KEK
Fillimi / Labinot Dervishaj (faqe 4)

Labinot Dervishaj

22 vjet nga masakra në Poklek dhe Çikatovë të Drenasit në të cilën mizorisht u vranë dhe u dogjën 77 civilë shqiptarë

22 vjet nga masakra në Poklek dhe Çikatovë të Drenasit në të cilën mizorisht u vranë dhe u dogjën 77 civilë shqiptarë

Sot bëhen 22 vjet nga masakra në fshatin Poklek i Vjetër dhe Çikatovë të Vjetër komuna e Drenasit, ku ushtria serbe ka masakruar dhe i ka vrarë, pastaj edhe i ka djegur kufomat e 77 shqiptarëve civilë të paarmatosur, duke filluar prej foshnjave gjashtëmuajshe e deri te pleqtë 75 vjeçar. ...

Më shumë...

Enver Hoxhaj: Qeveria e drejtuar nga Albin Kurti dhe ministrat e tij nuk kanë platformë qeverisje

Enver Hoxhaj: Qeveria e drejtuar nga Albin Kurti dhe ministrat e tij nuk kanë platformë qeverisje

Në zgjedhjet e fundit në Kosovë, Lëvizja Vetëvendosje doli fituese e tyre, duke qeverisur pa asnjë forcë tjetër politike. Kryetari aktual i PDK-së tregon se qeveria e Kurtit dhe ministrat e qeverisë së tij nuk kanë platformë qeverisje por ka vetëm dëshira. “Mendoj se ajo që ndodhi nuk është përjashtim ...

Më shumë...

Bekim Haxhiu: I kam siguruar 500 mijë deri në 3 milionë doza vaksina, mbetet që Ministria e Shëndetësisë t’i aprovojë

Bekim Haxhiu: I kam siguruar 500 mijë deri në 3 milionë doza vaksina, mbetet që Ministria e Shëndetësisë t'i aprovojë

Deputeti i PDK-së Bekim Haxhiu thotë se ka arritur të kontaktojë me kompaninë amerikano-gjermane Pfizer dhe BioNTech duke siguruar 500 mijë deri në 3 milionë doza të vaksinave për Kosoven. Thotë se i ka shkruar ministrit të Shëndetësisë, Arben Vitia, i cili duhet t’i kthej përgjigje brenda tre ditësh kompanisë. ...

Më shumë...

Lirohen nga burgu vëllezërit Fadil dhe Nexhat Demaku pas vujatjes së dënimit për më shumë se dy vite

Lirohen nga burgu vëllezërit Fadil dhe Nexhat Demaku pas vujatjes së dënimit për më shumë se dy vite

Ish-kryetari i Drenasit Nexhat Demaku si dhe ish-deputeti i Kuvendit të Kosovës Fadil Demaku, janë liruar nga burgu, pas vujatjes së dënimit për më shumë se dy vjet. Lajmin e ka bërë të ditur vëllai i tyre Jahir Demaku, përmes rrjetit social. “Sot përfundoi edhe një padrejtësi për vëllëzërit e ...

Më shumë...

Ndahet nga jeta veterani i Ushtrisë Çlirirmtare të Kosovës, Vesel Kelmendi nga Vajniku i Skenderajt

Ndahet nga jeta veterani i Ushtrisë Çlirirmtare të Kosovës, Vesel Kelmendi nga Vajniku i Skenderajt

Në moshën 82 vjeçare ka vdekur sot veterani i Ushtrisë Çlirirmtare të Kosovës, Vesel Kelmendi nga Vajniku i Skenderajt. Gjatë luftës ka shërbyer shef i Logjistikes ne Togun e II Kompania e I, Batalioni i II Brigada 112 “Arben Haliti”, me shtab në fshatin Vajnik. Varrimi është bërë sot në ...

Më shumë...

Teuta Elshani: Nesër shënohet 22 vjetori i masakrës së Poklekut të Vjetër në Drenas por pa ndonjë organizim të veçantë

Nesër shënohet 22 vjetori i masakrës së Poklekut të Vjetër në Drenas por pa ndonjë organizim të veçantë

Nesër me 17 prill 2021 është përvjetori i 22 i masakrës së Poklekut të Vjetër, ku shteti serb masakroi dhe dogji disa herë me radhë 54 civil shqiptar, në këtë fshat të Drenasit. “Ju njoftojmë se ky përvjetor do të shënohet pa ndonjë organizim të veçantë, megjithatë nga ora 11:00 ...

Më shumë...

KPMM: Plani vjetor i inspektimeve të përbashkëta ndërinstitucionale 2021

KPMM: Plani vjetor i inspektimeve të përbashkëta ndërinstitucionale 2021

Komisioni i Pavarur për Miniera dhe Minerale (KPMM) si çdo vit, edhe këtë vit ka marr iniciativa për mbajtjen e takimeve rreth inspektimeve të përbashkëta ndërinstitucionale, për mundësin e zhvillimit të aksioneve të koordinuara ligjore . Akterët e tjerë institucional pjesëmarrës ishin të nivelet komunale- inspektorati komunal, nivelet qendrore (Ministritë ...

Më shumë...

Agjencia Tatimore e Kosovës inkason 36.2% më shumë borxhe tatimore se në tremujorin e parë të vitit 2021

Agjencia Tatimore e Kosovës inkason 36.2% më shumë borxhe tatimore se në tremujorin e parë të vitit 2021

Agjencia Tatimore e Kosovës ka inkasuar 36.2% më shumë borxhe tatimore se në tremujorin e parë të vitit të kaluar. Kështu ka bërë të ditur vet ATK-ja përmes një komunikate, gjersa ka treguar se performanca e saj në mbledhjen dhe trajtimin e borxheve tatimore për tremujorin e parë të këtij ...

Më shumë...

IKSHPK raporton për 520 raste të reja me Covid-19, ndërsa sot janë shëruar 646 pacientë të tjerë

IKSHPK raporton për 520 raste të reja me Covid-19, ndërsa sot janë shëruar 646 pacientë të tjerë

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej 3.230 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 520 raste ...

Më shumë...

Fatmir Limaj i përkujton dëshmorët Shkëlzen Haradinaj, Fatmir e Luan Nimanaj dhe Hasim Halilaj në 22 vjetorin e rënies së tyre

Fatmir Limaj i përkujton dëshmorët Shkëlzen Haradinaj, Fatmir e Luan Nimanaj dhe Hasim Halilaj në 22 vjetorin e rënies së tyre

Me rastin e 22-vjetorit të rënies heroike të Shkëlzen Haradinaj, Fatmir e Luan Nimanaj dhe Hasim Halilaj, kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj ka thënë se këta dëshmorë u bënë mburojë me trupat e tyre në mbrojtje të civilëve të strehuar në atë zonë. “Sot u bën 22 vjet, ku ...

Më shumë...

Meliza Haradinaj-Stublla e quan të drejtë vendimin e MPJD-së për t’ia ndaluar hyrjen në Kosovë të Petar Petkoviqit

Meliza Haradinaj-Stublla e quan të drejtë vendimin e MPJD-së për t'ia ndaluar hyrjen në Kosovë, Petar Petkoviqit

Ish-ministrja e Punëve të Jashtme, Meliza Haradinaj-Stublla, e ka quajtur të drejtë vendimin e Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Diasporës për të mos e lejuar ardhjen në Kosovë të Petar Petkoviqit. “Vendim i drejtë. Më vjen mirë që MPJD-ja nuk paska lejuar ardhjen në Kosovë të të ashtuquajturit drejtor ...

Më shumë...

Florian Bieber: Charles Michel dhe Ursula von der Leyen duhet të reagojnë për ‘letrën sllovene’ lidhur me ridefinimin e kufijve

Florian Bieber: Kryeministri slloven duhet të reagojë për ‘letrën sllovene’ që po qarkullon për ridefinim kufijsh në Ballkan

Profesori i Historisë, dhe njohësi i çështjeve të Ballkanit, Florian Bieber ka thënë se kryeministri slloven Janez Jansa duhet të reagojë për ‘letrën sllovene’ që po qarkullon për ridefinim kufijsh. Sipas Bieber propozimi i tillë është mjaft serioz për t’u injoruar nga presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel dhe presidentja ...

Më shumë...

Deri në mesditë sot në Prishtinë janë vaksinuar kundër virusit korona 170 persona të moshës 75 – 79 vjeç

Deri në mesditë sot janë vaksinuar kundër virusit korona 170 perona të moshës 75 - 79 vjeç në Prishtinë

Numër i madh i qytetarëve të moshës 75-79 vjeç të premten kanë pritur në radhë për të marrë vaksinën anti-Covdi në Qendrën e Vaksinimit në sallën “1Tetori” në kryeqytet. Koordinatori i kësaj qendre, Niman Bardhi, në një konferencë për medie tha se ka një fluks të madh të të interesuarave ...

Më shumë...

PDK deponon në Kuvendin e Kosovës tri kërkesa për debate parlamentare lidhur më gjendjen e rënduar pandemike

PDK deponon në Kuvend tri kërkesa për debate parlamentare lidhur më gjendjen e rënduar pandemike në Kosovë

Shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri, ka deponuar sot në Kuvend tri kërkesa për debate parlamentare për gjendjen alarmante të pandemisë në Kosovë. Tahiri tha se debati i parë që do të mbahet do të jetë për dështimin e qeverisë për sigurimin e vaksinave anti-Covid. Ai tha se ...

Më shumë...

Kryetari i Nismës në Prizren, Zafir Berisha e konfirmon kandidaturën për kryetar të kësaj komune

Kryetari i Nismës Socialdemokrate në Prizren, Zafir Berisha e konfirmon kandidaturën për kryetar të kësaj komune

Kryetari i Nismës Socialdemokrate në Prizren, Zafir Berisha, ka deklaruar se do të jetë kandidati për kryetar të kësaj komune në zgjedhjet lokale të tetorit. Ai ka shtuar se është i bindur se do të ofrojë alternativë ndryshe nga partitë e tjera në këtë komunë. “Kësaj beteje, natyrisht me mbështetje ...

Më shumë...

Ndahet nga jeta veterani i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Avni Bekteshi nga Dumnica e Poshtme e Vushtrrisë

Ndahet nga jeta veterani i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Avni Bekteshi nga Dumnica e Poshtme e Vushtrrisë

Sot, ka ndërruar jetë ish-ushtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Avni Bekteshi nga fshati Dumnicë e Poshtme e Vushtrrisë. Lajmin e ka bërë të ditur Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së dega Vushtrri.Varrimi i të ndjerit bëhet sot në orën 15.30 në fshatin e tij të lindjes.

Më shumë...