valamobile
mbpzhr 2018
akp deri me 27 shkurt
Fillimi / Labinot Dervishaj

Labinot Dervishaj

Ka përshkallëzuar protesta e opozitës në Tiranë, teksa është hedhë lëndë djegëse dhe është sulmuar kryeministria

Ka përshkallëzuar protesta e opozitës në Tiranë, teksa është hedhë lëndë djegëse dhe është sulmuar kryeministria

Përshkallëzohet protesta e opozitës para kryeministrisë në Tiranë, teksa pasi u hodhën disa lëndë djegëse dhe fishekzjarre, turma sulmoi hyrjen e kryeministrisë. Protestuesit po godasin me sende të forta derën e kryeministrisë, për ta thyer atë dhe për t’u futur brenda. Gjithashtu po përpiqen të heqin edhe skelat e vendosura ...

Më shumë...

Haradinaj: Kroacia si anëtare e BE-së dhe NATO-s, është shembull i mirë që duhet ndjek Kosova në procesin e integrues

Haradinaj: Kroacia si anëtare e BE-së dhe NATO-s, është shembull i mirë që duhet ndjekur nga Kosova në procesin e integrues

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj, ka takuar homologun e tij kroat Andrej Plenkoviq, me ç’rast kanë biseduar për tema që janë në interes të të dyja vendeve. I pari i Qeverisë ka thënë se Kroacia si anëtare e BE-së dhe NATO-s, është shembull i mirë që duhet ndjekur nga Kosova ...

Më shumë...

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Behxhet Pacolli ka takuar në Gjermani kryeministrin e Kroacisë Andrej Plenkovic

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Behxhet Pacolli ka takuar në Gjermani kryeministrin e Kroacisë Andrej Plenkovic

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Behxhet Pacolli ka takuar në Gjermani kryeministrin e Kroacisë Andrej Plenkovic. Në takim më të është është kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj. “Në margjinat e konferencës së sigurisë në Mynih, bashkë me kryeministrin Haradinaj takuam kryeministrin e Kroacisë Andrej Plenkovic. Republika e Kosovës dhe shteti kroat do ...

Më shumë...

Thaçi: Tashmë edhe SHBA-të e kanë theksuar se marrëveshja Kosovë-Serbi duhet të arrihet brenda këtij vitit

Kryetari Thaçi: Tashmë edhe SHBA-të e kanë theksuar se marrëveshja Kosovë-Serbi duhet të arrihet brenda këtij vitit

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, i cili po merr pjesë në Konferenca e Sigurisë në Munih, ka theksuar atë që tashmë edhe SHBA-të e kanë theksuar se marrëveshja Kosovë-Serbi duhet të arrihet brenda këtij vitit. Ai ka shkruar se diskutimet me liderë botërorë janë frymëzuese dhe inkurajuese. Thaçi ka paralajmëruar ...

Më shumë...

Flora Brovina thotë se populli i Kosovës duhet të vetëdijësohet dhe t’i bojkotojë produktet serbe

Flora Brovina: Populli të vetëdijësohet dhe t’i bojkotojë produktet serbe dhe një gjë e tillë ka qenë dashur të ndodhë prej kohësh

Në një intervistë për TV Diellin deputetja e Kuvendit të Kosovës, Flora Brovina ndër të tjera fa folur edhe për taksën e vendosur nga Qeveria e Kosovës për produktet serbe e boshjake. Ajo ka thënë që nuk po shikohet së cka po bëjmë ne për Kosovën por cka po bënë ...

Më shumë...

Kryetari Meta i ka dërguar mesazh urimi kryetarit Thaçi në prag të kremtimit të 11-vjetorit të Pavarësisë së Kosovës

Kryetari i Shqipërisë, Ilir Meta i ka dërguar mesazh urimi kryetarit Thaçi në prag të kremtimit të 11-vjetorit të Pavarësisë së Kosovës

Në prag të kremtimit të 11-vjetorit të Ditës së Pavarësisë së Kosovës, kryetari Shqipërisë, Ilir Meta, i ka dërguar një mesazh urimi homologut të tij në Prishtinë, Hashim Thaçit. Duke shprehur mirënjohje për të gjithë vizionarët dhe heronjtë që luftuan dhe sakrifikuan për këtë ditë, Meta u shpreh urimet dhe ...

Më shumë...

Johannes Hahn thotë se urgjentisht Kosova dhe Serbia duhet t’i rikthehen dialogut të ndërmjetësuar nga BE-ja

Johannes Hahn thotë se urgjentisht Kosova dhe Serbia duhet t'i rikthehen dialogut të ndërmjetësuar nga BE

Komisioneri Evropianë, Johannes Hahn, gjatë Konferencës së Sigurisë në Mynih, është takuar me udhëheqësit e Kosovës, kryetarin Thaçin, kryeministrin Haradinaj dhe me ministrin e Jashtëm, Behxhet Pacolli, ku ka theksuar rëndësinë e fillimit të dialogut. “Bisedë e mirë me Hashim Thaçin, Ramush Haradinajn dhe Behxhet Pacollin. Unë e ritheksova urgjencën ...

Më shumë...

Aktivitetet për nder të 11 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës fillojnë sot për të vazhduar edhe nesër gjatë gjithë ditës

Aktivitetet për nder të 11 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës fillojnë sot për të vazhduar edhe nesër gjatë gjithë ditës

Aktivitetet për nder të 11 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës fillojnë sot për të vazhduar edhe nesër gjatë gjithë ditës sipas kësaj agjende shtetërore. E shtunë, 16 shkurt 2019, ora 09:00, Deklarata e Pavarësisë është nisur nga Kuvendi i Republikës së Kosovës, për në 7 qendrat kryesore të Republikës së Kosovës Prishtinë, Mitrovicë, ...

Më shumë...

Haradinaj: Diaspora i ka dhënë mbështetjen e pakursyer në momentet më të rëndësishme të luftës dhe shtetndërtimit

Haradinaj: Diaspora i ka dhënë mbështetjen e pakursyer në momentet më të rëndësishme të luftës dhe shtetndërtimit

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj gjatë vizitës së tij në Mynih, ka takuar mërgimtarët, ku ka deklaruar se diaspora i ka dhënë mbështetjen e pakursyer vendit në momentet më të rëndësishme të Kosovës.  “Diaspora i ka dhënë mbështetjen e pakursyer vendit në momentet më të rëndësishme të rezistencës, luftës dhe ...

Më shumë...

Vuçiqit i bëhet e ditur edhe një herë në Munchen se Gjermania nuk dëshiron të ndryshohen kufijtë e Kosovës së pavarur

Vuçiqit i bëhet e ditur edhe një herë në Munchen se Gjermania nuk dëshiron të ndryshohen kufijtë e Kosovës së pavarur

Kryetarit serb, Aleksandar Vuçiq ka folur në Munchen me ministrin e jashtëm gjerman, Heiko Mass. Ai ka thënë se është falënderues që Gjermania të pranojë ta dëgjojë Serbinë, për shkak të pozicionit të fortë mbështetës të Berlinit për pavarësinë e Kosovës. “Pozicioni ynë në të tilla takime është shumë i ...

Më shumë...

Krasniqi: Politika e Kosovës duhet të unifikojë qëndrimet që taksa të pezullohet në një afat deri në 6 muaj

Jakup Krasniqi: Politika e Kosovës duhet të unifikojë qëndrimet që taksa të pezullohet në një afat deri në 6 muaj

Kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës Socialdemokrate, Jakup Krasniqi, vlerëson se presioni nga Uashingtoni dhe Brukseli për heqjen e taksës ndaj Serbisë është në adresë të gabuar dhe se ky presion duhet të orientohet nga Beogradi.  Por shton se, meqë çlirimin e vendit dhe pavarësinë e kemi arritur në mënyrë të koordinuar ...

Më shumë...

Kadri Veseli thotë se Kosova është ende me plagë e hapura, për faktin se ende nuk dihet për fatin e shumë njerëzve tanë

Kadri Veseli thotë se Kosova është ende me plagë e hapura, për faktin se ende nuk dihet për fatin e shumë njerëzve tanë

Në Kuvendin e Republikës së Kosovës është hapur ekspozita “Të jetosh me kujtimet e të pagjeturve”, me rrëfime të familjarëve të të pagjeturve, fotografi të Atdhe Mullës dhe të kuruar nga artistja dhe arkitektja Eliza Hoxha. Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, në fjalën e tij para të pranishmëve, tha se ...

Më shumë...

Ferat Shala: E kaluara e lavdishme e Universitetit të Prishtinës, motiv për zhvillim dhe suksese të reja!

Me rastin e 15 shkurtit 49 vjetorit të themelimit të Universitetit të Prishtinës "Hasan Prishtina" 15.02.2019- Të nderuar studentë, profesorë dhe të gjithë

Me rastin e 15 shkurtit 49 vjetorit të themelimit të Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina” 15.02.2019- Të nderuar studentë, profesorë dhe të gjithë ju që puna dhe aktiviteti i juaj ndërlidhet me Universitetin e Prishtinës apo në të kaluarën ka qenë i ndërlidhur me këtë institucion akademiko-shkencor. Në këtë moment ...

Më shumë...

Ish-kryeministri i Italisë Matteo Renzi beson se kancelarja gjermane Angela Merkel duhet të jetë shefe e BE-së

Ish-kryeministri i Italisë Matteo Renzi beson se kancelarja gjermane Angela Merkel duhet të jetë shefe e Bashkimit Evropian

Ish-kryeministri i Italisë Matteo Renzi beson se kancelarja gjermane Angela Merkel duhet të vazhdojë të luajë rol udhëheqës në Evropë dhe pas përfundimit të mandatit të saj, të jetë në krye të Këshillit të Evropës, apo shefe e Politikës së Jashtme, shkruan euronews. Në librin e tij “Un’altra strada” (Një ...

Më shumë...

Veteranët e UÇK-së, shprehen të pakënaqur me mos trajtim të barabartë me kategoritë e tjera sociale në Ligjin e ri për paga

Veteranët e UÇK-së, shprehen të pakënaqur me mos trajtim të barabartë me kategoritë e tjera sociale në Ligjin e ri për paga

Sot në sheshin Skënderbeu janë mbledhur qindra protestues për të shprehur pakënaqësinë e tyre për mos trajtim të barabartë me kategoritë e tjera sociale në Ligjin e ri për paga. Veteranët, invalidë dhe familjet e dëshmorëve konsiderojnë se nuk po vlerësohen sa duhet vlerat e kësaj kategorie në ligjin e ri ...

Më shumë...

Pjesëtarët e Policisë së Kosovës sot dhurojnë gjak sot në Kampin e Njësive Speciale në Vrellë të Sllatinës

Pjesëtarët e Policisë së Kosovës sot dhurojnë gjak sot në Kampin e Njësive Speciale në Vrellë të Sllatinës

Drejtoria e Shërbimeve Shëndetësore e Policisë së Kosovës në bashkëpunim me Qendrën e Kosovës për Transfuzionin e Gjakut ka filluar fushatën e dhurimit vullnetar të gjakut. Pjesëtarët e Policisë së Kosovës kanë mbështetur gjithnjë këtë aktivitet duke dhuruar gjak, prandaj sot do të zhvillohet në Kampin e Njësive Speciale në ...

Më shumë...