muqa 900
vipa
driloni com
rkl vala loja shperblyese
Fillimi / Institucionet

Institucionet

Ministri Gashi pa nga afër përgatitjet për ‘Ekspozitën Bazë’ në Muzeun e Kosovës

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, ka vizituar Muzeun e Kosovës për të parë nga afër përgatitjet që po bëhen për ‘Ekspozitën Bazë’ e cila është e paraparë në kuadër të aktiviteteve të 10-vjetorit të Pavarësisë së Kosovës dhe në të cilën do të ekspozohen artefakte dhe koleksione ...

Më shumë...

Kryetari Latifi mban takimin e rregullt javor me drejtorët e drejtorive

Në takimin e rregullt javor të kryetarit të Komunës së Rahovecit Smajl Latifi, me drejtorët e drejtorive komunale, u fol për punët qa janë kryer gjatë javës që shkoi, dhe ato që do të kryhen në javët që do të vijnë. Drejtorët kanë shpalosur planet dhe punët e tyre javore ...

Më shumë...

Përkujtohet dëshmori Selman Vojvoda në 28 vjetorin e rënies së tij

Kryetari i Komunës së Skenderajt, Bekim Jashari, së bashku me Nënkryetarin, Nuredin Lushtaku, drejtorë komunal, të parin e Policisë së Skenderajt, Toger Basri Durmishi, asamblistë, dhe të tjerë. Bënë nderim dhe vendosën lule te varri i dëshmorit Selman Vojvoda, për të kujtuar veprën e tij, me rastin e 28 vjetorit ...

Më shumë...

Kryetari Begaj merr mbështetje nga një komunë e Stambollit për investime në Malishevë

Kryetari i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj, i shoqëruar edhe nga drejtori i Drejtorisë për Bujqësi, Murat Hoxha dhe anëtari i KK të Malishevës, Faik Zogaj, janë duke qëndruar në Stamboll, përkatësisht në Komunën e Kuçukçekmece, ku janë takuar me udhëheqjen e kësaj komune, të cilët kanë thënë se janë ...

Më shumë...

Vazhdon bashkëpunimi mes Komunës së Kaçanikut dhe Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare

Nënkryetari i Komunës së Kaçanikut Ylber Bajra vizitoi Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare në Kaçanik, ku u takua me Drejtorin e QKMF-së Sinan Zeneli, zv.Drejtorin Ekrem Dullovi si dhe Kryeinfermierja Filkizare Dema. Në takim u diskutua rreth punëve dhe funksionimit të QKMF-së. Nënkryetari Bajra u informua se të gjitha shërbimet ...

Më shumë...

Komuna e Kaçanikut mbetet e përkushtuar në mirëmbajtjen e rrugëve dhe rregullimin e tyre

Kryetari i Komunës së Kaçanikut Besim Ilazi dhe Nënkryetari Ylber Bajra u njoftuan me aktivitetet e javës që lam pas si dhe me planet e kësaj jave në mbledhjen e fillimjavës. Drejtori i Shërbimeve Publike dhe Emergjencave Ramadush Osmani tha se gjatë javës së kaluar janë angazhuar disa punëtorë në ...

Më shumë...

MINISTRI LEKAJ NËNSHKRUAJTI MARRËVESHJE BASHKËPUNIMI ME KRYETARIN E SKENDERAJT DHE ATË TË DRENASIT

Ministri i Infrastrukturës, Pal Lekaj me bashkëpunëtorë, vizitoi komunën e Skenderajt ku u prit nga kryetari Bekim Jashari dhe komunën e Drenasit, me ç’rast u takua me kryetarin e Drenasit, Ramiz Lladrovci, ku u nënshkruan marrëveshje bashkëpunimi, në mbështetje të projekteve infrastrukturore të këtyre dy komunave. Me rastin e nënshkrimit ...

Më shumë...

Në Bruksel u nënshkrua Marrëveshja për Sigurime Sociale mes Republikës së Kosovës dhe Mbretërisë së Belgjikës

Në një ceremoni rasti në Bruksel, Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica ka nënshkruar Marrëveshjen për Sigurime Sociale me homologen e tij, Ministren e Çështjeve Sociale dhe Shëndetit Publik, Dr. Maggie De Block. Kjo është marrëveshja e parë ndërkombëtare për Sigurime Sociale, nga e cila përfitojnë direkt qytetarët ...

Më shumë...

Kryetari Latifi takon drejtorin regjional të OSBE-së në Prizren

Kryetari i Komunës së Rahovecit Smajl Latifi, ka pritur në takim, drejtorin regjional të OSBE-së në Prizren George Katcharava.Vizita kishte karakter njoftues, me ç’rast drejtori regjional i OSBE-së ka njoftuar kryetarin rreth punës së misionit të tij. Kryetari Latifi, ka falënderuar drejtorin e OSBE-së për këtë vizitë si dhe për ...

Më shumë...

Kryetari Jashari nënshkruan memorandum mirëkuptimi me Ministrin Lekaj për financimin e projekteve

Kryetari i Komunës së Skenderajt, Bekim Jashari, priti në takim ministrin e Infrastrukturës, Pal Lekaj me bashkëpunëtorë. Në këtë takim u nënshkrua memorandum mirëkuptimi për mbështetjen e projekteve infrastrukturore, marrëveshje kjo që do të ndikojë në zhvillimin ekonomik të Skenderajt dhe shumë e rëndësishme për qytetarët e komunës së Skenderajt. ...

Më shumë...

Me aktivitete përkujtimore, kulturore e argëtuese u shënua 68 vjetori i lindjes së Heroit të kombit Hamëz Jashari

Me aktivitete përkujtimore, kulturore e argëtuese, u shënua 68 vjetori i lindjes së  Heroit të kombit, Hamëz Jashari dhe 51 vjetori i punës së gjimnazit, i cili mban po të njëjtin emër. Për nder të këtyre dy datave të rëndësishme, Kryetari i komunës së Skenderajt, Bekim Jashari, i shoqëruar nga ...

Më shumë...

Zëvendësministri i MTI-së Faton Thaçi pret në takim delegacionin e ekspertëve kroatë për zonat ekonomike

Zëvendësministri i MTI-së, Faton Thaçi, u takua me prof. Miro Jurjeviç, ekspert në fushën e zonave industriale, i shoqëruar edhe nga ekspertë tjerë të kësaj fushe. Temë diskutimi në këtë takim ishte prezantimi i përvojave që shteti kroat i aplikon për zonat ekonomike. Thaçi, shprehi falënderime për përkushtimin e shteti ...

Më shumë...

Deçani organizon garën e skijimit ,,Kupa e Gjeravicës 2018’’

Komuna e Deçanit, në bashkëpunim  me Federatën Skitare të Kosovës, organizon garën e skijimit ,, Kupa e Gjeravicës 2018’’. Këto gara mbahen për kategoritë junior në disiplinën e sllallomit të madh (GS) dhe për kategoritë  senior në disiplinën e sllallomit (SL)të madh (GS). Garat do të mbahen në Bjeshkën e ...

Më shumë...

Mbahet mbledhja e Këshillit të Drejtorëve

Është mbajtur mbledhja e rregullt e Këshillit të Drejtorëve, apo qeverisë komunale në Malishevë, e cila është drejtuar nga nënkryetari i Komunës së Malishevës, Hajdin Berisha, ndërsa drejtorët e drejtorive, kanë raportuar për aktivitetet e tyre gjatë javës së kaluar. Në këtë mbledhje, u vlerësua se aktivitetet e organizuara për ...

Më shumë...

Ministri Reçica udhëton për në Bruksel

Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica të hënën ka udhëtua për në Belgjikë, ku do të nënshkruhet marrëveshja për Sigurime Sociale mes Republikës së Kosovës dhe Mbretërisë së Belgjikës. Ministri Reçica do të nënshkruajë marrëveshjen me Maggie De Block, ministre e Punëve Sociale dhe Shëndetit Publik. Qëllimi i ...

Më shumë...

Deçani shënon 10-të vjetorin e Pavarësisë së Kosovës me një manifestim të madh

Pallati i Kulturës ,,Jusuf Gërvalla,, në Deçan ishte i vogël për numrin e madhe të qytetarëve, të cilët kishin ardhur që bashkë të festonin 10 vjetorin e Pavarësisë së Kosovës  nënë tingujt  e këngëve, valleve, recitaleve, zërave të aktorëve të mëdhenj dhe artistëve të vegjël. Për ti përshëndetur të gjithë ...

Më shumë...