kek
Airport Adem Jashari
mbpzhr 2018
MIT
Fillimi / Labinot Dervishaj (faqe 30)

Labinot Dervishaj

Albulena Haxhiu, thotë se caktimi i seancës për shpërndarjen e Kuvendit më 22 gusht duket shumë i largët

Albulena Haxhiu: Lëvizja Vetëvendosje asnjëherë nuk ka qenë më e fuqishme dhe më e organizuar se tani

Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Albulena Haxhiu, ka thënë se caktimi i seancës për shpërndarjen e Kuvendit më 22 gusht duket shumë i largët. Sipas saj, gjatë kësaj periudhe subjektet e tjera mund të futen në pazare për qeveri teknike ose mandatar të ri pa zgjedhje. “Caktimi i seancës për shpërbërjen ...

Më shumë...

Haradinaj thotë se është për t’u përshëndetur vendimi i Kryesisë se Kuvendit që para shpërbërjes të votohet IPA2

Haradinaj thotë se arsyeja e mospjesëmarrjes në Samitin V4 dhe WB6 është për shkak të angazhimit për zgjedhje

Kryeministri në largim, Ramush Haradinaj, vendimin e kryesisë së Kuvendit për të mbajtur seancë me 22 gusht për shpërbërjen e Kuvendit, e ka cilësuar si veprim të duhur dhe konform ligjeve dhe Kushtetutës së vendit. “Ky vendim, do t’i hap rrugë procesit zgjedhor në vend, si opsion i vetëm dhe ...

Më shumë...

Kryesia e Kuvendit vendos që më 22 gusht të mblidhen në seancë për shpërbërjen e Kuvendit

Kryesia e Kuvendit vendos që më 22 gusht të mblidhen në seancë për shpërbërjen e Kuvendit

Kryesia e Kuvendit kanë mbajtur mbledhje ku kanë vendosur që më 22 gusht të mblidhen në seancë për shpërbërjen e Kuvendit. Kjo gjendje vjen pas dorëheqjes së kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj për shkak të ftesës që mori nga Gjykata Speciale për intervistim si i dyshuar. Grupet parlamentare PDK, LDK, ...

Më shumë...

Ministri Tahiri, pret në takim kryetarin Këshillit Nacional të Shqiptarëve në Kosovën Lindore, Ragmi Mustafa

Ministri Tahiri, ka pritur sot në takim kryetarin Këshillit Nacional të Shqiptarëve në Kosovën Lindore, Ragmi Mustafa

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, sot është takuar me kryetarin Këshillit Nacional të Shqiptarëve në Kosovën Lindore, Ragmi Mustafa. Siç bëhet e ditur në njoftimin për medie, ministri Tahiri në këtë takim ka thënë se autoritetet e Kosovës do të kujdesen që kjo trevë të mos mbetet luginë e dëshpërimit ...

Më shumë...

Në këtë javë pritet të merret vendimi për zgjedhje pas dështimit të Thaçit për nxjerrjën e një kryeministri tjetër

Në këtë javë pritet të merret vendimi për zgjedhje pas dështimit Thaçit për nxjerrjen e një mandatari tjetër nga PAN-i

Kanë rezultuar pa sukses tentativat e kryetarit Thaçi për ta nxjerrë një emër tjetër për kryeministër nga koalicioni PDK-AAK-Nisma. Pasi mori përgjigje negative nga përfaqësuesi ligjor i PAN-it, presidenti nuk ka treguar nëse do t’i vazhdojë konsultat me partitë e tjera, për të provuar çuarjen deri në fund të këtij ...

Më shumë...

Varret e dy heronjve të kombit, Azem e Shotë Galicës, janë në gjendje të mjerueshme dhe papërkujdesje institucionale

Varret e dy heronjve të kombit, Azem e Shotë Galicës, janë në gjendje të mjerueshme dhe papërkujdesje

Për ata që dhanë gjithçka për lirinë e Kosovës, nuk po bëhet asgjë nga institucionet vendore. Së fundmi, varret e dy heronjve të kombit, Azem e Shotë Galicës, janë në gjendje të mjerueshme. Banorët e fshatit Galicë, kanë akuzuar institucionet për moskujdesje ndaj këtij kompleksi të vogël përkujtimor kur prehen ...

Më shumë...

Kryesia e Kuvendit mblidhet sot për të filluar përgatitjet për të mbajtur seancën për shpërndarjen e Kuvendit

Kryesia e Kuvendit mblidhet sot për të filluar përgatitjet për të mbajtur seancën për shpërndarjen e Kuvendit

Kryesia e Kuvendit të Kosovës sot do të mblidhet për të nisur përgatitjet për të mbajtur seancën për shpërndarjen e Kuvendit. Kryekuvendari Kadri Veseli ka qenë ai që ka ftuar kryesinë, pasi refuzoi thirrjen e kryetarit Thaçi për të caktuar një mandatar të ri për kryeministër pas dorëheqjes së Haradinajt. ...

Më shumë...

Sot merret vendimi për ish-ushtarin e UÇK-së, Tomor Morina, që u arrestua javën e kaluar në Maqedoninë e Veriut

Gjykata Supreme e Maqedonisë së Veriut merr vendim që ish-ushtari i UÇK-së, Tomor Morinën të mos e ekstradohet në Serbi

Sot merret vendimi për ish-ushtarin e UÇK-së, Tomor Morina, që u arrestua javën e kaluar nga autoritetet maqedonase në pikën kufitare Bllacë. Ai u arrestua për shkak të një urdhër arresti nga Serbia me akuzën kryerjen e krimeve të luftës. Shteti i Serbisë pas arrestimit ka dërguar kërkesë tek autoritetet ...

Më shumë...

Bajram Hasani thotë se Aleancës për Ardhmerinë e Kosovës në Gjilan i janë bashkuar 244 anëtarë të rinj

Bajram Hasani: Aleancës për Ardhmerinë e Kosovës në Gjilan i janë bashkuar 244 anëtarë të rinj

Ish-ministri dhe tani anëtar i Kryesisë së AAK-së, Bajram Hasani, ka shkruar të dielën së kësaj partie në Gjilan i janë bashkuar 244 anëtarë të rinj. “244 anëtarë të ri iu bashkuan sot  Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës në Gjilan. Ata iu bashkuan liderit të vendimeve të mëdha, Ramush Haradinaj. Faleminderit atyre që ...

Më shumë...

Hoxha: Për të shmangur ngecjet në proceset integruese, vendi duhet të shkojë në zgjedhje të parakohshme

Hoxha: Për të shmangur ngecjet në proceset integruese, vendi duhet të shkojë në zgjedhje të parakohshme

Për të shmangur ngecjet në proceset integruese që mund të shfaqen nga situata aktuale politike në të cilën ka hyrë Kosova, vendi duhet të shkojë në zgjedhje të parakohshme, thotë ministrja në dorëheqje e Integrimeve Evropiane Dhurata Hoxha. Ajo thekson se është e rëndësishme të mos lejohet një vakum institucional pasi ...

Më shumë...

Ministri Pacolli: Qytetarët dhe institucionet e Kosovës janë gjithmonë pranë popullit dhe SHBA-ve

Behxhet Pacolli thotë se do ta nënshkruajë paktin për luftën kundër korrupsionit të propozuar nga kryetari i PDK-së, Kadri Veseli

Ministri i Jashtëm i Kosovës, Behxhet Pacolli, reagoi pas ngjarjeve të rënda që ndodhën në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ku mbetën të vdekur dhjetëra persona të pafajshëm për shkak të sulmeve me armë. Ai tha se këto janë vepra të shëmtuara kriminale, ndërsa shtoi se qytetarët dhe institucionet e ...

Më shumë...

Në Vraniq të Gjakovës përkujtohen dëshmorët Mark Lleshi, Prend Lleshi, Kolë Lleshi dhe Memë Lleshi

Në Vraniq të Gjakovës përkujtohen dëshmorët Mark Lleshi, Prend Lleshi, Kolë Lleshi dhe Memë Lleshi

Kryeministri në dorëheqje, Ramush Haradinaj tha sot se Kosova ende nuk është bërë 100 për qind shtet dhe për këtë, sipas tij nuk ia vlen të ketë hezitime që për pak të lihet pa e përmbush 100% shtetësinë. I pari i qeverisë në dorëheqje, duke aluduar në presidentin Thaçi, bëri ...

Më shumë...

Memli Krasniqi thotë se gjitha vendimet e kryetarit Veseli për reforma brenda partisë e kanë përkrahjen e tyre

Memli Krasniqi thotë se gjitha vendimet e kryetarit Veseli për reforma brenda partisë e kanë përkrahjen e tyre

Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli po cilësohet i pafuqishëm për të ndërmarrë reformat në partinë e tij, përkundër se qysh para një muaji ishte shumë i zëshëm për t’i larguar nga strukturat e partisë dhe pozitat publike të gjithë personat me aktakuza. Mos guximi që të ndërmarrë një hap të ...

Më shumë...

Thaçi: Kosova me zemër dhe mendje është me viktimat dhe familjet e tyre në Teksas të SHBA-ve

Thaçi: Kosova me zemër dhe mendje është me viktimat dhe familjet e tyre në Teksas të SHBA-ve

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi përmes profilit të tij në “Twitter”, ka reaguar pas tragjedisë në El Paso të Teksasit. Thaçi ka shkruar se është i tronditur nga humbja e njerëve në El Paso. “I tronditur nga humbja e jetës së njerëzve në ElPaso, SHBA. Kosova me zemër dhe mendje ...

Më shumë...

Haradinaj: Përpjekjet për të drejtën e shqiptarëve në kohështrirje të ndryshme kanë njohur burra trima e luftëtarë

Ramush Haradinaj: Duke kujtuar luftën nderojmë sakrificën e familjeve anekënd Kosovës të cilat u martirizuan për liri

Në shenjë nderimi për veprën e martirëve që u pushkatuan para 77 vitesh në Remnik të Vitisë, sot në këtë vend përurorhet busti i udhëheqësit atdhetar të asaj kohe, dëshmorit Selim Sejdiu, dhe bashkëveprimtarëve të tij. Me këtë rast, kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, tha se me nderimin ndaj martirëve ...

Më shumë...

Përkujtohen dëshmoret e kombit Mark, Prend, Kolë dhe Memë Lleshi në 21 vjetorin e rënies heroike të tyre

Përkujtohen dëshmoret e kombit Mark, Prend, Kolë dhe Memë Lleshi në 21 vjetorin e rënies heroike të tyre

Kryeministri në dorëheqje, Ramush Haradinaj, sot do të marrë pjesë në tubimin përkujtimor, kushtuar 21 vjetorit të Betejës së Markalleshëve dhe dëshmorëve Mark Lleshi, Prend Lleshi, Kolë Lleshi dhe Memë Lleshi. Beteja e Markalleshëve u zhvillua më 7 gusht të vitit 1998 ku, të organizuar e të sistemuar funksionalisht, Markalleshët ...

Më shumë...