MIT
kek
Airport Adem Jashari
valamobile
mbpzhr grante
Fillimi / Labinot Dervishaj (faqe 30)

Labinot Dervishaj

Thaçi: Shtetet anëtare të BE-së të jenë më unike dhe më të qarta në proces e dialogut në mes të Kosovës dhe Serbisë

Thaçi: Shtetet anëtare të BE-së të jenë më unike dhe më të qarta në proces e dialogut në mes të Kosovës dhe Serbisë

Kryetari Thaçi, ka takuar sot ambasadorët dhe shefat e zyrave dhe misioneve ndërkombëtare në Kosovë, për të ndarë me ta opinionet nga takimi i Berlinit dhe pritjet për takimin që do të mbahet në Paris. Ai u shpreh se e ka mirëpritur kthimin e vëmendjes së Gjermanisë dhe Francës në ...

Më shumë...

Hoxhaj: Samiti i Parisit është vendimtar nëse do të kemi një marrëveshje me Serbinë këtë vit

Hoxhaj: Samiti i Parisit është vendimtar nëse do të kemi një marrëveshje me Serbinë këtë vit apo të dështoj

Zëvendëskryeministrit i Kosovës, Enver Hoxhaj ka thënë se Samiti i Parisit është vendimtar nëse do të kemi një marrëveshje me Serbinë këtë vit apo të dështoj. Ai ka theksuar se në kryeqytetin francez do të duhej të projektoheshin parimet e qarta të dialogut. Këto komente Hoxhaj i ka bërë gjatë ...

Më shumë...

Veseli: Meritën kryesore për themelimin e Tribunalit për krimet serbe e kanë vet familjet e viktimave dhe të pagjeturve

Veseli: Meritën kryesore për themelimin e Tribunalit për krimet e Serbisë, e kanë vet familjet e viktimave dhe të pagjeturve

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli ka vizituar shoqatën “Zëri i prindërve” në Mitrovicë, ku është takuar me përfaqësues të shoqatave të të pagjeturve. Duke iu drejtuar familjarëve të të pagjeturve, ai tha se meritën kryesore për iniciativën për themelimin e gjykatës për krimet e Serbisë, e ...

Më shumë...

Haradinaj: Me marrjen e kryesimit të Këshillit të Evropës nga Finlanda, ajo do të jetë zë i Kosovës për në BE

Haradinaj: Me marrjen e kryesimit të Këshillit të BE-së nga Finlanda ajo do të zë i Kosovës në strukturat e BE-së

Me marrjen e kryesimit të Këshillit të BE-së nga 1 korriku i këtij viti, besojmë fuqishëm se shteti mik, Finlanda, do të vazhdojë të jetë zë i Kosovës në strukturat e Bashkimit Evropian. Kështu deklaron kryeministri i vendit Ramush Haradinaj, i cili ka zhvilluar një takim pune me ambasadorët dhe ...

Më shumë...

Ibrahim Kadriu thotë se ribashkimi i Kosovës Lindore me Kosovën është jetik dhe korrigjim i padrejtësisë historike

Përfaqësuesit politikë të Kosovës Lindore thonë se e vetmja alternativë për ta mbetet bashkimi me Kosovën

Kryetari i Referendumit të 1-2 marsit 1992 në Kosovën Lindore, Ibrahim Kadriu, i është drejtuar kryetarit të Kosovës, Hashim Thaçi, me një videomesazh publik. Kadriu ka thënë se ribashkimi i Kosovës Lindore me Kosovën është jetik dhe imperativ jetësor. “Këtë e kanë dëshmuar edhe dëshmorët që kanë ra në të ...

Më shumë...

Kryeministri Rama thotë se negociata që lidhen me zgjedhjet lokale të 30 qershorit nuk ka dhe nuk do të këtë

Edi Rama: Më 30 qershor nuk do vendosen vetëm kryetarët e bashkive por fati i Shqipërisë për 30 vitet e ardhshme

Kryeministri Edi Rama deklaroi se “negociata që lidhen me zgjedhjet lokale të 30 qershorit nuk ka, se nuk kemi asnjë mundësi të negociojmë Kushtetutën e Shqipërisë”. Në një konferencë për shtyp me gazetarët, ai theksoi se “miqtë gjermanë kanë shprehur gatishmërinë për të ndihmuar, shumë e mirëseardhur, por negociata nuk ...

Më shumë...

Në Gjakovë protestohet sot për mbrojtjen e natyrës nga eksplatuesit e gurthyesve dhe dëmtuesve të pyjeve

Në Gjakovë protestohet sot për mbrojtjen e natyrës nga eksplatuesit e gurthyesve dhe dëmtuesve të pyjeve

Banorët e fshatrave Kusar, Dol, Pjetërshan, Lipovec, Raçë, Moglicë, do të protestojnë sot në orën 11:00, në vendin Shpella e Kusarit rruga Kusar – Goden në Gjakovë. Tubimi protestues mbahet për mbrojtjen e natyrës nga eksplatuesit e gurthyesve, pra dëmtuesve të pyjeve dhe të natyrës në përgjithësi. “Ju njoftojmë se ...

Më shumë...

Deputetët mblidhen sërish sot për të vijuar seancat plenare të lëna përgjysmë në muajt paraprak

Deputetët e Kuvendit të Kosovës mblidhen sot në orën 10:00 për të vijuar seancat plenare të lëna përgjysmë

Deputetët e Kuvendit të Kosovës do të mblidhen sërish sot për të vijuar seancat plenare të lëna përgjysmë. Në rend dite sot janë 59 pika të cilat do të kërkojnë diskutime dhe votat e ligjvënësve kosovarë. Pikat e papërfunduara janë nga seancat e 30 janarit, 28 shkurtit, 7, 12, 13 ...

Më shumë...

Sot nënshkruhet marrëveshje për Projektin e Qeverisjes se Mirë Financiare, ndërmjet Kosovës dhe Gjermanisë

Sot nënshkruhet marrëveshje për Projektin e Qeverisjes se Mirë Financiare, ndërmjet Kosovës dhe Gjermanisë

Ministria e Financave organozn ceremonine e nënshkrimit të marrëveshjes Implementuese për Fazën e IV të Projektit për Qeverisjen e Mirë Financiare, ndërmjet Qeverisë së Republikës së Kosovës dhe Qeverisë së Republikës Federale Gjermanisë. Marrëveshja do të nënshkruhet nga Ministri i Financave Bedri Hamza dhe Ambasadori i Republikës Federale të Gjermanisë ...

Më shumë...

Ministri Bytyqi thotë se në shtator presim përgjigje nga ENQA dhe vendimin për rianëtarësim të Kosovës

Ministri Bytyqi thotë se në shtator presim përgjigje nga ENQA dhe vendimin për rianëtarësim të Kosovës

Ministri i Arsimit, Shyqiri Bytyqi, në  ka thënë se në Ministrinë që ai drejton nuk ka të punësuar partiakë. Sipas tij, në MASHT deri tani s’ka asnjë zyrtar të nivelit të ulët apo të lartë që i takon partisë NISMA. Bytyqi tha se ka ngatërresa e paqartësi kur po bëhen akuza se në ...

Më shumë...

Bekim Jashari: SHBA-ve u jemi mirënjohës për gjithçka që kanë bërë për ne shqiptarët dhe Kosovën

Bekim Jashari: SHBA-ve u jemi mirënjohës për gjithçka që kanë bërë për ne shqiptarët dhe Kosovën

Kryetari i Skenderajt, Bekim Jashari së bashku me delegacionin amerikan të Lutjeve të Mëngjesit dhe me disa nga deputetët të Kuvendit të Kosovës, ka bërë homazhe në Kompleksin Përkujtimor “Adem Jashari” në Prekaz. Ai ka thënë se SHBA-ve u jemi mirënjohës për gjithçka që kanë bërë për ne shqiptarët. “Së bashku ...

Më shumë...

OVL-UÇK: Institucionet të ndërmarrin hapa konkretë në mbledhjen dhe faktimin e masakrave serbe gjatë luftës

OVL-UÇK: Institucionet të ndërmarrin hapa konkretë në mbledhjen dhe faktimin e masakrave serbe gjatë kohës së luftës

Organizata e Veteranëve të Luftës i ka bërë thirrje institucioneve të Kosovës të ndërmarrin hapa konkretë në mbledhjen dhe faktimin e masakrave serbe gjatë kohës së luftës. Ajo në një letër publike kërkon krijimin e mekanizmave përmes institucioneve ndërkombëtare apo përmes shteteve mike për padi për gjenocid të Serbisë ndaj ...

Më shumë...

Federica Mogherini thotë se mandati i FSK-së duhet të ndryshohet vetëm përmes një procesi gradual

Federica Mogherini thotë se mandati i FSK-së duhet të ndryshohet vetëm përmes një procesi gradua

Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini  ka folur përsëri për formimin e Ushtrisë nga Kuvendi i Kosovës. Përmes një deklarate dhënë në Komisionin Evropian, Mogherini ka thënë se mandat i FSK-së duhet të ndryshohet vetëm përmes një procesi gradual. Sipas saj, ky proces duhet të jetë në përputhje ...

Më shumë...

Me 21 maj 2019 Kuvendi i Kosovës do të mbajë seancë të veçantë parlamentare për 20-vjetorin e masakrës së Dubravë

Me 21 maj 2019 Kuvendi i Kosovës do të mbajë seancë të veçantë parlamentare për 20-vjetorin e masakrës së Dubravë

Më 21 maj (ditë e martë), në orën 11:00, Kuvendi i Kosovës do të mbajë seancë të veçantë parlamentare për 20-vjetorin e masakrës së Dubravës. Lajmin e ka bërë me dije Nait Hasani, deputet i Kuvendit të Kosovës, i mbijetuar i masakrës në burgun e Dubravës, i cili është edhe ...

Më shumë...

Veseli viziton lokacionin të ish-Tjegullorja në Prishtinë, vendi ku ai propozoni që të ndërtohet Muzeu i Gjenocidit në Kosovë

Veseli viziton lokacionin të ish-Tjegullorja në Prishtinë, vendi ku ai propozoni që të ndërtohet Muzeu i Gjenocidit në Kosovë

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka vizituar lokacionin të ish-Tjegullorja në Prishtinë, vendi ku ai propozoni që të ndërtohet Muzeu i Gjenocidit në Kosovë. Ai tha se Serbia është përgjegjëse për krimet që i ka bërë në Kosovë. “Nuk ka forcë që e ndalon krijimin e Tribunalit për ...

Më shumë...

Deputeti i Vetëvendosjes, Glauk Konjufca paraqet Rezolutë me tri pika për shpëtimin e Telekomit të Kosovës

Konjufca: Deportimi i gjashtë shtetasve turq e ka prekur funksionimin ligjor të shtetit dhe demokracinë

Në seancën e jashtëzakonshme e Kuvendit ku po diskutohet për gjendjen në Telekomin e Kosovës, deputeti i Vetëvendosjes, Glauk Konjufca ka thënë se do të paraqesin një Rezolutë në të cilën përfshihen tri pika për Telekomin e Kosovës. “Hapi i parë që Qeveria e Kosovës duhet ta zbatoj është një ...

Më shumë...