KEK
Fillimi / Labinot Dervishaj (faqe 3)

Labinot Dervishaj

Tomash Sznyoug: Bashkimi Evropian kërkon nga Qeveria e Kosovës që të tërheq investitorët e huaj

Bashkimi Evropian kërkon nga Qeveria e Kosovës që të tërheq investitorët e huaj

Këshilli i Investitorëve Evropianë ka mbajtur sot një konferencë për media me rastin e 5-vjetorit të hyrjes në fuqi të MSA-së. Me këtë rast shefi i zyrës së BE-së, Tomash Sznyoug, tha se kjo është një marrëveshje shume e rëndësishme si për Kosovën, po ashtu edhe për BE-në. Sipas tij, ...

Më shumë...

Enver Hoxhaj: Bilanci i tre javëve të pushtetit Kurtit është dëshpërues si qeverisje dhe i rrezikshëm si qasje

Enver Hoxhaj: Bilanci i tre javëve të pushtetit Kurtit është dëshpërues si qeverisje dhe i rrezikshëm si qasje

Ushtruesi i detyrës së kryetarit të PDK’së, Enver Hoxhaj ka kritikuar kryeministrin Albin Kurti, për të cilin thotë se pa bërë një muaj të plotë në krye të Qeverisë, ka nisur projektin për shndërrimin e demokracinë e qytetarëve të Kosovës në autokraci të pushtetarëve. Në një postim në rrjetin social, ...

Më shumë...

Procesi arsimor në të gjitha nivelet e arsimit vazhdon sot sipas udhëzuesit të përgjithshëm të MASHTI-t

Procesi arsimor në të gjitha nivelet e arsimit vazhdon sot sipas udhëzuesit të përgjithshëm të MASHTI-t

Ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci ka thënë se Qeveria e Kosovës ka vendosur që prej të hënes, në të gjitha institucionet publike dhe private, procesi arsimor në të gjitha nivelet e arsimit, vazhdon sipas udhëzuesit të përgjithshëm të MASHTI-t për organizimin e mësimit në kushtet e pandemisë Covid-19. Nagavci ka ...

Më shumë...

AKB: Hapja e aeroportit të Kukësit është mundësi e madhe edhe për Kosovën dhe ekonominë e saj

AKB: Hapja e aeroportit të Kukësit është mundësi e madhe edhe për Kosovën dhe ekonominë e saj

Aleanca Kosovare e Bizneseve  e vlerëson si mundësi të madhe edhe për Kosovën, për ekonominë, turizmin dhe investimet e huaja, hapjen e aeroportit të ri nē Kukës. Nëpërmes një komunikate për shtyp, AKB që udhëhiqet nga Agim Shahini thekson se ky aeroport që është vetëm 100 kilometra nga Prishtina do ...

Më shumë...

Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi kërkon miratimin e ndimhës financiare të premtuar për bizneset

Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi kërkon miratimin e ndimhës financiare të premtuar për bizneset

Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi ka thënë se pas vendosjes së masave të reja kundër Covid-19 dhe hapjes së të gjithë sektorëve, duhet të miratohet ndihma financiare e premtuar, për bizneset e prekura nga masat e fundit. Përveç kësaj, Rukiqi kërkon që vera të jetë me sa ...

Më shumë...

Albulena Haxhiu: Qeveria e Kosovës ka marrë vendim për lirimin nga puna të gjitha grave shtatëzëna

Albulena Haxhiu: Qeveria e Kosovës ka marrë vendim për lirimin nga puna të grave shtatëzëna nga institicionet publike edhe ato private

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ka bërë me dije se Qeveria ka marrë vendim për lirimin nga puna të grave shtatëzëna. “Aty ku është e mundur gratë shtatëzëna do të punojnë nga shtëpia ndërsa ka edhe rrethana të tjera kur kjo mund të mos jetë e mundur prandaj ato nuk ...

Më shumë...

Ferat Shala: Shteti i Kosovës i ka themelet mbi gjakun e dëshmorëve dhe martirëve që dhanë jetën për liri

Ferat Shala: Shteti i Kosovës i ka themelet mbi gjakun e dëshmorëve dhe martirëve që dhanë jetën për liri

Në prillin e vitit 1999, në Poklek dhe në Çikatovë të Vjetër, forcat paramilitare dhe ushtarako-policore serbe kanë kryer ndër krimet më makabër, më të tmerrshme dhe më të përgjakshme mbi popullatën e Kosovës, duke vrarë dhe djegur gra, fëmijë dhe pleq. Masakra në Poklek dhe ajo në Çikatovë të ...

Më shumë...

Gjatë 24 orëve të fundit konfirmuar 498 raste të reja me virusin korona, kurse sot 641 pacientë janë shëruar

Gjatë 24 orëve të fundit konfirmuar 498 raste të reja me virusin korona, kurse sot 641 pacientë janë shëruar

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej 2.835 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 498 raste ...

Më shumë...

Albulena Haxhiu: Sigurimi i vaksinave është top prioritet dhe për këtë po angazhohet ditë e natë Qeveria

Albulena Haxhiu: Sigurimi i vaksinave është top prioritet dhe për këtë po angazhohet ditë e natë Qeveria

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ka thënë se tendenca për të njollosur punën dhe angazhimin e ministrit Vitia është asgjë tjetër veçse tendencë për rrezikimin e jetës së qytetarëve me anë të publikimit të dokumenteve konfidenciale. “Me interpretime qëllimshëm të devijuara nuk mund të shpaloset realiteti. E kuptoj plotësisht punën ...

Më shumë...

Blerta Deliu-Kodra: Ministri Vitia të kërkojë falje nëse për shkak të neglizhencës së tij po vonohet furnizimi me vaksina

Blerta Deliu-Kodra: Ministri Vitia të kërkojë falje nëse për shkak të neglizhencës së tij po vonohet furnizimi me vaksina

Deputetja e PDK-së, Blerta Deliu-Kodra ka thënë se ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia duhet të kërkojë falje nëse për shkak të neglizhencës së tij vonohet furnizimi me vaksinat kundër COVID-19. Në një postim në rrjetin social ajo ka thënë se përpjekja për ta paralajmëruar një dështim eventual të sigurimit të ...

Më shumë...

Opozita thonë se Albin Kurti po e përdorë reciprocitetin me Serbinë për të manipuluar me qytetarët

Opozita thonë se Kurti po e përdorë reciprocitetin me Serbinë për të manipuluar me qytetarët dhe konsum të brendshëm

Paralajmërimeve të qeverisë Kurti për rikthimin e reciprocitetit ndaj Serbisë nuk po i besojnë nga opozita. Në PDK dhe AAK thonë se kryeministri Kurti po e përdorë këtë vetëm për të manipuluar me qytetarët dhe konsum të brendshëm. Ndërkohë, Bashkimi Evropian po kërkon nga institucionet e Kosovës të përmbahen nga ...

Më shumë...

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj i përkujton të rënët në masakrën e Poklekut të Vjetër të Drenasit

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj i përkujton të rënët në masakrën e Poklekut të Vjetër të Drenasit

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj i ka përkujtuar të rënët në masakrën e Poklekut të Vjetër në Drenas, gjurmët e këtij krimi janë endë të freskëta edhe tani pas 22 vitesh. Ai ka thënë edhe pse drejtësia heshti, nuk u zbehën kujtimet e as nuk u shua malli për ata ...

Më shumë...

Nexhmi Lajçi: Ushtria Çlirimtare e Kosovës lindi në një moment vendimtar për t’i dal zot atdheut

Nexhmi Lajçi: Në prag të përvjetorit të dëshmorëve të rënë në territorin e përgjegjësisë së Brigadës 136 “Rugova”

Ish-luftëtari i lirisë nga Zona Operative e Dukagjinit, Nexhmi Lajçi në prag të përvjetorit të dëshmorëve të rënë në territorin e përgjegjësisë së Brigadës 136 “Rugova” ka shkruar se Ushtria Çlirimtare e Kosovës ka lindur në një moment vendimtar për t’i dal zot atdheut. “Kosova gjithmonë ka luftuar duke pasur ...

Më shumë...

Dren Brahimaj: Më 18, 19 dhe 20 prill 2021 nderohen dëshmorët e Brigadës 136 “Rugova”

Dren Brahimaj: Më 18, 19 dhe 20 prill 2021 do të nderohen dëshmorët e Brigadës 136 "Rugova"

Homazhet për dëshmorët e kombit të rënë në territorin e përgjegjësisë së Brigadës 136 ‘’Rugova’’ do të bëhen sipas këtij përcaktimi kohor. Më 18 prill 2021 në orën 11:00, në Fierzë dhe në orën 11:30, në Pejë.Më 19 prill 2021 në orën 11:00, në Pepaj, në orën 12:00, në Pecaj ...

Më shumë...

Ish-gjyqtari i EULEX-it, Malcolm Simmons sërish kërkon të raportojë në Komisionin Parlamentar për Legjislacion

Ish-gjyqtari i EULEX-it, Malcolm Simmons sërish kërkon të raportojë në Komisionin Parlamentar për Legjislacion

Ish-gjyqtari i EULEX-it, Malcolm Simmons edhe njëherë i është drejtuar me shkresë Kuvendit të Kosovës, me kërkesën që Komisioni Parlamentar për Legjislacion të dëgjojë deklarimet e tij lidhur me pretendimet për parregullsitë në funksionimin e Misionit Evropian për Sundimin e Ligjit në Kosovë. Këtë e ka bërë të ditur përfaqësuesi ...

Më shumë...

Emmanuel Macron dhe Angela Merkel i bëjnë thirrje Rusisë që t’i tërheqë trupat nga kufiri me Ukrainën

Emmanuel Macron dhe Angela Merkel i bëjnë thirrje Rusisë që t'i tërheqë trupat nga kufiri me Ukrainën

Kryetari francez, Emmanuel Macron dhe kancelarja gjermane, Angela Merkel i shprehën sot mbështetjen e tyre kryetarit ukrainas, Volodymyr Zelensky dhe i bënë thirrje Rusisë të tërheqë trupat e saj në kufirin me Ukrainën, me qëllim uljen e tensioneve në një kontekst shumë të paqëndrueshëm. Të tre liderët ndanë, gjatë një ...

Më shumë...