tv dielli
Airport Adem Jashari
kek
MIT
Fillimi / Arbane Qeriqi

Arbane Qeriqi

Xhevat Bislimi: Flamuri i Kosovës Shqiptare

Gëzuar shqiptare! Por, ky gëzimi ynë, mua po me duket, duhet të jetë i përmbajtur! Ne zemër gëzimin për këtë Dite Pavarësie nga Serbia, por ne mendje synimin për te punuar nate e dite për Ditën e Madhe te bashkimit te kombit ne një shtet, ne një Shqipëri, POROSI e ...

Më shumë...

Nexhmi Lajçi: Nga dita e çlirimit deri në ditën e bashkimit

Një Shqipëri e bashkuar ishte ëndrra e të gjithë dëshmorëve të kombit dje - është aspiratë e të gjithë shqiptarëve sot Ushtria Çlirimtare e Kosovës

Një Shqipëri e bashkuar ishte ëndrra e të gjithë dëshmorëve të kombit dje – është aspiratë e të gjithë shqiptarëve sot Ushtria Çlirimtare e Kosovës ishte mesazhi më i fuqishëm që i shkoj Serbisë, Evropës e Botës se një popull i lashtë dhe i shtypur me shekuj, që ishte i ...

Më shumë...

Sadik Halitjaha: Kështu është kur dikush derdhë gjak e dikush bije dëshmor, e lirinë e sjellë e gëzojnë edhe idiotet

Si paska mundësi të prezantojë Serbin okupatore Vuqiqi i cili edhe vet ishte direkt vrasëses i shqiptarëve të pa fajshëm?! E nuk paska legjitimitet Hashim Thaqi se na qenka i inkriminuar me luftën çlirimtare në mbrojtje të popullit viktimë të Kosovës. Po ju që nuk keni bërë asgjë të mirë ...

Më shumë...

Përkujtohet Taip Zeka veprimtari i heshtur që lidhte brezat çlirimtarë

Sot në Gjilan mbahet Akademi përkujtimore në nderim të atdhetarit, Taip Zeka

Me 7 shkurt 2020, në varrezat e qytetit në Gjilan, duke filluar në orën  12.00, mbahen homazhe në nderim të veprimtarit dhe luftetarit të palodhshëm, Taip Zeka! Taip Zeka ishte veprimtari i heshtur që lidhte brezat çlirimtarë. Baca Taip, ishte në Veprimtarinë Ilegale gjithë rininë e tij, por veçmas pas ...

Më shumë...

Kryeministri Kurti: Qeveria synon të heqë tarifat ndaj mallrave serbe, pasi të vendosen masat e reciprocitetit me Serbinë

Kurti

Në një intervistë për Zërin e Amerikës, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha se qeveria e tij synon që të heqë tarifat ndaj mallrave serbe, pasi të vendosen masat e reciprocitetit me Serbinë, duke vlerësuar se edhe marrëdhëniet ndërkombëtare në botë, ndërtohen mbi këtë parim. Kurti flet edhe për përparësitë ...

Më shumë...

Rektori i UBT-së, prof.dr Edmond Hajrizi mori pjesë në Digital Weekend, në cilësinë e ndërmarrësit të suksesshëm

Rektori i UBT-së, prof.dr Edmond Hajrizi ka marrë pjesë në Digital Weekend, në Korçë, aktivitet që promovoi vlerat e inovacionit, teknologjisë dhe njohurive digjitale. Ai para mbi 200 pjesëmarrësve ka ndarë përvojat dhe ka rrëfyer suksesin e UBT-së, që tashmë është vlerësuar ndërkombëtarisht si institucion i suksesshëm dhe është modeli ...

Më shumë...

Dy tërmete të fuqishme në Shqipëri, lëkundja e parë ka qenë mjaft e fortë

Rreth orës 21:10 minuta të së martës është regjistruar një lëkundje e fortë tërmeti në Shqipëri. Menjëherë pas tërmetit, ka reaguar edhe ministria e Mbrojtjes së Shqipërisë. Sipas Institutit të Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit tërmeti ishte me magnitudë 4.8 me thellësi 7 km. Ndërkohë sipas IGJEUM epiqendra e këtij tërmeti ...

Më shumë...

Sabedin Sherifi: Një spital i harruar thellë në malet e Zhegocit

Një spital i harruar thellë në malet e Zhegocit përkatësisht në Lagjën e Poshtme shtrihet një fushëgropë jo e gjërë por shumë e thellë e rrethuar me male të larta pothuajse në të gjitha anët. Në këtë fushë shtrihet lagjja Hasanaj. Dikur kishte shumë gjallëri kurse sot është pothuajse e ...

Më shumë...

TV Dielli: Intervistë me Eprorin e lartë të UÇK-së, Sadik Halitjaha

Eprori i UÇK-së, Sadik Halitjaha ka zgjedhur TV-Diellin për ta bërë publik lajmin për pranimin e ftesës nga Gjykata Speciale

Eprori i lartë i UÇK-së, gjatë luftës, Sadik Halitjaha, ka zgjedhur Televizionin Dielli, për ta publikuar lajmin se ka marrë ftesë nga Gjykata e Hagës, meqë TV-Dielli dhe Radio-Kosova e Lirë i vlerësojnë drejtë këto ngjarje. “Në asnjë mënyrë nuk kisha shkuar të Buzhala apo të Batoni e tu bej qejfin, ...

Më shumë...

Në Kampusin Inovativ në Lipjan UBT u mbajt konferenca me temë: “Sa është e gatshme Kosova të përballojë tërmetet”

Zyrtarë institucionalë dhe akademikë kërkojnë përcaktimin e prioriteteve për mbrojtje nga tërmetet Tërmetet e njëpasnjëshme të 26 nëntorit 2019, në Shqipëri, lanë të vdekur e të plagosur qindra njerëz, njëherësh u rrëzuan dhe u dëmtuan qindra ndërtime banesore dhe afariste. Si pasojë e kësaj tragjedie, për të diskutuar për përballje ...

Më shumë...

Më 13 janar fillon gjysmë vjetori i dytë në sistemin e arsimit para universitar për vitin shkollor 2019/2020

KMDLNj: Ndërhyrjet e SBASHK-ut në përgjegjësitë ekskluzive të arsimit janë të kundërligjshme dhe të papranueshme

Më 13 janar, ditën e hënë, në të gjitha shkollat e vendit fillon gjysmë vjetori i dytë në sistemin e arsimit para universitar për vitin shkollor 2019/2020. Drejtori i Departamentit të Arsimit Para universitar në Ministrinë e Arsimit, Alush Istogu, ka konfirmuar se Ministria në bashkëpunim me të gjitha drejtoritë ...

Më shumë...

William Walker ish ambasadori i OSBE së, do të vijë në Kosovë për përvjetorin e 21 të masakrës së Reçakut

William Walker ish ambasadori i OSBE së, do të vijë në Kosovë për përvjetorin e 21 të masakrës së Reçakut me ftesën e zëvendëskryeministrit në detyrë, Behgjet Pacolli. Këtë e ka bërë të ditur zëdhënësi i Ministrisë së Punës së Jashtme, Jetlir Zyberaj. Miku amerikan i Kosovës i cili dëshmoi ...

Më shumë...

Zeqir Bekolli: Gani Sylaj “Burg pas Burgu” libër me kujtime

“Vëllezërit Sylaj  janë armiq të Jugosllavisë, nacionalistë, irredentistë, separatistë dhe tejet të rrezikshëm, të cilët synojnë shkatërrimin e Jugosllavisë, vëllazërim-bashkimin dhe bashkëjetesën”. Kjo shprehje u përsërit shumë herë gjatë një takimi te ish-Lidhjes Socialiste në komunën e Drenasit, në prani te dy aktivistëve nga Beogradi, të cilët silleshin vërdallë në ...

Më shumë...

Homazhe tek varri i Heroit te Kombit Gjeneral Shaban Shala

Hero i Kosovës, Shaban Shala, ishte njëri nga bartësit kryesorë të bashkimit të organizatave atdhetare, që quan në luftën e UÇK-së

Në emer të familjes se Heroit të Kombit Gjeneral Shaban Shala ne 8 vjetorin e ndarjes nga jeta, njoftojmë miqtë, shokët, bashkluftëtaret dhe të gjithë të interesuarit se me datë 05.01.2020 ora 10:00 bëhen homazhe tek Varrezat e Dëshmoreve në lagjen Velani- Prishtine. Pjesëmarrja juaj na nderon. Me respekt, Familja ...

Më shumë...

Propozimi për zëvendësimin e emrit të një rruge në Livoç të Epërm ka zemëruar familjen e dëshmorit Sherif Sherifi dhe banorët e lagjës

Propozimi për zëvendësimin e emrit të një rrugë në Livoç të Epërm, me një emërtim tjetër, e ka zemëruar familjen e dëshmorit Sherif Sherifi dhe lagjen atje. Familja Sherifi i ka dërguar një reagim radios Kosova e Lirë, në të cilin thuhet: Ne familja e dëshmorit Sherif (Sefë) Sherifi nga ...

Më shumë...

Ismet Sylejmani: Shengeni Europian dhe Mini-Schengeni Ballkanik

 Si asnjëherë më parë, korpusi i analistëve në hapsirën shqiptare dhe jo vetëm, po zjen në të gjtha anët dhe në majen e të gjitha këtyre analizave është inisiativa dhe mbajtja e takimeve të nivleve të larta për mini-Schengenin ballkanik! Cila ishte Marrëveshja Schengen? Marrëveshja Schengen, është një iniciativë e ...

Më shumë...