MIT
Airport Adem Jashari
kek
Fillimi / Arbane Qeriqi

Arbane Qeriqi

Faton B.Mehmetaj: Libër i rrallë me fakte të pakontestueshme

“Historia e vërtetë e njerëzimit do të shkruhet atëherë, kur në të do të marrin pjesë edhe shqiptarët” Maximilian Lambertz-i Libri i Fetnete Ramosajt, me titull: “Ushtria Çlirimtare e Kosovës në Zonën Operative të Dukagjinit (Dokumente e raportime të luftës 1998-1999)”, është botuar nga “Instituti për Studime Gjeopolitike dhe Siguri”, ...

Më shumë...

Janë përkujtuar dëshmorët: Brahimaj, Ramizin, Sherifin, Rexhepin, Murselin dhe nënën Nemkë

Luftëtari i Lirisë z. Salih Lajci ka përkujtuar të rënët e familjes Brahimaj, Ramizin, Sherifin, Rexhepin, Murselin dhe nënën Nemkë. Në shenjë nderimi u zbulua pllaka përkujtimore. Kjo lagje ishte pjesë ndërlidhëse e brigadës 136 “Rugova” dhe brigadës 133 “Adrian Krasniqi” të ZOD-it. Këta dëshmorë që i përkujtuam sot i bashkuan ...

Më shumë...

KQZ ka pranuar gjithsej 13 mijë aplikacione nga diaspora për t’u regjistruar si votues për 6 tetor

Valmir Elezi: Procesi i rinumërimit të votave mund të përfundojë të hënën nëse vazhdohet me një dinamikë të tillë rinumërimit

Afati për të aplikuar për t’u regjistruar si votues jashtë Kosovës ka filluar më 30 gusht dhe do të përfundojë më 10 shtator të këtij viti. Prej hapjes së afatit deri sot në mesditë KQZ ka pranuar gjithsej 13 mijë aplikacione nga diaspora për t’u regjistruar si votues për zgjedhjet ...

Më shumë...

Limaj: Roli i diasporës në të gjitha fazat e shtet krijimit dhe shtet ndërtimit është i pakontestueshëm

Kryetari i Nisma Socialdemokrate z. Fatmir Limaj me një postim iu është drejtuar  bashkatdhetarëve tanë, me c rast ka shkruar: Të nderuar bashkatdhetarë tanë kudo nëpër botë, Mërgata jonë, njerëzit tanë, kudo në diasporë, kanë dhënë kontribut të madh para, gjatë dhe pas luftës në Kosovë, për ç’gjë u jemi shumë falënderues ...

Më shumë...

Lista e PDK së, ka 68 kandidatë që garojnë për herë të parë dhe mbi 40 kandidatë të moshës së re

Në një komunikatë për media të Partisë  Demokratike të  Kosovës  thuhet se lista e kësaj partie ka 68 kandidatë që garojnë për herë të parë dhe ka mbi 40 kandidatë të moshës së re. Lista e kandidatëve të Partisë Demokratike të Kosovës për deputetë, i përfaqëson denjësisht qytetarët e Kosovës, ...

Më shumë...

Fjalimi i kryetarit Rufki Suma me rastin e Ditës së Dëshmorëve të Hanit të Elezit

Njëra ndër ngjarjet më të rëndësishme për komunën tonë padyshim se është  29 Gushti, Dita e Dëshmorëve të Hanit të Elezit. Kjo ngjarje këtë vit shënohet në kuadër të 20 vjetorit të lirisë së Kosovës. Për liri është dhënë shumë, ku pjesë e sakricës ishte populli shqiptarë duke përfshirë brenda ...

Më shumë...

Shoqata Thirrjet e Nënave: është koha e fundit të zbardhet fati i personave të pagjetur

Shoqata “Thirrjet e Nënave” ka mbajtur  tryezën “Dy dekada ankth e pritje – zbardhja e fatit të të pagjeturve, peng i bisedimeve Kosovë-Serbi”. është koha e fundit të zbardhet fati i personave të pagjetur. Familjarët kërkuan nga institucionet përgjegjëse, vendore e ndërkombëtare që të vendosin kushte për Serbinë. Kryetarja e ...

Më shumë...

Njësia e Kërkim Shpëtimit e FSK-së në liqenin e Batllavës gjeti trupin e pa jetë të të ndjerit Shaban Shabani

Sot në orën 18:20 në liqenin e Batllavës njësia e Kërkim – Shpëtimit në ujëra e FSK-së, në bashkëpunim edhe me Policinë e Kosovës gjetën trupin e pa jetë të të ndjerit Shaban Shabani  55 vjeçar nga komuna e Kastriotit. Me vendim të Ministrit të Mbrojtjes,  Rrustem Berisha, dhe me ...

Më shumë...

Ka ndërruar jetë Abaz Berisha

Ka ndërruar jetë Abaz Berisha me banim të përkohshëm në  Wiesbaden të Gjermanisë. Varrimi i të  ndjerit bëhet sot me datë 04.08. 2019 , në oren 16 në fshatin Vasilevë , komuna e Drenasit.  Abazi ka qenë  vëllai i ish eprorit të  lartë të UÇK-së, Ajvaz Berisha

Më shumë...

Edmond Hajrizi: Në UBT vitin e parë kishim 28 studentë tani në cdo vit regjistrohen deri në 5 mijë

Edmond Hajrizi

Në intervistën dhënë për Tv Dielli rektori i UBT-së, z. Edmond Hajrizi ka folur për punën ,angazhimet, zhvillimin e hovshëm, për sfidat e sukseset që e kanë përcjellë që nga themelimi e deri tani. TV-Dielli:  Mirë se ju gjetëm, z. Rektor? Edmond Hajrizi: Faleminderit për ftesën TV-Dielli: Z. Hajrizi, Ju ...

Më shumë...

Andin Hoti: Shteti i Serbisë mbanë përgjegjësi direkte për zhdukjen e Ukshin Hotit, ndërsa angazhimi i Kosovës ka qenë i pamjaftueshëm dhe jo serioz

Hoti: Lirimi nga burgu i kriminelit serb dëshmon më së miri Serbia e përkrah krimin dhe kriminelët

Andin Hoti djali i veprimtarit të Ukshin Hotit, aktualisht deputet i Parlamentit të Kosovës në  prononcimin për radion Kosova e Lirë, lidhur me zhdukjen misterioze të Ukshin Hotit, se a është bërë mjaftueshem nga organet shtetërore për zbardhjen e fatit të Tij, apo duhet të mjaftohemi me Akademi përkujtimore, Andini ...

Më shumë...

Vlora Citaku e pranishme në iftarin e shtruar në Shtëpinë e Bardhë

Në iftarin e shtruar në Shtëpinë e Bardhë e pranishme ishte edhe ambasadorja e Kosovës Vlora Citaku. Ajo në llogarinë e saj ka shkruar:  pata nderin dhe kënaqësinë e veçantë që në darkën e iftarit të shtruar në Shtëpinë e Bardhë të isha e ulur përkrah Presidentit të Shteteve të ...

Më shumë...

Homazhe për dëshmorin e Kombit Beg Rizaj

Në Deçan ngritet shtatorja për ish luftëtarin e orëve të para të tri luftrave çlirimtare Beg Rizaj

Komuna e Decanit  njofton familjet e Dëshmorëve  të Kombit , Invalidët dhe Veteranët e Luftës së UÇK-së , se me 10 maj 2019, duke filluar në orën 10:30 bëhen homazhe  te shtatorja  Heroit të Kombit Beg Rizaj, në qendër të Deçanit dhe  në orën 11:00 në kompleksin Memorial “Dëshmoret e ...

Më shumë...

Në 20 vjetorin e rënies përkujtohen Dëshmorët Hajriz Muhadini dhe Elhami Hasani

Organizata e Veteranëve të Luftës Ushtrise Çlirimtare të Kosovës,  dega në Ferizaj njofton bashkëqytetarët, familjarët e Dëshmorëve të Kombit, invalidët dhe veteranët e UÇK-së, se në 20 vjetorin e rënies heroike të Dëshmorëve të Kombit: Hajriz Muhadini dhe Elhami Hasani, me 10 maj 2019, në orën 10:00 organizohen  homazhe në ...

Më shumë...

Kolinda Grabar-Kitaroviç: Dëshirojmë sa më shpejtë liberalizmin e vizave për Kosovën

Presidentja e Kroacisë, Kolinda Grabar-Kitaroviç, pas mbledhjes plenare të Samitit,  gjatë konferencës me gazetarë tha se ne duam që sa më shpejtë të bëhet liberalizimi i vizave për Kosovën.“Jam e shqetësuar me një lloj progresi të pa arritur, nuk mund të shtyp butonin për të bërë marrëveshjen e përfshirjes në ...

Më shumë...

Në ambientet e Pentagonit u zbulua monumenti i cili i dedikohet ndërhyrjes ushtarake të NATO-s në Kosovë

Në Departamentin Amerikan të Mbrojtjes u zhvillua një ceremoni për të përkujtuar 20 vjetorin e fushatës së bombardimeve të Nato-s, në Kosovë që i dha fund spastrimit etnik dhe gjunjëzoi forcat serbe të drejtuara nga Sllobodan Milosheviçi. Ambasadorja e Kosovës në SHBA Vlora Citaku, në llogarinë e saj në facebook ...

Më shumë...