kek
Airport Adem Jashari
MIT
tv dielli
Fillimi / Labinot Dervishaj (faqe 20)

Labinot Dervishaj

Avdullah Hoti: Është brengosëse qysh Vetëvendosjes i duhet e gjithë kjo kohë dhe nuk pajtohet me LDK-në

Avdullah Hoti: Është brengosëse qysh Vetëvendosjes i duhet e gjithë kjo kohë dhe nuk pajtohet me LDK-në

Avdullah Hoti nga Lidhja Demokratike e Kosovës, thotë se janë të hapur për një marrëveshje të shpejt me Vetëvendosjen në mënyrë që të krijohet qeveria e re. Sipas Hotit, është shqetësuese qysh deri tash kjo parti nuk u pajtua me LDK-në. “Brengosëse pse Vetëvendosjes i duhet e gjithë kjo kohë ...

Më shumë...

Kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca takohet me ambasadorin e Norvegjisë në Prishtinë Jens Erik Grondahl

Kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca takohet me ambasadorin e Norvegjisë në Prishtinë Jens Erik Grondahl

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, ka takuar sot ambasadorin e Norvegjisë në Prishtinë Jens Erik Grondahl, me të cilin ka biseduar për marrëdhëniet ndërmjet dy vendeve dhe zhvillimet aktuale politike në vend dhe rajon. Konjufca vlerësoi lart mbështetjen e deritashme të Norvegjisë për Kosovën në shumë fusha, ndërsa ...

Më shumë...

Dega e PDK-së në Prishtinë vlerëson se nuk ka bazë ligjore për të ndërtuar në zonën e Liqenit të Badovcit

Dega e PDK-së në Prishtinë vlerëson se nuk ka bazë ligjore për të ndërtuar në zonën e Liqenit të Badovcit

Partia Demokratike e Kosovës, dega në Prishtinë, vlerëson se nuk ka bazë ligjore për të ndërtuar në zonën e Liqenit të Badovcit. Deputetja e kësaj partie, Eliza Hoxha, në një konferencë për media i ka bërë thirrje komunës së Prishtinës që të tregojnë se në cilën bazë ligjore është bazuar ...

Më shumë...

Kurti: Më Grenellin diskutuam për nevojën urgjente të zhvillimit ekonomik dhe hapjen e mundësive për punësim

Albin Kurti: Pas 10 viteve në Prishtinë do të valojë flamuri i BE-së. Nëse ndodh do të mirëpritet edhe bashkimi me Shqipërinë

Kryetari i Vetëvendosjes, Albin Kurti, njëherësh mandatar për të qeverisur Kosovën, është deklaruar pas takimit që zhvilloi në selinë e kësaj partie me ambasadorin amerikan në Berlin, Richard Grenell. Me të, siç theksoi më herët edhe Grenelli, thotë se ka diskutuar për nevojën urgjente në zhvillimin ekonomik dhe hapjen e ...

Më shumë...

Kryeministri Haradinaj: Kosova ka fuqizuar sektorin sigurisë, veçmas Policinë, Prokurorinë dhe Gjykatat

Kryeministri Haradinaj: Kosova ka fuqizuar sektorin sigurisë, veçmas Policinë, Prokurorinë dhe Gjykatat

Kryeministri Haradinaj, bën të ditur se ka pritur sot në takim Zëvendës ndihmës Sekretarin e Shtetit nga Byroja për Çështje Ndërkombëtare të Narkotikëve dhe Zbatimit të ligjit, Jorgan K. Andrews, me të cilin biseduan për partneritetin e Kosovës me SHBA-të, në luftë kundër trafikimit të narkotikëve, krimit të organizuar dhe ...

Më shumë...

I dërguari i kryetarit Trump, Richard Grenell dhe ambasadori Kosnett takohen me kreun Vetëvendosjes, Albin Kurti

I dërguari i kryetarit Trump, Richard Grenell dhe ambasadori Kosnett takohen me kreun Vetëvendosjes, Albin Kurti

I dërguari i posaçëm i kryetarit amerikan për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell ka arritur në selinë e Lëvizjes Vetëvendosje. Aty ai do të takohet me kreun e këtij subjekti, Albin Kurti. Në këtë takim ai do të jetë i shoqëruar nga ambasadori amerikan, Philip Kosnett. Grenell ka bërë të ditur ...

Më shumë...

Më 26 janar 2020 në Bujanoc mbahet Akademi përkujtimore në 20 vjetorin e daljes në skenë të UÇPMB-së

Më 26 janar 2020 në Bujanoc mbahet Akademi përkujtimore në 20 vjetorin e daljes në skenë të UÇPMB-së

Më 26 janar 2020 mbahet Akademi përkujtimore në 20 vjetorin e vrasjes të vëllezërve Saqipi, 20 vjetorin e daljes në skenë të UÇPMB-së dhe 19 vjetorit të rënies heroike të Besim Faikut. Në orën 10:30 mbahen homazhe tek varrezat e fshatit Dobrasin. Në orën 12:20 mbahen homazhe tek varri i ...

Më shumë...

Zëvendës-ndihmës sekretari i SHBA-së, Jorgan Andrews do të qëndrojë sot për një vizitë në Kosovë

Zëvendës-ndihmës sekretari i SHBA-së, Jorgan Andrews do të qëndrojë sot për një vizitë në Kosovë

Zëvendës-ndihmës sekretari i SHBA-së, Jorgan Andrews do të qëndrojë sot në Kosovë për t’u takuar me përfaqësuesit e qeverisë dhe shoqërisë civile të cilët merren me çështjet e sundimit të ligjit. Gjithashtu, Andrews do të marrë pjesë në ceremoninë e dhurimit të donacionit në Qendrën e Paraburgimit në Prishtinë, ku ...

Më shumë...

Çelaj: Mund të jenë zgjedhur njerëzit e duhur në PDK por vetëm për demokraci të brendshme nuk mund të flitet

Lirak Çelaj

Anëtari i Këshillit të Përgjithshëm të Partisë Demokratike të Kosovës, Lirak Çelaj nëpërmjet një postimi në rrjetin social ka kontestuar mënyrën e emërimit të njerëzve në kryesinë e PDK-së. Për më tepër komunikatën e këtij subjekti e ka cilësuar cinike. “Mund të jenë zgjedhur njerëzit e duhur por vetëm për ...

Më shumë...

Grenell: SHBA-të janë të interesuara që t’i zgjidhin çështjet e hapura në bisedimet Kosovë – Serbi

Grenell e quan lajm të rremë artikullin Euobserver-it i cili thoshte se SHBA-të janë të hapura për shkëmbimin e territoreve

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe kryetari Trump janë të interesuar që të zgjidhin problemet dhe çështjet e hapura në bisedimet Kosovë – Serbi, ka deklaruar të mërkurën mbrëma në Prishtinë, ambasadori Richard Grenell. Ai po qëndron në vendin tonë në cilësinë e të dërguarit të Posaçëm të  Trumpit për ...

Më shumë...

Gazmend Muhaxheri: LDK e ka humbur besimin ndaj Vetëvendosjes për shkak te veprimeve të tyre të njëanshme

Gazmend Muhaxheri: LDK e ka humbur besimin ndaj Vetëvendosjes për shkak te veprimeve të tyre të njëanshme

Nënkryetari i LDK-së Gazmend Muhaxheri tha se është humbur besimin ndaj Vetëvendosjes për shkak te veprimeve të tyre të njëanshme. Ai ka shtuar gjithashtu se nëse deri javën tjetër nuk ka marrëveshje, LDK do të tërhiqet nga negociatat. Madje thekson se Kurti e ka obligim kushtetues të ndërtojë qeverinë pasi ...

Më shumë...

Magbule Shkodra emërohet nga kryeministri Haradinaj ministre në detyrë të Zhvillimit Rajonal

Magbule Shkodra emërohet nga kryeministri Haradinaj ministre në detyrë të Zhvillimit Rajonal

Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, ka emëruar Magbule Shkodrën ministre në detyrë të Zhvillimit Rajonal. Këtë pozitë deri më tani e ka mbajtur Rasim Demiri. Gjatë ditës, Haradinaj ka emëruar edhe Lulzim Rafunën si ministër të Financave. “Znj. Magbule Shkodra, emërohet ministre në detyrë e Ministrisë së Zhvillimit Rajonal”, thuhet në ...

Më shumë...

Viola Von Cramon-Taubadel: Zgjdhjet e 6 tetorit ishin demokratike por me mungesë transparencës financiare

Viola Von Cramon-Taubadel: Zgjdhjet e 6 tetorit i vlerëson ato demokratike por me mungesë transparencës financiare

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, takoi anëtaren e Parlamentit Evropian, njëherësh kryesuese e Misionit Vëzhgues të Bashkimit Evropian në zgjedhjet parlamentare të 6 tetorit në Kosovë, Viola Von Cramon-Taubadel, me të cilën diskutoi për zgjedhjet parlamentare të vitit të kaluar dhe ecurinë e tyre. Duke falënderuar misionin e ...

Më shumë...

PDK në mbledhjen e parë të Kryesisë së saj zgjedh dhe plotëson strukturën e re drejtuese të partisë

PDK në mbledhjen e parë të Kryesisë së saj zgjedh dhe plotëson strukturën e re drejtuese të partisë

Kryesia e re e Partisë Demokratike të Kosovës në mbledhjen e saj të parë ka zgjedhur dhe plotësuar strukturën e re drejtuese të partisë, duke emëruar nënkryetarët, sekretarin dhe një numër udhëheqësish të departamenteve sektoriale. Kjo është lista e emërimeve të reja: Uran Ismaili – Sekretar i Përgjithshëm i PDK-së; ...

Më shumë...

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj ka pritur sot në takim shefen e BE-së në Kosovë, Natalyia Apostolova

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj ka pritur sot në takim shefen e BE-së në Kosovë, Natalyia Apostolova

Kryeministri në detyrë i vendit, Ramush Haradinaj është takuar sot me shefen e BE-së në Kosovë, Natalyia Apostolova. Përmes një postimi, Haradinaj ka bërë të ditur se temë diskutimi kanë qenë zhvillimet e fundit politike në Kososvë. “Prita sot në takim shefen e zyres së BE-së në Kosovë, Nataliya Apostolova ...

Më shumë...

Vajza e heroit të kombit Hamëz Jasharit, Besarta Jashari e përshkruan natën para fillimit të sulmit serb mbi familjen Jashari

Vajza e heroit të kombit Hamëz Jasharit, Besarta Jashari e përshkruan natën para fillimi të sulmit serb mbi familjen Jashari

Rrëfimin Besarta Jashari e nis duke thënë se gjithçka në jetën e saj ka qenë e zakonshme deri në ditën e 5 marsit, datë kjo e cila i ndryshoi jetën asaj. Në këto data, Besarta thotë, për herë të fundit ka përqafuar nënën e saj Feriden dhe babain, Hamzën. “Një ...

Më shumë...