KEK
Fillimi / Labinot Dervishaj (faqe 1010)

Labinot Dervishaj

Kryeministri Mustafa ngushëllon popullin suedez

Kryeministri Mustafa ngushëllon popullin suedez

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, pas sulmit terrorist që është kryer të premten në Stokholm të Suedisë, i ka ngushëlluar familjet e viktimave dhe popullin suedez. “Lajm i trishtuar i sulmit terrorist në Stokholm të Suedisë. Ngushëllimet tona familjeve të viktimave dhe popullit suedez”, ka shkruar Mustafa në ...

Më shumë...

ATK publikon listën e kompanive që lirohen nga TVSH-ja në importim

ATK: Kërkesat për rimbursim të TVSH-së, trajtohen në mënyrë profesionale dhe brenda afateve ligjore

Administrata Tatimore e Kosovës ka publikuar listën e bizneseve që u është pranuar kërkesa për t’u liruar nga TVSH-ja në importim të mallrave për lëndë të parë dhe pajisje të teknologjisë informative. Me anë udhëzimit administrativ, janë përcaktuar kushtet dhe detajet tjera për mënyrën e realizimit të këtyre të drejtave ...

Më shumë...

Shqipëri: Ishulli ushtarak hapet për turizëm

Shqipëri: Ishulli ushtarak hapet për turizëm

Ministria e mbrojtjes e Shqipërisë është pajtuar për ta hapur ishullin Sazan, që është bazë ushtarake, për turistët gjatë verës. Ministrja Kodheli, dje e ka nënshkruar një marrëveshje me ministren e ekonomisë, Milva Ekonomi, për lejimin e vizitave prej majit e deri në muajin tetor. Ky ishull, dikur i fortifikuar dhe i ...

Më shumë...

Rama citon ambasadoren gjermane Schütz: Opozita të kthehet në kuvend

Edi Rama

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka postuar të enjten me anë të një postimi, deklaratën e ambasadores gjermane në Tiranë, Susanne Schütz, e cila është shprehur, se zgjedhjet në Shqipëri duhet të jenë të lira dhe të ndershme dhe në përputhje me kushtetutën si dhe të zhvillohen në kohën e ...

Më shumë...

Kadare nderohet me çmimin “Letërsia Shqipe”, të cilin e vlerësoi si çmimim më të çmuar në jetën e tij

Kadare nderohet me çmimin “Letërsia Shqipe”, të cilin e vlerësoi si çmimi më i çmuar në jetën e tij

Organizuar nga Ministria e Kulturës së Kosovës sot në Bibliotekën Kombëtare “Pjetër Bogdani” në një ceremoni i është ndarë Çmimin Ndërkombëtar “Letërsia Shqipe”,  shkrimtarit të madh shqiptar Ismail Kadare. Autori i madh i letrave shqipe tha me këtë rast tha se kjo është një ceremoni që çdo shkrimtar në botë ...

Më shumë...

Ministri Hoti në Luksembug kërkon ndihmën e Bankës Evropiane për Investime

Ministri Hoti në Luksembug kërkon ndihmën e Bankës Evropiane për Investime

Gjatë vizitës se sotme në Luksemburg ministri i Financave, Avdullah Hoti është pritur nga zëvendëspresidenti i Bankës Evropiane për Investime, Dario Scannapieco, ku është diskutuar për thellimin e bashkëpunimit të mëtutjeshëm. Gjatë këtij takimi me theks të veçantë është folur rreth Portfolios që ka Kosova me Bankën Evropiane për Investime, ...

Më shumë...

Lidhja e Historianëve të Kosovës “Ali Hadri” në Deçan kërkon nga organet e drejtësisë franceze që sot ta lirojnë ish-komandantin e UÇK-së Ramush Haradinaj

Haradinaj: Me çdo çmim do ta mbrojmë sovranitetin, integritetin dhe paprekshmërinë e Kosovës

Lidhja e Historianëve të Kosovës “Ali Hadri” dega në Deçan, kërkon nga ana e organeve të drejtësisë në Francë që sot të lirojnë ish-komandantin e UÇK-së dhe ish-kryeministrin e Kosovës Ramush Haradinaj. “Ish kryeministri Haradinaj, është duke u mbajtur pa drejtësisht në mbajtje nga ana e organeve franceze, kur dihet ...

Më shumë...

Banka Botërore: Kosova me rritje ekonomike më të madhe në rajon

Banka Botërore ka nadrë mbi 20 milionë euro për bujqësi dhe zhvillim rural në Kosovë

Rritja ekonomike e parashikuar në 3.6% gjatë vitit 2016- të, është krijuar nga konsumi dhe investimet. Në vitin 2017 parashikohet 3.9% nga investimet publike dhe konsumi. Rritja ekonomike krijojë punësim dhe zvogëloi varfërinë në vitin 2016, megjithatë nevojitet përmirësim. Kështu theksoi menaxheri i Bankës Botërore për Kosovë, Marco Mantovanelli, gjatë ...

Më shumë...

Kryeministri Mustafa e rithekson se Kosova refuzon idenë e unionit doganor rajonal

Kryeministri Mustafa e rithekson se Kosova refuzon idenë e unionit doganor rajonal

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ka thënë se ka mbledhur gjatë të mërkurës në një takim disa ministra të kabinetit si dhe këshilltarët e tij të ekonomisë, me të cilët ka diskutuar për idenë e vendeve të rajonit për krijimin e një tregu të përbashkët të vendeve të Ballkanit Perëndimor. ...

Më shumë...

Ministria e Punëve të Jashtme e Shqipërisë dënon përdorimin e armëve kimike ndaj civilëve në Siri

MPJ reagon pas propagandimit të përhapur nga Serbia për Marrëveshjen e Brukselit për Lirinë e Lëvizjes

Përmes një deklarate për media, Ministria e Punëve të Jashtme e Shqipërisë thekson, se “dënon me forcë sulmin me armë kimike në Siri, kundër civilëve të pafajshëm, përfshirë gra dhe fëmijë. Ky akt monstruoz përbën dhunim të Konventës mbi Armët Kimike dhe një tjetër veprim të pa tolerueshëm në konfliktin ...

Më shumë...

Xhaferi: VMRO-DPMNE-ja nuk do transformim të qetë të pushtetit

Talat Xhaferi

Kandidati shqiptar për kryetar të Kuvendit të Maqedonisë, Talat Xhaferi, i ka kritikuar veprimet e VMRO-DPMNE-së për ta zvarritur seancën konstituive të Kuvendit.Në një intervistë për “Epoka e re”, ai ka theksuar se kjo zvarritje po bëhet për qëllime të ngushta partiake. Xhaferi ka e akuzuar VMRO-DPMNE-në dhe kryetarin Gjorge ...

Më shumë...

Eurodeputeti David Mcallisteri: Serbia t’i pranojë krimet e kryera në Kosovë, përndryshe nuk mund të anëtarësohet në BE

Eurodeputeti David Mcallisteri: Serbia t’i pranojë krimet e kryera në Kosovë, përndryshe nuk mund të anëtarësohet në BE

Derisa nuk pranon krimet e kryera në Kosovë dhe nuk normalizon marrëdhëniet me Kosovën, Serbia nuk mund të bëhet anëtare e Bashkimit Evropian (BE). “Serbia, duhet t’i pranojë krimet që ka kryer në konfliktin me Kosovën”. Kështu i ka deklaruar politikani gjerman nga radhët e CDU-së, eurodeputeti David McAllister, raportues për ...

Më shumë...

Vendimi ndaj Haradinajt mund të shtyhet sërish

Nesër në seancën e tij të radhës në Colmar të Francës pritet të lirohet kryetari i AAK-së Ramush Haradinajt

Gjykata e Apelit në Colmar të Francës, e cila pritet që të vendos më 6 prill fatin e ish-komandant i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe ish-kryeministrit, Ramush Haradinaj, mbi ekstradimin ose jo në bazë të kërkesës së Serbisë, me shumë mundësi mund ta shtyjë sërish vendimin. Lajmi njoftohet nga mediet ...

Më shumë...

Kryeministri i Kosovës e ka ngushëlluar familjen e Ilir Mustafes, pas ndarjes nga jeta këtij veprimtari

Isa Mustafa:Vetëvendosja po i uzurpon kompanitë publike, LDK-ja nuk ka marrë pjesë në votimin e bordeve

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ka ngushëlluar familjen Mustafa, pas ndarjes nga jeta të veprimtarit, Ilir Mustafa. Në telegram e tij thuhet: “E nderuara Familje Mustafa. Me pikëllim dhe dhimbje mësuam lajmin për ndarjen nga jeta të veprimtarit të shquar, Ilir Mustafa. Iliri ishte një personalitet dhe aktivist i palodhshëm i ...

Më shumë...

Katër ministra raportojnë në komisionin për Stabilizim Asociim

Komisione Parlamentare

Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Blerand Stavileci, ministrja e Tregtisë dhe Industrisë, Hykmete Bajrami, ministrja e Drejtësisë, Dhurata Hoxha dhe ministrja për Integrime Evropiane, Mimoza Ahmetaj, raportojnë në Komisionin Parlamentar për Stabilizim Asociim.

Më shumë...

Murtezaj: Kosovës duhet t’i hiqen vizat, me apo pa votimin e demarkacionit

Murtezaj: Kosovës duhet t’i hiqen vizat, me apo pa votimin e demarkacionit

Zëvendësministri i Punëve të Jashtme, Valon Murtezaj, ka vlerësuar se Kosova ka bërë progres në rrugën e integrimit evropian por, sipas tij, ky proces është i gjatë dhe i ndërlikuar. Në një intervistë për “Epoka e re”, Murtezaj ka kërkuar nga Bashkimi Evropian ta trajtojë në mënyrë të barabartë Kosovën, ...

Më shumë...