Airport Adem Jashari
kek
mbpzhr 2018
MIT
Fillimi / Labinot Dervishaj (faqe 503)

Labinot Dervishaj

Dega e AAK-së në Pejë: Po rrënohet administrata komunale me presionin që po u bëhet shërbyesve civilë

Dega e AAK-së në Pejë: Është duke u rrënuar dhe politizuar administrata komunale me presionin që po u bëhet shërbyesve civilë

Dega e AAK-së në Pejë ka kritikuar qeverisjen komunale të drejtuar nga kryetari Gazmend Muhaxheri, se është duke rrënuar dhe politizuar administratën komunale dhe se po u bën presion shërbyesve civilë, duke vendosur madje edhe kamera vëzhgimi në hapësirat e objektit. “Duke qenë të vetëdijshëm se ditët po u numërohen ...

Më shumë...

Departamenti amerikan i Shtetit publikoi raportin mbi gjendjen e lirisë së besimit në botë

DASH: Është koha që Kosova dhe Serbia të jenë fleksibile dhe kreative

Departamenti amerikan i Shtetit nxori të martën raportin e tij vjetor mbi gjendjen e lirisë së besimit në botë. Në këtë raport analizohet në kapituj të veçantë edhe liria e besimit në Kosovë. Në të njëjtin kuadër, raporti vlerëson harmoninë fetare në Kosovë, por vë në dukje problemet kryesisht juridike, ...

Më shumë...

Lideri i BDI-së, Ali Ahmeti kërkon që gjuha shqipe të përdoret edhe për komunikim ndërkombëtar

Ali Ahmeti thotë se BDI-ja ishte dhe mbetet çelësi i zgjidhjes dhe çuarjes përpara të proceseve me interes kombëtar

Gjuha shqipe të përdoret në komunikim midis Maqedonisë me vendet e tjera dhe me organizatat ndërkombëtare, ka kërkuar lideri i BDI-së, Ali Ahmeti. Ai thotë se ligji për përdorimin e gjuhëve që duhet të votohet në Kuvendin e Maqedonisë deri në fund të shtatorit është fryt i kompromisit, por në ...

Më shumë...

Gjuriq: Mos aplikimi i Kosovës në UNESCO është frikë për procesin e konsolidimit të pavarësisë së shpallur njëanshem

Marko Gjuriq tregon se si duhet të veprojë KFOR-i dhe NATO në raport më formimin e Ushtrisë së Kosovës

Drejtori i të ashtuquajturës Zyre për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq ka reaguar për mos aplikimin e Kosovës në UNESCO.  Ai në një intervistë për mediat serbe ka thënë, se Prishtina nuk dëshiron anëtarësim në UNESCO ose Interpol për shkak pasi nuk është e shqetësuar për trashëgiminë kulturore ...

Më shumë...

Kryetari i OVL-UÇK-së Hysni Gucati: Kur komandantët rrezikonin kokën, Frashër Krasniqi ishte spektator i tmerrit

Hysni Gucati kërkon që të përmirësohen listat dhe Prokuroria Speciale t'u kërkojë falje veteranëve të vërtetë

Kryetari i Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së Hysni Gucati e ka quajtur paturpësi fjalimin e deputetit të Vetëvendosjes Frashër Krasniqi, për komandantët e UÇK-së të cilët i quan të paguximshëm. Ai përmes një postimi në profilin e tij në rrjetin social, ka thënë së në kohën kur këta ...

Më shumë...

Bekim Jashari: Do të jem kandidat i pavarur nëse Veseli nuk e kandidon Nuredin Lushtakun për kryetar të Skënderajt

Kandidati i pavarur për kryetar të Skenderajt, Bekim Jashari, ka pritur sot në zyrën e tij përfaqësuesit e Partisë Fjala.

Një veprim i Kadri Veselit, do të jetë determinues për të ardhmen politike të Bekim Jasharit, djalit të heroit të kombit, Hamëz Jasharit. Nëse kryetari i PDK-së, nuk e mban fjalën për ta kandiduar Nuredin Lushtakun, për kryetar të Skënderajt, ashtu sic ka qenë marrëveshja paraprake, atëherë Jashari sic ka ...

Më shumë...

Behxhet Pacolli: Koalicioni PAN, po e shkel Kushtetutën me mospjesëmarrje në seancat për konstitutimin e Kuvendit

Kryetari i AKR-së Behgjet Pacolli: Koalicioni PAN, po e shkel Kushtetutën me mospjesëmarrje në seancat për konstitutimin e Kuvendit

Kreu i AKR-së Behgjet Pacolli, duke iu referuar vendimeve të Gjykatës Kushtetuese vlerëson se koalicioni PAN ka shkelur Kushtetutën me mospjesëmarrjen e tyre në seancën për konstitutimin e Kuvendit. “Lexoni përshembull Rastin nr. KO 29/2011, pikat 79, 80, 81, 82, 83 dhe 84. Në këtë vendim argumentohet mbi bazën e ...

Më shumë...

Edi Rama: Zgjidhja e problemit të Kosovës është e thjeshtë, njohja e plotë e Republikës së Kosovës nga Serbia

Kryeministri shqiptar, Edi Rama: Zgjidhja e problemit të Kosovës është e thjeshtë, njohja e plotë e Republikës së Kosovës nga Serbia

“Zgjidhja për problemin e Kosovës është e thjeshtë, njohja e plotë e Republikës së Kosovës nga Serbia, por, e di se kjo është më lehtë të thuhet sesa të bëhet kur e vendosi veten në këpucët e Aleksandar Vuçiq. Prandaj, aktualisht zgjidhja është që të punojmë fuqishëm së bashku”, deklaroi ...

Më shumë...

Nënkryetari i PDK-së, Enver Hoxhaj: Deklaratat e përtërira të Serbisë për ndryshim të kufijve janë të rrezikshme dhe të papranueshme

Enver Hoxhaj: Ata mund të dëmtojnë emblemën tonë, por jo atë që përfaqëson, Kosova është shtet i pavarur dhe sovran

Nënkryetari i PDK-së, Enver Hoxhaj, ka reaguar ndaj një deklarimeve të zyrtarëve politikë serbë, për ndryshim të kufijve në raport me Kosovën. Hoxhaj ka thënë se një ide e tillë është e rrezikshme dhe e papranueshme. “Kosova është një demokraci multietnike e njohur ndërkombëtarisht me kufijtë e vetë. Deklaratat e përtërira ...

Më shumë...

Deklarata e deputetit Frashër Krasniqi rreth komandantëve e UÇK-së ka nxit reagime të shumta

Deklarata e deputetit Frashër Krasniqi rreth komandantëve e UÇK-së ka nxit reagime të shumta

Një deklaratë e deputetit të Vetëvendosjes Frashër Krasniqi, rreth komandantëve të UÇK-së gjatë të hënes në Kuvendin e Kosovës , ka zgjuar reagime të shumta. Krasniqi tha se kandidati për kryeministër nga koalicioni PAN Ramush Haradinaj, po mbahet për komandant, por se po frikësohet të shkojë në seancë. Madje Krasniqi ...

Më shumë...

BE: Kuvendi të konstituohet, partitë duhet të veprojnë me përgjegjësi dhe t’i përmbushin obligimet e tyre kushtetuese

BE: Kuvendi të konstituohet, partitë duhet të veprojnë me përgjegjësi dhe t’i përmbushin obligimet kushtetuese

Bashkimi Evropian u ka bërë thirrje deputetëve që të konstituohet sa më shpejt Kuvendi i Kosovës. Pas dështimit të konstituimit të Kuvendit ditën e hëne, drejtoresha për Ballkanin Perëndimor në Bashkimin Evropian, Angelina Eichhorst, ka porositur përmes twitter subjektet politike në vend që të veprojnë me përgjegjësi dhe ti përmbushin ...

Më shumë...

OEK: Shteti shqiptar nuk duhet t’i nënçmojë prodhimet, “Made in Kosova”

Oda Ekonomike e Kosovës reagon ndaj aksioneve të policisë në kohën e fundit nëpër kafiteri, restauronte e hoteleri

Oda Ekonomike e Kosovës ka ngritur si shqetësim qasjen jashtëzakonisht diskriminuese të autoriteteve të Republikës së Shqipërisë ndaj prodhimeve “Made in Kosova”. OEK nëpërmjet një komunikate thotë se sezona e verës shënon fluksin më të madh të turistëve kosovarë drejt bregdetit shqiptar, ku sipas parallogaritjeve konsiderohet që vetëm në sezonin ...

Më shumë...

PAN konfirmon pjesëmarrjen në takimin konsultativ të së mërkurës të thirrur nga kryesuesi i Kuvendit

PAN konfirmon pjesëmarrjen në takimin konsultativ të së mërkurës të thirrur nga kryesuesi i Kuvendit Adem Mikullovci

Fehmi Mujota nga Partia Demokratike e Kosovës ka thënë sot se koalicioni PAN të mërkurën do të shkojë në konsultime për të ofruar zgjidhje lidhur me situatën e krijuar për formimin e institucioneve të vendit. Ai në një konferencë për media në selinë e PDK-së, ka thënë se lideri i ...

Më shumë...

Deputeti i AKR-së, Labinot Tahiri: Është e rëndë që të fyhen komandantët e UÇK-së

Deputeti i AKR-së, Labinot Tahiri, ka kritikuar Frashër Krasniqin nga Lëvizja Vetëvendosje, duke thënë se është gjë e rëndë fyerja e komandantëve të UÇK-së, ndërsa bëri thirrje për që në seancën konstituive të mos përdoret gjuha e urrejtjes. Ai ka thënë se nuk ka marrë vota për të krijuar një ...

Më shumë...

Kryesuesi i Kuvendit caktoi për të mërkurën takimin konsultativ me koalicionin PDK-AAK-NISMA

Kryesuesi i Kuvendit, Adem Mikullovci cakton për të mërkurën takimin konsultativ me PAN-in

Kryesuesi i seancës, Adem Mikullovci ka caktuar  një takim konsultativ me koalicionin PAN të mërkurën, në ora 10:00, ndërsa Lëvizjes Vetëvendosje dhe LAA-së i mbetet të vendosin nëse duan të vinë në këtë takim apo jo. Ai tha se në këtë takim do të shkoj vetëm me një pikë të ...

Më shumë...

Gashi: Thirrja e seancave pa u marrë vesh me PAN-in është më tepër spektakël i opozitës për t’ia hedhur fajin koalicionit fitues

Gashi: Thirrja e seancave nga kryesuesi pa u marrë vesh me PAN-in është më tepër spektakël i opozitës për t'ia hedhur fajin koalicionit fitues të zgjedhjeve

Anëtari i Partisë Demokratike të Kosovës, profesori universitar Ibrahim Gashi, ka shprehur optimizëm se PAN-i do t’i sigurojë së paku edhe dy vota nga deputetët individualë dhe do t’i krijojë institucionet.  Në një intervistë për gazetën “Epoka e re”, ai ka thënë se thirrja e seancave nga kryesuesi pa u ...

Më shumë...