Airport Adem Jashari
kek
tv dielli
MIT
Fillimi / Labinot Dervishaj (faqe 31)

Labinot Dervishaj

Trump e emëron Grenellin në pozitën e Shefit të Intelegjencës Nacionale, institucion që kordinon CIA, FBI, DEA

Trump e emëron ambasadorin Grenell në pozitën e Shefit të Intelegjencës Nacionale, institucion që kordinon CIA, FBI, DEA

Ambasadori Grenell pritet emërohet në pozitën e Shefit të Intelegjencës Nacionale, institucion që kordinon CIA, FBI, DEA apo organizatat që janë të fokusura në intelegjencë dhe siguri. Sipas ‘The New York Times’ presidenti amerikan, Donald Trump, po pritet së shpejti ta emërojë Richard Grenellin, ambasadorin amerikan në Gjermani, në postin ...

Më shumë...

Ramush Haradinaj kërkon nga kryeministri Kurti që mos ta heq taksën veç nëse Serbia e njeh pavarësinë e Kosovës

Haradinaj kërkon nga kryeministri Kurti që mos ta heq taksën veç nëse Serbia e njeh pavarësinë e Kosovës

Ish-kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, i ka kërkuar kryeministrit aktual, Albin Kurti, që taksën e vendosur ndaj Serbisë ta heq vetëm në rast se kjo e fundit do ta njohë pavarësinë e Kosovës, në të kundërtën siç është shprehur ai, taksa nuk duhet të hiqet për të vazhduar dialogu, shkruan ...

Më shumë...

Më 26 shkurt 2020 hapet ekspozita kushtuar heronjve të kombit Rexhep Rexhepi dhe Beqir Rexhepi në 22 vjetorin e rënies së tyre

Sot hapet ekspozita e studentëve të Fakultetit të Arteve, kushtuar heronjve të parë të UÇK-së Beqir Rexhepi e Rexhep Rexhepi

Me rastin e 22 vjetorit të betejës së parë frontale Likoshan-Çirez ftoheni të merrni pjesë në ekspozitën kushtuar heronjve të kombit Rexhep Rexhepi dhe Beqir Rexhepi organizuar nga studentët e Fakultetit të Artëve. Ekspozita do të mbahet në Muzeun Kombëtar të Kosovës më 26 shkurt 2020 duke filluar në orën ...

Më shumë...

Qeveria e Kosovës bënë të ditur se sot do të mblidhet por nuk ka dhënë detaje për rendin e ditës

Qeveria e Kosovës e themelon Këshillin Organizativ për shënimin e “Epopesë së UÇK-së”

Përmes një njoftimi për media, Zyra e Kryeministrit të Republikës së Kosovës, ka bërë të ditur se sot do të mblidhet qeveria. Sipas këtij njoftimi mbledhja e Qeverisë së Kosovës do të nisë në orën 15:30. Ndërsa, nuk kanë dhënë detaje, se çka do të jetë në rend të ditës.

Më shumë...

Thaçi: Liria dhe pavarësia e Kosovës lidhet drejpërdrejtë edhe me kontributin e jashtëzakonshëm të Shqipërisë

Thaçi: Liria dhe pavarësia e Kosovës lidhet drejpërdrejtë edhe me kontributin e jashtëzakonshëm të Shqipërisë

Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Gent Cakaj është pritur në takim nga kryetari i vendit. Thaçi në një konferencë për media tha se liria dhe pavarësia e Kosovës lidhet drejtpërdrejtë edhe me kontributin e Shqipërisë, të cilin ai e quan të jashtëzakonshëm por edhe kërkojë koordinim të vazhdueshëm me Tiranën. ...

Më shumë...

Besarta Jashari: Babush, për aq pak vite sa ishim bashkë, arrite të më mësoje çfarë është dashuria, familja e atdheu

Besarta Jashari: Babush, për aq pak vite sa ishim bashkë, arrite të më mësoje çfarë është dashuria, familja e atdheu

Besarta Jashari e bija e heroit të kombit Hamëz Jashari, e ka kujtuar babain e saj me rastin e ditëlindjes së tij. Përmes një shkrimi ajo e ka shprehur mallin por edhe krenarinë për vlerat e mëdha dhe sakrificat e tij sublime për lirinë e atdheut. “Mbase me kalimin e ...

Më shumë...

Selim Pacolli: 70 vite më parë lindi heroi i kombit, guximtari e atdhetar, Hamëz Shaban Jashari

Selim Pacolli: 70 vite më parë lindi heroi i kombit, njeriu guximtar dhe atdhetar, Hamëz Shaban Jashar

Nënkryetari i komunës së Prishtinës, Selim Pacolli e ka kujtuar sot heroin e Kosovës Hamëz Jashari në 70 vjetorin e lindjes se tij. Pacolli ka cituar thëniet e tij të cilat e nxjerrin në pah vendosmerinë dhe guximin e Hamzës dhe familjes Jashari për të luftuar për lirinë e Kosovës. ...

Më shumë...

Grenell e quan lajm të rremë artikullin ku shkruante se SHBA-të janë të hapura për shkëmbimin e territoreve Kosovë – Serbi

Grenell e quan lajm të rremë artikullin Euobserver-it i cili thoshte se SHBA-të janë të hapura për shkëmbimin e territoreve

I dërguari special i Donald Trumpit për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell, ka reaguar ndaj një lajmi në të cilin thuhej se ShBA-të, ende janë të hapura për shkëmbim të territoreve mes Kosovës e Serbisë. Richard Grenell këtë mëngjes, një raportim të tillë e quajti ”lajm të rremë”, ku i referohet ...

Më shumë...

Palmer: Ne do të dëshironim të shohim njohje reciproke në mes të Kosovës dhe Serbisë si rezultat i procesit negociues

Palmer: Ne do të dëshironim të shohim njohje reciproke në mes të Kosovës dhe Serbisë si rezultat i procesit negociues

Shtetet e Bashkuara nuk kanë përjashtuar mundësinë e shkëmbimit të territoreve në mes të Kosovës dhe Serbisë, shkruan revista online Euobserver, duke iu referuar një interviste me të dërguarin e Shteteve të Bashkuara për Ballkanin Perëndimore, Matthew Palmer. “U takon palëve të krijojnë parametrat e dialogut”, ka thënë Palmer. “Ajo ...

Më shumë...

Kryetari i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan e uron Albin Kurtin për postin e kryeministrit të Kosovës

Kryetari i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan e uron Albin Kurtin për postin e kryeministrit të Kosovës

Kryetari i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka uruar Albin Kurtin për postin e kryeministrit të Kosovës. Sipas komunikatës nga Zyra për Komunikim Publik e Qeverisë, Erdogan, në mesazhin e urimit ka shprehur bindjen se bashkëpunimi mes dy vendeve do të thellohet. “Në emrin tim personal dhe në emër të popullit ...

Më shumë...

Kryeministri Kurti e viziton Agjencinë Kosovare të Intelegjencës, thotë së Ballkani është rajon i paqëndrushëm

Kryeministri Kurti e viziton Agjencinë Kosovare të Intelegjencës, thotë së Ballkani është rajon i paqëndrushëm

Kryeministri i vendit, Albin Kurti ka vizituar të martën Agjencinë Kosovare të Intelegjencës në 11 vjetorin e themelimit të saj. Sipas tij, Ballkani është një territor shumë i paqëndrueshëm. “Në një rajon të paqëndrueshëm të Ballkanit Përendimor ku kemi pasu dy grushtshtete të dështuara në 3 vitet e fundit, puna ...

Më shumë...

Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme të Shqipërisë, Gent Cakaj qëndron sot për vizitë zyrtare në Kosovë

Gent Cakaj: Do të riatdhesohen shqiptarët e bllokuar në hapësirën evropiane për shkak të masave ndaj COVID-19

Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme i Republikës së Shqipërisë, Gent Cakaj, sot do të zhvillojë një vizitë zyrtare në Prishtinë. Cakaj do të pritet nga homologu i tij, ministri i Punëve të Jashtme dhe Diasporës i Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca. Po ashtu Cakaj do të ...

Më shumë...

Me 20 shkurt 2020 mbahet Akademi përkujtimore për dëshmorin e kombit, Selman Vojvoda, në 30 vjetorin e rënies së tij

Me 20 shkurt 2020 mbahet Akademi përkujtimore për dëshmorin e kombit, Selman Vojvoda, në 30 vjetorin e rënies së tij

Nën përkujdesjen e kryetarit të Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi dhe komunës së Skenderajt, me datë 20 shkurt 2020, do të mbahet Akademi përkujtimore për dëshmorin e Kosovës, Selman Vojvoda, në 30 vjetorin e rënies së tij. Përkujtimi e nderimi i jetës dhe veprës së heroit Selman Vojvoda, do të ...

Më shumë...

Ministri i Mbrojtjes Anton Quni priti në takim ambasadoren e Mbretërisë së Holandës, Gerrie Willems

Ministri i Mbrojtjes Anton Quni priti në takim ambasadoren e Mbretërisë së Holandës, Gerrie Willems

Në vazhdën e vizitave të ambasadorëve të vendeve mike, Ministri i Mbrojtjes Anton Quni, priti sot ambasadoren e Mbretërisë së Holandës në Kosovë, Gerrie Willems. Në fillim, ambasadorja uroi ministrin për Ditën e Pavarësisë dhe detyrën e tij të ministrit të mbrojtjes. Duke i uruar mirëseardhje, Quni shprehu falënderimin për ...

Më shumë...

Haradinaj: Taksa 100% të mos hiqet deri sa Serbia ta njohë realitetin që e kanë njohur shumë shtete të botës

Deputeti i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Daut Haradinaj i ka replikuar ashpër kryeministrtit, Albin Kurtit i cili i tha se u ka mbetur

Shefi i Grupit Parlamentar të AAK-së, Daut Haradinaj, ka bërë thirrje që të mos hiqet taksa 100 për qind ndaj produkteve serbe. Në një tryezë të organizuar nga KDI, ku u diskutua rreth dialogut, Haradinaj ka thënë se AAK-ja do të jetë gjithmonë kujdestare e 17 shkurtit 2008, thuhet në ...

Më shumë...

Kryetari Thaçi pranon letrat kredenciale nga ambasadori i Danimarkës, jo-rezident për Kosovë, Rene Rosager Dinesen

Kryetari Thaçi pranon letrat kredenciale nga ambasadori i Danimarkës, jo-rezident për Kosovë, Rene Rosager Dinesen

Kryetari i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka pranuar sot letrat kredenciale nga ambasadori i Danimarkës, jo-rezident për Kosovë, Rene Rosager Dinesen. Ai duke i uruar punën e re ambasadorit Dinesen u shpreh mirënjohës për përkrahjen që Danimarka i ka dhënë Kosovës. “E vlerësojmë lartë kontributin e Danimarkës, qoftë në ...

Më shumë...