muqa 900
driloni com
vipa
rkl vala loja shperblyese
melodia 10 vjet shtet
Fillimi / Lajmet

Lajmet

Profesor, dr. Rexhep Qosja e ka refuzuar “dekoratën” e kryetarit Hashim Thaçi

Rexhep Qosja

Edhe profesor, dr. Rexhep Qosja e ka refuzuar “dekoratën” e kryetarit Hashim Thaçi, të cilën ai i ka ndarë në 10-vjetorin e Pavarësisë së Kosovës. Ditë më parë këtë dekoratë e kanë refuzuar ish-zëdhënësi i SHP të UÇK-së, Jakup Krasniqi, inspektori i SHP të UÇK-së, Rexhep Selimi, Radio-Kosova e Lirë. ...

Më shumë...

Ramush Haradinaj: Kosova po troket në dyert e Bashkimit Evropian dhe të NATO-s

Ramush Haradinaj: Kosova po troket në dyert e Bashkimit Evropian dhe të NATO-s

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, në Pritjen Shtetërore me rastin e 10-vjetorit të Pavarësisë së Kosovës ka thënë se çështjet e mëdha po kërkojnë zgjidhje në Kosovë dhe se do gjendet zgjidhje për çdo problem. Ai ka thënë se Kosova po troket në derën e Bashkimit Evropian dhe NATO-s. Vendimet ...

Më shumë...

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka pritur në takim diplomatin amerikan, Robert Karem

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka pritur në takim diplomatin amerikan, Robert Karem

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, ka pritur sot në takim Ndihmës Sekretarin e Mbrojtjes për Çështje të Sigurisë Ndërkombëtare të SHBA-ve, Robert Karem, i cili po qëndron në Kosovë në kuadër të kremtimit të 10-vjetorit të pavarësisë së Kosovës. Kryeparlamentari Veseli dhe zyrtari i lartë amerikan ...

Më shumë...

LDK-ja i jep mbështetje të plotë ratifikimit të Projektligjit të Marrëveshjes për demarkacionin

LDK-ja i jep mbështetje të plotë ratifikimit të Projektligjit të Marrëveshjes për demarkacionin

Në takimin e rregullt, Grupi Parlamentar i Lidhjes Demokratike të Kosovës, me praninë e nënkryetarit të partisë, z. Agim Veliu, konfirmoi mbështetjen e plotë për qëndrimin e Kryesisë së Lidhjes Demokratike të Kosovës në lidhje me ratifikimin e Projektligjit të Marrëveshjes për Shënimin e Kufirit ndërmjet Kosovës dhe Malit të ...

Më shumë...

Kongresmeni amerikan, Engel, vlerësoi se Kosova ka ecur përpara në dhjetëvjetorin e Pavarësisë

Kongresmeni amerikan, Engel, vlerësoi se Kosova ka ecur përpara në dhjetëvjetorin e Pavarësisë

Kongresmeni amerikan Eliot Engel, gjatë fjalimit të tij në Kuvend, vlerësoi se Kosova ka ecur përpara përderisa uroi dhjetëvjetorin e Pavarësisë. Engel tha se ka qenë mjaft e vështirë që Kosova të arrijë këtë ditë dhe se ka ende sfida përpara që të bëhet pjesë e BE-së dhe OKB-së, përderisa ...

Më shumë...

Demiraj: Transformimi i FSK-së në FA siguron stabilitet në Ballkan dhe i shuan orekset e të tjerëve ndaj trojeve tona

Demiraj: Transformimi i FSK-së në FA siguron stabilitet në Ballkan dhe i shuan orekset e të tjerve ndaj trojeve tona

Ish-komandanti i Forcave Speciale të Ushtrisë Shqiptare, koloneli, Dritan Demiraj ka shkruar së ndjehet krenar me rininë e Kosovës e cila bën pjesë në radhët e FSK-së, ai ka thënë së transformimi i kësaj force në ushtri vetëm sa do ta siguroj stabilitetin në rajon por edhe do t’i shuaj ...

Më shumë...

Në kompleksin ‘’Adem Jashari’’ janë mbjelldhur 116 fidanëve, që simbolizojnë shtetet që e kanë njohur Kosovën

Në kompleksin ‘’Adem Jashari’’ janë mbjelldhur 116 fidanëve, që simbolizojnë shtetet që e kanë njohur Kosovën

Kryetari i komunës së Skenderajt, Bekim Jashari ka shkruar në një postim të tij se sot me ministren Albena Reshitaj kanë mbjellur 116 fidane në Kompleksin Memorial ‘’Adem Jashari’’ që simbolizojnë aq shtete sa e kanë njohur Kosovën. “Sot, së bashku me Nënkryetarin, Nuredin Lushtaku dhe Drejtorat Komunal, Ministren e Ambientit ...

Më shumë...

Për nderë të 10-vjetorit të pavarësisë së Kosovës parakalojnë kuadratet e FSK-së dhe të Policisë së Kosovës

Për nderë të 10-vjetorit të pavarësisë së Kosovës parakalojnë kuadratet e FSK-së dhe të Policisë së Kosovës

Për nderë të 10-vjetorit të Pavarësisë së Kosovës, në sheshet kryesore të kryeqytetit para qytetarëve të shumtë kanë parakaluar pjesëtaret e Forcës së Sigurisë së Kosovës dhe Policisë së Kosovës. I vetmi që ka folur në këtë ceremoni është kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi i cili ka thënë së: “Rrugëtimi ...

Më shumë...

Kryeministri Haradinaj takon Sekretarin e Mbrojtjës së ShBA-së për çështje të Sigurisë Ndërkombëtare Robert Karem

Haradinaj takon Sekretarin e Mbrojtjës së ShBA-së për çështje të Sigurisë Ndërkombëtare Robert Karem

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj është takuar me  Ndihmës Sekretarin e Mbrojtjës së ShBA-së për çështje të Sigurisë Ndërkombëtare Robert S. Karem. “Festën e dekadës së parë të pavarësisë sonë na e madhështuan miqtë tanë amerikanë, të cilët e kanë mbështetur Kosovën në periudhat më të vështira të saj, duke i ...

Më shumë...

Komandanti i FSK-së, Rrahman Rama merr letër urimi nga shefi i Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë

Komandanti i FSK-së, Rrahman Rama merr letër urimi nga shefi i Forcave të Armatosura të Shqipërisë

Me rastin e 10 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës, komandanti i FSK-së, gjenerallejtënant Rrahman Rama ka pranuar një letër urimi, nga shefi i Shtabit të Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë gjeneral brigade Bardhyl Kollçaku.  Në letër, shefi i Shtabit të Përgjithshëm të FA të Shqipërisë, shprehet. ,,Me rastin ...

Më shumë...

Pantina: RTK-ja ka shënuar rënie të besueshmërisë dhe shikueshmërisë, po shkon drejt degradimit si institucion

Pantina: RTK ka rënie të besueshmërisë dhe shikueshmërisë dhe po shkon drejt degradimit si institucion

Deputetja e Kuvendit të Kosovës, Shqipe Pantina me anë të një shkrimi në rrjeti social ka thënë së se televizioni publik RTK po udhëhiqet nga njerëz jo profesionistë të cilët e keqpërdorin atë vetëm për të përmbushur interesa të tyre personale, prandaj ky medium ka shënuar rënie të madhe të ...

Më shumë...

Lushtaku: Jashari do ta ketë mbështetjen e pakursyer, në përmbushjen e mandatit qeverisës në Skenderaj

Lushtaku: Jashari do ta ketë mbështetjen e pakursyer, në përmbushjen e mandatit qeverisës në Skenderaj

Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e PDK-së, Mërgim Lushtaku është takuar sot me kryetarin e komunës së Skenderajt, Bekim Jasharin. Ai është zotuar së do ta mbështesë Jasharin për të realizuar mandatin qeverisës dhe në mënyrë shembullore, e në shërbim të të gjithë qytetarëve. “Zhvillova një takim kryetarin ...

Më shumë...

Kërkohet ndihmë urgjente për studentën Fatjona Kurmehaj

Kërkohet ndihmë urgjente për Fatjona Kurmehajn

Fatjona  Kurmehaj, (lindur më 08.07.1997) nga Strellci i Deçanit, studente e Universitetit “Haxhi Zeka” në Pejë, është diagnostifikuar me sëmundjen “LEUKEMI  ACUTE”, e që kërkon trajtim mjekësor emergjent jashtë vendit. Edhe pse Ministria e Shëndetësisë ka ndarë 30 mijë euro, është e pamundshëm shërimi i saj, ngase kërkohen rreth 80 ...

Më shumë...

Lidhja Demokratike e Kosovës edhe një herë e konfirmon së do të votojë pro ratifikimit të dermakacionit

LDK-ja i jep mbështetje të plotë ratifikimit të Projektligjit të Marrëveshjes për demarkacionin

Pas zhvillimeve të fundit dhe thirrjes së seancës së Kuvendit të Kosovës, në të cilën do të debatohet për Projektligjin për Ratifikimin e Marrëveshjes së Shenjimit të Kufirit me Malin e Zi, Kryesia e Lidhjes Demokratike të Kosovës edhe një herë e konfirmon mbështetjen e plotë për këtë Projektligj. LDK-ja ...

Më shumë...

Kuvendi i Kosovës sot mban në orën 12:00 seancë soleme për nder të 10-vjetorit të Pavarësisë

Kuvendi i Kosovës sot mban në orën 12:00 seancën solem për nder të 10-vjetorit të Pavarësisë

Kuvendi i Kosovës sot mban në orën 12:00 seancë soleme. Kjo seancë mbahet për nder të 10-vjetorit të Pavarësisë së Kosovës. Gjithashtu një orë pas kësaj seance për nder të jubileut të pavarësisë së vendit, parakalon Forca e Sigurisë së Kosovës dhe Policia e Kosovës.

Më shumë...

Në 10-vjetorin e Pavarësisë së Kosovës, në Besianë është zbuluar shtatorja e heroit të kombit Ali Ajeti

Në 10-vjetorin e Pavarësisë së Kosovës, në Besianë është zbuluar shtatorja e heroit të kombit Ali Ajeti

Në kuadër të aktiviteteve në 10-vjetorin e Pavarësisë së Kosovës, sot në Besianë u zbulua shtatorja e heroit dhe prijësit të “Çetës së Llapit”, Ali Ajeti, i rënë në vitin 1989.  Në ceremoninë e zbulimit të shtatores, që u organizua nën përkujdesjen e kryetarit të komunës, Agim Veliu, e ku ...

Më shumë...