kek
MIT
Airport Adem Jashari
tv dielli
Fillimi / Labinot Dervishaj (faqe 40)

Labinot Dervishaj

Qytetarët e Kosovës Lindore, kërkojnë nga kryeministri Kurti, që t’i përjashtojë ata nga masa e reciprocitetit ndaj Serbisë

Shqiprim Arifi: Qytetarët e Kosovës Lindore edhe pas 100 vjetësh do të kërkojnë bashkimin me Kosovën

Qytetarët shqiptarë të Kosovës Lindore, kanë kërkuar nga kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, që t’i përjashtojë ata nga masa e reciprocitetit ndaj Serbisë, e cila është paralajmëruar si element që do të zëvendësoj tarifën 100% për mallrat e Serbisë dhe të Bosnjë Hercegovinës. Disa qytetarë i kanë thënë, ...

Më shumë...

Ministri Vitia: Simptomat e gruas të shtrirënë QKUK nuk tregojnë se ajo është prekur me koronavirusin

Ministri Vitia: Simptomat e gruas të shtrirënë QKUK nuk tregojnë se ajo është prekur me koronavirusin

Pas lajmit se një paciente dyshohet se është prekur me koronavirusin ka folur ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia në një konferencë për media ka thënë se një grua kishte dyshuar se është prekur me këtë llojë virusi, por simptomat nuk e tregojnë këtë. Sipas ministrit të Shëndetësisë të gjitha gjasat ...

Më shumë...

Sot i jepet lamtumira e fundit bilbilit të Kosovës dhe këngëtares se famshme, Nexhmije Pagarusha

Sot i jepet lamtumira e fundit bilbilit të Kosovës dhe këngëtares se famshme, Nexhmije Pagarusha

Sot i jepet lamtumira e fundit bilbilit të Kosovës, Nexhmije Pagarusha. Këngëtarja e famshme shqiptare ka ndërruar jetë të premten në moshën 86 vjeçare. Ajo do të varroset në fshatin e saj të lindjes në Pagarushë sipas amanetit të saj dhe ceremonia e varrimit do të jetë familjare. Kjo është ...

Më shumë...

Ish i burgosuri politik dhe pjesëtari i UÇK-së, Rrahman Bahtiri dekorohet me “Urdhrin e Lirisë”

Ish i burgosuri politik dhe pjesëtari i UÇK-së, Rrahman Bahtiri dekorohet me “Urdhrin e Lirisë”

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, ka dekoruar sot ish të burgosurin politik, Rrahman Bahtiri, i cili ishte edhe pjesëtar i UÇK-së, me “Urdhrin e Lirisë”. Ai ka shkruar se Bahtiri ishte një veprimtar i spikatur, me vlera të larta njerëzore dhe kombëtare. “Ish të burgosurin politik, Rrahman Bahtiri, i cili ...

Më shumë...

Ministri Konjufca e pret në takim shefin e Ambasadës së Republikës së Çekisë në Prishtinë, Pavel Bilek

Ministri Konjufca e pret në takim shefin e Ambasadës së Republikës së Çekisë në Prishtinë, Pavel Bilek

Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, të premten ka pritur në takim shefin e Ambasadës së Republikës së Çekisë në Prishtinë, Pavel Bilek, me të cilin ka diskutuar për tema të ndryshme me interes dhe synim për forcimin e marrëdhënieve dypalëshe. Ai falënderoi shefin e ...

Më shumë...

Tinka Kurti reagon pas mosmarrjes mandatit të deputetes pas zëvendësimit të deputetëve

Tinka Kurti reagon pas mosmarrjes mandatit të deputetes pas zëvendësimit të deputetëve

Kandidatja për deputete nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Tinka Kurti ka reaguar lidhur me mosmarrjen e mandatit të deputetes pas zëvendësimit të deputetëve me ata të cilët kanë marrë poste në kabinetin qeverisës. Ajo përmes një postimi në rrjetin socail ka shkruar se nuk do ta besonte asnjëherë që mund ...

Më shumë...

KQZ i zëvendëson njëmbëdhjetë deputetë në Kuvendin e Kosovës nga koalicioni qevërisës

Në KQZ nuk është dërguar asnjë aplikacion i kandidatëve të propozuar për kryetar të Besianës

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka zëvendësuar njëmbëdhjetë deputetë në Kuvendin e Kosovës. Pesë nga Lëvizja Vetëvendosje dhe Lidha Demokratike e Kosovës, kurse një nga partia e komuniteteve jo shumicë. Në mbledhjen e parë të KQZ-së, pas emërimit të anëtarëve të rinj u kërkua që të ndryshohet neni 112 i pikës ...

Më shumë...

Kryetari i vendit, Hashim Thaçi e shpall datën 15 mars 2020 ditë të zgjedhjeve për kryetar të Besianës

Kryetari i vendit, Hashim Thaçi e shpall datën 15 mars 2020 ditë të zgjedhjeve për kryetar të Besianës

Kryetari i vendit, Hashim Thaçi, e ka shpallur datën e zgjedhjeve të jashtëzakonshme për kryetar në Komunën e Podujevës. Zgjedhjet e jashtëzakonshme për kryetar të kësaj komune, bazuar në vendimin e kryetatit Thaçi, do të mbahen më 15 mars 2020. Ai e ka udhëzuar Komisionin Qendror të Zgjedhjeve që t’i ...

Më shumë...

Në moshën 86-vjeçare ka vdekur këngëtarja e mirënjohur e Kosovës, Nexhmije Pagarusha

Ndahet nga jeta bilbili i muzikës shqiptare, Nexhmije Pagarusha

Në moshën 86-vjeçare ka vdekur këngëtarja e mirënjohur e Kosovës Nexhmije Pagarusha, Lajmi është bërë i ditur nga familjarët e saj. Nexhmije Pagarusha u lind më 7 maj 1933 në fshatin Pagarushë. Me këtë rast  kryetari  i Kosovës, Hashim Thaçi ka shkruar se ndarja nga jeta e Nexhmije Pagarushës është ...

Më shumë...

Nexhmi Lajçi: Vetëm Albinit në vend të urimit – të respektohen ata që në ditë të vështira i dolën zot atdheut

Nexhmi Lajçi: Vetë Albinit në vend të urimit - të respektohen ata që në ditë të vështira i dolën zot atdheut

Ish-luftëtari i lirisë nga Zona Operative e Dukagjinit, Nexhmi Lajçi ka shkruar se UÇK-në e bënte atdhedashuria, shpirti liridashes dhe guximi për të vazhduar luftën deri në çlirim e bashkim kombetar. Ai ka shkruar kryeministrit Kurti se çdo ditë punë dhe secila detyrë shtetërore duhet të fillojë duke i nderuar ...

Më shumë...

Kurti e viziton Klinën për të parë dëmet e shkaktuara nga erëra, e shpreh gatishmërinë e Qeverisë për ndihmë

Kurti e viziton Klinën për të parë dëmet e shkaktuara nga erëra, e shpreh gatishmerinë e Qeverisë për ndihmë

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti vizitoi mëngjesin e sotëm komunën e Klinës. Shkak i kësaj vizite janë dëmet e mëdha të shkaktuara nga erërat e forta. Për të parë nga afër gjendjen, Kurti i shoqëruar nga ministrat Hykmete Bajrami dhe Besian Mustafa si dhe kryetari i Komunës së ...

Më shumë...

Sot publikohen gjetjet preliminare të raportit: “Dekonstruktimi i ndikimit rus në Kosovë”

Sot publikohen gjetjet preliminare të raportit: “Dekonstruktimi i ndikimit rus në Kosovë"

Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë sot publikon gjetjet preliminare të raportit: “Dekonstruktimi i ndikimit rus në Kosovë”, i mbështetur nga skema Fulbright. Përderisa ndikimi i fshehtë rus në Evropë ka marrë shumë vëmendje, Kosova përfaqëson një vrimë të zezë në studimin e ndikimit rus. Përmes këtij raporti, autori synon ...

Më shumë...

Haradinaj: Është fat i madh që kemi Kongresmenin Engel në krah të Kosovës si mbrojtësin më të madh të shqiptarëve

Haradinaj: Është fat i madh që kemi Kongresmenin Engel në krah të Kosovës si mbrojtësin më të madh të shqiptarëve

Ish-kryeministri Ramush Haradinaj e ka takuar kongresistin amerikan, Eliot Engel, për të cilin ka thënë se është mbrojtësi më i madh i shqiptarëve, Kosovës dhe kauzave tona të drejta. “Në Kongresin amerikan, drekë pune me mikun e madh të shqiptarëve dhe Kosovës, Kongresmenin Eliot Engel. Është fat i madh që ...

Më shumë...

SHBA-të dërgojnë 20 mijë trupa ushtarake në kufi me Rusinë në kuadër të një ushtrimi të NATO-s

SHBA-të dërgojnë 20 mijë trupa ushtarake në kufi me Rusinë në kuadër të një ushtrimi të NATO-s

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë dërguar numrin më të madh të trupave në Europë në 25 vitet e fundit. Manovrat ushtarake të quajtur “Defender Europe”, do të jenë arsyeja e dërgimit të 20 mijë trupave amerikane në Europë me armatim të rëndë. Këto manovra po ndodhin në një kohë ...

Më shumë...

Haxhi Shala: Nuk ka ndarje të Nismës Socialdemokrate me AKR-në, por ka demokraci në mes tyre

Haxhi Shala: Nuk ka ndarje të Nismës Socialdemokrate me AKR-në, por ka demokraci në mes tyre

Edhe pse Aleanca Kosova e Re e ka votuar qeverinë Kurti, nuk ka ndarje me Nismën Socialdemokrate, të cilat kanë gjashtë deputetë në Kuvendin e Kosovës. Këtë e konfirmon edhe eputeti i Kuvendit të Kosovës, Haxhi Shala, që vjen nga Nisma. “Dy partitë nuk janë ndarë dhe ne mes neve ...

Më shumë...

Deputeti Rexhep Selimi emërohet kryetar i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje

Selimi: Taksa e vendosur për mallrat serbe nuk është e mjaftueshme, duhet të ketë reciprocitet, ekonomik e politik, pos atij tregtar

Deputeti Rexhep Selimi është emëruar kryetar i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje. Këtë e ka konfirmuar vet Selimi. Ai kështu do të drejtojë grupin prej 30 deputetëve nën emrin e Lëvizjes Vetëvendosje. Kujtojmë Vetëvendosje në zgjedhjet parlamentare të 6 tetorit kishte dalë parti e parë me 29 deputetë por më ...

Më shumë...