valamobile
mbpzhr grante
kek
Airport Adem Jashari
MIT
Fillimi / Labinot Dervishaj (faqe 10)

Labinot Dervishaj

Haradinaj: Universiteti i Prishtinës është aset kombëtar dhe pikë orientuese e zhvillimit të shoqërisë tonë

Haradinaj: Universiteti i Prishtinës është aset kombëtar dhe pikë orientuese e zhvillimit të shoqërisë tonë

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj, është takuar sot me rektorin UP-së Marian Dema me të cilin ka folur për planifikimin e avancimit të Universitetit të Prishtinës.  Haradinaj përmes një statusi në rrjetin social Facebook, ka thënë që UP është aset kombëtar dhe pikë orientuese e zhvillimit të shoqërisë tonë. “Universiteti ...

Më shumë...

20 vjet nga Maskra e Qyshkut ku forcat policore e ushtarake serbe vranë dhe masakruan barbarisht 44 shqiptarë

20 vjet nga Maskra e Qyshkut ku forcat policore e ushtarake serbe vranë dhe masakruan barbarisht 44 shqiptarë

Masakra e Qyshkut ka ndodhur më 14 maj 1999. Në këtë masakër u vranë dhe u masakruan barbarisht 44 meshkuj. Kjo masakër ishte vetëm njëra nga të shumtat që kanë ndodhur gjatë luftës në Kosovë. Dhjetëra pjesëtarë të grupit paramilitar i ashtuquajtur “Çakallët” janë arrestuar dhe dënuar në Beograd. Në ...

Më shumë...

Kuvendi mblidhet sot në seancë të jashtëzakonshme për të diskutuar lidhur me gjendjen në Telekomin e Kosovës

LDK-ja, Vetëvendosja dhe PSD-ja janë duke shqyrtuar një mocion të mosbesimit ndaj Qeverisë së Kosovës

Kuvendi i Republikës së Kosovës do të mblidhet sot në seancë të jashtëzakonshme për të diskutuar lidhur me gjendjen në Telekomin e Kosovës dhe masat që i ka ndërmarrë Qeveria e Kosovës në zbatimin e Rezolutës lidhur me gjendjen financiare në Telekom dhe Postën e Kosovës. Kjo mbahet sipas kërkesës ...

Më shumë...

Thaçi: E drejta e përfshirjes së Kosovës Lindore me Kosovën është legjitime, korrigjim i padrejtësive historike

Thaçi: E drejta e përfshirjes së Kosovës Lindore me Kosovën është legjitime, korrigjim i padrejtësive historike

Kryetari Thaçi ka thënë se e drejta e përfshirjes së Preshevës, Bujanocit dhe Medvegjës me Republikën e Kosovës është legjitime, korrigjim i padrejtësive historike dhe siguri për qytetarët e asaj treve për të jetuar në trojet e tyre. “Kjo përpjekje ka ndalur së realizuari angazhimet e sofistikuara që veriu i Kosovës ...

Më shumë...

Nderohet heroi i kombit Mehedin Morina në 21 vjetorin e rënies heroike të tij

Nderohet heroi i kombit Mehedin Morina në 21 vjetorin e rënies heroike të tij

Për nderë të 21 vjetorit të rënies së heroit të kombit, Mehedin A. Morina sot bëhen homazhe dhe nderime pranë të tij në Varrezat e Dëshmorëve në Kodër të Kuqe në Grabanicë në orën 10:00. Ndërsa në orën 11:00 vendosën kurora lulesh pranë bustit në Gegje të Rahovecit.

Më shumë...

Me rastin e 70 vjetorit të rënies së Rifat Berishës dhe familjarëve të tij, të premten mbahet tubim përkujtimor në Berishë

Me rastin e 70 vjetorit të rënies së Rifat Berishës dhe familjarëve të tij, të premten mbahet tubim përkujtimor në Berishë

Më 17 maj 2019, nën përkujdesjen e Kryetarit të Komunës së Malishevës, Ragip Begaj, do të mbahet një tubim përkujtimor, me rastin e 70 vjetorit të rënies së Rifat Berishës dhe familjarëve të tij. Tubimi mbahet në Berishë, duke filluar në orën 14:30. Tubimi do të mbahet sipas kësaj agjende: ...

Më shumë...

Hoti thotë se pohimet e kryetarit Thaçi se “SHBA nuk ishte e përfshirë në Samitin e Berlinit”, janë të pavërteta

Hoti: Nuk besoj që njerëzit që janë në politikë do të arrijnë të përmbyllin një marrëveshje të përhershme me Serbinë

Shefi i Grupit Parlamentar të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Avdullah Hoti e ka akuzuar për mashtrim kryetarin e vendit, Hashim Thaçin. Hoti ka thënë se pohimet e tij se “SHBA nuk ishte e përfshirë në Samitin e Berlinit”, janë të pavërteta. Ai ka shtuar se Thaçi po vepron në kundërshtim ...

Më shumë...

KQZ ka certifikuar listën përfundimtare të votuesve për zgjedhjet në katër komunat veriore

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka certifikuar listën përfundimtare të votuesve për zgjedhjet në katër komunat veriore

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka certifikuar listën përfundimtare të votuesve për zgjedhjet në katër komunat veriore, Leposaviq, Zubin Potok, Zveçan dhe Mitrovicë e Veriut. Këto zgjedhje është e caktuar që të mbahen më 19 maj. “Kjo listë votuese përmban 57 mijë e 983 emra të votuesve, apo 970 votues më shumë në ...

Më shumë...

Nesër shënohet 20-vjetori i masakrës së Qyshkut, Pavlanit, Zahaqit dhe Llabijanit të Pejës

Nesër shënohet 20-vjetori i masakrës së Qyshkut, Pavlanit, Zahaqit dhe Llabijanit të Pejës

Nesër  shënohet 20-vjetori i masakrës së Qyshkut, Pavlanit, Zahaqit dhe Llabijanit. Në orën 10:0, të martën, do të mbahen homazhe në fshatin Qyshk, ndërkaq manifestimi qendror do të mbahet në orën 16:00 në sallën e kuqe në Prishtinë. Naim Lushi, i cili ka të humbur anëtarë të familjes së tij ...

Më shumë...

Të enjten mbahet Akademi politko-shkencore kushtuar veprimtarit, Ukshin Hoti, në 20 vjetorit të zhdukjes së tij

Tryeza përkujtimore, “Dritë për Ukshin Hotin”, mbahet më 16 maj 2019, në orën 16.00 në ambientet e Institutit Albanologjik, në Prishtinë

Të enjten me 16 maj 2016 në orën 12:00 nën patronatin kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj mbahet Akademi politko-shkencore kushtuar veprimtarit të çështjes kombëtare, Ukshin Hoti me rastin e 20 vjetorit të zhdukjes së tij. Akademia mbahet në Universitetin “Ukshin Hoti” në Prizren. Në orën 11:45 bëhen homazhe tek shtatorja ...

Më shumë...

Veseli: Të enjten do të votohet Komisioni Shtetëror për hulumtimin dhe klasifikimin e gjenocidit serb në Kosovë

Veseli: Nëse del se është e vërtetë se jam përfshirë në fajde unë jam i gatshëm nga sot të japë dorëheqje

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli njoftoi sot se të enjten do të votohet për themelimin e Komisionit Shtetëror që do të punojë në dokumentimin e gjenocidit në Kosovë dhe të bartë nismën për themelimin e Tribunalit Ndërkombëtar për gjenocidin serb në Kosovë. “Ashtu siç kam paralajmëruar, sot para ...

Më shumë...

Haradinaj: Oficerët e Ushtrisë Shqiptare, Zarife Hasanaj dhe Klodian Tanushi e nderuan atdheun

Haradinaj: Oficerët e Ushtrisë Shqiptare, nëntetare Zarife Hasanaj dhe major Klodian Tanushi, nderuan flamurin dhe atdheun

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj, është nënshkruar sot në Librin e Zisë që Ambasada e Shqipërisë ka hapur për ndarjen nga jeta të dy oficerëve shqiptarë në misionin Riga të Letonisë. Këtë e ka bërë të ditur Haradinaj përmes rrjetit social, ku ka thënë se Kosova do t’i jetë përjetësisht ...

Më shumë...

Kryetari Thaçi: Më 13 maj 1981 Nebih dhe Tahir Meha ranë heroikisht në mbrojtje të nderit dhe të familjes

Thaçi: Më 13 maj 1981 ndodhi qëndresa e Nebih dhe Tahir Mehës të cilët ranë heroikisht në mbrojtje të nderit të familjes

Kryetari i vendit Hashim Thaçi, ka kujtuar 38-vjetorin e rënies së Nebih e Tahir Mehës në Prekaz, pas demonstratave të vitit 1981. Ai thënë se Nebih e Tahir Meha ranë heroikisht në mbrojtje të nderit të familjes. “Pas demonstratave të fuqishme të vitit 1981, me kërkesën për Republikën e Kosovës, ...

Më shumë...

Sot bëhen 20 vjet nga masakra e tmerrshme e forcave serbe ndaj 77 civilëve të pafajshëm shqiptarë, në Korishë

Sot mbushen 20 vjet nga “Dita e Martirëve” në Korishë të Prizrenit

Sot bëhen 20 vjet nga masakra e tmerrshme në Korishë, nga ushtria dhe policia serbe mbi popullsinë e pafajshme shqiptare të kësaj ane. Me këtë rast, sot në orën 12:00 kryetari i vendit, Hashim Thaçi do të marrë pjesë në tubimin përkujtimor kushtuar “Ditës së Martirëve në Korishë”. Ndryshe, më ...

Më shumë...

Me 16 maj 2019 në Prishtinë mbahet Akademi përkujtimore në 20 vjetorin e rënies heroike të heroit të kombit, Abaz Thaçi

Me 16 maj 2019 në Prishtinë mbahet Akademi përkujtimore në 20 vjetorin e rënies heroike të heroit të kombit, Abaz Thaçi

Me rastin e 20 vjetorit të rënies heroike në kufirin shqiptaro-shqiptar të heroit të Kosovës Abaz Thaçi i njohur me nofkën “Komandant Bjeshka”, të enjten me datë 16 maj 2019 mbahet Akademi përkujtimore në Prishtinë. Akademi mbahet në Teatrin Kombëtar, në orën 12:00. Duke qenë ushtarak i shkolluar, Abaz Thaçi ka ...

Më shumë...

Fillon ndërtimi i Memorialit të heroit, Shkelzen Haradinaj dhe 183 dhe dëshmorëve të tjerë në qendër të Pejës

Në Pejë fillon ndërtimi i Memorialit të heroin e kombit, Shkelzen Haradinajt dhe 183 heronjve dhe dëshmorëve të tjerë

Ka filluar në qendër të qytetit të Pejës, në sheshin që mbanë edhe emrin e gjeneral-major Shkëlzen Haradinajt, ndërtimi i Memorialit të heroin e kombit, Shkelzen Haradinajt dhe 183 heronjve dhe dëshmorëve të komunës së Pejës. Fillimisht, ka nisur rrënimi i sheshit faktik, për të vazhduar më pas implementimi i ...

Më shumë...