MIT
tv dielli
kek
Airport Adem Jashari
Fillimi / Labinot Dervishaj (faqe 21)

Labinot Dervishaj

Sipas një njoftimi për media të Presidencës, kryetari Thaçi i pret sot në takime të ndara liderët politik

Kryetari, Hashim Thaçi e ka cilësuar Albin Kurtin, frikacak, djallëzor dhe shkatërruese të aleancave historike

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi do të pres sot në takim liderët institucional dhe politik. Përmes një njoftimi për media, bëhet e ditur se Thaçi ka ftuar në takim kryeministrin, Albin Kurti dhe krerët e partive të tjera në Kosovë. “Me qëllim të informimit, konsultimit dhe koordinimit për çështje të ...

Më shumë...

Hisen Berisha: Ofrimi Serbisë koridor për dalje në Durrës plan për ”integrimin e Kosovës në Serbi”

Hisen Berisha: Ofrimi Serbisë koridor për dalje në Durrës plan për ”integrimin e Kosovës në Serbi”

Ish-komandanti i UÇK-së në betejen e Koshares, Hisen Berisha, përmes rrjetit social ka shprehur indinjatën e tij në lidhje me mos reagimin e partnerit të koalicionit në bashkëqeverisje LDK-së, rreth deklaratës së ministrit të Integrimit, Blerim Reka i cili në një deklaratë ka thënë ndër tjera se Kosova si kompromis ...

Më shumë...

Hoti: Kosova ka institucione legjitime dhe nuk ka nevojë për Konferenca të partive për dialogun

Hoti: Partitë politike duhet t’i përgjigjen konsultimeve të thirrura nga kryetari për themelimin e Qeverisë së re

Zëvendëskryeministri Avdullah Hoti i është kundërpërgjigjur ish-kryeministrit Ramush Haradinaj që propozoi të mbahet një Konferencë e partive dhe përfaqësues ndërkombëtarë, për dialogun me Serbinë. Sipas Hotit, kjo s’është e nevojshme. “Kosova ka institucione legjitime të dala nga zgjedhjet demokratike të 6 tetorit, të cilat bartin përgjegjësitë kushtetuese, përfshirë edhe dialogun me ...

Më shumë...

Ramush Haradinaj propozon Konferencë për Kosovën në mes prijësve të partive politike dhe SHBA-ve e BE-së

Ramush Haradinaj propozon Konferencë për Kosovën në mes prijësve të partive politike dhe SHBA-ve e BE-së

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka dalë në një konferencë për media, ku ka propozuar që të mbahet një Konferencë për Kosovën në Prishtinë, ku do të merrnin pjesë prijësit e partive politike dhe përfaqësuesit e SHBA-së dhe BE-së, bëhet e ditur përmes një komunikate për ...

Më shumë...

Komandanti i Përgjithshëm i UÇK-së, Azem Syla, është nisur sot drejt Hagës për hetime nga Gjykata Speciale

Ish-komandanti i Përgjithshëm i UÇK-së, Azem Syla, është nisur drejt Hagës për intervistim nga Gjykata Speciale

Komandanti i Përgjithshëm i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, gjatë luftës,  Azem Syla, është nisur drejt Hagës për hetime nga Gjykata Speciale.  Lajmin e ka bërë të ditur familja e tij. Veprimtari, i burgosuri politik, komandanti i UÇK-së, Azem Syla sidomos prej ditës së çlirimit të Kosovë ka qenë në shënjestër ...

Më shumë...

Thaçi: Shumë gra të Kosovës janë zëri dhe fytyra më e mirë e popullit tonë në botë përmes artit, sportit dhe shkencës

Kryetari Thaçi: Shumë gra të Kosovës janë zëri dhe fytyra më e mirë e popullit tonë në botë

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, ka uruar Ditën Ndërkombëtare të Gruas. Në këtë ditë ai tha se duhet që bashkë të zotohemi për më shumë barazi, në të gjitha fushat e jetës pasi shumë gra të Kosovës, që janë zëri dhe imazhi më e mirë e vendit. “Në Ditën Ndërkombëtare ...

Më shumë...

Çekia kërkon nga Italia që të ndalojë qyetarët e saj të udhëtojnë drejt Evropës për shkak të Coronavirusit

Çekia kërkon nga Italia që të ndalojë qyetarët e saj të udhëtojnë drejt Evropës për shkak të Coronavirusit

Italia duhet të ndalojë të gjithë qytetarët e saj të udhëtojnë në Evropë, në mënyrë që të parandalojë shpërthimin e koronavirusit, ka thënë kryeministri çek Andrej Babis, raporton Reuters. Italia ka izoluar pjesën veriore të saj, përfshirë edhe Milanon, në përpjekje për të provuar të përmbajë shpërndarjen e mëtejme të ...

Më shumë...

Pacolli: Gjatë mandatit tim si ministër i Jashtëm kemi dyfishuar numrin e grave Ambasadore të Kosovës

Pacolli: Cramon po përhap lajme të rrejshme dhe procedurat demokratike dhe kushtetuese i quan si grusht shtet

Kreu i Aleancës Kosova e Re, Behxhet Pacolli ka uruar Ditën Ndërkombëtare të Gruas. Përmes një postimi në Twitter, Pacolli tha se gjatë mandatit të tij si ministër i Punëve të Jashtme të Kosovës, ka rritur numrin e grave si ambasadore  jashtë shtetit. “Gëzuar Ditën Ndërkombëtare të Grave! Jam krenar ...

Më shumë...

Daniel Serwer: Kosova duhet të largohet nga çdo marrëveshje e keqe edhe nëse ajo mbështetet nga SHBA-të

Daniel Serwer: Kosova duhet të largohet nga çdo marrëveshje e keqe edhe nëse ajo mbështetet nga SHBA-të

Kosova duhet të jetë e gatshme të largohet nga një marrëveshje e keqe, madje edhe nëse ajo mbështetet nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ka thënë eksperti për çështjen e Ballkanit, Daniel Serwer. Marrëveshje të keqe e ka kualifikuar çfarëdo ujdie, e cila do të kishte implikime në shkëmbimin e ...

Më shumë...

PDK dhe AAK mbajnë sot konferenca për media rreth zhvillimeve të fundit politike në Kosovë

PDK dhe AAK mbajnë sot konferenca për media rreth zhvillimeve të fundit politike në Kosovë

Për taksën, dialogun e marrëdhëniet me SHBA-të, opozita në Kosovë do të aktivizohet ditën e fundit të javës. Partia Demokratike e Kosovës si dhe Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës kanë paralajmëruar për sot konferencë për media. E para që do të dal para mediave do të jetë Partia Demokratike e ...

Më shumë...

Bekim Jashari: Spektri politik në Kosovë të jetë i bashkuar për shtetin dhe për të jetësuar amanetin e dëshmorëve

PDK dhe AAK mbajnë sot konferenca për media rreth zhvillimeve të fundit politike në Kosovë

Të shtunën ka qenë nata e fundit e Epopesë së UÇK-së apo siç njihet ndryshe “Nata e Zjarreve”. Me këtë rast, ceremonia kryesore është mbajtur në Skenderaj ku ka folur kryetari i komunës, njëherit anëtari i familjes Jashari, Bekim Jashari. Para të pranishmëve, ai tha se sot përkujtohet vepra heroike ...

Më shumë...

Në Ditën Ndërkombëtare të Grave – 8 Mars, gratë kanë paralajmëruar se do të marshojnë e nuk do të festojnë

Në Ditën Ndërkombëtare të Grave – 8 Mars, gratë kanë paralajmëruar se do të marshojnë dhe nuk do të festojnë

Gratë kanë paralajmëruar se në Ditën Ndërkombëtare të Grave – 8 Mars, do të marshojnë, pasi vlerësojnë se nuk kanë asgjë për të festuar. Ato do të kërkojnë drejtësi gjinore dhe shoqërore në Kosovë, duke rezistuar dhe duke e luftuar deri në ç’rrënjosje sistemin patriarkal, i cili thonë se i ...

Më shumë...

Cramon-Taubadel: Merkel do ta shfrytëzojë kryesimin e Presidencës së BE-së për të dhënë liberalizimin Kosovës

Viola von Cramon-Taubadel: Merkel do ta shfrytëzojë kryesimin e Presidencës së BE-së për të dhënë liberalizimin Kosovës

Deputetja gjermane e Parlamentit Evropian, Viola von Cramon-Taubadel, thotë se ky institucioni legjislativ i BE-së do të vazhdojë ta mbështesë Kosovën, në veçanti për liberalizimin e vizave. Von Cramon, që është deputete e Grupit të të Gjelbërve në PE, thotë se barra, megjithatë, tash më së shumti bie tek Berlini. ...

Më shumë...

Anulohet vendimi i qeverisë së kaluar që i mundësonte “Bechtel Enkas” 50 milionë euro shtesë për autostradë

Anulohet vendimi i qeverisë së kaluar që i mundësonte konsorciumit “Bechtel Enka” 50 milionë euro shtesë për autostradë

Sot është anuluar vendimi i Qeverisë Haradinaj për dy kyçje në një mbikalim në autostradën “Arbën Xhaferi”. Ky anulim ka ardhur në mbledhjen e Qeverisë me propozim të ministrit të Infrastrukturës dhe Ambientit, Lumir Abdixhiku i cili ka propozuar dy opsione që të nënshkruhet kontrata ose anulohet vendimi. Ai ka ...

Më shumë...

Qytetari i Kosovës, Nezir Mehmetaj po mbahet në paraburgim në Serbi, kërkohet ndihma e SHBA-ve dhe BE-së

Qytetari i Kosovës, Nezir Mehmetaj po vazhdon të mbahet në paraburgim në Serbi, kërkohet ndihma e SHBA-ve dhe BE-së

Qytetari i Kosovës, Nezir Mehmetaj po vazhdon të mbahet në paraburgim në Serbi. Këtë e ka bërë të ditur vet Ministria e Punëve të Jashtme përmes një komunikate për media në të cilën i bëhet thirrje BE-së dhe SHBA-ve që ta bindin Beogradin për ndaljen e akuzave, arrestimeve dhe maltretimeve ...

Më shumë...

ZRRE i bënë thirrje politikës që të mos përzihet në pavarësinë funksionale të këtij institucioni

Oda Ekonomike Amerikane kërkon nga ZRRE të shtyjë liberalizimin e tregut të energjisëderi në krijimin e kushteve më të mira

Zyra e Rregullatorit për Energji ka reaguar ndaj komunikatës së Lëvizjes Vetëvendosje në lidhje me parashtrimin e padisë në Gjykatën Themelore në Prishtinë, kundër vendimit të ZRRE-së për tarifat nxitëse për Burimet e Ripërtritshme të Energjisë. Sipas njoftimit dërguar mediave, ZRRE thotë se e drejta për të apeluar i takon ...

Më shumë...