Airport Adem Jashari
kek
tv dielli
MIT
Fillimi / Labinot Dervishaj (faqe 28)

Labinot Dervishaj

Trump: Grenell ka bërë punë të shkëlqyer në dialogun Kosovë-Serbi, në realizimin e arritjes së marrëveshjeve të fundit

Trump: Grenell ka bërë punë të shkëlqyer në dialogun Kosovë-Serbi, në realizimin e arritjes së marrëveshjeve të fundit

Kryetari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump ka deklaruar se ambasadori Richard Grenell, do të vazhdojë pozitën e të dërguarit të posaçëm për dialogun Kosovë-Serbi. Ambasadori amerikan në Berlin, Richard Grenell do të jetë koordinatori i ri drejtues i shërbimit sekret në Shtëpinë e Bardhë. Megjithatë, Trump ka ...

Më shumë...

AAK organizon sot tryezë për taksën 100 përqind për prodhimet që vijnë nga Serbia dhe Bosnja

AAK ende nuk ka qëndrim rreth propozimit të kryetarit Thaçi për shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme

Grupi Parlamentar i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, sot në hapësirat e Kuvendit të Kosovës, organizon tryezë lidhur me taksën 100 përqind për prodhimet që vijnë nga Serbia dhe Bosnja dhe Hercegovina. Sipas njoftimit të AAK-së, pjesëmarrës në këtë tryezë përveç deputetëve dhe përfaqësueseve të Aleancës, do të jenë të ...

Më shumë...

Komiteti për Monitorim e Sëmundjeve ngjitëse në Kosovë harton planin e gatishmerisë për reagim ndaj Coronavirusit

Komiteti për Monitorim e Sëmundjeve ngjitëse në Kosovë harton planin e gatishmerisë ndaj Coronavirusin

Komiteti për Monitorim e Sëmundjeve ngjitëse në Kosovë i emëruar nga Ministria e Shëndetësisë ka miratuar të premten planin e gatishmërisë dhe reagimit për Coronavirusin, Covid-19 (Verzioni 1.0), pjesë e të cilit janë edhe aktivitetet të cilat janë ndërmarrë këtyre ditëve me qëllim të përgatitjes për ballafaqim me raste eventuale ...

Më shumë...

Hajredin Kuçi: PDK do të jetë opozitë e fortë përballë qeverisë por nuk do ta imitojë Vetëvendosjen në veprime

Hajredin Kuçi: PDK do të jetë opozitë e fortë përballë qeverisë por nuk do ta mitojë Lëvizjen Vetëvendosje në veprime

Deputeti i PDK-së, Hajredin Kuçi, ka thënë se Kosova ka nevojë për një opozitë të fortë. Ai ka pohuar se kjo parti do të jetë një opozitë e fortë përballë kësaj qeverie dhe nuk do ta imitojë Lëvizjen Vetëvendosje dhe të bëjë veprimet që i bëri kjo parti si opozitë. Kuçi ...

Më shumë...

“Familja dhe Shpresa”, kërkon plotësimin e ligjit për Specialen, për t’u gjykuar edhe ish-ministrat e Millosheviqit për kimet e kryera në Kosovë

Shoqata "Familja dhe Shpresa", kërkon plotësimin e ligjit për Specialen për t'u gjykuar edhe ish-ministrat e Millosheviqit

“Edhe kryetari i Serbisë Aleksandar Vuçiqi, e të tjerët si ministri i tij i Jashtëm, Ivica Daciqi, duhet që të thirren nga prokurori Jack Smith që të  bëjnë një udhëtim deri në zyrën e tij në Hagë për të dëshmuar apo intervistuar si të dyshimtë për krime lufte, sepse ata ...

Më shumë...

Haxhiu: Përmbaruesit dhe noterët të veprojnë sipas ligjit dhe të mos i tejkalojnë kompetencat

Ministrja Haxhiu kërkon që të gjenden mundësitë që edhe shërbimi korrektues të jetë i përfshirë në pakon e emergjencës

Ministrja e Drejtësisë, ka thënë se e kanë për obligim të mbikëqyrin punën e noterëve, përmbaruesve dhe ndërmjetësuesve. Përmes një postimi, ajo ka thënë se ka parë shqetësime të qytetarëve lidhur me shkeljen e detyrave nga disa përmbarues dhe noterë. “Ministria e Drejtësisë e ka për obligim të mbikqyrë punën ...

Më shumë...

Sadik Halitjaha: Ndriçimi, nderimi dhe madhërimi real i heroit Shaban Polluzha ishte i vështirë në kohën e Titos

Sadik Halitjaha: Duhet të kemi kujdes jo panik, nuk mbetemi keq për gjëra elementare pasi ka rezerva

Ndriçimi, nderimi dhe madhërimi real i heroit Shaban Polluzha. Ishte i vështirë në kohën e okupimit titoist të ndriçohet vlera dhe lufta e heroit i cili luftoi kundër forcave çetnike e partizane të brigada e serbo malazeze. Tito pas themelimit të shërbimit sekret OZNA në maj 1943 në Beograd duke ...

Më shumë...

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike, bënë të ditur se në Kosovë nuk ka pacientë me Koronoavirus

Vietnami jep shpresë për botën, shëron të gjithë personat e prekur nga koronavirusi...

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike, ka njoftuar se më 22 shkurt 2020, në orën 20:10 ka marrë informatë nga Klinika Infektive e QKUK për dy pacientë të dyshimtë në Koronavirus COCID-19. “Pacientët kanë pasur ethe, kollë të thatë të rrallë, lodhje dhe molisje dhe pengesa në frymëmarrje. Dy pacientët u ...

Më shumë...

PDK e kritikon kryeministrin e vendit, Albin Kurti i cili sipas tyre ende nuk ka ofruar një program qeverisës

PDK e kritikon kryeministrin e vendit, Albin Kurti i cili sipas tyre ende nuk ka ofruar një program qeverisës

Nënkryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Shaqir Totaj dhe Zëdhënësi i PDK-së Avni Bytyçi, kanë mbajtur sot konferencë për media për zhvillimet e fundit politike në vend, duke kritikuar ashpër kryeministrin Albin Kurti, i cili sipas tyre, edhe pas 5 muajve nga zgjedhjet e 6 tetorit, ende nuk ka ofruar ...

Më shumë...

Lufti Haziri: Heqja e taksës është pjesë e marrëveshjes politike ndërmjet Lëvizjes Vetëvendosje dhe LDK-së

Lufti Haziri: Heqja e taksës është pjesë e marrëveshjes politike ndërmjet Lëvizjes Vetëvendosje dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës

Heqja e taksës 100 për qind për produktet e Serbisë, është pjesë e marrëveshjes politike ndërmjet Lëvizjes Vetëvendosje dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës. Kështu ka thënë nënkryetari i LDK-së, njëherësh kryetar i Gjilanit, Lutfi Haziri i cili ka thënë se i japin mbështetje Kurtit në realizimin e kësaj politike të ...

Më shumë...

Lëvizja Vetëvendosje i mbështet protestat që do të mbahen sot në Ballsh dhe në Zall-Gjoçaj të Shqipërisë

Vetëvendosje i mbështet protestat që do të mbahen sot në Ballsh dhe në Zall-Gjoçaj të Shqipërisë

Lëvizja Vetëvendosje ka mbështetur dy protesta që do të zhvillohen sot në Shqipëri, njëra në Ballsh e tjetra në Zall-Gjoçaj e që të dyja fillojnë në orën 10:00. Përmes një njoftimi për media, Vetëvendosje thotë se protestat organizohen sepse në thelb ka ndodhur vjedhja e pasurive natyrore të Shqipërisë. Në ...

Më shumë...

Kadri Veseli: PDK ka qenë në pushtet 12 viteve por nuk ka larguar njerëz nga puna siç po bënë qeveria e tanishme

Veseli: Paaftësia menaxhuese dhe nënvlerësimi i situatës nga Qeveria mund ta përkeqësoj me tutje gjendjen e qytetarëve

Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli ka folur për vendimet e qeverisë Kurti, lidhur me largimin nga puna të zyrtarëve të ministrive dhe bordeve të ndërmarrjeve publike. Ai ka thënë se partia e tij ka qenë në pushtet përgjatë 12 viteve, mirëpo që nuk ka larguar njerëz nga puna. Veseli këto ...

Më shumë...

Ramush Haradinaj insiston në mbajtjen e taksës 100%, thotë nëse hiqet, shumë punëtorë do të mbesin pa punë

Ramush Haradinaj insiston në mbajtjen e taksës 100%, thotë nëse hiqet, shumë punëtorë do të mbesin pa punë

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj po vazhdon të insistojë në mbajtjen e taksës. Madje, po thotë se nëse ajo hiqet, shumë punëtorë do të mbesin pa punë. Kështu tha Haradinaj edhe pasi që vizitoi një fabrikë në Gjakovë, bashkë me kryetarin e kësaj komune, Ardian Gjini. Ish-kryeministri Haradinaj po vazhdon ...

Më shumë...

Çitaku: Nuk jam “instrument në shërbim të presidentit” ndonëse jam emëruar ambasadore përmes çelësit politik

Vlora Çitaku: Nuk jam “instrument në shërbim të presidentit” ndonëse jam emëruar ambasadore përmes çelësit politik

Ambasadorja e Kosovës në SHBA, Vlora Çitaku i ka reaguar zëvendëskryeministrit, Haki Abazi, i cili atë e quajti atë “instrument në shërbim të presidentit”. Përmes një postimi Çitaku ka shpjeguar edhe pse nuk ka folur për rastin e njohjes nga Xhamajka, teksa ka thënë se është jo diplomatike, jo korrekte ...

Më shumë...

Nagavci: Nuk i trembemi as një opozite që zgjedh mjetin si të tillë pa asnjë qëllim për të arritur qëllimin

Nagavci: Nuk i trembemi as një opozite që zgjedh mjetin si të tillë pa asnjë qëllim për të arritur qëllimin

Nënkryetarja e Kuvendit të Kosovës, Arbërie Nagavci, ka reaguar në lidhje me vezët me të cilat u sulmua sot zëvendëskryeministri Hoti. Në reagimin e saj, ajo ka thënë se opozitarizmi duhet të jetë i bazuar në fakte dhe me propozime e ide alternative. Ajo ka shtuar se mirëpresin një opozitë ...

Më shumë...

Ziadin Sela: BDI e ka shfrytëzuar sakrificën dhe mundin e ushtarëve të UÇK-së, të cilët sot jetojnë në varfëri

Ziadin Sela: BDI e ka shfrytëzuar sakrificën dhe mundin e ushtarëve të UÇK-së, të cilët sot jetojnë në varfëri

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela ka vijuar takimet me qytetarët e Tetovës duke bashkëbiseduar për aktualitetet politike por edhe për ofertën zgjedhore të Aleancës për zgjedhjet e 12 Prillit. Ai ka folur edhe për statusin e pazgjidhur të ish ushtareve të UÇK-së të cilët sipas tij janë kontribuuesit ...

Më shumë...