muqa 900
vipa
vala
Fillimi / Tema Historike

Tema Historike

Qëndresa heroike e Tahir dhe Nebih Mehës në Prekaz, më 13 maj të vitit 1981

Tahir Meha, Emin Lati Nebih Meha

Qëndresa heroike e Tahir dhe Nebih Mehës, në Prekaz, më 13 maj të vitit 1981, shënoi fillet e rezistencës aktive, me armë në dorë kundër pushtimit jugosllav të trojeve tona. Dy muaj pas larjes me gjak, nga milicia dhe ushtria jugosllave, të demonstratave dhe protestave të popullatës liridashëse të Kosovës, ...

Më shumë...

Harallamb Kota: Viti 1921, kur qeveria Vrioni zhvilloi zgjedhjet e para në Shqipëri

Harallamb Kota: Viti 1921, kur qeveria Vrioni zhvilloi zgjedhjet e para në Shqipëri

Përplasjet politike mes grupimeve të kryesuara nga Pandeli Çale, Eshref Frashëri dhe Koço Kotta. Si ia “fusnin” politikanët njeri-tjetrit kur hartoheshin listat e kandidatëve për deputetë. Kush nuk kishte të drejtë të ishte në listat e zgjedhësve. Devijimi nga vendimi i Kongresit të Lushnjës dhe “prapësitë” që erdhën si pasojë. ...

Më shumë...

Dr. Prof. Hakif Bajrami: Ngjarjet që lajmëruan epokën e Adem Demaçit dhe Adem Jasharit- viti 1981

Dr. Prof. Hakif Bajrami: Ngjarjet që lajmëruan epokën e Adem Demaçit dhe Adem Jasharit- viti 1981

(Prof. dr.  Hamit Kaba, prof. dr. Sabit Syla, DEMONSTRATAT E KOSVES 1981, NE ARKIVIN KOMBETAR TE LONDRES, Prishtinë 2017, f. 500, botim: Instituti i Historisë “Ali Hadri”) Një shtresë politike dhe intelektuale e LKJ-LDK (1967-1999) mendonte se Jugosllavia-Serbia një ditë do të u thoshin shqiptarëve: “Urime Republika e Kosovës”! JO, ...

Më shumë...

Beteja e Koshares, Slivovës e Shtimes e 20 dhe 21 prillit të vitit 1881 kundër forcave të gjeneralit turk, Dervish Pasha

Beteja e Koshares, Slivovës e Shtimes e 20 dhe 21 prillit të vitit 1881 kundër forcave të gjeneralit turk, Dervish Pasha

136 vjet më parë, më 20 prill të vitit 1881, në kodrat e fushat  mes fshatrave Koshare, Slivovë, një ditë më vonë, më 21 prill, edhe në Fushë të Shtimes është zhvillua Beteja e madhe mes forcave turke në krye me gjeneralin,  Dervish pasha, i cili kishte ardhur me qëllim ...

Më shumë...

Mehmet Musa: Marsi e Prilli i vitit 1981, ishte tërmet që e shpartalloi ish Jugosllavinë

Më 1 prill 1981 mijëra studentë, nxënës e punëtorë mbajtën një protestë masive në qendër të Prishtinës

Nga nokdauni që perjetoi ne pranveren e vitit 1981, Beogradi eshte edhe sot e kesaj dite ne koma. Loja  dyftyreshe qe kishte luajtur mbi kurrizin tone per 45 vjet  me radhe ,kishte hasur si  sharra ne gozhde pas atyre ngjarjeve epokale. Nga viti 1950 e deri ne vitin 1960 ishin ...

Më shumë...

Ismet Azizi: Popullsia e Sanxhakut sipas autorëve të huaj dhe vendës

Ismet Azizi: Popullsia e Sanxhakut sipas autorëve të huaj dhe vendës

Se deri ku shtrihen fiset e veriore shqiptare  në ish-territorin otoman të quajtur “Sanxhaku i Novi Pazarit” , i cili në atë kohë, ishte në kuadër të Vilajetit të Kosovës, shkruan  shumë autorë të huaj por edhe vendas. Në këtë artikull, ne kemi paraqitur disa nga  shkrime të autorëve si: ...

Më shumë...

Më 7 prill të vitit 1939 Italia fashiste e Benito Musolinit filloi pushtimin ushtarak të Shqipërisë

Më 7 prill të vitit 1939 Italia fashiste e Benito Musolinit filloi pushtimin ushtarak të Shqipërisë

Më 7 prill të vitit 1939 Italia fashiste e Benito Musolinit filloi pushtimin ushtarak të Shqipërisë. Në mëngjesin e 7 prillit 1939, ushtria fashiste italiane, prej 35 – 40 mijë forcave tokësore dhe 150 aeroplanë e sulmoi Shqipërinë duke zbarkuar në Durrës, në Vlorë, në Shëngjin dhe në Sarandë. Po ...

Më shumë...

Frank Shkreli: Në kujtim të Masakrës së Tivarit

Frank Shkreli: Në kujtim të Masakrës së Tivarit

Portali i lajmeve nga Ulqini, “Ulqinionline” njofton se të djelën me 2 mars, në kujtim të Masakrës së Tivarit, 72 vjet më parë – Shoqata “Rumia” nga Ulqini, për të dytin vit me radhë, organizoi rrugëtimin tani të emërtuar, “Rrugës së të mbijetuarve të Masakrës së Tivarit” — rrugës tepër ...

Më shumë...

Elez Isufi, Robin Hudi i Shqipërisë

Elez Isufi, Robin Hudi i Shqipërisë

Gjatë qëndrimit të tij në Londër, gazetarët anglezë, të mahnitur me paraqitjen impozante dhe burrërore të  Isa Boletinit, që rrezatonte ngjashmëri me heronjtë e antikës, por edhe  duke qenë në njohuri me aktivitetin e tij atdhetar, nuk kishin hezituar ta krahasonin me Robin Hudin, heroin e njohur të vegjëlisë britanike, ...

Më shumë...

Ismet Azizi: Historia e shqiptarëve që e mbrojtën Sanxhakun nga çetnikët

Ismet Azizi: Historia e shqiptarëve që e mbrojtën Sanxhakun nga çetnikët

 Lufta për mbrojtjen e Pazarit është shprehje e cila ka hyrë në histori si shprehje treguese për zhvillimet luftarake në Sanxhakun e quajtur Sanxhaku i Novi Pazarit, i cili deri në vitin 1912, kur u okupua nga Serbia, ishte pjesë përbërëse e Vilajetit të Kosovës. Në këto luftime, për qëllim ...

Më shumë...