vipa
driloni com
vala – old
Fillimi / Lajmet / Thaçi: Borut Pahor e ka mbështetur pavarësinë, shtetndërtimin dhe perspektivën evropiane të Kosovës
Kryetari Thaçi: Borut Pahor e ka mbështetur pavarësinë, shtetndërtimin dhe perspektivën evropiane të Kosovës

Thaçi: Borut Pahor e ka mbështetur pavarësinë, shtetndërtimin dhe perspektivën evropiane të Kosovës

Kryetari i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi ka thënë së dhjetëvjetori i shtetësisë së Kosovës është momenti për t’i kujtuar miqtë e vendit që mundësuan jetësimin  e aspiratës tonë për shtet të pavarur dhe sovran. Ai me anë të një postimi në rrjetin social posaçërisht i është referuar kryetarit të Sllovenisë Borut Pahor i cili e ka arritur në pasditen e së hënës për një vizitë në Kosovë.

“Dhjetëvjetori i pavarësisë së Kosovës është një moment i duhur për të kujtuar mbështetjen e miqve që mundësuan jetësimin e aspiratës sonë për krijimin e shtetit të pavarur dhe sovran. Presidenti slloven, Borut Pahor, në të gjitha funksionet shtetërore mbështeti pavarësinë, shtetndërtimin dhe perspektivën evropiane të Kosovës. Vizita e tij e sotme është një rikonfirmim i marrëdhënieve të shkëlqyera ndërshtetërore. Sllovenia mbetet model në rrugëtimin tonë dhe të shteteve tjera të rajonit drejt strukturave euroatlantike”, ka shkruar Thaçi në një postim të tij.

Kontrolloni gjithashtu

Ish-kryeministri i Maqedonisë, Nikolla Gruevski, është dënuar me dy vjet burg për shpërdorim detyre

Ish-kryeministri i Maqedonisë, Nikolla Gruevski, është dënuar me dy vjet burg për shpërdorim detyre

Ish-kryeministri i Maqedonisë, Nikolla Gruevski, është dënuar me dy vjet burg për shpërdorim detyre në ...