Airport Adem Jashari
kek
MIT
tv dielli
Fillimi / Labinot Dervishaj (faqe 11)

Labinot Dervishaj

Kadri Veseli u bën thirrje institucioneve shtetërore që të kenë fokusin tek pandemia që po rrezikon gjithë botën

Veseli

Ish-kryetari i Kuvendit, njëherish kreu i PDK-së, Kadri Veseli ka ngushëlluar familjen nga Dumnica e Besianës, anëtari i së cilës është viktima e parë nga koronavirusi në Kosovë. Përmes një shkrimi Veseli ka thënë se u ka bërë thirrje edhe një herë institucioneve tona që të kenë fokusin tek pandemia ...

Më shumë...

Isa Mustafa është penduar për lidhjen e koalicionit mes LDK-së dhe Vetëvendosjes së Albin Kurtit

Mustafa: LDK angazhon një ekip ekspertësh, për të identifikuar masat e rimëkëmbjes ekonomike pas COVID-19

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, në një postim të tij ka folur për gjendjen aktuale në Kosovë. Të gjithë ne po kalojmë një situatë të rëndë dhe sfiduese me virusin COVID-19. Numri i të prekurve po rritet, pavarësisht angazhimit të përkushtuar të personelit mjekësor dhe masave tjera qeveritare. Ai ka ...

Më shumë...

Avdullah Hoti: Asnjë detyrë shtetërore-institucionale nuk do të ndikohet nga zhvillimet politike në vend

Zëvendëskryeministri, Avdullah Hoti, ka thënë se qeveria nuk ishte e Albin Kurtit por e koalicionit LVV-LDK

Zëvendëskryeministri, Avdullah Hoti përmes një postimi ka thënë se asnjë detyrë shtetërore-institucionale nuk do të ndikohet nga zhvillimet politike. “Në këtë situatë, kur kemi drojë për shëndetin e familjarëve, miqve dhe gjithë të tjerëve, e kalojmë me solidaritet dhe lutje tek zoti”, ka shkruar Hoti. Ai garanton që përplasjet e ...

Më shumë...

Ministri Vitia propozon kufizimin e qarkullimit të automjeteve dhe qytetarëve si masa të tjera kundër COVID-19

Ministri Vitia kërkon edhe njëherë respektimin e masave të marra nga Qeveria për parandalimin e koronavirusit

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, përmes një postimi në rrjetin social ka bërë të ditur se ka propozuar masa të reja ne luftën ndaj koronavirusit. Ai ka bërë të ditur se masat e reja që kanë të bëjnë për kufizimin e qarkullimit të automjeteve dhe qytetarëve në orare të caktuara ...

Më shumë...

Kryetari Thaçi solidarizohet më Kroacinë pas tërmetit, thotë së FSK është e gatshme të ofrojnë ndihmë emergjente

Kryetari Thaçi solidarizohet më Kroacinë pas tërmetit, FSK është e gatshme të ofrojnë ndihmë emergjente

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi është solidarizuar me Kroacinë, pas tërmetit të fuqishëm që tronditi Zagrebin, ku deri më tani është shënuar viktima e parë. Ai i mbështeti kroatët, teksa thotë së FSK-ja është e gatshme të ofrojnë ndihmë. “Mendimet tona jan me njerëzit e Krocaisë që u përballën me ...

Më shumë...

Sot shënohet Dita Botërore e Ujit, e cila ka qëllim sensibilizimin e njerëzve për kujdesin ndaj ujit të pijshëm

Sot shënohet Dita Botërore e Ujit, e cila ka qëllim sensibilizimin e vëmendjes për kujdesin ndaj ujit të pijshëm

Sot shënohet Dita Botërore e Ujit, qëllimi i kësaj dite është të tërheq sa më shumë vëmendje për kujdesin ndaj ujit të pijshëm dhe me qëllim të apelimit të të gjithë qytetarëve që të ndihmojnë me administrimin dhe menaxhimin e burimeve të ujit. Kjo ditë festohet me 22 mars, ndërsa ...

Më shumë...

Xhevat Bislimi: A e morët vesh kush po ia mban “të pamën” Agim Veliut?!

Xhevat Bislimi

Agimi Veliu, bedel i Isa Mustafes ne qeveri, ia beri me borxh Kryeministrit qe ta liroje nga detyra… Ne te gjitha vendet normale kjo nuk do te përbente “çështje” politike, parlamentare e qeveritare… Madje , ne vendet qe kane institucione dhe politikane normale, ministri qe nuk pajtohet me qëndrimet dhe ...

Më shumë...

Një tërmet i fuqishëm është ndjerë mëngjesin e sotëm në Zagreb të Kroacisë me magnitudë 5.3 ballë të Rihterit

Një tërmet i fuqishëm është ndjerë mëngjesin e sotëm në Zagreb të Kroacisë me magnitudë 5.3 ballë të Rihterit

Një tërmet i fortë është ndjerë mëngjesin e kësaj të diele në Zagreb të Kroacisë. Sipas Qendrës Sizmologjike Evropiane, EMSC tërmeti ishte me magnitudë 5.3 ballë të shkallës Rihter. Epiqendra e tërmetit ishte 7 kilomenta në veri të Zagrebit. Sipas të dhënave thellësia e tij ishte 10 kilometra. Nuk janë ...

Më shumë...

Kurti: Jemi duke përpiluar një plan emergjent të ndërhyrjeve për ndërmarrjet e goditura nga situata e koronavirusit

Albin Kurti

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është rikthyer përsëri me një video-mesazh. Aty Kurti ka folur për situatën ekonomike në Kosovë pas përhapjes së koronavirusit. Ai ka thënë se është duke u përpiluar me një plan emergjent të ndërhyrjeve për ndërmarrjet e goditura nga situata e koronavirust. Kurti po ashtu ka ...

Më shumë...

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti paralajmëron kufizime të lëvizjes për shkak të përhapjes së koronavirusit

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti paralajmëron kufizime të lëvizjes për shkak të përhapjes së koronavirusit

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti ka paralajmëruar se mund të ketë kufizime të lëvizjes gjatë mbrëmjes e deri në mëngjes për shkak të përhapjes së koronavirusit. Ahmeti me anë të një postim ka thënë se rritja e të infektuarve nuk është ende e shpejtë, dhe se duhet të ngadalësohet edhe ...

Më shumë...

Ka shkuar në 31 numri i njerëzve të infektuarve me pandeminë e koronavirusit në Kosovë

Një tërmet ka goditur Zagrebin në orën 6.25 të mëngjesit. Dyshohet se tërmeti ishte shumë i fuqishëm dhe ka bërë dëme të mëdha. Shkalla e riterit të tij ende nuk është dhënë. Një shtetas i Kosovës që jeton në Zagreb nëpërmjet një video tregon momentin kur ndodhi tërmeti dhe njerëzit që kanë dalë jashtë objekteve të tmerruar.

Rasti pozitiv është me vendbanim nga fshati Senik – Malishevë, i gjinisë mashkull me moshë 31 vjeçare. “Më 21.03.2020 në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar 150 mostra të dyshimta për virusin SARS-CoV-2 dhe një prej tyre është pozitiv. Rasti pozitiv është me vendbanim nga ...

Më shumë...

LDK zyrtarisht e dërgon në Kuvend mocionin për rrëzimin e Qeverisë Kurti pjesë e të cilës është edhe vet

LDK-ja ka koordinim të plotë me kryesinë e partisë dhe kryetarin, lidhur me Vetëvendosjen

Lidhja Demokratike e Kosovës zyrtarisht ka dërguar në Kuvendin e Kosovës mocionin e mosbesimit për rrëzimin e Qeverisë Kurti. LDK ka arritur t’i mbledh 46 nënshkrime. Isa Mustafa ka arritur të merr përkrahje nga AAK, Nisma dhe AKR. Partia Demokratike e drejtuar Kadri Veseli nuk ka pasur qëndrim deri me ...

Më shumë...

Në asnjë xhami sot nuk falet namazi i xhumasë, myftiu Tërnava kërkon durim e solidaritet në mes të njerëzve

Tërnava: Në këtë kohë qytetarët duhet të kenë disiplinë dhe zbatim të udhëzimeve e vendimeve të institucioneve profesionale

Në asnjë xhami të Kosovës, sot nuk është falur namazi i xhumasë. Besimtarët myslimanë kanë respektuar vendimin e BIK-ut për të pezulluar për një kohë lutjet e përbahskëta, si masë për mbrojtjen ndaj koronavirusit. Myftiu Tërnava sot në kohë të xhumasë iu adresua të gjithë besimtarëve duke kërkuar më shumë ...

Më shumë...

Ministri Mustafa intensifikon realizimin e pagesave për fermerët përfitues të granteve e subvencioneve në vitin 2019

Ministri Mustafa intensifikon realizimin e pagesave për fermerët përfitues të granteve dhe subvencioneve nga viti 2019

Ministria e Bujqësisë ka paguar fermerët përfitues të granteve të vitit 2019. Sipas njoftimit për media, kjo ka ndodhur duke marrë parasysh gjendjen emergjente të krijuar për shkak të pandemisë Covid-19 dhe pas miratimit të buxhetit në Kuvendin e Kosovës. Nga komunikata për media njoftohet se ministri Besian Mustafa ka ...

Më shumë...

Xhandarmëria serbe nuk i ndal provokimet, ajo është parë sot në fshatin Karaqevë të Dardanës

Xhandarmëria serbe nuk i ndal provokimet, ajo është parë sot në fshatin Karaqevë të Dardanës

Banorë të fshatit Karaqevë të komunës së Dardanës po ankohen se policët serbë kanë hyrë sot në brendësi të fshatit të tyre. Në rrjete sociale është publikuar një video ku shihen xhandarmëria serbe teksa e kanë ndaluar një qytetar. Nuk është hera e parë që banorët e këtij fshati ankohen ...

Më shumë...

Kryeministri vendit, Albin Kurti ia bën të qartë Isa Mustafës që nuk heq dorë nga plani i tij për taksën

Albin Kurti

Kryeministri Kurti edhe përfundimisht ia ka bërë të qartë LDK-së që nuk heq dorë nga plani i tij për taksën. Këtë qëndrim, ai e ka shprehur sot në takimin që ka pasur me deputetët  e Grupit Parlamentar “6 plus”, të cilët janë edhe pjesë e koalicionit qeveritar. Deputetët e këtij ...

Më shumë...