kek baneri
valamobile
mbpzhr 2018
Fillimi / Labinot Dervishaj

Labinot Dervishaj

MPB së bashku me Këshillin Ekzekutiv të Forumeve të Sigurisë në Bashkësi të Kosovës mbajtën takimin e fundit vitiit

MPB së bashku me Këshillin Ekzekutiv të Forumeve të Sigurisë në Bashkësi të Kosovës mbajtën takimin e fundit vitiit

Ministria e Punëve të Brendshme së bashku me Këshillin Ekzekutiv të Forumeve të Sigurisë në Bashkësi të Republikës së Kosovës mbajtën takimin e fundit për vitin 2018. Në këtë takim u diskutua për kapacitetet operacionale, sfidat si dhe rekomandimet  për ngritjen e rolit të forumeve të sigurisë në bashkësi. Takimin ...

Më shumë...

Enver Hoxhaj: FSK-ja do ta shndërrojë Kosovën nga konsumues, në eksportues të sigurisë në rajon dhe më gjerë

Enver Hoxhaj: FSK-ja do ta shndërrojë Kosovën nga konsumues, në eksportues të sigurisë në rajon dhe më gjerë

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Enver Hoxhaj, ka folur për transformimin e FSK-së në Forcë të Armatosur. Ky institucion, tha Hoxhaj, do ta shndërrojë Kosovën nga konsumues, në eksportues të sigurisë në rajon dhe më gjerë. Hoxhaj tha se Forcat e Armatosura të Kosovës, si institucion, si filozofi, si praktikë dhe si ...

Më shumë...

Kryetari i Vetëvendosjes, Albin Kurti thotë se Haradinaj ka bërë marrëveshje me Serbinë para se të votohet grupi negociator

Kryetari i Vetëvendosjes, Albin Kurti thotë Haradinaj ka bërë marrëveshje me Serbinë para se të votohet grupi negociator

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti në një konferencë për media ka folur për një marrëveshje të pretenduar të kryeministrit me Serbinë. “Në adresë të selisë qendrorë përkatësisht timen si kryetar, na ka ardhur një amrrëveshje 30 faqe nga kryeministri i Kosovës, si marrëveshje gjithpërfshirëse siç e parasheh ai midis ...

Më shumë...

Niveli i ndotjes së ajrit në Prishtinë vazhdon të mbetet në shkallë të njëjtë pavarësisht reshjeve të fundit të borës

Niveli i ndotjes së ajrit në Prishtinë vazhdon të mbetet në shkallë të njëjtë pavarësisht reshjeve të fundit të borës

Ajri nuk arrin të pastrohet pavarësisht reshjeve të borës së fundmi në kryeqytet. Niveli i ndotjes së ajrit vazhdon të mbetet në shkallë të njëjtë kohëve të fundit, pasi që tashme e disa ditë ajri në Prishtinë cilësohet “i pashëndetshëm”. Sipas matësit të Ambasadës Amerikane në Prishtinë, në orën 09:00 ...

Më shumë...

Në Klinikën Emergjente sot shërbimet shëndetësore po ofrohen vetëm për rastet kur ka rrezik për jetë

Në Klinikën Emergjente të QKUK-së, shërbimet shëndetësore sot po ofrohen vetëm për rastet kur ka rrezik për jetë

Punëtorët shëndetësor të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës sot kanë hyrë në grevë 24 orëshe, të cilët po kërkojnë ngritjen e pagave për mjekët dhe punëtorët teknik të këtij sektori. Në grevë ka hyrë edhe Klinika Emergjente në QKUK, megjithatë shërbime shëndetësore po ofrohen vetëm për rastet kur ka rrezik ...

Më shumë...

Qiriakos Micotaqis thotë se perspektiva europiane e Shqipërisë kalon nëpërmjet respektimit të minoritetit grek

Qiriakos Micotaqis thotë se perspektiva europiane e Shqipërisë kalon nëpërmjet respektimit të minoritetit grek

Qiriakos Micotaqis deklaroi se perspektiva europiane e Shqipërisë kalon nëpërmjet respektimit të minoritetit grek. Lideri i opozitës greke, Qiriakos Micotaqis, i cili sipas sondazheve pritet të jetë kryeministri i ardhshëm i Greqisë, deklaroi se perspektiva europiane e Shqipërisë kalon nëpërmjet respektimit të minoritetit grek. Ai, gjatë fjalës së tij në Kongresin ...

Më shumë...

Në projektbuxhetin e vitit 2019 për infrastrukturë rrugore janë paraparë të shpenzohen 193 milionë euro

Në projektbuxhetin e vitit 2019 për infrastrukturë rrugore janë paraparë të shpenzohen 193 milionë euro

Në projektbuxhetin e vitit 2019 për infrastrukturë rrugore janë paraparë të shpenzohen 193 milionë euro dhe nga kjo shumë vetëm për ndërtim të autostradave të reja janë paraparë të harxhohen 78 milionë euro. Sipas projektbuxhetit, që po kontestohet nga opozita, të hyrat gjatë vitit 2019 janë parashikuar të jenë 1 ...

Më shumë...

Eliot Engel: BE të bëjë liberalizimin e vizave për Kosovën menjëherë, jo vitin e ardhshëm, jo në vitin 2020

Engel: BE t’ua jap liberalizimin kosovarëve, duhet të ndodhë menjëherë, jo vitin e ardhshëm, jo në vitin 2020

Kongresmeni amerikan, Eliot Engel vlerësoi se shumë gjëra të mira kanë ndodhur këtë javë në Kosovë, duke përmendur edhe formimin e ushtrisë së Kosovës. Engel, e drejtoi gishtin nga Serbia duke thënë se është i zemëruar me të, pasi që ajo nuk po i përmbushë premtimet që i ka bërë ...

Më shumë...

Kryetari Thaçi: E vërteta duhet të thuhet, transformimi i FSK-së nuk është një arsye për t’u frikësuar, por për të festuar

Kryetari Thaçi: E vërteta duhet të thuhet, transformimi i FSK-së nuk është një arsye për t’u frikësuar, por për të festuar

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi i cili do të marrë pjesë të sot në Këshillin e Sigurimit të OKB-së, e ku do të flitet për transformimin e FSK-së, tha se kjo forcë nuk duhet të frikësoj askënd. “Do të marr pjesë në një takim urgjent të thirrur për Kosovën. E ...

Më shumë...

Parlamenti i Studentëve do të protestojë sot para Rektoratit të Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”

Parlamenti i Studentëve do të protestojë sot para Rektoratit të Universitetit të Prishtinës "Hasan Prishtina"

Parlamenti i Studentëve do të protestojë sot para Rektoratit të Universitetit të Prishtinës, me ç’rast do të shprehë kërkesat për përmirësimin e kushteve për studentët dhe të kenë lirinë për t’i përfaqësuar interesat e përgjithshme të studentëve. “Ne dënojmë çdo ndërhyrje dhe shantazh që po bëhet përmes disa individëve. Do ...

Më shumë...

Punëtorët shëndetësorë sot kanë hyrë në grevë 24 orë për ngritjen e pagave

Punëtorët shëndetësor sot kanë hyrë në grevë 24 orëshe për të kërkuar ngritjen e pagave për mjekët dhe tekniket

Punëtorët e sistemit shëndetësor që nga ora 7:00, kanë hyrë në grevë 24 orëshe për të kërkuar ngritjen e pagave për mjekët dhe punëtorët teknik të këtij sektori. Kryetari i sindikatës së Punëtorëve shëndetësisë, Xhemail Selmani ka thënë se kanë vendos që me një grevë 24 orësheve në vendin e ...

Më shumë...

Me kërkesë të Beogradit Këshilli i Sigurimit të OKB-së do të diskutojë sot për formimin e Ushtrisë së Kosovës

Me kërkesë të Beogradit Këshilli i Sigurimit të OKB-së do të diskutojë sot për formimin e Ushtrisë së Kosovës

Këshilli i Sigurimit të OKB-së do të diskutojë sot për formimin e Ushtrisë së Kosovës, me kërkesë të Beogradit zyrtar. Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi dhe homologu i tij serb Aleksandar Vuçiq pritet të flasin në seancë, e cila do të jetë e hapur për media dhe fillon në ora 21.00. ...

Më shumë...

Zyrtarët e BE-së dhe përfaqësues të Kosovës, sot do të mbajnë mbledhjen e tretë të Këshillit për Stabilizim Asociim

Zyrtarët e BE-së dhe përfaqësues të Kosovës, sot do të mbajnë mbledhjen e tretë të Këshillit për Stabilizim Asocim

Zyrtarët e Bashkimit Evropian dhe përfaqësues të Kosovës, sot do të mbajnë mbledhjen e tretë të Këshillit për Stabilizim Asociim në Bruksel. Përfaqësuesit e Bashkimi Evropian, të udhëhequr nga shefja e diplomacisë evropiane Federica Mogherini dhe komisioneri për Zgjerim Johannes Hahn, do të diskutojnë për situatën në Ballkanin Perëndimor me ...

Më shumë...

Ministria e Punëve të Brendshme mban takim me Këshillin Ekzekutiv të Forumeve të Sigurisë në Bashkësi

Ministria e Punëve të Brendshme mban takim me Këshillin Ekzekutiv të Forumeve të Sigurisë në Bashkësi

MPB mban takim me Këshillin Ekzekutiv të Forumeve të Sigurisë në Bashkësi. Ministria e Punëve të Brendshme sot do të mbajë takim me Këshillin Ekzekutiv të Forumeve të Sigurisë në Bashkësi të Republikës së Kosovës. Sipas njoftimit të MPB-së, takimi do të shërbejë si platformë diskutimi për kapacitetet operacionale, sfidat ...

Më shumë...

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi nesër në Këshillin e Sigurimit do të përballet me kryetarin serb Vuçiq, për ushtrinë

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi nesër në Këshillin e Sigurimit do të përballet me kryetarin serb Vuçiq, për ushtrinë

Kryetari i Kosovës Hashim Thaçi dhe ai i Serbisë Aleksandar Vuçiq do ta kenë përballjen e parë në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara. Të hënën në mbrëmje, prapa dyerve të mbyllura, Këshilli i Sigurimit mban mbledhje me kërkesën e Serbisë, pas kalimit në Parlamentin e Kosovës të pakos ...

Më shumë...

Me kërkesë të Serbisë dhe Rusisë mblidhet Këshilli i Sigurimit për të diskutuar për Ushtrinë e Kosovës

Me kërkesë të Serbisë dhe Rusisë, të hënën mblidhet Këshilli i Sigurimit për të diskutuar për Ushtrinë e Kosovës

Me kërkesë urgjente nga Serbia dhe Rusia, të hënën mblidhet Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara për Ushtrinë e Kosovës, raportojnë mediat e huaja. Mbledhja do të mbahet të hënën në mbrëmje, ndonëse vendet anëtare ende nuk kanë vendosur nëse do të mbahet me dyer të hapura apo të ...

Më shumë...