Airport Adem Jashari
kek
MIT
mbpzhr 2018
Fillimi / Labinot Dervishaj (faqe 5)

Labinot Dervishaj

Hoxha: Lufta kundër korrupsionit, vetingu në drejtësi e polici, janë çështjet e para të kryeministrit Veseli

Hoxha: Lufta kundër korrupsionit, nepotizmit, vetingu në drejtësi e polici, janë tri çështjet e para të kryeministrit Veseli

Kandidatët për deputetë të PDK-së Dhurata Hoxha, Uran Ismajli, Abelard Tahiri dhe Merita Makolli kanë mbajtur takim me simpatizantët dhe anëtarët e PDK-së, në nëndegën e lagjes “Nazim Gafurri”. Dhurata Hoxha ka bërë me dije se kanë bashkëbiseduar rreth organizimit të degës së Prishtinës dhe gjithëpërfshirjen, në veçanti të rinjtë dhe ...

Më shumë...

Albin Kurti thotë se me 6 tetor ai do të fitojë zgjedhjet dhe do të bëhet kryeministër i Kosovës

Albin Kurti thotë se me 6 tetor ai do të fitojë zgjedhjet dhe do të bëhet kryeministër i Kosovës

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, në një intervistë për “Deutsche Welle” ka thënë se më 6 tetor partia e tij do të fitojë ku ai do të bëhet kryeministër, ndërkaq Vjosa Osmani do të bëhet kryekuvendare. Kurti ka thënë se do të jetë një kryeministër i një qeverie të mirë, ...

Më shumë...

Specialistët stomatologë të papunë, kanë protestuar para Ministrisë së Shëndetësisë kërkojnë të punësohen

Specialistët stomatologë të papunë, kanë protestuar para Ministrisë së Shëndetësisë kërkojnë të punësohen

Specialistët stomatologë të papunë, kanë protestuar para Ministrisë së Shëndetësisë Ata kanë kërkuar që të mbahet premtimi për punësimin e tyre. Sipas tyre, moszgjidhja e kësaj çështjeje ka bërë që shumë prej këtyre stomatologëve të largohen nga Kosova. Gjithashtu, ata kanë kërkuar që të takohen edhe me ministrin në detyrë, ...

Më shumë...

Albin Kurti: Qeveria jonë do ta nxjerrë Kosovën nga kriza dhe do ta vendosë atë në binarët e zhvillimit

Albin Kurti: Qeveria jonë do ta nxjerrë Kosovën nga kriza dhe do ta vendosë atë në binarët e zhvillimit

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka marrë pjesë në një panel diskutimi në Gjermani, i cili është organizuar nga Aspen Institute dhe Friedrich Ebert Stiftung. Kurti nëpërmjet llogarisë së vet në “Facebook”, ka shkruar se në këtë panel ka theksuar se Qeveria e drejtuar nga Vetëvendosje, do ta nxjerr ...

Më shumë...

Promovohet libri me informata të luftës “Ushtria Çlirimtare e Kosovës në Zonën Operative të Dukagjinit” e autorës Fetnete Ramosaj

Promovohet libri me informata të luftës “Ushtria Çlirimtare e Kosovës në Zonën Operative të Dukagjinit” e autorës Fetnete Ramosaj

Sot në Sallën e Kuvendit Komunal të Deçanit u bë promovimi i librit “Ushtria Çlirimtare e Kosovës në Zonën Operative të Dukagjinit” të autorës së ndjerë Fetnete Ramosaj. Kryetari i komunës se Deçanit Bashkim Ramosaj tha se sot po promovojmë një vepër unike të autores unike për kohët tona. Fetnetja ...

Më shumë...

Universiteti i Prishtinës nesër e shpallë konkursin për regjistrimin e 3.500 studentëve të rinj në vitin akademik 2019/20

Universiteti i Prishtinës nesër e shpallë konkursin për regjistrimin e 3.500 studentëve të rinj në vitin akademik 2019/20

Universiteti i Prishtinës nesër pritet ta shpallë konkursin për regjistrimin e studentëve të rinj në tri nivelet e studimit: bachelor, master dhe doktoratë. Kështu ka  thënë prorektori për Mësim dhe Çështje të Studentëve, Hysen Bytyqi. Ai tha se edhe vendimi i Ministrisë së Arsimit për rritjen numrit të studentëve në ...

Më shumë...

Haradinaj thotë se arsyeja e mospjesëmarrjes në Samitin V4 dhe WB6 është për shkak të angazhimit për zgjedhje

Haradinaj thotë se arsyeja e mospjesëmarrjes në Samitin V4 dhe WB6 është për shkak të angazhimit për zgjedhje

Kryeministri në detyrë i Kosovës Ramush Haradinaj, nuk ka marrë pjesë në takimin në punimet e Samitit të V4 dhe WB6 nën kryesimin e Republikës së Çekisë. Haradinaj thotë se arsyeja e mospjesëmarrjes në këtë takim është angazhimet rreth zgjedhjeve të parakohshme që do të mbahen në vendin tonë. Ai ...

Më shumë...

Sindikata e Re Korporata Energjetike e Kosovës proteston kundër diskriminimit në koeficientin për paga

Sindikata e Re Korporata Energjetike e Kosovës proteston sot kundër diskriminimit në koeficientin për paga

Sindikata e Re e Korporatës Energjetike të Kosovës ka organizuar protestë kundër siç thonë ata, diskriminimit ndaj punëtorëve të KEK-ut në paga. Protesta u mbajt para Termocentralit Kosova A nga ku u kërkua edhe rivitalizimi i këtij termocentrali. Përmes protestës punëtorët e KEK po kërkojnë të largohen nga Ligji i ...

Më shumë...

Sot në Deçan promovohet libri i veprimtarës dhe studiueses, Fetnete Ramosajt me informata nga koha e luftës

Sot në Deçan promovohet libri i veprimtarës dhe studiueses, Fetnete Ramosajt me informata nga koha e luftës

Sot në orën 11:00 në Sallën e Kuvendit Komunal në Deçan promovohet libri i Fetnete Ramosajt me informata nga koha e luftës. Promovimi bëhet në ditëlindjen e Fetnetës. Ish-luftëtarja e lirisë, intelektualja, studiuesja dhe veprimtarja, Fetnete Ramosaj është ndarë nga jeta me 5 prill të këtij viti. Ajo është autore ...

Më shumë...

Koalicioni NISMA-AKR-PD sot nominon edhe zyrtarisht Fatmir Limajn për kryeministër të Kosovës

Koalicioni NISMA-AKR-PD sot nominon edhe zyrtarisht Fatmir Limajn për kryeministër të Kosovës

Koalicioni NISMA-AKR-PD sot nominon edhe zyrtarisht Fatmir Limajn për kryeministër të vendit. Nisma Socialdemokrate ka njoftuar se së bashku me partnerët e koalicionit sot do të mbajë konventën, ku do të nominohet për kryeministër të vendit, kryetari i saj Fatmir Limaj. Konventa do të mbahet në Qendrën e Panaireve në Shkabaj-Bërnicë ...

Më shumë...

Abelard Tahiri: Në Qeverinë Mustafa ka pasë një bllokadë totale në sistemin e drejtësisë sa i përket rritjes së buxhetit

Abelard Tahiri: Në Qeverinë Mustafa ka pasë një bllokadë totale në sistemin e drejtësisë sa i përket rritjes së buxhetit

Ish ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, ka thënë se nga dhjetori i vitit të kaluar kur ka hyrë në fuqi ligji për konfiskim të pasurisë janë shënuar rezultate pozitive. “Sekuestrimi i pasurisë në gjashtë mujorin e parë është rritur dukshëm. Mbi 60 aseste janë sekuestruar. I kemi rritur dënimet për ...

Më shumë...

Uran Ismaili beson që Partia Demokratike të Kosovës do të del nga zgjedhjet 5 për qind më shumë se pozicioni i dytë

Uran Ismaili beson që Partia Demokratike të Kosovës do të del nga zgjedhjet 5 për qind më shumë se pozicioni i dytë

Kandidati për deputet të Kuvendit të Kosovës nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës, Uran Ismaili, ka thënë se subjekti i tij politik do t’i fitojë zgjedhjet e parakohshme të 6 tetorit. Ismaili ka thënë se PDK-ja i prin garës në ballafaqim me partitë e tjera. Ai ka kundërshtuar pohimet ...

Më shumë...

Kandidatja për kryeministre nga LDK-ja, Vjosa Osmani thotë se taksa ndaj Serbisë do të aplikohet

Kandidatja për kryeministre nga LDK-ja, Vjosa Osmani thotë se taksa ndaj Serbisë do të aplikohet

Kandidatja për kryeministre nga LDK-ja, Vjosa Osmani ka thënë tarifa do të jetë pjesë e masave në pako që qeveria e saj do të aplikojë ndaj Serbisë. Osmani duke folur për taksën ka thënë se ende pa filluar zgjedhjet ajo bashkë me deputetin Korab Sejdiu kanë propozuar vendosjen e reciprocitetit ...

Më shumë...

Kadri Veseli thotë se nuk e lejojmë askënd të abuzojë me luftën e shenjtë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës

Kadri Veseli thotë se nuk e lejojmë askënd të abuzojë me luftën e shenjtë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës

Kreu i Partisë Demokratike të Kosovës Kadri Veseli në një tubim të mbajtur me veteranë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës  në Drenicë është shprehur se nuk do ta lejojnë askënd të abuzojë me luftën e shenjtë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Veseli shtoi se lavdia e luftës së  UÇK-së do ...

Më shumë...

Për shkak të deklaratave të kryetarit të Çekisë Milosh Zeman, Kosova e bojkoton samitin e Pragës

Për shkak të deklaratave të kryetarit të Çekisë Milosh Zeman, Kosova e bojkoton samitin e Pragës

Për shkak të deklaratave të kryetarit të Çekisë Milosh Zeman, Prishtina zyrtare nuk ka pranuar të marrë pjesë në samitin e kryeministrave të Grupit Vishegrad dhe Ballkanit Perëndimor në Pragë. Kjo u raportua nga agjencia çeke e lajmeve CTK, duke deklaruar se ishin deklaratat e Milos Zeman se ai i ...

Më shumë...

Shefi i Misionit të OSBE-së në Kosovë Jan Braathu vizitoi KQZ-në

Kosnett

Shefi i misionit të OSBE-së në Kosovë, Jan Braathu vizitoi Komisionin Qendror të Zgjedhjeve, i cili u prit në takim nga kryetarja, Valdete Daka dhe anëtarët tjerë të KQZ-së. Siç njofton kumtesa, përgatitja e zgjedhjeve të parakohshme për Kuvendin e Kosovës që do të mbahen më 6 tetor, ishte tema ...

Më shumë...