vala – old
vipa
driloni com
Fillimi / Lajmet / Platforma për finalizimin e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë autorizon kryetarin Thaçi udhëheqës të delegacionit
Hashim Thaçi

Platforma për finalizimin e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë autorizon kryetarin Thaçi udhëheqës të delegacionit

Platforma për finalizimin e dialogut të Brukselit mes Kosovës dhe Serbisë, të cilin Qeveria e Kosovës, e ka miratuar dhe e ka dërguar në Kuvend, e autorizon kryetarin, Hashim Thaçi, udhëheqës të delegacionit negociator. në bisedimet për arritjen e një marrëveshje mes dy vendeve, të dala nga lufta e vitit 1998-1999.  Delegacioni i Kosovës, sipas kësaj platforme, do të përbëhet  edhe nga një përfaqësues nga të gjitha partitë politike.  Dokumenti, i siguruar nga Radio Evropa e Lirë, thekson se dialogu duhet të përfundojë me një marrëveshje ligjore ndërkombëtare përmes së cilës duhet të bëhet njohja reciproke e Kosovës dhe e Serbisë.  E më pas, marrëveshja duhet të ratifikohet në Kuvend të Kosovës.

Kontrolloni gjithashtu

Sot shënohet 19 vjetori i masakrës në burgun e Dubravës të kryer nga nga forcat ushtarake e policore serbe

Sot shënohet 19 vjetori i masakrës në burgun e Dubravës të kryer nga forcat ushtarake e policore serbe

Me rastin e shënimit të 19-vjetorit të masakrës së Dubravës, sot (e martë) nga ora ...