MIT
tv dielli
Airport Adem Jashari
kek
Fillimi / Labinot Dervishaj (faqe 29)

Labinot Dervishaj

Taulant Balla: Metodologjia e re për zgjerim është një fillim i ri për integrimin e Ballkanit Perëndimor në BE

Taulant Balla: Metodologjia e re për zgjerim është një fillim i ri për integrimin e Ballkanit Perëndimor në BE

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Socialiste Taulant Balla deklaroi se destinacioni i Ballkanit Perëndimor është Bashkimi Europian. Pas konferencës “Një kontinent një e ardhme” të organizuar nga fondacioni “Qemal Stafa”, Balla gjatë një prononcimi për mediet tha se “në kryeqendër të diskutimeve lidhur me të ardhmen europiane të Ballkanit Perëndimor, ...

Më shumë...

Mustafa: Asnjë tarifë dhe asnjë reciprocitet nuk matet me peshën e partneritetit me Shtetet e Bashkuara

Mustafa: LDK angazhon një ekip ekspertësh, për të identifikuar masat e rimëkëmbjes ekonomike pas COVID-19

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, është deklaruar sërish rreth heqjes së taksës 100 për qind për mallrat të cilat vijnë nga Serbia, duke thënë se “Kosova duhet ta heq tarifën në mirëbesim me SHBA-të dhe BE-në”. Mustafa ka thënë se në situatën aktuale është e rëndësisë themelore të ruhet dhe ...

Më shumë...

Kryetari i OEK-ut, Berat Rukiqi i bënë thirrje qeverisë që ta reformojë OSHP-në se mund të largohen investitorët

Kryetari i OEK-ut, Berat Rukiqi i bënë thirrje qeverisë që ta reformojë OSHP-në se mund të largohen investitorët

Berat Rrukiqi, kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, ka alarmuar në lidhje me mundësinë e largimit të investitori serioz nga Kosova. Përmes një postimi në rrjetin social, Rukiqi i ka bërë thirrje qeverisë Kurti që të ndërmerr veprime në reformimin e OSHP-së, pasi, mund sjell deri në largimin e investitorëve. ...

Më shumë...

Ministria e Ambientit e obligon komunën e Prishtinës për anulimin e vendimeve për ndërtime në Badovc

Ministria e Infrastrukturës dhe Ambientit e obligon komunën e Prishtinës për anulimin e vendimeve për ndërtime në Badovc

Ministria e Infrastrukturës dhe Ambientit e obligon komunën e Prishtinës që anulohen vendimet për ndërtime në afërsi të liqenit të Badovcit.  Këtë e ka bërë të ditur përmes një njoftimi, ministri i Infrastrukturës, Lumir Abdixhiku. “Duke u thirrur në Ligjin për Ujërat e Kosovës, mbështetur në Vendimin e Qeverisë për ...

Më shumë...

Deputeti i Vetëvendosjes, Artan Abrashi paralajmëron edhe shkarkime të tjera të zyrtarëve shtetëror nga Qeveria Kurti

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje. Artan Abrashi paralajmëron edhe shkarkime të tjera të zyrtarëve shtetëror nga Qeveria Kurti

Pas shkarkimit të Bordit të Telekomit të Kosovës, të 14 konsujve, të procesit të emërimit të noterëve dhe shfuqizimin e disa vendimeve qeveria “Kurti” do t’i shkarkojë edhe zyrtarët tjerë, të cilët kanë shkelur ligjet në fuqi“. Kështu ka bërë të ditur deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje Artan Abrashi, i cili ...

Më shumë...

Shpejtim Bulliqi: Llapjanët janë lodhur nga keqqeverisja e LDK-së, Vetëvendosje do t’i fitojmë zgjedhjet në Besianë

Shpejtim Bulliqi: Llapjanët janë lodhur nga keqqeverisja e LDK-së, Vetëvendosje do t’i fitojmë zgjedhjet në Besianë

Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për kryetar të komunës së Besianës, Shpejtim Bulliqi, është optimist se do të dalë fitues në zgjedhjet e jashtëzakonshme në këtë komunë. Bulliqi mendon se tashmë Ministri i Punëve të Brendshme, Agim Veliu, theu besimin e qytetarëve duke i lënë ata për ‘apetite individuale”. “Asnjë prej ...

Më shumë...

Kadaj-Bujupi: Prej mobilizimit për marrjen e meritave për njohjen nga Xhamajka, kaluan tek shmangia e përgjegjësisë

Kadaj-Bujupi: Prej mobilizimit për marrjen e meritave për njohjen nga Xhamajka, kaluan tek shmangia e përgjegjësisë

Deputetja e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Donika Kadaj-Bujupi, e ka kritikuar Lëvizjen Vetëvendosje dhe Lidhjen Demokratike të Kosovës lidhur me çështjen e (mos) njohjes nga Xhamajka, duke thënë se këto dy parti po fshihen pas të tjerëve për dështime. Thotë se në një situatë të ngjashme, por para ardhjes ...

Më shumë...

Tahiri: Shqetësuese që vendin e drejton një kryeministër që raportet e tij me SHBA nuk janë në nivelin e duhur

Tahiri: Shqetësuese që vendin e drejton një kryeministër që raportet e tij me SHBA nuk janë në nivelin e duhur

Abelard Tahiri, deputet i PDK-së ka thënë se është shqetësues fakti që kryeministri Albin Kurti nuk i ka raportet mirë me Amerikën. ‘’Shqetësuese që vendin ta drejtojë një kryeministër që raportet e tij me SHBA nuk i ka në nivelin që do të duhej të ishin’’, ka thënë Tahiri. Ai ...

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Udhëheqësit e shtetit nuk duhet të marrin vendime vetë por të ulen dhe ta shohin interesin nacional

Jakup Krasniqi: A ndërtohet shteti i së drejtës me servilë e puthadorë?

Kryetari i Këshillit Nacional të Nismës Social Demokrate, Jakup Krasniqi ka thënë se udhëheqësit e shtetit nuk duhet të marrin vendime vetë, duke komentuar çështjen e taksës. Sipas tij, të gjithë bashkë duhet të ulen dhe të shohin së pari interesin nacional. ‘’Kam qenë ithtarë që të mos merren vendime ...

Më shumë...

Në 75 vjetorin e rëniës heroike të Shaban Palluzhës, kryetari Thaçi e dekoron atë me Urdhërin “Hero i Kosovës”

Në 75 vjetorin e rëniës heroike të Shaban Palluzhës, kryetari Thaçi e dekoron me Urdhërin “Hero i Kosovës”

Nën përkujdesjen e presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, të premten është mbajtur një akademi përkujtimore kushtuar heroit të kombit, Shaban Polluza, në 75-vjetorin e rënies se tij. Në këtë akademi, Thaçi, e ka vlerësuar lartë kontributin e heroit Shaban Polluzha për lirinë e Kosovës. Ai ka thënë se rreshtimi në ...

Më shumë...

Ministri i Infrastrukturës, Lumir Abdixhiku ka anuluar zyrtarisht tenderin 110 milionësh për autostradën e Gjilanit

Ministri i Infrastrukturës, Lumir Abdixhiku ka anuluar zyrtarisht tenderin 110 milionësh për autostradën e Gjilanit

Ministria e Infrastrukturës e Kosovës edhe zyrtarisht e ka anuluar tenderin 110 milionësh për autostradën e Gjilanit. Këtë e ka bërë të ditur përmes një njoftimi, ministri i Infrastrukturës, Lumir Abdixhiku. Ai ka thënë se projekti i autostradës Prishtinë- Gjilan do të vazhdojë, dhe të njëjtit do t’i jipet një ...

Më shumë...

Thaçi: Nëse diçka ndodh në negociatat me Serbinë, do të ndodhë këtë vit, përndryshe do të humbasim dekada

Kryetari Thaçi e autorizon ministrin Bislimi për nënshkrimin e dy marrëveshjeve të reja në mes të Kosovës dhe BE-së

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, po hyn në vitin e fundit të një mandati pesëvjeçar të shënuar nga bisedimet e papërfunduara Prishtinë-Beograd në pak më shumë se një muaj. “Nëse diçka ndodh në negociatat me Serbinë, do të ndodhë këtë vit. Nëse nuk ndodh këtë vit, kam frikë se do ...

Më shumë...

Kryeministri Kurti e emëron ushtrues detyre të Drejtorit të Përgjithshëm të Doganës, Ibrahim Xhakën

Kryeministri Kurti e emëron ushtrues detyre të Drejtorit të Përgjithshëm të Doganës, Ibrahim Xhakën

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka emëruar ushtrues detyre të Drejtorit të Përgjithshëm të Doganës, Ibrahim Xhakën. Lajmin e kanë bërë të ditur nga Dogana e Kosovës, ku kanë njoftuar për pranim dorëzimin e detyrës. Me këtë rast, ish drejtori i përgjithshëm, Bahri Berisha, i ka dorëzuar detyrën Ibrahim Xhakës ...

Më shumë...

Fitore Pacolli: Nëse lajmi për njohje nga Xhamajka është i pavërtetë, ambasadorja Çitaku duhet të shkarkohet

Pacolli: Nëse lajmi për njohje nga Xhamajka është i pavërtetë, ambasadorja Çitaku duhet të shkarkohet

Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje!, Fitore Pacolli, ka thënë se ambasadorja e Kosovës në SHBA, Vlora Çitaku, duhet të mbahet përgjegjëse dhe të japë llogari nëse informata për njohjen nga Xhamajka s’është e vërtetë. Ajo ka thënë se siç po duket shumë shpejt aksioni për pastrimin e Shërbimit të Jashtëm do ...

Më shumë...

Në 75 vjetorin e rënies së heroit të çështjes kombëtare Shaban Polluzha, mbahet Akademi përkujtimore

Në 75 vjetorin e rënies së heroit të çështjes kombëtare Shaban Polluzha, mbahet Akademi përkujtimore

Më rastin e 75 vjetorit të rënies përkujtohet  Komandanti i luftës së Drenicës, Shaban Polluzha. Sot në nderim  dhe përkujtim të jetës dhe veprës së tij  mbahet Akademi përkujtimore në Bibliotekën Kombëtare, në Prishtinë, duke filluar në orën 12:00. Akademia mbahet  nën përkujdesjen e kryetarit të Kosovës, Hashim Thaçi.

Më shumë...

Lutfi Haziri kërkon që taksa 100% ndaj Serbisë të hiqet dhe për reciprocitetin të vendoset më vonë

Lutfi Haziri: Duhet pasur kujdes gjatë shkarkimeve në diplomaci, ka emra që kanë treguar performancë mbipartiake

Kryetari i Gjilanit dhe nënkryetari i partisë partnere të Albin Kurtit, Lutfi Haziri, ka shprehur qëndrimin e tij qartazi, duke kërkuar që tarifa ndaj Serbisë të hiqet dhe për reciprocitetin të vendoset më vonë. Madje, ai këtë gjë e ka bërë dy herë, duke bërë kështu që qëndrimi i tij ...

Më shumë...