mbpzhr 2018
MIT
Airport Adem Jashari
kek
Fillimi / Labinot Dervishaj (faqe 2)

Labinot Dervishaj

Të hënën përurohet libri me argumente “Tokë e mbjellë varre – krimet serbe në Kosovë 1998/1999” e autorit Dibran Fylli

Të hënën përurimin e librit me argumente ‘Tokë e mbjellë varre – krimet serbe në Kosovë 1998/1999” e autorit Dibran Fylli

Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Akademia Shqiptaro-Amerikane e Shkencave dhe Arteve nga Nju Jorku dhe ProduktPress bënë ftesë për pjesëmarrje në përurimin e librit me argumente ‘Tokë e mbjellë varre – krimet serbe në Kosovë 1998/1999” të autorit Dibran Fylli. Përurimi bëhet në Bibliotekën kombëtare ...

Më shumë...

Kadri Veseli: Xhavit Haziri është një nga themeluesit e UÇK-së, ata që e rrëmbyen do të japin përgjegjësi

Veseli: Xhavit Haziri është një nga themeluesit e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, ata që e rrëmbyen do të japin përgjegjësi

Heroi i kombit Xhavit Haziri është një nga themeluesit e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe ata që e rrëmbyen do të japin përgjegjësi. Kështu tha Kadri Veseli, që ka udhëhequr legjislaturën e fundit të Kuvendit të Kosovës, në një akademi përkujtimore ku u kujtua dhe nderua jeta dhe vepra e ...

Më shumë...

Ministri i Jashtëm çek, Tomas Petriqek thotë se nuk ka ndonjë arsye që Çekia ta tërheq njohjen e pavarësisë së Kosovës

Ministri i Jashtëm çek, Tomas Petriqek thotë se nuk ka ndonjë arsye që Çekia ta tërheq njohjen e Kosovës

Çështja e pavarësisë së Kosovës ka shkaktuar përçarje në skenën politike në Çeki. Mbrëmë, kryetari e kryeminsitri çek mbajtën një takim nga ku u fol edhe kjo çështje, dhe u mor vendim që tema e njohjes së pavarësisë së Kosovës të diskutohet në një takim koordinues të politikës së jashtme, ...

Më shumë...

Visar Ymeri: Qeveria e ardhshme e Kosovës pas 6 tetorit, duhet të mos jetë e varur nga Lista “Srpska”

Visar Ymeri: Qeveria e ardhshme e Kosovës pas 6 tetorit, duhet të mos jetë e varur nga Lista “Srpska”

Nënkryetari i Partisë Socialdemokrate, Visar Ymeri ka thënë se presionet, kërcënimet dhe shantazhet e Beogradit zyrtar ndaj serbëve me të drejtë vote në Kosovë për t’i obliguar ata ta votojnë Listën “Srpska”, dëshmojnë edhe më shumë domosdonë që Qeveria e ardhshme e Kosovës pas 6 tetorit, të mos jetë e ...

Më shumë...

Ministri Lluka merr pjesë e konferencës 4 ditore ‘Java për Zhvillim të Qëndrueshëm të Kosovës’

Ministri Lluka merr pjesë e konferencës 4 ditore ‘Java për Zhvillim të Qëndrueshëm të Kosovës’

Ministri në detyrë i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka, sot ishte pjesë e konferencës 4 ditore ‘Java për Zhvillim të Qëndrueshëm të Kosovës’, e cila organizohet në bashkëpunim me Komisionin Evropian, Qeverinë Gjermane, Balkan Green Foundation dhe INDEP ku qëllimi kryesorë është të afroj ekspertë nga fusha e energjisë dhe ambientit ...

Më shumë...

Faza finale e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë mund t’i vënë në garë fuqitë e mëdha

Faza finale e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë mund t'i vënë në një garë mes fuqive të mëdha

Faza finale e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë mund të prodhojë një garë mes fuqive të mëdha. Pas Shteteve të Bashkuara nuk përjashtohet mundësia që edhe Gjermania të emërojë një emisar të posaçëm për dialogun. Serbia nuk e ka problem ta zgjerojë tryezën e negociatave me këdo që mund të ...

Më shumë...

Ambasadori i Britanisë së Madhe Nicholas Abbott e viziton Qendrën e Trajnimit për Kërkim Shpëtim të FSK-së

Ambasadori i Britanisë së Madhe Nicholas Abbott e viziton Qendrën e Trajnimit për Kërkim Shpëtim të FSK-së

Sot, ambasadori i Britanisë së Madhe në Republikën e Kosovës, z. Nicholas Abbott, vizitoi  Qendrën e Trajnimit për Kërkim-Shpëtim në kazermën “Evropianët e Rijnë” në Pomozatin, me ç ‘rast u  mirëprit nga shefi i Shtabit i Regjimentit të Mbrojtjes Civile, nënkolonel Shpend Zogaj, i cili e njoftoi atë me të ...

Më shumë...

Sot në Prishtinë mbahet Akademi përkujtimore në nderim të heroit të kombit Xhavit Haziri

Në Bibliotekën Kombëtare “Pjetër Bogdani” mbahet Akademi përkujtimore në nderim të heroit të kombit Xhavit Haziri

Nën patronatin e Kryetarit të Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, organizohet Akademi Përkujtimore në nderim të heroit të kombit Xhavit Haziri. Akademia do të mbahet në Bibliotekën Kombëtare “Pjetër Bogdani”. Kryetari i Kosovës Hashim Thaçi e ka konsideruar Xhavit Hazirin si personaliteti eminent për liri, shtet dhe bashkim kombëtar. Sipas tij, ...

Më shumë...

Sadik Halitjaha: Kosovës i duhet zgjidhje, zgjedhjet e parakohshme nuk do të sjellin zgjidhje

Sadik Halitjaha: Kosovës i duhet zgjidhje, zgjedhjet nuk do të sjellin zgjidhje

Kosovës i duhet zgjidhje! Zgjedhjet nuk do të sjellin zgjidhje. Së pari vota nuk është e garantuar, as në mes partive, por as brenda partive. Ky është shkaku kryesor që në Kuvendin e Kosovës nuk vijnë  të zgjedhurit e popullit por të partive dhe kjo tregon se nuk i mbrojnë ...

Më shumë...

Më 18 shtator 2019 nderohet dëshmori i kombit, Skënder Gashi në 19-vjetorin e rënies heroike

Më 18 shtator 2019 nderohet dëshmori i kombit, Skënder Gashi në 19-vjetorin e rëniës heroike të tij

Në 21-vjetorin e rënies heroike të dëshmorit të kombit Skënder Gashi, më 18 shtator 2019 do të bëhen homazhe në varrezat e dëshmorëve të kombit, në Landovicë. Homazhet nisin në orën 11:00 pranë varrit të dëshmorit. Ftohen familjarët, shokët, bashkëluftëtarët, veprimtarët dhe ata që e vlerësojnë luftën e sakrificën e ...

Më shumë...

Veseli: Mbështetja shumë e madhe anekënd Kosovës po më bën krenar dhe të përkushtuar për të ardhmen e vendit

Veseli: Mbështetja shumë e madhe anekënd Kosovës po më bën krenar dhe të përkushtuar për të ardhmen e vendit

Kandidati i PDK-së për kryeministër të ardhshëm të Kosovës, Kadri Veseli është pritur hënën në fshatin Dumnicë të Besianës nga qindra aktivistë të PDK-së dhe qytetarë të shumtë që i janë bashkuar për ta mbështetur për kryeministër të ardhshëm. Veseli tha se mbështetja shumë e madhe anekënd Kosovës e bënë ...

Më shumë...

Subjektet politike që kanë garuar në zgjedhjet 6 tetorit do ta mësojnë sot për renditjen e tyre në fletëvotimin

Subjektet politike që kanë garuar në zgjedhjet 6 tetorit do ta mësojnë sot për renditjen e tyre në fletëvotimin

25 subjektet politike do të mësojnë sot për renditjen e tyre në fletëvotimin e zgjedhjeve të 6 tetorit. Sot do të organizohet ceremonia e tërheqjes së shortit dhe aty subjektet politike do të mësojnë për numrin e tyre dhe njëkohësisht renditjen në fletëvotim. Zëdhënësi i KQZ-së, Valmir Elezi ka thënë ...

Më shumë...

Kandidati për deputet, Rexhep Selimi thotë se pas 6 tetorit Kosova do të jetë në kahun e duhur të zhvillimit të saj

Kandidati për deputet, Rexhep Selimi thotë se pas 6 tetorit Kosova do të jetë në kahun e duhur të zhvillimit të saj

Anëtari i Kryesisë i Lëvizjes Vetëvendosje dhe kandidati për deputet, Rexhep Selimi, ka bërë me dije se aktualisht kjo lëvizje është në fazën përgatitore dhe të mobilizimit të strukturave të organizatës dhe të anëtarësisë që në fushatë të hyjë sa më e përgatitur. Ai ka thënë se ky mobilizim i Lëvizjes ...

Më shumë...

Behxhet Pacolli thotë se Qeveria e ardhshme do të arrijë një rritje ekonomike prej 8% dhe 60 mijë vende të punës

Behxhet Pacolli thotë se Qeveria e ardhshme do të arrijë një rritje ekonomike prej 8% dhe 60 mijë vende të punës

Kandidati për deputet nga koalicioni Nisma-AKR-PD dhe njëkohësisht lideri i AKR’së, Behxhet Pacolli, ka premtuar rritje ekonomike 8 për qind dhe 60 mijë vende të punës. Nëse koalicioni i tij bëhet pjesë e qeverisë së ardhshme, Pacolli tha se do të ketë rritje ekonomike prej 8%. “Qeveria e ardhshme do të arrijë ...

Më shumë...

Fatmir Limaj thotë se Kuvendi i ardhshëm i Kosovës do të vulosë marrëveshjen me Serbinë

Fatmir Limaj thotë se Kuvendi i ardhshëm i Kosovës do të vulosë marrëveshjen me Serbinë

Kandidati për kryeministër nga koalicioni Nisma-AKR-PD, Fatmir Limaj ka mbajtur takim me strukturat e Nismës në Fushë Kosovë. Në sallën e mbushur me njerëz, janë prezantuar edhe kandidatët për deputetë të Nismës nga kjo komunë. Limaj foli dhe për shumë çështje tjera, ku ndër të tjera tha se ai ka ...

Më shumë...

Haradinaj bëri homazhe te shtatorja e heronjve: Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha, Hakif Zejnullahu dhe Ilir Konushevci

Haradinaj bënë homazhe shtatorja e heronjve Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha, Hakif Zejnullahu dhe Ilir Konushevci

Kandidati për kryeministër nga koalicioni AAK-PSD, Ramush Haradinaj është duke qëndruar për vizitë në qytetin e Besianës. Gjatë kësaj vizite, Haradinaj ka nderuar heronjtë e luftës nga ky qytet Edmond Hoxhën, Hakif Zejnullahun, Zahir Pajazitin dhe Ilir Konushevcin, duke bërë homazhe pranë shtatores së tyre. Gjatë qëndrimit në Llap, Haradinaj ...

Më shumë...