tv dielli
MIT
kek
Airport Adem Jashari
Fillimi / Labinot Dervishaj (faqe 22)

Labinot Dervishaj

Thaçi e autorizon ministrin Bislimi për nënshkrimin e dy marrëveshjeve në mes të Kosovës dhe BE-së

Kryetari Thaçi e autorizon ministrin Bislimi për nënshkrimin e dy marrëveshjeve të reja në mes të Kosovës dhe BE-së

Kryetari i vendit, Hashim Thaçi, sot e ka autorizuar ministrin e Financave dhe Transfereve, Besnik Bislimin, për nënshkrimin e dy marrëveshjeve të reja në mes të Kosovës dhe Bashkimit Evropian. Marrëveshja e parë është për pjesëmarrje në programin e BE-së “Customs 2020”, kurse e dyta për pjesëmarrje në programin e ...

Më shumë...

Kryeminstri Kurti: Familja Jashari e ka vulosur Prekazin si kryeqytet historik të kryengritjes shqiptare

Kryeminstri Kurti: Familja Jashari e ka vulosur Prekazin si kryeqytet historik të kryengritjes shqiptare

Familja Jashari është ajo që e ka vulosur Prekazin si kryeqytet historik të kryengritjes shqiptare. Kështu tha kryeministri i Kosovës Albin Kurti, gjatë homazheve që bëri të familja Jashari më rastin e 22 vjetorit të Epopesë së UÇK-së. “Pas seancës së djeshme të Kuvendit, sot erdhëm këtu në Prekaz për ...

Më shumë...

Tahiri: Askush nuk ka besuar se do të vijë dita për të parë këtë katandisje të raportit special në mes të Kosovës dhe SHBA-ve

Tahiri: Askush nuk ka besuar se do të vijë dita për të parë këtë katandisje të raportit special Kosovë - SHBA

Ish-ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, ka thënë se për një muaj qeverisje, Kryeministri Albin Kurti e arriti atë që të gjithë armiqtë e jashtëm të Kosovës nuk e bënë për 20 vjet. Sipas tij, shkurtpamësia e Kurtit po e dërgon Kosovën në rrugën e izolimit. “Askush s’ka besuar se do ...

Më shumë...

Bekim Jashari: Duhet të jemi të bashkuar për Kosovën, ashtu siç deshën edhe dëshmorët e këtij vendi

Bekim Jashari: Duhet të jemi të bashkuar për Kosovën, ashtu siç deshën edhe dëshmorët e këtij vendi

Kryetari i Skenderajt, Bekim Jashari dhe ai i Drenasit, Ramiz Lladrovci, kanë bërë homazhe në kompleksin memorial “Adem Jashari”, në Prekaz. Me rastin e 22-vjetorit të “Epopesë së UÇK”-së, kryetari i Skenderajt, Bekim Jashari dhe ai i Drenasit, Ramiz Lladrovci kanë bërë homazhe në kompleksin memorial “Adem Jashari”, në Prekaz. ...

Më shumë...

Më 8 mars 2020 me rastin e 21 vjetorit të rënies së tre dëshmorëve në Ivajë të Kaçanikut mbahet manifestim përkujtimor

Më 8 mars 2020 me rastin e 21 vjetorit të rënies së tre dëshmorëve në Ivajë të Kaçanikut mbahet manifestim përkujtimor

Me rastin e 21 vjetorit të rënies së dëshmorëve Murat Lika, Qani Luma, Osman Luma e Raif Koraçi në fshatin Ivajë, organizuar nga Këshilli Organizues i fshatit Ivajë në bashkëpunim me Organizatën e Veteranëve të Luftës së UÇK-së- dega në Kaçanik si dhe Komunën e Kaçanikut, organizohet manifestim përkujtimor me ...

Më shumë...

Sot mbahet akademi përkujtimore kushtuar komandantit legjendar dhe familjes Jashari

Sot mbahet akademi përkujtimore kushtuar komandantit legjendar dhe familjes Jashari

Sot me aktivitete të ndryshme do të vazhdojë shënimi i 22-vjetorit të Epopesë së lavdishme të UÇK-së dhe rënies së komandantit legjendar Adem Jashari. Fillimisht, në orën 09:00 liderët shtetërorë do të bëjnë homazhe dhe vizita në Kompleksin Memorial ‘Adem Jashari’ në Prekaz, ku do të ketë vendosje kurorash me ...

Më shumë...

Richard Grenell e demanton zyrën e kryeministrit Kurti se do të këtë investime në Kosovë, pa u hequr taksa

Grenell e quan lajm të rremë artikullin Euobserver-it i cili thoshte se SHBA-të janë të hapura për shkëmbimin e territoreve

I dërguari special i presidentit amerikan, Donald Trump, për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell, ka demantuar deklaratën e zyrës së kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, në të cilën thuhej se ai është marrë vesh në një bisedë telefonike me Grenellin që ndihma nga SHBA-ja nuk do të ndalet dhe se bashkëpunimi ...

Më shumë...

Krasniqi: Vlerat e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës janë të arta dhe ato nuk mund t’i baltosë askush

Krasniqi: Vlerat e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës janë të arta dhe ato nuk mund t’i baltosë askush

Ish-zëdhënësi i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe ish-kryetari i Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi, ka thënë se vlerat e UÇK-së janë të arta dhe ato nuk mund t’i baltosë askush. Ai ka thënë se vlerat e luftës çlirimtare janë krijuar me shekuj dhe ato do të shkëlqejnë çdoherë. Krasniqi ka ...

Më shumë...

Drejtori i Përgjithshëm i Agjencisë së Menaxhimit Emergjent nënshkruan marrëveshje bashkëpunimi me JICA Japoneze

Drejtori i Përgjithshëm i Agjencisë së Menaxhimit Emergjent nënshkruan marrëveshje bashkëpunimi me JICA Japoneze

Sot, në selinë e Agjencisë së Menaxhimit Emergjent-MPBAP ,Drejtori i Përgjithshëm z. Fadil KODRA nënshkroi marrëveshje bashkëpunimi me JICA Japoneze. I shoqëruar me zv. Drejtorin dhe zyrtarë përgjegjës të AME-s, z. Kodra priti në takim përfaqësuesin JICA Këshilltarin për Ministrinë e Integrimeve Evropiane në Qeverinë e Kosovës z. Takahiko Makino, ...

Më shumë...

Përkushtimi i madh i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në dialogun Kosovë – Serbi ka lënë nën hije Bashkimin Evropian

BE-ja u ndalon eksportet e pajisjeve shëndetësore vendeve të Ballkanit Perëndimor

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë intensifikuar punën për çështjen e dialogut Kosovë-Serbi. Javëve të fundit ata kanë shfaqur një interesim më të madh në mënyrë që të arrijnë një marrëveshje mes të dyja vendeve. I dërguari i SHBA-ve për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell vazhdimisht është duke iu bërë thirrje ...

Më shumë...

Pacolli: Kosova nuk ka kohë me eksperimentuar në zgjedhje të reja dhe as në shkatërrimin e marrëdhënieve me miqtë tanë

Behxhet Pacolli: Sovrani e tha fjalën e tij dhe ai ka gjithmonë të drejtë, e përgëzoj Albin Kurtin për integritetin e tij politik

Kryetari i Aleancës Kosova e Re, Behxhet Pacolli, ka thënë se Kosova nuk ka kohë për të eksperimentuar në zgjedhje të reja. Ai ka thënë se krerët e institucioneve t’i lënë mënjanë egot e tyre, dhe të kryejnë detyrat kombëtare dhe ndaj miqve. “Kosova nuk ka kohë me eksperimentuar në ...

Më shumë...

Në shënimin të Epopesë së UÇK-së, kryetari Thaçi dekoron 56 ish-ushtare të UÇK-së që ishin pjesë e luftës çlirimtare

Në shënimin e ditës së parë të Epopesë së UÇK-së, kryetari Thaçi dekoron 56 ish-ushtare të UÇK-së që ishin pjesë e luftës çlirimtare

Kryetari i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, në shënimin e ditës së parë të Epopesë së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, ka dekoruar 56 ish-ushtare të UÇK-së, të cilat ishte pjesë e luftës nga ditët e para deri në përfundim të saj. Thaçi ka thënë se sot kujtojnë luftën heroike dhe ...

Më shumë...

Kryeministri Kurti: Epopeja e UÇK-së ndryshoi popullin dhe historinë sepse kishin vënë shtetin mbi familjen

Kryeministri Kurti: Epopeja e UÇK-së ndryshoi popullin dhe historinë sepse kishin vënë shtetin mbi familjen

  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti më ceremoninë për shënimin e Epopesë së UCK-se ka thënë se Ushtria Çlirimtare e Kosovës ndryshoi popullin. “Epopeja e UÇK-së ndryshoi popullin dhe historinë sepse kishin vënë shtetin mbi familjen. Edhe nëse përdorim mijëra fraza, akti i tyre mbetet i pathyeshëm”, ka thënë ai ...

Më shumë...

Cakaj: Polonia, Lituania, Letonia dhe Estonia e mbështesin hapjen e negociatave për anëtarësim e Shqipërisë në BE

Cakaj: Polonia, Lituania, Letonia dhe Estonia e mbështesin hapjen e negociatave për anëtarësim e Shqipërisë

Ministri në Detyrë i Punëve të Jashtme të Shqipërisë, Gent Cakaj ka njoftuar se Polonia, Lituania, Letonia dhe Estonia njëzëri e mbështesin hapjen e negociatave për anëtarësim të Shqipërisë në BE. “Këtë e konfirmuan sot, në Tiranë, ministri i Jashtëm i Polonisë, Jacek Czaputowicz, i Letonisë, Edgars Rinkeviçs, i Lituanisë, ...

Më shumë...

Ramush Haradinaj: Të Prekazi i Komandantit Legjendar Adem Jashari kujtojmë gjithnjë sakrificën më sublime për liri

Ramush Haradinaj: Të Prekazi i Komandantit Legjendar Adem Jashari kujtojmë gjithnjë sakrificën më sublime për liri

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka vizituar sot Prekazin ku ka bërë homazhe te memoriali i Familjes Jashari, në ditën e parë të Epopesë së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Kjo është bërë e ditur nga vetë Haradinaj përmes një postimi në rrjetin social, ku ka thënë se në Prekaz kthehet ...

Më shumë...

Thaçi: Heroizmi dhe sakrifica e Jasharëve e zgjoi gjithë ndërgjegjen shqiptare por e vuri në lëvizje diplomacinë botërore

Thaçi: Heroizmi dhe sakrifica e Jasharëve e zgjoi gjithë ndërgjegjen shqiptare por e vuri në lëvizje diplomacinë botërore

Në manifestimin qendror për 22 vjetorin e Epopesë së UÇK-së, kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi ka mbajtur një fjalë rasti para ushtarëve të FSK-së, në kazermën “Adem Jashari”. Thaçi ka thënë se emri i kësaj kazerme, është emër i lirisë së Kosovës. “Heroizmi dhe sakrifica e Jasharëve zgjoi ndërgjegjen shqiptare.Heroizmi ...

Më shumë...