driloni com
muqa 900
vipa
rkl vala loja shperblyese
Fillimi / Lajmet / Në Masakrën e Dubravës, forcat serbe prej 19 deri më 24 maj 1999 kanë vrarë 120 shqiptarë 300 i kanë plagosur
Burgu i Dubravës

Në Masakrën e Dubravës, forcat serbe prej 19 deri më 24 maj 1999 kanë vrarë 120 shqiptarë 300 i kanë plagosur

Në Masakrën e Dubravës së Burimit, ish-Istog, forcat policore dhe ushtarake të regjimit të Milosheviqit, prej 19 deri më 24 maj 1999  kanë  vrarë  120 shqiptarë, ndërsa rreth 300  janë plagosur. Gjykata e Hagës nuk e ka marrë në trajtim këtë masakër por as Gjykatat e UNMIK-ut dhe të EULEX-it, të cilët kanë dënura çlirimtarë të Kosovës dhe jo kriminelë të Serbisë

 

 

Të vrarët:

 

  1. Gazmend Jahir Kolgeci nga Arrishta (ish Vraniqi), Therandë;
  2. Ilir Halil Luzha nga Arrishta (ish Vraniqi), Therandë;
  3. Nexhat Shaqir Kokollari nga Ujmiri (ish Savrova), Therandë;
  4. Sahit Fejzë Krasniqi nga Ujmiri (ish Savrova), Therandë;
  5. Fazli Sahit Kabashi nga Malasi (ish Mohlani), Therandë;
  6. Kadri Rrahman Morina nga Rreshtani, Therandë;
  7. Ali Hysen Gashi nga Shiroka, Therandë;

(I plagosur, masakruar rëndë dhe i zhdukur, në Spitalin e Prishtinës);

 

  1. Avdullah Ramadan Tahiri, nga Malisheva. Gjilan;
  2. Sylejman Shaip Badallaj nga Zhuri, Prizren;
  3. Lush Ndue Përlazi nga Velezha, Prizren;
  4. Jonuz Mehmet Krasniqi nga Arbana, Prizren;

12.Gjon Mark Gjini, nga Prizreni;

  1. Man – Karavidaj, nga Mazrreku, Prizren;
  2. Afrim B. Krasniqi, nga Tusus, Prizren;
  3. Mehmet – Qunaj nga Kojushi, Prizren;
  4. Habib Azem Mehani nga Shkaba

(ish Gllanasella), Drenas;

 

  1. Zahir Sadik Agushi nga Thanishta, (ish Drenoc) Klinë;
  2. Mujë Jashar Tafilaj nga Starza (ish Siqeva), Klinë);
  3. Bajram Jonuz Berisha, nga Valijaku (ish Volljaka), Klinë,
  4. Agim Ajet Duraku, nga Buroja, Klinës,
  5. Gani Isufi nga Suka e Gashit, Klinë;
  6. Bedri Sejdë Hasani, nga Peja;
  7. Fadil Smajl Bezeraj nga Rrafshi (ish Raushiqi) i Pejës;
  8. Sahit Sali Brahimaj nga Kodrina, Pejë;
  9. Ali Avdyl Kelmendi nga Frashnjeti (ish Kusuriq), Pejë;
  10. Avni Bajram Gashi nga Buqani, Pejë;
  11. Artan Tafë Gjekaj , nga Dardana (ish Zllopeku), Pejë;
  12. Iber Dinë Gërgoci , nga Frashmjeti

(ish Kusuriqi), Pejë;

 

  1. Nazmi Hysen Shala nga Peja;
  2. Haki Z.Dinaj nga Rraushi, Pejë; (i liruar më 17 maj ’99. Më tej nuk dihet për fatin e tij)
  3. Idriz Niman Zhutaj, nga Rausha, Pejë;
  4. Osman Husein Rastoder nga Arbneshi (ish Vitomirica), Pejë;
  5. Remzi Smajl Shala nga Babaj, Pejë;
  6. Kolë Berisha, Pejë, i ekzekutuar nga Boban Bashqareviq,
  7. Naim Rexhë Kurmehaj, nga Strellci, Deçan;
  8. Dërvish Sylë Sylaj, nga Ratishi , Deçan;
  9. Zekë Haxhi Hasnmataj, nga Strellc i Epërm, Deçan;
  10. Gani Ibish Lekaj, nga Lumbardhi, Deçan;
  11. Metë Ibish Osmanaj, nga Isniqi, Deçan;
  12. Adem Idriz Jasiqi, nga Deçani;
  13. Hajdar – Pepaj, nga Kodralia, Deçan;
  14. Latif – Hasnmetaj, nga Strellci Deçan;
  15. Shkelzen Miftar Pepshi nga Juniku, Deçan;(U ekzekutua më 18 maj 1999)
  16. Sefedin Rrahman Hoti nga Shpati (ish Sibovc), Kastriot (ish Obiliq);

 

  1. Besim Aziz Kabashi nga Apterushi, Rahovecit;
  2. Avni Behxhet Thaçi nga Retia, Rahovec;
  3. Lulzim Hashim. Hajda, nga Rahoveci;
  4. Qemajl Hajdar Bytyqi, nga Deja, Rahovec;
  5. Gani Elez Morina, nga Deja, Rahovec; (vdiq në burgun e Lipjanit nga plagët në Masakrën e Dubravës dhe nga maltretimet e gardianit në Lipjani, Zoran Klaiq)
  6. Isuf R. Berisha nga Drenaj, Rahovec;
  7. Ukshin Nazif Hoti nga Krusha e Madhe, Rahovec; (u lirua më 16 maj 1999, i humbin gjurmët);
  8. Xhemajl H. Eminhajzeri, nga Rahoveci;
  9. Besim Hazir Paçarizi, nga Rezistenca (ish Dragubili), Malas (ish Malishevë);
  10. Enver Avdyl Zogaj, nga Rrezana (ish Bellanica), Malas; (ish Malishevë);
  11. Nikë Ndue Kola, nga Gjakova;
  12. Hasan Miftar. Hoda, nga Gjakova;
  13. Zef Isuf Kqiraj nga Zhubi, Gjakovë;
  14. Bahri Myhedin Kryeziu, nga Gjakova;
  15. Iber Sherif Metaj, nga Hereqi, Gjakovë;
  16. Kristë Mark Përvorfi nga Dujaka, Gjakovë;
  17. Hysen Avdyl Ademaj nga Mollasi (ish Mulliqi), Gjakovë;
  18. Ilir Damon Damonaga, nga Gjakova;
  19. Qaush Haxhi Ahmeti, nga Sheremetaj, Gjakovë;
  20. Besnik Shani Kastrati, nga Gjakova;
  21. Blerim Adem Hoda, nga Gjakova;
  22. Xhevdet Gani Bistriva, nga Gjakova;
  23. Napoleon Qemajl Guta, nga Gjakova;
  24. Valentin Mark Nikollbibaj, nga Brekoci, Gjakovë;
  25. Gazmend Fazli Imeraj, nga Ponosheci Gjakovë,
  26. Xhokë Matej Ndreca, nga Bitishi , Gjakovë;
  27. Anton Pashk Maksuti, nga Vogova, Gjakovë;
  28. Bujar Adem Himaj, nga Skivjani, Gjakovë;
  29. Fadil Hysen Beqiraj nga Rracaj, Gjakovë;
  30. Gazmend Fazli Imeri nga Ponosheci, Gjakovë;
  31. Halit Sadri Ademaj, nga Rracaj, Gjakovë;
  32. Hamdi Adem Ademaj nga Rracaj, Gjakovë;
  33. Kristë Pren Nokaj nga Mokliku, Gjakovë;
  34. Muhamet Ymer Shala nga Blinishti, Gjakovë;
  35. Myhedin Xhelal Guta nga Gjakova;

 

  1. Ramë Rexhep Ibrahimi nga Stublla, Gjakovë;
  2. Ramiz Himë Bajrami nga Osek Hyla, Gjakovë;
  3. Rasim Demë Plava nga Cermjani, Gjakovë; ( U lirua më 16 maj 1999, pas luftës u gjet i ekzekutuar);
  4. Përparim – Efendiu, Gjakovë, i ekzekutuar nga Boban Bashqareviq,
  5. Ali – Guta, Gjakovë, i ekzekutuar nga Boban Bashqareviq,
  6. Naim Zenel Zahiti nga Suma, Vushtrri; 86. Nexhat Tahir Pllana, nga Martirasi, Vushtrri;
  7. Zejnullah Mujë Elshani, nga Rezistenca (ish Bajinca), Drenas;

 

  1. Hasan Beqir Shala, nga Nënkalaja, Drenas;
  2. Shani Avdyl Shala, nga Nënkalaja, Drenas;
  3. Xhafer Hysen Gllareva nga Fortesa, Drenas;
  4. Qamil Abaz Thaçi nga Llapushniku, Drenas;
  5. Petrit Halim Kiqina, nga Rezistenca, Drenas;
  6. Dan Brahim Leku, nga Rezistenca, Drenas;
  7. Sahit Halit Thaçi, nga Gryka, Drenas;
  8. Valdet Çerkin Sopi, nga Llapushniku, Drenas;
  9. Afrim Jusuf Sahiti, nga Drenori, Drenas;

 

  1. Bajram Miftar Kiqina, nga Rezistenca, Drenas;
  2. Habib Azem Mahani nga Shkaba, Drenas;
  3. Nasuf Mehmet Bylykbashi nga Qëndresa, Drenas;
  4. Musa Idriz Morina nga Hodonoci, Dardanë;(ish Kamenica);
  5. Enver Bajram Topalli, nga Gremja, Ferizaj;
  6. Rrahim Smajl Murseli, nga Gremja, Ferizaj;
  7. Ahmet Hysen Hoxha , nga Pleshina, Ferizaj;
  8. Tefik Salih Spahiu nga Varoshi, Ferizaj;
  9. -1. Mejdi Hajrush Dalloshi nga Sopoti, Kaqanik;
  10. Danush Miftar Kurtaj nga Gabrrica, Kaqanik;
  11. Tefik Bafti Raka, nga Kaqaniku;
  12. Avdylgafurr M. Luma, nga Qafëshqipja (ish Glloboqica), Kaqanik;

 

  1. Suad Isen Brava, Puset e Nikës, i vrarë,
  2. Arsim Murat Rrahimi , nga Beasiana (ish Podujeva);
  3. Bashkim Emin Maloku nga Dardhishta, Besianë (ish Podujevë);
  4. Xhevat – Azemi nga Besiana; (ish Podujevë);
  5. Shaban Bajram Qosa , (R) nga Mitrovica;
  6. Fejzë Rexhë Spahija, nga Ilirioni (ish Runiku), Skenderaj;
  7. Ramiz – Regjepi, nga Prishtina;
  8. Gazmend Idriz Gashi, nga Prishtina;
  9. Arsim – Krasniqi, nga Prishtina;
  10. Ramiz Ramë Memia, nga Myhejani,Tropoja – Shqipëri;
  11. Arsim Ahmet Zogijani, nga Harilaqi, F. Kosovë;
  12. Isuf Qerim Hoxha nga Myzeqina

Kontrolloni gjithashtu

Deputeti i AAK-së, Daut Haradinaj: Ligji për demarkacionin do të votohet kështu siç është

Deputeti i AAK-së, Daut Haradinaj: Ligji për demarkacionin do të votohet kështu siç është

Deputeti i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Daut Haradinaj, ka thënë se gjithçka është afër ...