kek
MIT
tv dielli
Airport Adem Jashari
Fillimi / Labinot Dervishaj (faqe 50)

Labinot Dervishaj

Në kuadër të manifestimit tradicional “Flaka e Janarit” komuna e Rahovecit i nderon dëshmorët e kombit

Në kuadër të manifestimit tradicional “Flaka e Janarit” komuna e Rahovecit i nderon dëshmorët e kombit

Me rastin e manifestimit tradicional kulturor e përkujtimor “Flaka e Janarit”, Komuna e Rahovecit dhe OVL e UÇK-së në këtë komunë organizojnë aktivitete në nderim të dëshmorëve të janarit. Sot për nder të 21-vjetorit të rënies së dëshmorëve të kombit Skënder Rexhepi dhe Fitim Duraku do të bëhen homazhe dhe ...

Më shumë...

Trump e përshëndet arritjen e marrëveshjes për kthimin e linjës së fluturimeve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë

Trump

Kryetari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump ka përshëndetur arritjen e marrëveshjes për kthimin e linjës së fluturimeve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Ai këtë marrëveshje e ka konsideruar historike. “Të gjithë thanë se nuk mund të bëhet. Por, për herë të parë në një gjeneratë, do të ketë ...

Më shumë...

Murati: Janë edhe 15 ditë, të cilat do t’i shfrytëzojmë për të shterur mundësitë që të bëjmë marrëveshje me LDK-në

Deputeti, Hekuran Murati, thotë se ka miell më bollëk, por blerësit me pakicë nuk e gjejnë dot në asnjë shitore

Anëtari i Lëvizjes Vetëvendosje, Hekuran Murati shprehet optimist në lidhje me marrëveshjen e koalicionit, duke thënë se kanë ende edhe 15 ditë, të cilat do t’i shfrytëzojnë për të shterur mundësitë që të bëjnë marrëveshjen me Lidhjen Demokratike të Kosovës. Ai thotë se partia e tij, ka vullnet për të ...

Më shumë...

Hoxhaj: Përpos mosbesimit, ka edhe një kulturë të ikjes nga përgjegjësia nga Lëvizja Vetëvendosje dhe LDK

Hoxhaj: Përpos mosbesimit, ka edhe një kulturë të ikjes nga përgjegjësia nga Lëvizja Vetëvendosje dhe LDK

Zëvendëskryeministri në detyrë i Kosovës, Enver Hoxhaj, ka komentuar mosmarrëveshjet që po ndodhin në mes të Vetëvendosjes dhe LDK-së për krijimin e qeverisë, ku ka thënë se në mes tyre, përpos mosbesimit, ka edhe një kulturë të ikjes nga përgjegjësia. Hoxhaj ka thënë se ngërçi i krijimit të qeverisë në ...

Më shumë...

Nagavci: Nuk mund të presim në pafundësi dhe të rrezikojmë miratimin e buxhetit dhe krijimin e situatave të vështira

Nagavci: Nuk mund të presim në pafundësi dhe të rrezikojmë miratimin e buxhetit dhe krijimin e situatave të vështira

Nënkryetarja e Kuvendit të Kosovës, Arbërie Nagavci, reagoi pas mandatimit të Albin Kurtit për kryeministër të vendit, duke thënë se nuk mund të prisnin në pafundësi. Ajo u shpreh se nuk mund të rrezikonim miratimin e buxhetit dhe krijimin e situatave të vështira financiare. Nagavci theksoi se po bëjnë hapa ...

Më shumë...

Pas mandatimit të Albin Kurtit për kryeministër nga kryetari Thaçi, LDK nesër e mbledh Kryesinë e partisë

Pas mandatimit të Albin Kurtit për kryeministër nga kryetari Thaçi, LDK nesër e mbledh Kryesinë e partisë

Lidhja Demokratike e Kosovës ka bërë të ditur se nesër do të mbajë mbledhjen e saj të Kryesisë. Ky vendim vjen pas zhvillimeve të fundit politike në vend, pas mandatimit të Albin Kurtit për kryeministër të Kosovës nga zyra e kryetarit të Kosovës, Hashim Thaçi. Mbledhja e Kryesisë së LDK-së ...

Më shumë...

Krasniqi: Lojërat me video nuk i kryen punë qytetarëve të Kosovës, barra për bllokada bie mbi Albin Kurtin

Memli Krasniqi: Lojërat me video nuk i kryen punë qytetarëve të Kosovës, barra për bllokada bie mbi Albin Kurtin

Nënkryetari i Kuvendit të Kosovës Memli Krasniqi, deklaroi sot se barra për bllokada dhe mos formimin e institucioneve do t’i bie Albin Kurtit. Pas mbledhjes së parë të Kryesisë së Kuvendit të Kosovës, Krasniqi tha se nuk kanë marrë ndonjë ftesë për bisedime me LDK-në dhe Vetëvendosje, por edhe nëse ...

Më shumë...

Albulena Haxhiu: Ne sot dorëzuam emrin e mandatarit, është radha që LDK të tregojë se e do vërtetë ndryshimin

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu dëshiron që procesi i emërimit të noterëve të kthehet në në pikën zero

Kryetari i Vetëvendosjes Albin Kurti nuk ka shkuar sot të kryetari i vendit, Hashim Thaçi për t’u dekretuar si mandatar për formimin e qeverisë së ardhshme. Deputetja e zgjedhur e Lëvizjes Vetëvendosje Albulena Haxhiu, ka thënë se jo më vonë se 15 ditë, kandidati i kësaj partie duhet të paraqesë ...

Më shumë...

Kryetari Thaçi e fton Kurtin për ta mandatuar për kryeminstër, por Vetëvendosje nuk janë në dijeni për këtë ftesë

Kryeministri Kurti e fton në takim kryetarin Thaçi për bashkërendim të veprimeve në politikën e jashtme

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, e ka ftuar kreun e Vetëvendosjes, Albin Kurti, që sot në orën 12:00, ta pranojë dekretin për mandatar. Ftesën e sotme drejtuar Kurtit e kanë konfirmuar Zyra e Kryetarit të shtetit, të cilët e kanë mirëpritur gatishmërinë e tij për të bërë hapin e parë ...

Më shumë...

Smajl Gashi, tetëvjeçar nga Klina është diagnostifikuar me tumor të gjakut, për mjekimin e tij kërkohen 120 mijë euro

Mal Gashi, tetëvjeçar nga Klina është diagnostifikuar me tumor të gjakut, për mjekimin e tij kërkohen 120 mijë euro

Tetëvjeçari nga Klina, Smjal Gashi, gati që dy javë është i shtrirë në një spital në Turqi, ku është diagnostifikuar me tumor të gjakut. Simptomat e para atij iu shfaqën në fillim të vitit të kaluar. Por për të vazhduar mjekimin atij po ia kërkojnë edhe 120 mijë euro, babai i ...

Më shumë...

Lëvizja Vetëvendosje e propozon kryetarin e saj Albin Kurti, si mandatar për formimin e Qeverisë së Kosovës

Albin Kurti: Edhe nëse trupat e KFOR-it amerikan do të largohen nga Kosova, kjo nuk do të bëhet për shkak të taksës

Lëvizja Vetëvendosje ka propozuar kryetarin e saj, Albin Kurti, si mandatar për formimin e Qeverisë së Kosovës. Kjo është konfirmuar nga Zyra për Informim e Lëvizjes Vetëvendosje e cila ka dërguar propozimin zyrtar kryetarit të Kosovës, Hashim Thaçi. Lëvizja Vetëvendosje, si subjekt i parë i dalë nga zgjedhjet e 6 ...

Më shumë...

Sot bëhen 11 vjet nga shndërrimi i Trupave Mbrojtëse të Kosovës në Forcat e Sigurisë së Kosovës

Sot bëhen 11 vjet nga shndërrimi i Trupave Mbrojtëse të Kosovës në Forcat e Sigurisë së Kosovës

Ishte viti 1999 kur ka filluar çarmatimi i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, për t’u shndërruar më vonë në Trupat Mbrojtëse të Kosovës, proces ky që ka përfunduar në vitin 2000. TMK ishte pjesë përbërëse e Qeverisë së Përkohshme të Kosovës nën protektoratin e OKB-së, saktësisht Misionit të OKB-së në Kosovë, UNMIK-ut. ...

Më shumë...

‘Der Standard’: Nëse qeveria nuk krijohet 60 ditë pasi të jetë formuar Kuvendi, Kosova shkon në zgjedhje të reja

Vendimet e Qeverisë së Kosovës për masat e shpalljes se gjendjes emergjente mbesin në fuqi deri më 6 prill

Është e paqartë nëse qeveria e re do të formohet pasi Albin Kurti ka 15 ditë për të vendosur, shkruan ‘Der Standard’ në një artikull dedikuar aktualitetit politik në Kosovë në mesin e ngërçit politik të krijuar për shkak të mos pajtimeve Vetëvendosje-LDK për arritjen e një marrëveshje finale. Gazeta ...

Më shumë...

Më 21 janar 2020 përkujtohen dëshmorët e kombit Skender Rexhepi dhe Fitim Duraku në 21-vjetorin e rëniës heroike

Më 21 janar 2020 përkujtohen dëshmorët e kombit Skender Rexhepi dhe Fitim Duraku në 21-vjetorin e rëniës heroike

Me rastin e manifestimit tradicional kulturor e përkujtimor ‘’Flaka e Janarit’’, Komuna e Rahovecit dhe OVL e UÇK-së në Rahovec organizojnë aktivitete në nderim të dëshmorëve të janarit. Të martën, më 21 janar 2020, për nder të 21-vjetorit të rënies së dëshmorëve të kombit Skender Rexhepi dhe Fitim Duraku. Në ...

Më shumë...

Ndahet nga jeta Sabit Rexhepi, ish i burgosur politik dhe veteran i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës

Ndahet nga jeta Sabit Rexhepi, ish i burgosur politik dhe veteran i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës

Ka ndërruar jetë Sabit Rexhepi, ish i burgosur politik dhe veteran i UÇK-së. Lajmin për vdekjen e tij e kanë dhënë Shoqata e ish të Burgosurve Politik dega në Gjilan. I ndjeri ishte edhe veteran i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës njofton OVL-UÇK dega nga ky qytet. Mbledhja komemorative për ta nderuar jetën ...

Më shumë...

Kryesia e re e Kuvendit të Kosovës, sot do të mbajë mbledhjen e saj parë në të Legjislaturën e VII-të

Kryesia e re e Kuvendit të Kosovës, sot do të mbajë mbledhjen e saj parë në të Legjislaturën e VII-të

Kryesia e re e Kuvendit të Kosovës, sot do të mbajë mbledhjen e parë të saj të thirrur nga kryetari Konjufca. Rendi i ditës parashikon shqyrtimin e kërkesës për caktimin e delegacionit të Kuvendit të Republikës së Kosovës për përfaqësim në Asamblenë Parlamentare të Procesit të Bashkëpunimit të Evropës Juglindore-SEECP dhe shqyrtimi i ...

Më shumë...