MIT
kek
Airport Adem Jashari
mbpzhr 2018
Fillimi / Rezultatet e kërkimit

Rezultatet e kërkimit

Dije Ferati: Takimet e Gjeçovit- Gëzuar ditëvdekja!

Dije Ferati

Nëse nuk ndodh ndonjë e papritur, edicioni i 48-të i Takimeve të Gjeçovit pritet të mbahet në vjeshtë, rreth datës 14 tetor,  në Zym të Hasit. Dihet se më 14 tetor 1929, Shtjefën Gjeçovi është vrarë nga serbët. Kemi dy versione rreth vrasjes së tij. Disa thonë se është vrarë ...

Më shumë...

Dije Ferati: Fahri Xharra, pyeteni shkrimtarin, Ismail Kadare, se çfarë ka me Kanunin?

Dije Ferati

Këtu do i përgjigjem replikës me titull “Dije Ferati, po me Kanunin ç’pate?” nga publicistit Fahri Xharra i botuar në zemrashqiptare.net  dhe në njekomb.com. Autori shprehet kundër shkrimeve të mia të pakta dhe modeste që vijojnë: Pse serbët na konsiderojnë si popull çoban të dhive dhe shitës të grave? Ndërhyrja amerikane për ...

Më shumë...

Dije Ferati: A e kontrollon Serbia imazhin dhe mentalitetin shqiptar? I

Dije Ferati

E postova një mesazh në Facebook në lidhje me Hefestionin, dashnorin e Lekës së Madh. Një “miku” im u shokua. Sikur e kuptoi se qëllimi im ishte ta zbrisja Lekën e imagjinatës së tij nga kali në pelë, pastaj nga pela fare në tokë…në bajga. Më shau sheshit me bollëk ...

Më shumë...

Dije Ferati: A e kontrollon Serbia imazhin dhe mentalitetin shqiptar? II

Dije Ferati

Qëllimkeqi, Robert Elsie  Një i ashtuquajtur “albanolog”,  njëfarë Robert Elie, e ka ndjekur në kohën tonë rrugën e rrahur nga nga ajo “burrnesha” qëllimkeqe e cila u përmend më lart. Edhe pse ka “vdekur?” vitin e kaluar, Robet Elsie ende nuk i heq fotografitë e asaj qëllimkeqes nga sajti i ...

Më shumë...

Dije Ferati: Ismail Kadare dhe Kanuni i jashtëqitjes

Dije Ferati

 Termi “jashtëqitje” i  vishet shkrimtarit, Ismail Kadare. Disa besojnë se i ka trajtuar si jashtëqitje shqiptarët të cilët përpiqeshin ta linin vendin e tyre për një jetë më të mirë. Të tjerët, i besojnë atij kur thotë se nuk ka qenë ashtu. Sidoqoftë, shkrimtari, nuk e mohon (as nuk e ...

Më shumë...

Dije Ferati: Ndërhyrja amerikane për lirimin e fëmijëve të ngujuar në trojet shqiptare

Dije Ferati

Sot, në vitin 2018, në shekullin 21, para syve të mediave, të intelektualëve, të policëve, të gjyqtarëve, të politikanëve , të qeverive, të botës… ende ka fëmijë të pafajshëm të kidnapuar (të ngujuar)  në trojet shqiptare nën pretekste absurde. Ata fëmijë nuk mund të shkojnë në shkollë edhepse shkollimi është ...

Më shumë...

Dije Ferati: Pse serbët na konsiderojnë si popull çoban të dhive dhe shitës të grave

Lekë Dukagjini

Serbët e mbrojnë tezën se populli shqiptar nuk ka prejardhje ilire as nuk është autokton në trojet ku jeton sot por rrjedh nga një bandë çobanësh të ardhur në Ballkan nga asgjëkundi.  Përveç blegtorisë kryesisht të përbërë nga dhitë, shqiptarët merren edhe sot e kësaj ditë me tregti. Kjo tregti ...

Më shumë...

Ferati: LDK-ja do të pranojë të qëndrojë edhe në opozitë nëse nuk del e para në zgjedhjet e ardhshme, por jo të bashkëpunojë më me PDK-në

Ferati: LDK-ja do të pranojë të qëndrojë edhe në opozitë nëse nuk del e para në zgjedhjet e ardhshme, por jo të bashkëpunojë më me PDK-në

Anëtari i Këshillit të Përgjithshëm të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Sadri Ferati, ka bërë me dije se kjo parti nuk do të bashkëqeverisë me PDK-në në mandatin e ardhshëm. “Nëse dalim të parët në zgjedhje nuk do të kemi ofertë për PDK-në, por edhe nëse PDK-ja na jep ofertë, LDK-ja nuk ...

Më shumë...

Kadri Ferati: Mbresa nga një pushim veror

U zgjuam herët në mëngjes, ende pa lindur dielli. Ishte mëngjes i freskët, i këndshëm, mëngjes që shëronte mushkëritë. Ishte mëngjes i vendlindjes. M’u kujtuan fjalët e babës plak që thoshte se duhej zgjuar para se të lindte dielli, për t’ia marr shëndetin  me t’u dukur rrezet e para. Kështu i ...

Më shumë...

Gazetarët, shkrimtarët e intelektualët që kanë bashkëpunuar dhe bashkëpunojnë me Radion-Kosova

Bunkeri i Radios Kosova e Lirë

Në 19-vjetorin e Radios-Kosova e Lirë kemi evidentuar shumicën derrëmuese të bashkëpunëtorëve tanë, të cilët kanë dërguar shkrime për botim në adresën tonë. Me Radion-Kosova e Lirë kanë bashkëpunuar  jo vetëm gazetarë e publicistë por edhe politikanë e ushtarakë, intelektualë e shkrimtarë të njohur, luftëtarë të lirisë, veteranë, invalidë të ...

Më shumë...

Zymer U. Neziri: PARAQITJE E SHKURTËR E LIBRIT DEMONSTRATAT E VITIT 1968 NË KOSOVË, I

Dr. Zymer Neziri

 (Demonstratat e vitit 1968 në Kosovë, vëllimi I, përmbledhje kumtesash nga konferenca shkencore, mbajtur me rastin e 40-vjetorit, në Prishtinë, më 24-25.11. 2008, përgatitja për shtyp: Zymer U. Neziri, Meriman Braha, Prishtinë, 2018, 368 f.)  Shoqata e të Burgosurve Politikë e Kosovës, Instituti i Historisë, Prishtinë, dhe Instituti Albanologjik i Prishtinës, me rastin ...

Më shumë...

Kurtish Bajram Hasani (13.11.1957 – 28.5.1999)

Kurtish Bajram Hasani (13.11.1957 – 28.5.1999)

Rënia e Agim Selmanajt, Abdylsalem Ahmetajt, Emrush Buzhalës, Besim Kadollit, Emin Musliut, Sherif Buqajt, Murat Kadrijajt, Shaqir Tërshanit, Alush Mustafës, Faton Vehbiut, Fehmi Demiqit, Fetah Selcës, Safet Elshanit, Fetah Gegës, Xhavit Bajraktarit, Arif Spahiut, Hysen Hotit, Nehat Jupës, Ismet Kodrës, Besim Rexhepit, Hajriz Muhadinit, Islam Nezirajt, Muhamet Kabashit, Rexhep Demirit, ...

Më shumë...

Radio Kosova e Lirë, Kalendari kombëtar – muaji Maj

Komiteti "Mbrojtja kombëtare e Kosovës"

Më 1 maj të vitit 1918 u themelua komiteti “Mbrojtja Kombëtare e Kosovës”, organizatë politike atdhetare, e cila mori përsipër organizimin e çetave kryengritëse në Kosovë dhe trojet shqiptare në mbetura nën okupimin serb malazez e bullgar. Këto troje të Shqipërisë në Kongresin e Versajës së po atij viti iu ...

Më shumë...

Mehdi Nebih Bytyçi (11.11.1963 -16.4.1999)

Mehdi Nebih Bytyçi (11.11.1963 -16.4.1999)

Arllati i Drenicës, luftës së UÇK-së i ka dhënë dëshmorët: Mehdi Bytyçi, Sylejman Bytyçi, Abedin Bujupi dhe Sami Gashi. Gjatë luftës forcat ushtarake dhe policore serbe kanë martirizuar 14 banorë të këtij fshati. Mehdiu u lind më 11 nëntor të vitit 1963 në Arllat. Mësimet e para i mori në ...

Më shumë...

Kalendari kombëtar i Radios-Kosova e Lirë, muaji prill

Kalendari kombëtar i Radios-Kosova e Lirë, muaji prill

Më 1 prill  të vitit 1890, në Tivar,  u lind, Martin Gjoka, muzikant dhe kompozitor i njohur shqiptar.   U vendos në Shkodër kur ishte 15 vjeç. Në atë kohë njihet me Palokë Kurtin e Frano Ndojen, të cilat  ia shquajnë talentin e tij  dhe e mbajnë afër. Regjistrohet në shkollën ...

Më shumë...

Naim Plaku: Elez Isuf Ndreu (1861 – 1924)

Naim Plaku: Elez Isuf Ndreu (1861 – 1924)

Qe flakadani dhe zëri i kulluar i lirisë, që ndezi me guxim kryengritjen e përgatitur në Kosovë më 1912 dhe doli në mal me qytetarët e Dibrës së Madhe. Shpartalloi disa njësi të garnizoneve turke duke u marrë atyre armatimin dhe dy topa që u përdorën me aq sukses kundra ...

Më shumë...