kek
tv dielli
MIT
Airport Adem Jashari
Fillimi / Labinot Dervishaj (faqe 12)

Labinot Dervishaj

Xhandarmëria serbe nuk i ndal provokimet, ajo është parë sot në fshatin Karaqevë të Dardanës

Xhandarmëria serbe nuk i ndal provokimet, ajo është parë sot në fshatin Karaqevë të Dardanës

Banorë të fshatit Karaqevë të komunës së Dardanës po ankohen se policët serbë kanë hyrë sot në brendësi të fshatit të tyre. Në rrjete sociale është publikuar një video ku shihen xhandarmëria serbe teksa e kanë ndaluar një qytetar. Nuk është hera e parë që banorët e këtij fshati ankohen ...

Më shumë...

Kryeministri vendit, Albin Kurti ia bën të qartë Isa Mustafës që nuk heq dorë nga plani i tij për taksën

Kurti: Sot do të shohim se si do t’i vazhdojmë masat në vijim në mënyrë që të kemi kufizim të lëvizjes

Kryeministri Kurti edhe përfundimisht ia ka bërë të qartë LDK-së që nuk heq dorë nga plani i tij për taksën. Këtë qëndrim, ai e ka shprehur sot në takimin që ka pasur me deputetët  e Grupit Parlamentar “6 plus”, të cilët janë edhe pjesë e koalicionit qeveritar. Deputetët e këtij ...

Më shumë...

IKSHPK shpreh shqetësimin për mos mbajtjen e distancës nga mediat dhe lëvizjet e shumta të qyetarëve

IKSHPK shpreh shqetësimin për mos mbajtjen e distancës nga mediat dhe lëvizjet e shumta të qyetarëve

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka bërë apel tek mediet dhe gazetarët që të mbajnë distancën e paraparë shkaku i pandemisë së coronavirusit. “IKSHPK shpreh shqetësimin për mos mbajtjen e distancës edhe nga pjesëtarët e MEDIAS, për lëvizjet e shumta dhe grumbullimet e qytetarëve në qytet, parqe dhe vende rekreative ...

Më shumë...

Kryetari Thaçi: IKSHP është duke e menaxhuar mirë situatën por edhe FSK është në gjendje gatishmërie

Kryetari Thaçi: IKSHP është duke e menaxhuar mirë situatën por edhe FSK është në gjendje gatishmërie

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi ka komentuar përsëri situatën e fundit të krijuar në vend pas përhapjes së koronavirusit. Me anë të një postimi ai ka thënë se IKSHP është duke e menaxhuar mirë situatën dhe duke kufizuar përhapjen e virusit. Thaçi ka thënë se FSK-ja është në gjendje gatishmërie ...

Më shumë...

Pacolli: Cramon po përhap lajme të rrejshme, procedurat demokratike dhe kushtetuese i quan si grusht shtet

Pacolli: Cramon po përhap lajme të rrejshme dhe procedurat demokratike dhe kushtetuese i quan si grusht shtet

Ish-ministri i Punëve të Jashtme, Behxhet Pacolli ka reaguar ndaj deklaratave të eurodeputetes gjermane njëherësh raportuese për Kosovën në Parlamentin Ervropian, Viola von Cramon. Ajo përmes një postimi në Twitter mbështeti protestën e zhurmshme që u bë mbrëmë nga qytetarët e Kosovës si revoltë ndaj situatës politike. Eurodeputetja shkroi: “Shumë ...

Më shumë...

Apostolova: Në këtë kohë partitë politike duhet të kenë unitet për mirëqenien e popullit mbi interesat partiake

Apostolova: Në këtë kohë partitë politike duhet të kenë unitet për mirëqenien e popullit mbi interesat partiake

Shefja e Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë, Nataliya Apostolova ka folur për zhvillimet e fundit politike në Kosovë, duke bërë thirrje që në situatën pas pandemisë COVID-19 kërkohet unitet dhe konsensus politik për të tejkaluar krizën. Ajo ka thënë se Bashkimi Evropian po ndjek nga afër zhvillimet e fundit ...

Më shumë...

Kryetari i SHBA-ve, Donald Trump e anulon samitin e G7-ës për shkak të krizës të shkaktuar nga COVID-19

Kryetari i SHBA-ve, Donald Trump e anulon samitin e G7-ës për shkak të krizës të shkaktuar nga COVID-19

Kryetari i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, anuloi samitin e G7-ës, apo grupit të vendeve më të industrializuara, për shkak të krizës me koronavirus. Ishte paraparë që samiti të mbahej në qershor, në Kamp Dejvid, pranë Uashingtonit. Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë, Judd Deere, tha se udhëheqësit do të bisedojnë ...

Më shumë...

Isa Mustafa pret nga Kurti ta heq taksën, ta anulojë shkarkimin e Veliut dhe t’i kërkojë falje LDK-së

Isa Mustafa pret nga Kurti që sot ta heq taksën, ta anuloj shkarkimin e Veliut dhe t'i kërkoj falje LDK-së

Kryetari Lidhjes Demokrate, Isa Mustafa, ka publikuar letrën të cilën ia ka dërguar kryeministrit të Kosovës dhe partnerit të koalicionit, Albin Kurtit. Mustafa iu kishte drejtuar Kurtit më 16 mars, katër ditë pasi në zyrën e tij ishte bashkë me kryetaren e Kuvendit, Vjosa Osmani dhe zëvendës-kryeministrin Avdullah Hoti, ku ...

Më shumë...

Shtetet anëtare të BE-së pajtohen që të hapen negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Shtetet anëtare të BE-së janë pajtohen që të hapen negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, por nuk dihet se në çfarë forme

Në krizën globale të përhapjes së pandemisë, vendet anëtare të BE-së janë pajtuar më në fund që të merret vendimi për të hapur negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut,  mbase në shenj mëshire e mirëkuptimi. Por sapo të mbarojë kriza  vendet e BE-së do të vendosin kushte të reja.  ...

Më shumë...

Seanca e Kuvendit të Kosovës për mocionin ndaj Qeverisë mund të mbahet në ditën e shtunë

FAZ: Prapa skenave të zhvillimeve të fundit politike në Kosovë është një konflikt ndërmjet SHBA-ve dhe BE-së

Derisa seanca për rrëzimin e Qeverisë së Albin Kurtit është raportuar se mund të mbahet të shtunën, partitë politike, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, Nisma Socialdemokrate, Aleanca Kosova e Re janë shprehur se do ta mbështesin mocionin e Lidhjes Demokratike të Kosovës, ndërkaq Partia Demokratike e Kosovës është shprehur se ...

Më shumë...

Ministria e Infrastrukturës do të organizojë kthimin e 180 qytetarëve nga Dyseldorfi i Gjermanisë

Ministria e Infrastrukturës ka bërë të ditur se sot do të organizojë kthimin e 180 qytetarëve nga Dyseldorfi i Gjermanisë

Ministria e Infrastrukturës këto ditë në mënyrë të organizuar ka bërë kthimin e shtetasve kosovarë të cilët kanë mbetur jashtë kufijve të shtetit e që kanë kërkuar të kthehen në Kosovë. Për ditën e sotme është planifikuar që të kthehen 180 qytetarë në Aeroportin e Prishtinës përmes një fluturimi nga ...

Më shumë...

Kurti e pret në takim ambasadorin britanez në Kosovë, Abbott, bisedojnë për situatën e kijuar nga COVID19

Kurti e pret në takim ambasadorin britanez në Kosovë, Abbott, bisedojnë për situatën e kijuar nga COVID19

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka pritur në takim ambasadorin e Mbretërisë së Bashkuar në Kosovë, Nicholas Abbott. Kurti e ka njoftuar Abbottin se situata pas shfaqjes së koronavirusit në Kosovë, është stabile dhe masat e marra nga qeveria po e mbajnë gjendjen nën kontroll. Ai ka theksuar se të ...

Më shumë...

Limaj: E mbështesim mocionin e mosbesimit për Qeverinë por jo domosdoshmërish vendi shkon në zgjedhje

Limaj: E mbështesim mocionin e mosbesimit për Qeverinë por jo domosdoshmërish vendi shkon në zgjedhje

Sot janë takuar kreu i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj dhe atij të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa. Pas këtij takimi, Limaj ka bërë të ditur se partia e tij e mbështet mocionin e mosbesimit për Qeverinë Kurti dhe ka siguruar se në Kuvend deputetët e partisë së tij do ...

Më shumë...

Për shkak të COVID19 shtyhet mbledhja e KE-së ku do të diskutohej për negociatat për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Për shkak të koronavirusit shtyhet mbledhja e KE-së ku do të diskutohej për negociatat pë Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Pandemia e koronavirusit, e cila ka mbërthyer mbarë globin ka shtyrë edhe mbledhjen e Këshillit të Evropës. Mbledhja, e cila ishte parashikuar në 26-27 mars do të diskutonte edhe negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Vendimi është marrë në videokonferencën e anëtarëve të KE-së një ditë më parë. Nuk ...

Më shumë...

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj bën të ditur se partia e tij do t’i jap votat për rrëzimin e qeverisë Kurti

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj bën të ditur se partia e tij do t’i jap votat për rrëzimin e qeverisë Kurti

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa është takuar sot me të parin e AAK-së, Ramush Haradinaj. Ky i fundit para mediave ka bërë të ditur se partia e tij do t’i jap votat për rrëzimin e qeverisë. “Nuk kemi dizajnuar hapat e mëtutjeshëm, kryesisht kemi qenë tek mocioni. Ditët në vijim, ...

Më shumë...

Nagavci: Në Kuvend nuk ka mbërritur asnjë kërkesë për seancë nga 40 deputet por as Dekreti i Thaçit

Nagavci: Është e vështirë që të mbahet seanca e mocionit për shkak të rekomandimeve të IKSHP-së për distancë dy metra mes njerëzve

Kuvendi i Kosovës ende nuk e ka pranuar dekretin nga kryetari Hashim Thaçi, për të shqyrtuar kërkesën për të shpallur gjendjen e jashtëzakonshme nga virusi COVID-19. Nënkryetarja e Kuvendit, Arbërie Nagavci thotë se rreth kësaj çështjeje, “Nuk ka asgjë të re. Në Kuvend akoma nuk ka arritur as Dekreti i ...

Më shumë...