Airport Adem Jashari
tv dielli
kek
MIT
Fillimi / Labinot Dervishaj (faqe 32)

Labinot Dervishaj

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu dëshiron që procesi i emërimit të noterëve të kthehet në pikën zero

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu dëshiron që procesi i emërimit të noterëve të kthehet në në pikën zero

Ministria e Drejtësisë pritet që gjatë kësaj jave të vendosë se si do të veprojë me procesin e emërimit të noterëve. Në lidhje me këtë çështje, ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu tha se ka në plan që ta kthejë në pikën zero. Ajo, deklaron se fillimisht do të shqyrtojë bazën ...

Më shumë...

Berat Rukiqi: Korrupsioni dhe nepotizmi janë në nivele shqetësuese nga të cilat po krijohet burokraci

Berat Rukiqi: Korrupsioni dhe nepotizmi janë në nivele shqetësuese nga të cilat po krijohet burokraci

Tri barrierat kryesore në vend për bizneset mbeten, konkurrenca e padrejtë në vend që është renditur në mesin e top barrierave të raportuara në shkallën 37%, pasuar nga kamatat e larta në shkallën 36% dhe ekonomia informale me 33%. Kështu tha kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi, i ...

Më shumë...

Sadik Halitjaha: Nuk mjafton Facebook-u e as një libër i tanë, të komentohet kolosi i madh i çështjes kombëtare, Ukshin Hoti

Sadik Halitjaha: Marrëveshja Thaçi-Vuçiq, pret vetëm momentin e favorshëm për t’u shpallur dhe për t’u realizuar

Të komentohet për kolosin e madh të çështjes kombëtare, nuk mjafton Facebook-u e as një libër i tanë. Kjo që shohim ne sot të ish-shokët tanë, kjo mospërfillje injorim e anatemim kjo na indinjon sepse nuk i kemi njohur njerëzit mashtrues e interpretues sipas interesit të tyre. Një filozof thotë ...

Më shumë...

Xhevat Bislimi: Gjithmonë i pa pajtuar me qyqarllekun e Rugovës, Kurti u “shtrëngua” të shkonte e të përulej të varri i tij

Xhevat Bislimi: Gjithmonë i pa pajtuar me qyqarllekun dhe mjerimin e Rugovës, Albin Kurti u "shtrëngua" të shkonte e të përulej me "nderim" të varri i tij

Gjithmonë i pa pajtuar me qyqarllekun dhe mjerimin e Rugovës, Albin Kurti u “shtrëngua” të shkonte e të përulej me “nderim” të varri i “kryetarit historik” të LDK-së, Ibrahim Rugova! Ta zëmë se u zu ngushtë nga partneri i pazëvendësueshëm i koalicionit dhe shkoi… Asaj “historisë” se LDK-së e t137 ...

Më shumë...

Pas një sëmundjeje të rëndë, sot në një spital të Zürich-ut, është ndarë nga jeta veprimtari i çështjes kombëtare, Nysret Krasniqi

Pas një sëmundje të rëndë, sot në orët e hershme ka vdekur veprimtari, Nysret Krasniqi - Teti

Pas një sëmundjeje të rëndë, sot në orët e hershme, në spitalin universitar të Zürich-ut, është ndarë nga jeta veprimtari i çështjes kombëtar, Nysret Krasniqi. Ai  ishte gjeneratë e rinisë kryengritëse të vitit 1981 duke qenë aktiv në të gjitha proceset çlirimtare nëpër të cilat ka kaluar populli shqiptar. Ka ...

Më shumë...

Mosanëtarësimi i Kosovës në Këshillin e Byrove Evropiane po sfidohet nga numri i madh i automjeteve të paregjistruara

Mosanëtarësimi i Kosovës në Këshillin e Byrove Evropiane po sfidihet numri i madh i automjeteve të paregjistruara

Përpjekjet e autoriteteve në Kosovë për anëtarësim në Këshillin e Byrove Evropiane, që siguron Kartonin e Gjelbër, po sfidohen nga dy probleme thelbësore. Së pari, Kosova nuk është shtet anëtar i Organizatës së Kombeve të Bashkuara dhe së dyti, në Kosovë ka një numër të madh të automjeteve të paregjistruara, ...

Më shumë...

Kryesia e Kuvendit të Kosovës, sot mbanë mbledhjen e radhës në të cilën do të shqyrtohen tri pika të rendit të ditës

Kryesia e Kuvendit nesër mblidhet për ta shqyrtuar kërkesën e mocionit të LDK-së, për rrëzimin e Qeverisë Kurti

Kryesia e Kuvendit të Kosovës, sot mbanë mbledhjen e radhës në të cilën janë paraparë tre pika të rendit të ditës. Fillimisht është propozimi për formimin e grupeve të miqësisë. Si pikë e dytë është propozimi i anëtarëve në delegacione për përfaqësim të Kuvendit më organizata ndërkombëtare. Ndërsa pika e ...

Më shumë...

Rexhep Qosja: Shqipëria dhe Kosova do të bashkohen herët apo vonë, pavarësisht zërave kundërshtues

Rexhep Qosja: Shqipëria dhe Kosova do të bashkohen herët apo vonë, pavarësisht zërave kundërshtues

Akademiku Rexhep Qosja shprehet se Shqipëria dhe Kosova do të bashkohen herët apo vonë, pavarësisht zërave kundër sepse ky bashkim është më së pari në interesin e shqiptarëve. Teksa komenton marrëdhëniet mes Prishtinës dhe Tiranës, Qosja, thotë se fërkimet që kanë ndodhur mes Ramës e Haradinajt janë të pakuptimta dhe ...

Më shumë...

Daniel Serwer: Pak shtete kanë arritur më shumë gjatë 12 viteve të ekzistimit të tyre

Daniel Serwer: Pak shtete kanë arritur më shumë gjatë 12 viteve të ekzistimit të tyre

Analisti amerikan dhe profesori i Universitetit “Johns Hopkins”, Daniel Serwer, vlerëson se kryeministri i ri i Kosovës, Albin Kurti, nuk do ta ndryshojë qasjen e Kosovës ndaj Serbisë. Eksperti amerikan për çështjet e Ballkanit Perëndimor, në 12 vjetorin e pavarësisë së Kosovës ka thënë se nuk ka shumë vende të ...

Më shumë...

BE-ja i ndanë 100 milionë euro për Shqipërinë ndihmë për rindërtimin e objekteve të shkatërruara nga tërmeti

BE-ja i ndanë 100 milionë euro për Shqipërinë ndihmë për rindërtimin e objekteve të shkatërruara nga tërmeti

Në konferencën e donatorëve që po mbahet në Bruksel, ka marrë fjalën presidentja e Komisionit Europian, Ursula von de Leyen e cila është shprehur se BE-ja do të japë 100 milionë euro për Shqipërinë,  duke mos përfshirë 15 milionët që ka dhënë KE-ja. “Ne kemi dëgjuar histori që të prekin ...

Më shumë...

Ambasada amerikane: Ne festojmë së bashku me qytetarët e Kosovës në këtë 12-vjetor të Pavarësisë

Ambasada amerikane: Ne festojmë së bashku me qytetarët e Kosovës në këtë 12-vjetor të Pavarësisë

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Prishtinë, ka uruar qytetarët e Kosovës me rastin e 12-vjetorit të shpalljes së Pavarësisë. “Ne festojmë së bashku me qytetarët e Kosovës në këtë 12-vjetor të Pavarësisë”, thuhet në urimin e Ambasadës. 12 vjet më parë, pra më 17 shkurt të vitit ...

Më shumë...

Shoqata e Veteranëve të Kastriotit bënë homazhe pranë pllakës përkujtimore të dëshmorëve të UÇK-së

Shoqata e Veteranëve të Kastriotit bënë homazhe pranë pllakës përkujtimore të dëshmorëve të UÇK-së

Shoqata e Veteranëve të Kastriotit ka bërë sot homazhe para pllakës përkujtimore të dëshmorëve të UÇK-së të rënë në këtë komunë, me rastin e 12-vjetorit të shpalljes së pavarësisë së Kosovës. Kryetari i kësaj shoqate në Kastriot, Fehmi Mjeku, pasi ka vendosur lule pranë të rënëve në luftën e lavdishme ...

Më shumë...

Jashari: Duhet të punojmë bashkërisht, përtej dallimeve ideologjike dhe politike në zhvillimin e vendit

Jashari: Duhet të punojmë bashkërisht, përtej dallimeve ideologjike, politike e konceptuale në zhvillimin e vendit

Kuvendi Komunal i Skenderajt ka mbajtur seancë solemne me rastin e 12 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës. Në fjalën e tij, kryetari i Skenderajt, Bekim Jashari ka thënë se shpallja e Pavarësisë së Kosovës me 17 shkurt 2008 ishte edhe një betejë më shumë e fituar me mund e sakrificë ...

Më shumë...

Ismet Sylejmani: Të vegjlit në kazermën “Adem Jashari”

Ismet Sylejmani: Të vegjlit në kazermën “Adem Jashari”

Në hyrje të Prishtinës është Kazerma “ADEM JASHARI”! Në portën e hyrjes kryesore të Kazermës”ADEM JASHARI” në Prishtinë, për një çast u ndal lëvizja e automjeteve nga policia ushtarake dhe filloi të dilta nga kazerma një kolonë e gjatë e të vegjëlve! Pamja ishte mahnitëse! Nga porta qendrore e kazermës ...

Më shumë...

Kryetari Thaçi për nder të 12- vjetorit të Pavarësisë së Kosovës do t’u drejtohet ushtarëve të FSK-së

Kryetari Thaçi për nder të 12- vjetorit të Pavarësisë së Kosovës do t'u drejtohet ushtarëve të FSK-së

Kryetari i vendit, Hashim Thaçi sot do të kthehet në Kosovë pas takimeve që pati në Munih e Bruksel. Ai do të aterojë sot në Prishtinë, pikërisht në 12-vjetorin e Pavarësisë. Ndërsa, tashmë është bërë me dije edhe agjenda e tij. Në orën 16:00, kryetari i Republikës së Kosovës, Hashim ...

Më shumë...