muqa 900
vala – old
driloni com
vipa
Fillimi / Opinione

Opinione

Nexhmi Lajçi: Po i dhatë sot Çakorr e Kullë, nesër Serbinë do ta kemi mbi urë

Kuvendi i Kosovës

Skena politike shqiptare e pas luftës fatkeqësisht, më vonë e quajtur dhe e vetëquajtur kosovare,  ishte e ndërtuar nga agjentura të huaja të dirigjuara nga Beogradi në formën më të përsosur të mundshme në mënyrë që koalicionet që do e mbajnë pushtetin çdo herë të bëhen ashtu siç ata kanë ...

Më shumë...

Frank Shkreli: Vritet gazetari, bie Qeveria

Frank Shkreli: Vritet gazetari, bie Qeveria

(Sulmi kundër gazetarëve është një sulm kundër të gjithë neve) Ja, mu në qëndër të Evropës, në Sllovaki, vend anëtar i NATO-s dhe i Bashkimit Evropian, është vrarë muajin e kaluar gazetari, Jan Kuciak dhe e dashura e tij.  Vrasja shkaktoi protesta të mëdha anë e mbanë Slovakisë që sipas ...

Më shumë...

Mejdi Sadiku: Kosova dhe ngecja teknologjike e saj !

Mejdi Sadiku: Kosova dhe ngecja teknologjike e saj !

Kosova thonë se  shquhet që është ndër shtetet më të zhvilluara në rajon sa i përket teknologjisë. Ndoshta edhe është. Por, nëse me të vërtetë është, atëherë vërtetë rajoni qenka shumë mbrapa me teknologji krahasuar me Evropën. Kompanitë telekomunikuese në Kosovë flasin për përfshirje me rrjet 3G e 4G në ...

Më shumë...

Dr. Gëzm Kelmendi: Me 20 Mars, Gjykata merr vendim për prof. dr. Shefqet Krasniqin

Kryetari i FJALËS, Gëzim Kelmendi

Me 20 Mars Gjyqësia merr vendim për Prof.dr.Shefqet Krasniqin! Me 20 Mars Seanca plenare për votimin e Demarkacionit! Nuk është hera parë që temat dhe situatat e rëndësishme për vendin tonë mbulohen me çështje që ndërlidhen me besimin Islam. Me 20 Mars është seanca gjyqësore ku gjykata do të merr ...

Më shumë...

Xhevat Bislimi: E drejta për të mbrojtur jetën, shtëpinë, familjen, pronën e Atdheun është e shenjtë

Xhevat Bislimi

E drejta për të mbrojtur jetën, shtëpinë, familjen, pronën e Atdheun është e shenjtë, është e drejtë e njohur, e pranuar dhe e garantuar me të gjitha konventatë ndërkombëtare. Mirëpo, ne shqiptarët gati gjithmonë kemi qenë të privuar nga kjo e drejtë themelore, e drejtë mbi të drejtatë tjera. Popull ...

Më shumë...

Protestat e Marsit dhe Prillit të vitit 1981 nuk ishin të drejtuara kundër socializmit por kundër regjimit jugosllav

Protestat e Marsit dhe Prillit të vitit 1981 nuk ishin të drejtuara kundër socializmit por kundër regjimit jugosllav

Pavarësisht deklarimeve paushalle në tryezën me temë: “Drejtësia tranzicionale në Kosovë-ligjet për lustracionin”, e cila u mbajt sot në Prishtinë, protestat e demonstratat e marsit dhe prillit të vitit 1981 nuk ishin të drejtuara kundër ideologjisë socialiste, as komuniste, por kundër regjimit titist jugosllav, me kërkesë për barazimin e Kosovës ...

Më shumë...

Nebih Rexhepi: Shpend Ahmeti kryetar i askujt

Nebih Rexhepi

Me të vërtetë Kosova është një vend “sui generisë”, për shumë çka. Por më e veçanta pa dyshim  është politika e saj. Në botën demokratike në të njëjtën parti është tejet normale të ketë mendim ndryshe, pse jo edhe fraksione. Po ashtu edhe në Kosovë për momentin thuaja në të ...

Më shumë...

Fidan Mustafa: Ku mbeten 35 mijë shqiptarët e Sirisë?

Fidan Mustafa: Ku mbeten 35 mijë shqiptarët e Sirisë?

Tridhjetepesëmijë shqiptarët e Sirisë sot ende nuk kanë një adresë se ku gjenden, nëse janë gjallë apo të strukur nën gojën e armikut ndokund, drejt groposjes brenda një varri masiv siç ka ndodhur historikisht me fatin e shqiptarëve. Ndonëse folklorizmi shqiptar mes dy shteteve (Shqipëri e Kosovë), vazhdon drejtë arritjes ...

Më shumë...

Zeqir Uka: Bjeshka e Zhlepit, Zhlepi është bjeshka e jonë, të paktën 8 gjenerata para nesh

Zeqir Uka: Bjeshka e Zhlepit, Zhlepi është bjeshka e jonë, të paktën 8 gjenerata para nesh

Bjeshka e Zhlepit kufizohet me kater fshatra te Rozhajes, Bollotiq, Pllucaj, Dacaj, Husaj. Kufizohet me bjeshkën e Ishtedimit, prej shkalles se Rajkut( Rajku eshte shqiptar nga fshati Dobuvik) përpjet kurrizit te gropat e Jahirit, përpjet ne Maje te Rosulise, teposhte te ura e Zhlepit, perpjet Hamshorit deri ne Bjeshke te ...

Më shumë...

Mexhid Yvejsi: Nga e ka prejardhjen Dita e Gruas?

Mexhid Yvejsi

    ”Dita e Gruas” apo “Dita ndërkombëtare e gruas”, e cila shënohet, përkujtohet, protestohet në shumë vende të botës, është një ditë që shërben për të përkujtuar përpjekjet e tyre për drejtësi, paqe, barazi. Nga e ka prejardhjen Dita e Gruas?     Dita e Gruas e ka prejardhjen nga Shtetet ...

Më shumë...

Ministri, Abelard Tahiri, konstaton se angazhimi i EULEX-it në Kosovë paska qenë shumë i madh

Ministri, Abelard Tahiri, konstaton se angazhimi i EULEX-it në Kosovë paska qenë shumë i madh

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, në vizitën që i bëri Institutit të Mjekësisë Ligjore, ka folur edhe për mandatin e EULEX-it, pas qershorit të këtij viti. Ai ka theksuar se ende nuk ka ndonjë marrëveshje se çfarë do të bëhet pas skadimit të mandatit të EULEX-it në qershor 2018. Pa ...

Më shumë...

Xhevat Bislimi: Dezinformimet e stilit të UDB-së lidhur me Legjendarin, Adem Jashari

Xhevat Bislimi

Lexova edhe nje shkrim “xhevahir” te stilit udbesk nga nje kalemxhi i LDK-se (i krahut pro jugosllav!). Ky fare kalemxhiu me shkollen jugotitiste (gojekeqinjte thone qe e ka edhe shkollen e UDB-se!) leshoi edhe nje tullumbace (dezinformate) ne nje dite te perzgjedhur: ne njezetevjetorin e renies heroike te Komandantit Legjendar ...

Më shumë...

Labinot Dervishaj: Turp, 20 vjet në liri e 10 vjet shtet e shtatorja e Adem Jasharit ende mungon në kryeqytet!

Labinot Dervishaj: Turp, 20 vjet në liri e 10 vjet shtet e shtatorja e Adem Jasharit ende mungon në kryeqytet!

Të shkruash për Adem Jasharin, Komandantin Legjendar të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës nuk është punë e thjeshtë, ngase duhet menduar shumë herë para se ta vendosesh një fjalë apo një tekst për këtë hero. Pasi që vepra dhe sakrifica e tij sublime është unikate në gjithë historinë botërore dhe i ...

Më shumë...

MSc. Adem Lushaj: Kush dështoi në rastin e vrasjes së Donjeta Pajazitaj, hetuesia apo drejtësia?!

Mr. Adem Lushaj

Edhe pas dy vitesh, dështuan përpjekjet për zbardhje të rastit të vrasjes së mistershme të Donjeta Pajazitaj. Gjykata e Pejës (pas dy vitesh), mori vendim dhe shpallë të pafajshëm të dyshuarin për vrasjen e turpshme të Donjetës. Edhe pse, hetuesia për më shumë se dy vite angazhim të zbardhjes të ...

Më shumë...

Një letër falënderuese nga dr. Nusret Pllana

Një letër falënderuese nga dr. Nusret Pllana

Atë që nuk e bëri Kosova, as Shqipëria Londineze, e bëri deputeti shqiptar nga Brukseli – Amet Gjanaj! Një ëndërr që e kisha qe 18 vite (shpërndarjen falas të librit të popullit shqiptar “Terrori i Serbisë Pushtuese mbi Shqiptarët 1844 -1999) të gjithë deputetëve të Parlamentit Evropian, e bëri realitet ...

Më shumë...

Xhevat Bislimi: Shqiptarët e grekët i ndanë Çamëria

Xhevat Bislimi

Kufijt e Republikes se Shqiperise u imponuan nga Fuqite e Medha! Dy te tretate e Shqiperise mbeten jashte ketyre kufijve, te pushtuara nga Serbia, Greqia e Mali i zi! Ne Greqi mbeti Shqiperia e Poshtme ose Çameria e pertej saj deri ne Peloponez. Kjo eshte e verteta e madhe historike ...

Më shumë...