Airport Adem Jashari
MIT
kek
tv dielli
Fillimi / Labinot Dervishaj (faqe 19)

Labinot Dervishaj

Xhevat Bislimi: Pranvera e kthesës së madhe shqiptare

Xhevat Bislimi

Atë vit të larget Pranvera erdhi disa dite me heret per shqiptaret e pushtuar nga Jugoserbia… Moti ishte ngrohur dhe pranvera kishte ardhur me rinine studentore. Ishte viti 1981! Jugoserbia e nuhati se kjo Pranvere ishte fillimi i fundit te saj! Prandaj, u terbua: mjetet e veteme te “komunikimit” me ...

Më shumë...

Selim Pacolli: Për shkak të Koronavirusit sot do të mbyllen përkohësisht Qendrat Sociale për të Moshuarit

Selim Pacolli: Nga nesër komuna e Prishtinës do të ofron shërbime për qytetarët nëse nuk janë të pajisur me masa mbrojtëse

Nën-kryetari i komunës së Prishtinës, Selim Pacolli ka bërë të ditur së si shkak i rrezikut të mundshëm të përhapjes së Koronavirusit në kryeqytet janë ndërmarr disa masa preventive. “Kemi nisur me masat e para parandaluese për COVID2019. Për shkak të rrezikut më të lartë nga virusi për të moshuarit, ...

Më shumë...

Kryetari Thaçi: Kurti të merr vendime që i takojnë t’i marrë e mos ta çojnë vendin në drejtim të gabuar historik

Kryetari Thaçi: Kurti të merr vendime që i takojnë t'i marrë e mos ta çojnë vendin në drejtim të gabuar historik

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka anuluar sërish takimin me kryetarin Hashim Thaçi. Për shkak të anulimit të këtij takimi, Thaçi ka mbajtur një konferencë për media. Ai ka thënë se spektri politik janë të obliguar ta forcojnë shtetin dhe ta rrisin mirëqenien sociale e qytetare. “Raportet me partnerët strategjik ...

Më shumë...

Më 11 mars të vitit 1981, shpërthyen në Prishtinë demonstratat e studentëve me kërkesë për Republikën e Kosovës

11 marsi i vitit 1981 shënon ditën kur u vendos gurë-themeli i Republikës së Kosovës

39 vjet më parë, më 11 mars të vitit1981, shpërthyen në Prishtinë demonstratat e studentëve me kërkesa sociale. 11 marsi i atij viti  shënon ditën e fillimit të shfaqjes hapur të pakënaqësive jo vetëm të rinisë studentore, por edhe të punëtorëve, fshatarëve dhe të gjitha shtresave liridashëse në Kosovë e ...

Më shumë...

Ish-komandanti i forcave amerikane në Evropë, Ben Hodges thotë se do të ishte gabim tërheqja nga Kosova

Ish-komandanti i forcave amerikane në Evropë, Ben Hodges thotë se do të ishte gabim tërheqja e trupave nga Kosova

Ish-komandanti i forcave të SHBA-së në Evropë, Ben Hodges ka thënë se do të ishte gabim tërheqja e trupave nga Kosova. Ai këtë gjë e shkroi në “Twitter”, duke iu përgjigjur statusit po në këtë rrjet të të birit të kryetarit amerikan, Donald Trump. Kishte qenë Donald Trump Jr ai ...

Më shumë...

Studentët e UP-së më një aksion simbolik i bëjnë thirrje Qeverisë së Kosovës që të mos i cenojë marrëdhëniet me ShBA-në

Studentët e Universitetit të Prishtinës më një aksion simbolik i bëjnë thirrje Qeverisë ë të mos i cenojë marrëdhëniet me ShBA-në

Studentët e Universitetit të Prishtinës, para qeverisë së Kosovës, kanë mbajtur aksion simbolik lidhur me raportet e Kosovës me Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Bekim Ibishi, student, është shprehur se me anë të këtij aksioni i bëjnë thirrje Qeverisë së Kosovës që të mos i cenojë marrëdhëniet me ShBA-në. Ai ...

Më shumë...

Lutfi Haziri: Kosova nuk duhet të lejojë prishjen e marrëdhënieve me Shtetet e Bashkuara të Amerikës

Lutfi Haziri: Kosova nuk duhet të lejojë prishjen e marrëdhënieve me Shtetet e Bashkuara të Amerikës

Nënkryetari i LDK-së Lutfi Haziri thotë se Kosova nuk duhet të lejojë prishjen e marrëdhënieve me Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Ai ka paralajmëruar kryeministrin Albin Kurti se në çdo moment kryetari Donald Trump mund të ngrijë fondet për Kosovën. Haziri thotë se SHBA e ka themeluar Kosovën sipas kërkesave ...

Më shumë...

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi e pret sot në takim kryeministrin e vendit, Albin Kurti

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi e pret sot në takim kryeministrin e vendit, Albin Kurti

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, sot do ta presë në takim kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti. Për realizimin e këtij takimi në mes të tij dhe kryeministrit të vendit, ka mbetur të konfirmohet vetëm ora e takimit. Sipas një foto të siguruar, shihen tri propozime nga Zyra e Presidentit për ...

Më shumë...

Është ndarë nga jeta Rexhep Manzikolli, vëlla i dëshmorit të kombit Isuf Manzikolli dhe djali i të zhdukurës Ryvë Manzikolli

Është ndarë nga jeta Rexhep Manzikolli, vëlla i dëshmorit të kombit Isuf Manzikolli dhe djali i të zhdukurës Ryvë Manzikolli

Sot ndërroj jetë në moshën 72 vjeçare Rexhep Manzikolli. Varrimi i të ndjerit bëhet nesër me datën 11 mars 2020 në varrezat e fshatit Kosuriq të Pejës në orën 15:00. Kujtojmë së ai ka qenë vëlla i dëshmorit të kombit Isuf Manzikolli dhe djali i të zhdukurës së luftës Ryvë ...

Më shumë...

IKSHPK bënë të ditur se deri e tani në vendin tonë nuk ka njerëz të prekur nga Koronavirusi

IKSHPK bënë të ditur se deri e tani në vendin tonë nuk ka njerëz të prekur nga Koronavirusi

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka bërë me dije se sot në Klinikën Infektive janë paraqitur tri raste të dyshimta me koronavirus. Pacientët janë kontrolluar nga infektologët dhe janë marrë mostrat për testim laboratorik në SARS-CoV-2 dhe influenca A dhe B. “Rezultatet nga testimi kanë dalë se pacientët ...

Më shumë...

Ramush Haradinaj: Kosova, sot më shumë se kurrë, ka nevojë për unitet të brendshëm politik

Ramush Haradinaj: Kosova, sot më shumë se kurrë, ka nevojë për unitet të brendshëm politik

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, në kuadër të nismës për organizimin e Konferencës së Unitetit për Kosovën, ka zhvilluar një takim me kryetarin e Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli dhe kryetarin e Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj. Haradinaj tha se ishte vlerësim i përbashkët se Kosova, sot më shumë se ...

Më shumë...

Veseli: Në kohën kur mbështetja e Amerikës për Kosovën është jetike, Qeveria po i rrezikon raportet

Veseli: Në agjenda politike nuk mund të quash Shtëpi të Bardhë, të kuqe, të zezë se ajo është simbol i atij shteti

Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli, ka reaguar ashpër për cenimin e marrëdhënieve që Qeveria e kryeministrit Albin Kurti po ia bënë Kosovës me Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Ky reagim ka pasuar pas deklaratës senatorit Republikan, David Perdue, për rishikimin e prezencës ushtarake amerikane në vendin tonë, është më shumë ...

Më shumë...

Shpend Ahmeti: Është momenti i fundit të ndalohen tubimet publike e të mbyllen shkollat. për ta parandaluar koronavirusin

Shpend Ahmeti: Është momenti i fundit që të ndalohen tubimet publike dhe të mbyllen shkollat

Edhe një herë ka bërë thirrje të ndalohen tubimet publike, kryetari i Prishtinës Shpend Ahmeti. Ai në një postim, thotë se madje tash është momenti i fundit të ndërmerret një veprim i tillë.  Edhe dje gjatë ditës, Ahmeti kërkoi të konsiderohet mbyllja e shkollave për parandalimin e koronavirusit. Në Kosovë, ...

Më shumë...

OAK: Qeveria të ndërmarr masa të nevojshme për të mbrojtën e bizneseve nëse Coronavirusi shkakton panik

OAK: Qeveria të ndërmarr masa të nevojshme për të mbrojtën e bizneseve nëse Coronavirusi shkakton panik

Oda e Afarizmit të Kosovës kërkon nga Qeveria e Kosovës që të ndërmarr masat e nevojshme duke siguruar një fond të veçantë për mbrojtjen e bizneseve në rast se Coronavirus do të krijojë një gjendje paniku siç është duke ndodhur në shumë vende të botës. Ky fond do të duhej ...

Më shumë...

David Perdue: Nëse Kosova nuk është e përkushtuar për paqe, SHBA-të duhet ta shqyrtojnë praninë e trupave aty

David Perdue: Nëse Kosova nuk është e përkushtuar për paqe, SHBA-të duhet të shqyrtojnë praninë e trupave aty

Senatori amerikan, David Perdue, ka thënë se nëse Kosova nuk është e përkushtuar për paqe, atëherë Shtetet e Bashkuara duhet të shqyrtojnë praninë e trupave aty. Këto komente ai i bëri duke folur për mos heqjen e taksës nga Kosova ndaj Serbisë. Përmes një postimi ai ka thënë se për ...

Më shumë...

Ndahet nga jeta në moshën 71 vjeçare Azemine Gashani, nëna e dëshmorit të kombit Tahir Gashani

Ndahet nga jeta në moshën 71 vjeçare Azemine Gashani, nëna e dëshmorit të kombit Tahir Gashani

Pas një sëmundje të rënd, ka ndërruar jetë në moshën 71 vjeçare, nëna e dëshmorit të kombit Tahir Nasuf Gashani, Azemine Gashani, varrimi i të ndjerës bëhet sot me datë 10 mars në orën 16:30, në fshatin Terstenik të komunës së Drenasit.

Më shumë...