vipa
vala – old
muqa 900
driloni com
Fillimi / Lajmet / Karem: Transformimi i Forcës së Sigurisë të Kosovës në Forca të Armatosura të bëhet në koordinim me ShBA-të
Karem: Transformimi i Forcës së Sigurisë të Kosovës në Forca të Armatosura të bëhet në koordinim me ShBA-të

Karem: Transformimi i Forcës së Sigurisë të Kosovës në Forca të Armatosura të bëhet në koordinim me ShBA-të

Asistenti i Sekretarit të Mbrojtjes së ShBA-ve, Robert S. Karem, është takuar me ministrin e FSK-së, Rrustem Berisha dhe komandantin e kësaj force gjenerallejtënant Rrahman Rama, me të cilët ka diskutuar rreth transformimit të FSK-së në Forca të Armatosura të Kosovës. Zyrtari i lartë amerikan ka vlerësuar se procesi i transformimit të FSK-së duhet të jetë kushtetues dhe me hapa të koordinuar me ShBA-të dhe partnerët tjerë strategjik. Ai ka folur edhe për interesimin e madh që ShBA-të po i kushtojnë zhvillimeve në fushën e sigurisë në Ballkan dhe më gjerë. Me këtë rast, Karem ka vlerësuar lartë përkushtimin që procesi i transformimit të FSK-së të jetë transparent dhe mbi baza kushtetuese dhe me hapa të koordinuar me ShBA-të dhe partnerët tjerë strategjikë. Ndëkaq ministri i FSK-së, Rrustem Berisha, ka falënderuar ShBA-të për ndihmën e gjithanshme për FSK-në. Ai e ka siguruar mysafirin se transformimi i FSK-së do të bëhet përmes ndryshimeve kushtetuese dhe në koordinim me partnerët strategjikë, proces i cili do të jetë shumë transparent. Ndërsa, komandanti i FSK-së gjenerallejtënant, Rrahman Rama, ka deklaruar se FSK-ja është forcë profesionale, me koncept perëndimor dhe e mbështetur në koncepte dhe doktrinën amerikane.

Kontrolloni gjithashtu

Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Behxhet Pacolli bashkëbisedim me 75 europarlamentarët

Ministri i Punëve të Jashtme, Behxhet Pacolli bashkëbisedon me 75 europarlamentarë në Bruksel

Zëvendëskryeministri dhe ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Behxhet Pacolli, sot në Bruksel, ka ...