

Sot më 24 Maj 2018 mbahen homazhe për dëshmorët e kombit të Batalionit Gardist “Shkëlzen Haradinaj’’ Arton Mehmetaj, Përparim Ferizi, Sali Ferizi, Nuredin Gërvalla, Valiant Ferizi, Perparim Shala,Nimon Musaj, Naim Berisha ,Islam Krasniqi, Fehmi Demiqi, Hajrush Demaj, Metë Krasniqi, Nazmi Gradina , Liman Morina, Hysen Mehmeti, dhe Xhavit Isami. Ora ...

Më shumë...

Zëvendëskryeministri i vendit, Enver Hoxhaj thotë Kosova nuk ka nevojë për zgjedhje të parakohshme

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Enver Hoxhaj thotë Kosova nuk ka nevojë për zgjedhje të parakohshme

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Enver Hoxhaj e ka përjashtuar mundësinë që në tryezat që po mbahen të merret edhe vendim për zgjedhjet e parakohshme. “Opozita mund të pretendon, por nuk do të ketë zgjedhje të parakohshme. Ne nuk mund të shkojmë në këto tryeza për zgjedhjet”, ka thënë ai. Hoxhaj ka ...

Më shumë...

Reforma e sistemit të drejtësisë në Shqipëri është përshkruar si reformë revolucionare nga ekspertët holandezë

Reforma e sistemit të drejtësisë në Shqipëri është përshkruar si reformë revolucionare nga ekspertët holandezë

Reforma e sistemit të drejtësisë, në Shqipëri, është përshkruar si reformë revolucionare dhe “e guximshme” nga ekspertët holandezë, të cilët morën pjesë në një tryezë diskutimi. Ambasada shqiptare në Holandë në bashkëpunim me Qendrën për Bashkëpunimin Ligjor Ndërkombëtar, organizuan një tryezë diskutimi me tematikë “Shteti i së drejtës në Shqipëri ...

Më shumë...

Serbi, Llaban, ndiqet penalisht, Kuvendi i Kosovës me shumicë votash e zgjedh gjyqtar të Kushtetueses

Serbi, Llaban, ndiqet penalisht, Kuvendi i Kosovës me shumicë votash e zgjedh gjyqtar të Kushtetueses

Misioni i EULEX-it ka bërë të ditur se e kishte pranuar një kërkesë nga autoritetet serbe në nëntor të vitit të kaluar për arrestimin e Radomir Labanit, të cilin me shumicë të votave deputetët e Kuvendit të Kosovës e kanë emëruar në pozitën e gjyqtarit në Gjykatën Kushtetuese të Kosovës. ...

Më shumë...

Hasselbach: Është iluzion të përfshihen të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Evropian

Hasselbach: Është iluzion të përfshihen të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Evropian

Bashkimi Evropian i përmbahet synimit të anëtarësimit të plotë për vendet e Ballkanit Perëndimor. Këtë e bëri sërish në takimin e nivelit të lartë në Sofje. Christoph Hasselbach kërkon të ndiqet një rrugë tjetër. Argumentimi i Komisionit Evropian tingëllon bindës: “Ose ne eksportojmë stabilitet ose importojmë instabilitet”, e përmbledh rregullisht ...

Më shumë...

OAK: Kuvendi i Kosovës votoi kundër investimeve dhe zhvillimit të vendit

OAK: Kuvendi i Kosovës votoi kundër investimeve dhe zhvillimit të vendit

Oda e Afarizmit të Kosovës me shqetësim të madh e mori lajmin për refuzimin për ndryshimin e ligjit për shoqëri tregtare, nenit 34, pika 2 nga ana e parlamentit të Kosovës. OAK vlerëson se me këtë nen, Kuvendi i Kosovës ka shkelur kushtetutën e Republikës së Kosovës, kapitulli 1, neni ...

Më shumë...

Përurohen librat e Martin Çunit, “Universi i Jetës” dhe “Lulet e jetës”

Përurohen librat e Martin Çunit, “Universi i Jetës” dhe “Lulet e jetës”

Të premten, më 25 maj, në amfiteatrin e Bibliotekës Kombëtare, “Pjetër Bogdani”, në Prishtinë,  përurohen veprat: “Universi i jetës” dhe “Lulet e jetës”, të autorit, Martin Çuni. Përurimi i librave fillon në orën 12.oo, ndërsa po atë ditë, në ambientet e Bibliotekës Kombëtare,  prej orës 11.00 e deri në orën ...

Më shumë...

Ministri Bytyqi mori pjesë në 70 vjetorin e themelimit të shkollës “Hasan Prishtina” në Tërpezë të Malishevës

Ministri Bytyqi mori pjesë në 70 vjetorin e themelimit të shkollës “Hasan Prishtina” në Tërpezë të Malishevës

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi ka marrë pjesë në ceremoninë festive të 70 vjetorit të themelimit të shkollës fillore dhe të mesme të ulët “Hasan Prishtina” në Tërpezë të Malishevës. Fillimisht, ministri Bytyqi është pritur nga nënkryetari i Komunës së Malishevës, Hajdin Berisha dhe udhëheqës tjerë të qeverisjes ...

Më shumë...