kek
MIT
mbpzhr 2018
Airport Adem Jashari
Fillimi / Labinot Dervishaj (faqe 3)

Labinot Dervishaj

Takohen ekipet e Lëvizjes Vetëvendosje dhe LDK-së, për t’u dakorduar për programin qeverisës

Takohen sot ekipet e Lëvizjes Vetëvendosje dhe LDK-së, sot do të takohen për t’u dakorduar për programin qeverisës

Ekipet e Lëvizjes Vetëvendosje dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës, sot do të takohen për t’u dakorduar për programin qeverisës. Kështu ka deklaruar Vjosa Osmani e LDK-së, e cila nuk ka dhënë detaje për kohën dhe vendin e takimit, megjithatë, ka shtuar se vetëm Lëvizjen Vetëvendosje e shohin si partner që ...

Më shumë...

Bilall Sherifi është shprehur i bindur se koalicioni Nisma Socialdemokrate-AKR-PD e ka kaluar pragun zgjedhor

Bilall Sherifi është shprehur i bindur se koalicioni Nisma Socialdemokrate-AKR-PD e ka kaluar pragun zgjedhor

Kandidati për deputet nga radhët e koalicionit Nisma-AKR-PD, Bilall Sherifi është shprehur i bindur se ky koalicion e ka kaluar pragun zgjedhor. Nisma ka kaluar pragun dhe tani po pret që të shpallen rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve nga KQZ-ja. “Qesh mirë kush qesh i fundit”, ka thënë Sherifi. Presim të ...

Më shumë...

Hahn: Hapja e negociatave për Maqedoninë e Veriut dhe refuzimi i Shqipërisë “do të ishte një gabim i madh politik”

Hahn: Hapja e negociatave për Maqedoninë e Veriut dhe refuzimi i Shqipërisë “do të ishte një gabim i madh politik”

Komisioneri Evropian për Zgjerimin, Johannes Hahn ka deklaruar për agjencinë italiane të lajmeve ANSA se hapja e negociatave të anëtarësimit në Bashkimin Evropian me Maqedoninë e Veriut dhe refuzimi i kandidaturës së Shqipërisë “do të ishte një gabim i madh politik”. “Unë do të bëj gjithçka për ta shmangur këtë”, ...

Më shumë...

Tomas Petriqek thotë se çnjohja e pavarësisë së Kosovës është vendim i papërshtatshëm për Çekinë

Tomas Petriqek, ministër i Jashtëm i Çekisë, thotë se çnjohja e Kosovës është vendim i papërshtatshëm për shtetin e tij

Në mbledhjen koordinuese të akterëve të Politikës së Jashtme të Çekisë, është marrë vendim që qëndrimi karshi Kosovës mos të ndryshojë. Tomas Petriqek, ministër i Jashtëm i Çekisë, para gazetarëve tha se çnjohja e Kosovës është vendim i papërshtatshëm për shtetin e tij. “Ne u pajtuam se çështja e çnjohjes ...

Më shumë...

Veseli: PDK ka qenë dhe mbetet garantuese e stabilitetit të Kosovës dhe partneritetit me SHBA-të dhe BE-në

Veseli: PDK ka qenë dhe mbetet garantuese e stabilitetit të shtetit të Kosovës dhe partneritetit me SHBA-të dhe BE-në

Lideri i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka uruar ditëlindjen e 20-të të partisë që drejton, duke e theksuar se që nga themelimi PDK-ja kishte një rrugëtim të jashtëzakonshëm për vendin dhe për qytetarët. Veseli ka shkruar se si bartëse e proceseve më të rëndësishme në vend, lirisë, pavarësisë ...

Më shumë...

Reagon ambasadorja Vlora Çitaku pas shpërblimit të Peter Handke nga Komiteti Nobel, e quan vendim i turpshëm

Reagon ambasadorja Vlora Çitaku pas shpërblimit të Peter Handke nga Komiteti Nobel, e quan vendim i turpshëm

“Komiteti Nobel vendosi që ta shpërblejë Peter Handke – një njeri që e lavdëroi Millosheviqin (Kasapin e Ballkanit) dhe mbështeti regjimin e tij që kreu gjenocide”. Ambasadorja e Kosovës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Vlora Çitaku, ka reaguar pasi austriakut, Peter Handke, iu nda çmimi Nobel për Letërsi. “Komiteti ...

Më shumë...

Nesër, 11 tetor 2019 pritet të fillojnë punimet në kompleksin mermorial “Dëshmorët e Kombit” në fshatin Shqiponjë

Nesër, 11 tetor 2019 pritet të fillojnë punimet në kompleksin mermorial “Dëshmorët e Kombit” në fshatin Shqiponjë

Nesër, 11 tetor, në orën 12:00 pritet të fillojnë punimet në kompleksin mermorial “Dëshmorët e Kombit” në fshatin Shqiponjë ish-Jabllanicë. Kujtojmë që maj të vitit 1999 në Shqiponjë duke u ballafaquar me armikun ranë 38 dëshmorë të familjeve Zeneli, Myrtaj, Qelaj, Mehmetaj dhe u vranë 4 martirë.

Më shumë...

Lëvizja Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike e Kosovës janë pajtuar për të bashkqeverisur së bashku

Lëvizja Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike e Kosovës janë pajtuar për të bashkqeverisur së bashku

Lëvizja Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike e Kosovës janë pajtuar për të bashkqeverisur së bashku. Kjo është bërë me dije pas një takimi që patën të dy liderët e këtyrë partive. Pas këtij takimi kanë folur Albin Kurti dhe Vjosa Osmani. “Ne sapo zhvilluma takimin e parë për mundësitë e bashkqeverisjes. ...

Më shumë...

Nënshkruhet Marrëveshja e bashkëpunimit ushtarako-civil për vendosjen e një radari në Aeroportin e Gjakovës

Nënshkruhet Marrëveshja e bashkëpunimit ushtarako-civil për vendosjen e një radari në Aeroportin e Gjakovës

Ministri i Mbrojtjes, z. Rrustem Berisha, ka nënshkruar sot me Drejtorin e Agjencisë së Shërbimeve të Navigacionit Ajror, z. Bahri Nuredini, marrëveshjen për vendosjen e radarit në hapësirën e Aeroportit të Gjakovës. Kjo marrëveshje është nënshkruar bazuar në vendimin e Qeverisë së Republikës së Kosovës nr. 14/98, të datës 18 prill ...

Më shumë...

Grenell: Qytetarët e Serbisë dhe të Kosovës dëshirojnë paqe, zhvillim ekonomik, punë dhe jetë të mirë

Richard Grenell: Qytetarët e Serbisë dhe të Kosovës dëshirojnë paqe, zhvillim ekonomik, punë dhe jetë të mirë

Richard Grenell, i  dërguari special i kyetarit amerikan Donald Trump për bisedimet mes Kosovës dhe Serbisë mbërriti në Beograd me një mesazh të qartë. “Qytetarët e Serbisë dhe të Kosovës dëshirojnë paqe, zhvillim ekonomik, punë dhe një jetë më të mirë për fëmijët e tyre”, citohet Grenell në postimin e ...

Më shumë...

Kurti thotë se me kreun e LDK-së, Isa Mustafa po punojnë për një koalicion qeveritar që do ta çkap shtetin nga e keqja

Kurti thotë se me kreun e LDK-së, Isa Mustafa po punojnë për një koalicion qeveritar që do ta çkap shtetin nga e keqja

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti tha se me kreun e LDK-së po punojnë për një koalicion qeveritar që do ta çkap shtetin nga e keqja. Këtë deklaratë të shkurtër Kurti e ka dhënë para se të fillojë takimin me kryetarin e LDK-së Isa Mustafa dhe kandidaten për kryeministre nga ...

Më shumë...

Ambasadorët e përhershëm të BE-së mbledhen në Bruksel për të diskutuar për çështjen e zgjerimit

Ambasadorët e përhershëm të BE-së mbledhen në Bruksel për të diskutuar për çështjen e zgjerimit

Para takimit të ministrave të jashtëm të vendeve anëtare të BE më 15 tetor dhe para samitit të liderëve, më 17-18 tetor, janë ambasadorët e përhershëm të BE ata që janë mbledhur në Bruksel për të diskutuar për çështjen e zgjerimit. Në qendër të diskutimit do të jetë Shqipëria dhe ...

Më shumë...

Sot në Universitetin “Isa Boletini” në Mitrovicë ka filluar Konferenca Ndërkombëtare dy ditore “Gjeoshkencat roli i tyre në zhvillimin e qëndrueshëm”

Sot në Universitetin “Isa Boletini” në Mitrovicë ka filluar Konferenca Ndërkombëtare dy ditore "Gjeoshkencat roli i tyre në zhvillimin e qëndrueshëm"

Sot në Universitetin “Isa Boletini” në Mitrovicë, filluar Konferenca Ndërkombëtare dy ditore “Gjeoshkencat, roli i tyre në zhvillimin e qëndrueshëm” organizuar nga  Universiteti “Isa Boletini” në Mitrovicë, Komisioni i Pavarur për Miniera dhe Minerale, Ministria e Zhvillimit Ekonomik, SHërbimi Gjeologjik i Kosovës. Në hapje të kësaj konference, profesor, Sabri Avdullahu  tha se ...

Më shumë...

Musa Shabani: Kosova është një nga vendet që ka një gamë dhe potencial të shumëllojshëm për zhvillimin e sektorit minerar

Musa Shabani: Kosova është një nga vendet që ka një gamë dhe potencial të shumëllojshëm për zhvillimin e sektorit minerar

Fjalimi i kryesuesit të Komisionit të Pavarur për Miniera dhe Minerale, Musa Shabani mbajtur sot në  Universitetin “Isa Boletini” në Mitrovicë, në Konferencën Ndërkombëtare dy ditore “Gjeoshkencat, roli i tyre në zhvillimin e qëndrueshëm” Te nderuar pjesëmarrës, përfaqësues te institucioneve akademike, përfaqësues institucional, studiues te nderuar te pranishëm, zonja e ...

Më shumë...

Haradinaj e takon Arne Sannes Bjornstad, përfaqësuesin Special për Ballkanin Perëndimor nga Norvegjia

Haradinaj pret në takim Arne Sannes Bjornstad, përfaqësuesin Special për Ballkanin Perëndimor nga Norvegjia

Kryeministri në detyrë i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, priti në takim Arne Sannes Bjornstad, përfaqësuesin Special për Ballkanin Perëndimor, nga Ministria e Punëve të Jashtme e Norvegjisë-Departamenti i Evropës Juglindore. Në këtë takim kryeministri në detyrë Haradinaj e ka njoftuar përfaqësuesin Special Bjørnstad, për mbarëvajtjen e procesit zgjedhor në ...

Më shumë...

KQZ sot nis rinumërimin e 313 vendvotime për shkak të gabimeve teknike në formularin e përputhjes së të dhënave

KQZ sot të nis rinumërimi i 313 vendvotime për shkak të gabimeve teknike në formularin e përputhjes së të dhënave

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka vendosur që sot të nis rinumërimi i 313 vendvotime për shkak të gabimeve teknike në formularin e përputhjes së të dhënave dhe rezultateve.Këto vendvotime nuk kanë arritur të procesohen si të rregullta për shkak të parregullsive.Burim Ahmetaj nga Qendra e Numërimit dhe Rezultateve, u shpreh ...

Më shumë...