muqa 900
driloni com
rkl vala loja shperblyese
vipa
melodia 10 vjet shtet
Fillimi / Kultura

Kultura

Agim Vuniqi: Ushtari i UÇK-së

Ilir Halit Konushevci (20.6.1969 – 9.5.1998)

(Poezi kushtuar heroit të Kosovës Ilir Konushevcit-Mërgimit, 20 qershor 1969 – 9 maj 1998)   Jam ushtar i UÇK-së Jam Mërgimi, Jam Ilir Konushevci, jam shqiptar!   Jam luftëtarë kam nënë e babë i martuar me dashuri kam edhe një fëmijë… për vajzën time Nertilën keni ndi…, kam vëllezër e ...

Më shumë...

Jusuf Zenunaj: Pavarësisë së Kosovës

Jusuf Zenunaj

Ne muajin shkurt, data 17 vitit 2008, Lule e shumëpritur dole ne jete. Ne kopshtin tënd, shekuj me radhe nuk pati diell, veç erëra e acar. Ne bukuritë që ke do të thyhen stuhitë. Ferrat qe s’të kanë lënë të mbije deri sot, aromën e bukur  nuk ta zbehin dot.    ...

Më shumë...

Derada Gashi: PORTRET I KOHËS SË POETIT

Derada Gashi: PORTRET I KOHËS SË POETIT

Në Bulevardin e pashtruar të Roganës, anash rrugëve me ferra, kaça, thana, shtog, driza e kurumlia, u lind e u rrit poeti, Rrustem Geci. Libri “Dora e Atdheut” që po i jepet i plotësuar lexuesit tonë, është një përmbledhje dhe përzgjedhje e vet autorit. Ribotimi i librit me plotësime të ...

Më shumë...

Frank Shkreli: Një kushtrim për kulturë

Ditët e fundit jemi dëshmitarë të një përplasjeje tjetër në Shqipëri – jo të një natyre politike kësaj radhe, megjithëse çdo gjë është politikë në Shqipëri – por sikur nuk ka mjaft konflikte dhe përplasje politike e të tjera – ja edhe përplasja e radhës në fushën e kulturës, midis ...

Më shumë...

Jeta Katro: Kultura e re, motivi për ndryshim

Jeta Katro: Kultura e re, motivi për ndryshim

Ngjarjet e bujshme dhe problematike gjatë 2017-ës e përballën vendin me një sërë dilemash. Çështje si  statusi i Shqipërisë, që edhe pse vend i vogël ka aq shumë probleme të brendshme sa mjaftueshëm pengojnë rimëkëmbjen e vendit rrezikojnë sot pranimin e saj në BE. Mungesa e besimit apo garancisë se ...

Më shumë...

Agim Vuniqi: Luftëtarët e lirisë, i harruam…!

Agim Vuniqi

  …asnjëherë nuk mi mpiu dhëmbët rrushi i Rahovecit-Kosovë e lirë …vetëm kujtesa e divizioneve të blinduara Nuk vritet as venitet e shkreta jo…!   Disa kanë shkuar në pushim dhe pritet të vijnë… lanë familjarët sërish me ndjenjë malli, u çmallën Oh..ata edhe atje përmallen se lanë të tjerët ...

Më shumë...

Albert Z. Zholi: Teatri Kombëtar duhet të restaurohet

Albert Z. Zholi: Teatri Kombëtar duhet të restaurohet

(Vazhdon debati artistë – Kumbaro për TK. Flasin, Xhemil Tagani, Zamira Kita, Arben Derhemi, Ilirian Ali, Eliona Thomaraj) Ka disa ditë që vazhdojnë debatet (madje dhe protestat) mes komunitetit të aktorëve të TK dhe Ministrisë së Kulturës. Dje polemika për zhvendosjen e Teatrit Kombëtar nga godina ekzistuese tek një tjetër, ...

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Fryma dhe shpirti i Zenun Gjocajt janë gjallë në veprat që ka lënë pas

Ahmet Qeriqi: Fryma dhe shpirti i Zenun Gjocajt janë gjallë në veprat që ka lënë pas

Po mbushen pesë  vjet qyshkur profesori i gjuhës dhe i letërsisë, i burgosuri politik, veprimtari e humanisti, Zenun Gjocaj nuk është fizikisht në mesin tonë… Pesëvjet pa Zenunin,  janë vite që e kam ndier dhe ndiej shumë mungesën e tij. Andaj sot në pesë-vjetorin e ndarjes nga jeta, Zenuni më ...

Më shumë...

Hakmarrja e Ali Pashë Tepelenës, kapitulli X i romanit, “Luani i Janinës” i shkrimtarit hungarez, Jokai Mor

Hakmarrja e Ali Pashë Tepelenës, kapitulli X i romanit, "Luani i Janinës" i shkrimtarit hungarez, Jokai Mor

Kapitulli X Hakmarrësi Dhe çfarë bën  tani Ali Tepelena plak, në folenë e tij, në Janinë? Ai është duke menduar mirë si po zhvillohen gjërat dhe a do të fitojë edhe kësaj radhë, apo do të humbasë, apo ndoshta kohën e mbetur duhet ta kalojë duke luftuar.  A është i ...

Më shumë...

Arben Kondi: Në Çamëri, atje ku edhe gurët flasin shqip

Arben Kondi: Në Çamëri, atje ku edhe gurët flasin shqip

 Të vizitosh Çamërinë është emocion dridhërues. Për më tepër që ditët e fundit po flitet aq shumë për të. Sot, prej politikanëve të lartë grek, duke përfshirë këtu edhe vetë presidentin Pavlopuolos, Çamëria është vënë në mirinë të pushkës, njësoj si në kohën e Napolion Zervës. Duke ulur e ngritur ...

Më shumë...

Albert. Z. Zholi: Piktori i mirënjohur, Gjergj Meta, mbrojti diplomën me pikturë me një sipërfaqe 120 metër katrorë

Albert. Z. Zholi: Piktori i mirënjohur, Gjergj Meta, mbrojti diplomën me pikturë me një sipërfaqe 120 metër katrorë

Piktori Gjergji Meta, në vitin 2002 mbrojti diplomën në Akademinë e Arteve të bukura,me pikturën e varur në fasadën e godinës me stil neoperandorak me sipërfaqe 120 metër katrorë, Nisi rrugëtimin si piktor profesionist duke afirmuar emrin e artit, “Xhoxho”.  Merr pjesë me pikturën “Ikja” (shumë aktuale sot me sipërfaqe 18metra katrorë), ...

Më shumë...

Frank Shkreli: Mbreti i poetëve shqiptarë

Frank Shkreli

 Kështu e kishte cilësuar At Gjergj Fishtën Lefter L. Dilo, publicisti, historiani, studiuesi e muzeologu i njohur gjirokastrit në një artikull të titulluar “Patër Gjergji – ‘Mësues i të gjithë Shqiptarëve’, botuar në vitin 1941, në një botim të posaçëm përkujtimor, ku u botuan, pas vdekjes së Poetit Kombëtar, kujtimet ...

Më shumë...

Albert Z, Zholi: Shoqata “Shqipëria” nderon Margarita Xhepën, Vullnet Sinajn dhe Kujtim Gjonajn

Albert Z, Zholi: Shoqata “Shqipëria” nderon Margarita Xhepën, Vullnet Sinajn dhe Kujtim Gjonajn

Nderohen me titullin: “Personalitet i Shoqatës Shqipëria” Znj. Margarita Xhepa (Nderi i Kombit), z. Vullnet Sinaj, deputeti i Vlorës, Kujtim Gjonaj (regjisor) “Mjeshtër i Madh”. Me rastin e 550-vjetorit të vdekjes së Heroit tonë Kombëtar ,GJERGJ KASTRIOT SKENDERBEU, 10-vjetorit te shoqatës Qendrore Shqipëria Athine,  dhe 1 vit nga themelimi i ...

Më shumë...

Ermira Babamusta: Regjisorja Mrika Krasniqi me filmin “Prova” për luftën e Kosovës

Ermira Babamusta: Regjisorja Mrika Krasniqi me filmin “Prova” për luftën e Kosovës

Mrika Krasniqi, regjisorja e filmit “Prova” (Proof, 2018), ka konfirmuar projektin e saj të ri. “Prova” është një film autor me metrazh të gjatë, me skenar, regji dhe producente Mrika Krasniqi, prodhim i kompanisë filmike amerikane “Nil Production”. Ikona legjendare e aktrimit shqiptar, i madhi Xhevat Limani luan rolin e ...

Më shumë...

Fenomeni i Besës në Bibël dhe në Kur’an

Bibla dhe Kurani

Emri  Bibël, (që shënon një libër hyjnor fetar) në gjuhën shqipe është përkthyer me kompozitën, Besë-lidhje, që do të thotë lidhje-bese, të cilën e  ka përcaktuar vetë Hyji, duke iu drejtuar njeriut një detyrim, me qëllim që ta mbajë zotimin, besën. Në shqipërimin e emrit të librit hyjnor, studiuesit dhe përkthyesit ...

Më shumë...

Nga Reis Mirdita Njeriu që shndërrohej në langua

Reis Mirdita

Metamorfoza nën pushtetin e qenieve të errëta -XXXVII- Në këto momente trishtuese, kur lehonë e bebe luftonin për jetë, drita e qiriut mbrojtës u shua; siguresat e rrymës u dogjën kështu që edhe kandili u shua. Një rrapëllimë e vogël e zgjoi babin e familjes; Rufa u zhduk plotësisht nga ...

Më shumë...