MIT
kek
Airport Adem Jashari
mbpzhr 2018
Fillimi / Labinot Dervishaj (faqe 10)

Labinot Dervishaj

Tanja Fajon thotë se është e rëndësishme që dialogu Kosovë – Serbi të vazhdojë pasi status quo nuk është i tolerueshëm

Tanja Fajon: Është e rëndësishme që dialogu Kosovë - Serbi të vazhdojë pasi status quo nuk është i tolerueshëm

Anëtarja e Parlamentit Evropian, Tanja Fajon tha sot se është e rëndësishme që dialogu midis Beogradit dhe Prishtinës të vazhdojë, duke deklaruar se status quo nuk është i tolerueshëm, as i mirë, as për asnjë palë. Ajo shfaqi shpresën e saj që një zgjidhje të gjendet sa më shpejt që ...

Më shumë...

Valdete Daka thotë se nuk ka nevojë të kontestohet vendimi i Supremes për votat e diasporës, ato do të numërohen

Valdete Daka thotë se nuk ka nevojë të kontestohet vendimi i Supremes për votat e diasporës, ato do të numërohen

Komisioni Qendror Zgjedhor ka vendosur që sot të mos numërohen votat e diasporës, pas përgjigjes së marrë nga Gjykata Supreme që vendosi në favor të Lëvizjes Vetëvendosje për numërim të këtyre votave. Pas mbledhjes, kryetarja e KQZ-së Valdete Daka, njoftoi se nuk ka nevojë të kontestohet vendimi i Supremes pasi ...

Më shumë...

Haradinaj: Kosova përherë me nder e krenari, do ta kujtojë e respektojë veprën dhe kontributin e Baki Ejupit

Haradinaj: Kosova përherë me nder e krenari, do ta kujtojë e respektojë veprën dhe kontributin e çmuar Baki Ejupit

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Ramush Haradinaj, dhe ministrin e Mbrojtjes, Rrustem Berisha e Komandantin e FSK-së, gjenerallejtënant Rrahman Rama kanë ngushëlluar familjen e nënoficerit të ndjerë Baki Ejupi. Me këtë rast, Haradinaj tha se përherë do të kujtojmë dhe respektojmë veprën e kontributin e Ejupit si luftëtar i UÇK-së ...

Më shumë...

Kosova e nënshkruan marrëveshjen për zbatimin e Planit të Përbashkët të Veprimit Kundër Terrorizmit

Kosova e nënshkruan marrëveshjen për zbatimin e Planit të Përbashkët të Veprimit Kundër Terrorizmit

Ministri në detyrë i Punëve të Brendshme, Ekrem Mustafa, gjatë një vizitë zyrtare në Bruksel ka nënshkruar marrëveshjen për zbatimin e Planit të Përbashkët të Veprimit Kundër Terrorizmit për Ballkanin Perëndimor ndërmjet Qeverisë së Kosovës dhe Komisionit Evropian. Me këtë rast, Mustafa ka falënderuar komisionarin Dimitris Avramopoulos për mbështetjen e ...

Më shumë...

Sot në Këshillin e Sigurimit të Organizatës se Kombeve të Bashkuara do të flitet për Kosovën

Sot në Këshillin e Sigurimit të Organizatës se Kombeve të Bashkuara do të flitet për Kosovën

Sot pritet të zhvillohet seanca e Këshillit të Sigurimit të OKB-së, ku do të flitet për Kosovën. Raporti i Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së për punën e UNMIK-ut në periudhën 16 maj 2019 deri më 15 shtator do të diskutohet në këtë seancë e cila mbahet pasdite në Nju-Jork. Ndryshe ...

Më shumë...

Në Osijek pritet të hapet shkolla e mesme shqipe që do të jetë shkolla e dytë e tillë në shtetin e Kroacisë

Në Osijek pritet të hapet shkolla e mesme shqipe që do të jetë shkolla e dytë e tillë në shtetin e Kroacisë

Në qytetin Osijek dhe në rrethinën e tij funksionojnë shumë shkolla fillore në gjuhën shqipe. Janë këto vatra arsimore në të cilat ruhet identiteti kulturor dhe kombëtar i fëmijëve të bashkëkombësve tanë që jetojnë dhe punojnë atje. Mirëpo së shpejti në këtë qytet, që paraqet qendër të prefekturës Baranjë-Osijekut, pritet ...

Më shumë...

Hekuran Murati thotë se nuk ka mospajtime të thella mes të Vetëvendosjes dhe LDK-së për çështjet programore

Hekuran Murati thotë se nuk ka mospajtime të thell mes të Vetëvendosjes dhe LDK-së për çështjet programore

Hekuran Murati nga Lëvizja Vetëvendosje ka thënë se në takimet e zhvilluara me zyrtarë të LDK-së pas zgjedhjeve, janë diskutuar shumë tema dhe thotë se ka frymë konstruktive nga të dyja palët. Sipas tij, nuk është se ka ndonjë mospajtim të thellë mes dy partive për çështjet programore, ndonëse thotë ...

Më shumë...

Mjekët që punojnë në sektorin publik dhe privat shprehen kundër idesë e Kurtit se duhet ta zgjedhin vetëm njerin sektor

Kosova po përballet me mungesë të kardiokirurgëve për fëmijë, qytetarët të detyruar t’i operojnë fëmijët jashtë vendit

Mjekët, të cilët punojnë edhe në sektorin publik, edhe në atë privat në Kosovë e kanë kundërshtuar idenë e liderit të Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurtit, që ka thënë se nuk do t’i lejojë ata të punojnë në të dy sektorët. Me marrjen e një vendimi të tillë është thënë se ...

Më shumë...

Kryetarja e KQZ-së, Valdete Daka thotë se certifikimi i zgjedhjeve të 6 tetorit mund të zgjasë

Valdete Daka i fton përfaqësuesit e subjekteve politike dhe vëzhguesit e tyre të tregojnë kujdes maksimal dhe integritet

Kryetarja e Komisionit Qendror Zgjedhor, Valdete Daka ka theksuar se certifikimi i zgjedhjeve të 6 tetorit, mund të zgjasë. Daka ka thënë se kjo vonesë mund të ndodhë, për shkak të ankesave të subjekteve politike dhe të kandidatëve. “Nuk mund të jap parashikime, nuk mund të them fundi i nëntorit ...

Më shumë...

Supremja vendos në favor të ankesës së Vetëvendosjes për pranimin dhe numërimin e votave të diasporës

Në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve deri të enjtën në mesnatë janë rinumëruar 12% pas vendimit të PZAP-it

Gjykata Supreme sërish ka vendosur në favor të ankesës së Lëvizjes Vetëvendosje për pranimin dhe numërimin e votave të diasporës. Vetëvendosje nëpërmjet një komunikate për medie ka bërë me dije se para pak çastesh ka pranuar vendimin nga gjykata me të cilin Komisioni Qendror i Zgjedhjeve obligohet që t’i numërojë ...

Më shumë...

Abbott: Për një sistem gjyqësor të pavarur të bëhen rekrutimet dhe emërimet e duhura si dhe të vlerësohet performanca

Abbott: Për një sistem gjyqësor të pavarur të bëhen rekrutimet dhe emërimet e duhura, të vlerësohet performanca

Ambasada Britanike, përmes partnerëve zbatues – Axiom International dhe Agencia – lidhën Memorandumin e Bashkëpunimit me Këshilli Gjyqësor i Kosovës për zbatimin e projektit “Forcimi i Sistemit të Drejtësisë në Kosovë”. Ambasada thotë se ky projekt synon të rrisë llogaridhënien, transparencën dhe integritetin, duke zhvilluar sisteme të qëndrueshme dhe në ...

Më shumë...

Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa e hedh poshtë ankesën e NISMA-AKR-PD-së për votat e ardhura nga Serbia

Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa e hedh poshtë ankesën e NISMA-AKR-PD për votat e ardhura nga Serbia

Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa, në seancën e mbajtur sot ka shqyrtuar ankesën e paraqitur nga koalicioni NISMA-AKR-PD, kundër vendimit të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve me të cilën ka kërkuar që të anulohen si të parregullta fletëvotimet e ardhura nga Serbia, përmes postës, për Zgjedhjet e Parakohshme për Kuvend ...

Më shumë...

Erdogan: Turqia nuk e njeh rezolutën e cila masakrën ndaj armënve një shekull me parë e cilëson si gjenocid

Erdogan: Turqia nuk e njeh rezulutën amerikane e cila masakrën ndaj armënve një shekull me parë e e cilëson si gjenocid

Kryetari i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan tha sot se parlamenti i vendit do t’i përgjigjet një rezolute për gjenocidin armen të miratuar nga Dhoma e Përfaqësuesve të SHBA, si dhe një propozim për vendosjen e sanksioneve ndaj Ankarasë zyrtare. “Turqia nuk e njeh rezolutën, e cila nuk ka asnjë vlerë ...

Më shumë...

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve vendos që në rezultatet përfundimtare të pranohen edhe votat e Runikut

KQZ në pritje të konfirmimit të Gjykatës Supreme për fillimin e rinumërimit të 1. 472 vendvotimeve

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në mbledhjen e sotme me 6 vota pro dhe 3 abstenime ka votuar rekomandimin e Qendrës së Numërimit dhe Rezultateve që të hyjnë në rezultatet përfundimtare votat e një vendvotimi në fshatin Runik të Skenderajt. Burim Ahmetaj, koordinatori në QNR gjatë raportimit në mbledhjen e KQZ-së, ...

Më shumë...

Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës ‘Adem Jashari’ i prezanton sukseset në Amadeus IT Conference 2019

Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës ‘Adem Jashari’ i prezanton sukseset në Amadeus IT Conference 2019

Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës ‘Adem Jashari’ ishte ftuar nga Amadeus që të prezantojë sukseset e kompanisë në procesin e privatizimit deri të rritja enorme e numrit të udhëtarëve dhe fluturimeve si dhe planet në të ardhmen. Prezantimi i ANP ‘Adem Jashari’ ishte ndryshimi i sistemit në Amadeus me temën “Duke ...

Më shumë...

Ministri Pacolli po merr pjesë në konferencën e ministrave të vendeve anëtare të Organizatës Ndërkombëtare të Frankofonisë

Pacolli po merr pjesë në Konferencën e 38-të të ministrave të vendeve anëtare të Organizatës Ndërkombëtare të Frankofonisë

Ministri në detyrë i Punëve të Jashtme i Kosovës, Behxhet Pacolli, po merr pjesë në Konferencën e 38-të të ministrave të vendeve anëtare të Organizatës Ndërkombëtare të Frankofonisë. Në ndërkohë, ne margjinat e kësaj konference janë parapare të zhvillohen edhe shumë takime bilaterale mes ministrave te Jashtëm të hapësirës frankofone. ...

Më shumë...